Minister Moskwa: dołączenie Ukrainy do Europejskiego Systemu Energetycznego priorytetem UE

zk

01.03.2022 09:39 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Minister Moskwa: dołączenie Ukrainy do Europejskiego Systemu Energetycznego priorytetem UE

Partnerzy portalu

Minister Moskwa: dołączenie Ukrainy do Europejskiego Systemu Energetycznego priorytetem UE - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

Podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady UE ds. energii, państwa za priorytetowy uznały projekt dołączenia Ukrainy do Europejskiego Systemu Energetycznego - poinformowała po zakończeniu posiedzenia w Brukseli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

"Dzisiaj pan minister ukraiński w porannej rozmowie przekazał mi absolutną gotowość, również od strony technicznej, przyłączenia Ukrainy do Europejskiego Systemu Energetycznego" - dodała Moskwa.

Na posiedzeniu Rady UE ds. energii poruszono także kwestię Nord Stream 2 i Gazpromu. Polska postuluje jak najszybsze przeprowadzenie postępowania przeciwko Gazpromowi, w celu ukarania spółki za nierynkowe działania.

"Wielokrotnie w Brukseli postulowaliśmy o niezwłoczne przeprowadzenie postępowania przeciwko Gazpromowi, w celu ukarania spółki za nierynkowe działania. Dzisiaj wszyscy chyba rozumiemy, że muszą być one podjęte w trybie pilnym, bez oczekiwania na kolejny raport" – powiedziała minister Moskwa.

Moskwa poinformowała też, że zaapelowała o "derusyfikację" polityki energetycznej UE.

"Była też pełna zgoda na sali, że tak jak mamy projekt dekarbonizacji, ambitny projekt Unii Europejskiej, powinien się pojawić na stole projekt derusyfikacji polityki energetycznej Unii Europejskiej" - stwierdziła.

Przypomniała, że Polska, dzięki inwestycji Baltic Pipe, od 1 stycznia 2023 będzie zupełnie niezależna od Rosji, jeżeli chodzi o dostawy gazu ziemnego.

Minister poinformowała, że podczas poniedziałkowej debaty, apel o blokadę Nord Stream 1 nie uzyskał akceptacji.

"Apel o blokadę Nord Stream 1 nie pojawił się w werbalnych akceptacjach ze strony państw, natomiast większość państw deklarowała potrzebę szybkiej i zupełnej niezależności od Rosji, co odczytujemy jako pośrednio akceptację również tego apelu" - powiedziała Moskwa.

Minister poinformowała również, że Polska postuluje, aby zawiesić system ETS do czasu stabilizacji cen energii i przygotować kompleksową jego rewizję i reformę. Dodała, że państwa unii zadeklarowały, iż są gotowe przekazać część własnych zasobów na potrzeby Ukrainy.

"Ukraiński minister przesłał listę bieżących potrzeb. Ta lista została przyjęta na dzisiejszym posiedzeniu. W tym momencie komisja koordynuje zbieranie deklaracji poszczególnych państw, co które państwo jest gotowe wysłać" - stwierdziła.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34350,00 $ tona 1,48% 13 maj
 Cynk 3499,00 $ tona -1,16% 13 maj
 Aluminium 2722,00 $ tona 1,30% 13 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.