Grupa Orlen na konferencji GAZTERM. "Wzmacniamy niezależność gazową Polski"

rk

15.05.2023 15:25
Strona główna Energetyka, OZE Grupa Orlen na konferencji GAZTERM. "Wzmacniamy niezależność gazową Polski"

Partnerzy portalu

Grupa Orlen na konferencji GAZTERM. "Wzmacniamy niezależność gazową Polski" - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PGNiG

W Międzyzdrojach rozpoczęła się 26. edycja konferencji GAZTERM. Uczestniczy w niej międzynarodowe grono menadżerów, decydentów politycznych, naukowców i ekspertów, które dyskutuje na temat całego spektrum aktualnych problemów dotyczących rynku gazu oraz możliwych scenariuszy jego rozwoju i transformacji.

Organizatorzy podkreślili, że trwający wciąż kryzys energetyczny ujawnił wiele słabości europejskich rynków gazu, szczególnie w konstrukcji systemu ich zaopatrzenia i zabezpieczenia dostaw. Podejmowane na szczeblu międzynarodowym i na poziomach krajowych decyzje oraz działania pozwalają jednak sformułować tezę o zbliżających się jakościowych zmianach w funkcjonowaniu europejskiego gazownictwa. Dlatego  tematem  głównym konferencji  w  tym roku jest temat "nowego, globalnego porządku energetycznego".

Podczas wydarzenia wiceprezes PGNiG Robert Perkowski podkreślił, że Grupa Orlen wzmacnia niezależność gazową Polski, m. in. rozwijając własną flotę metanowców do transportu LNG, która docelowo ma liczyć osiem takich jednostek. W ubiegłym roku uruchomiła również dostawy gazu z nowych kierunków, w tym przede wszystkim poprzez gazociąg Baltic Pipe, który dostarcza tak potrzebny gaz. Tym połączeniem ma on płynąć nie tylko z racji długoterminowych kontraktów, które spółka ma podpisane z międzynarodowym gronem partnerów, ale również jest to surowiec wydobywany z złóż na norweskim szelfie.

W trakcie wystąpienia wiceprezes Perkowski podkreślił, że dzięki podejmowanym działaniom również w kolejnych latach Grupa Orlen zapewni dostawy gazu w ilościach, które zaspokoją krajowy popyt. Zaznaczył też, że "to dobry sygnał do dalszego rozwoju rynku tego paliwa, które odegra kluczową rolę w procesie transformacji energetycznej". Spółka jako największy koncern multienergetyczny w regionie ma także dysponować odpowiednią siłą i skalą do przewodzenia tego procesu.

W ramach obrad konferencji organizatorzy zaplanowali także Transatlantycki Szczyt Gazowy – Partnerstwo transatlantyckie dla bezpieczeństwa rynków gazu w Europie. Problematyka dekarbonizacji sektora gazowego, a także rola gazów odnawialnych zostanie natomiast ujęta w  wyodrębnionym  bloku  tematycznym  w  postaci  nowej  formuły  tematycznej  Green GAZTERM.

Z programem wydarzenia można się zapoznać TUTAJ.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.