Minister Moskwa: dołączenie Ukrainy do Europejskiego Systemu Energetycznego priorytetem UE

zk

01.03.2022 09:39 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Minister Moskwa: dołączenie Ukrainy do Europejskiego Systemu Energetycznego priorytetem UE

Partnerzy portalu

Minister Moskwa: dołączenie Ukrainy do Europejskiego Systemu Energetycznego priorytetem UE - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

Podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady UE ds. energii, państwa za priorytetowy uznały projekt dołączenia Ukrainy do Europejskiego Systemu Energetycznego - poinformowała po zakończeniu posiedzenia w Brukseli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

"Dzisiaj pan minister ukraiński w porannej rozmowie przekazał mi absolutną gotowość, również od strony technicznej, przyłączenia Ukrainy do Europejskiego Systemu Energetycznego" - dodała Moskwa.

Na posiedzeniu Rady UE ds. energii poruszono także kwestię Nord Stream 2 i Gazpromu. Polska postuluje jak najszybsze przeprowadzenie postępowania przeciwko Gazpromowi, w celu ukarania spółki za nierynkowe działania.

"Wielokrotnie w Brukseli postulowaliśmy o niezwłoczne przeprowadzenie postępowania przeciwko Gazpromowi, w celu ukarania spółki za nierynkowe działania. Dzisiaj wszyscy chyba rozumiemy, że muszą być one podjęte w trybie pilnym, bez oczekiwania na kolejny raport" – powiedziała minister Moskwa.

Moskwa poinformowała też, że zaapelowała o "derusyfikację" polityki energetycznej UE.

"Była też pełna zgoda na sali, że tak jak mamy projekt dekarbonizacji, ambitny projekt Unii Europejskiej, powinien się pojawić na stole projekt derusyfikacji polityki energetycznej Unii Europejskiej" - stwierdziła.

Przypomniała, że Polska, dzięki inwestycji Baltic Pipe, od 1 stycznia 2023 będzie zupełnie niezależna od Rosji, jeżeli chodzi o dostawy gazu ziemnego.

Minister poinformowała, że podczas poniedziałkowej debaty, apel o blokadę Nord Stream 1 nie uzyskał akceptacji.

"Apel o blokadę Nord Stream 1 nie pojawił się w werbalnych akceptacjach ze strony państw, natomiast większość państw deklarowała potrzebę szybkiej i zupełnej niezależności od Rosji, co odczytujemy jako pośrednio akceptację również tego apelu" - powiedziała Moskwa.

Minister poinformowała również, że Polska postuluje, aby zawiesić system ETS do czasu stabilizacji cen energii i przygotować kompleksową jego rewizję i reformę. Dodała, że państwa unii zadeklarowały, iż są gotowe przekazać część własnych zasobów na potrzeby Ukrainy.

"Ukraiński minister przesłał listę bieżących potrzeb. Ta lista została przyjęta na dzisiejszym posiedzeniu. W tym momencie komisja koordynuje zbieranie deklaracji poszczególnych państw, co które państwo jest gotowe wysłać" - stwierdziła.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.