Wynik wyszukiwania - " ekolodzy " - Wiadomości

Portugalski rząd ogłosił budowę nowego lotniska pod Lizboną; ekolodzy protestują

Rząd Portugalii ogłosił budowę nowego lotniska pod Lizboną, które ma zastąpić międzynarodowy port lotniczy im. Humberto Delgado w stolicy kraju. Decyzja spotkała się z krytyką organizacji ekologicznych. Obiekt ma powstać do 2034 r. i stać się jedynym lotniskiem aglomeracji Lizbony.
17.05.2024

Korwin-Mikke o ociepleniu klimatu: nic nam nie grozi

Ekolodzy przekonują, że mamy nie jeść mięsa, mamy nie jeździć samochodami spalinowymi, bo planecie coś grozi. Otóż nic nam nie grozi. Cykle klimatyczne zawsze były, temperatura raz rosła, raz opadała. Nie ma niebezpieczeństwa – powiedział we wtorek kandydat na prezydenta Warszawy Janusz Korwin-Mikke.
12.03.2024

Wrocławscy ekolodzy chcą uznania rzeki Odry za osobę prawną

Grupa ekologów przekonuje, że rzeka Odra powinna zostać uznana za osobę prawną. Ich działania rozpoczęły się po katastrofie ekologicznej, do której doszło latem 2022 r. Aktywiści przekonują, że dzięki nowemu prawu będzie można wymóc zmiany w tym, w jaki sposób wykorzystywana jest rzeka.
20.02.2024

Greenpeace blokuje wydobycie surowców na Morzu Północnym. Wśród "poszkodowanych" PGNiG

W norweskim sądzie zakończyła się sprawa, którą młodzieżowe organizacje klimatyczne pod egidą Greenpeace zgłosiły przeciwko władzom państwa. W wyniku tego sąd w Oslo zadecydował o unieważnieniu aprobaty trzech pól naftowych i gazowych z racji na "brak odpowiednich badań wpływu na środowisko." Swoje udziały w koncesjonowanych obszarach posiada PGNiG.
22.01.2024

Spór o farmy fotowoltaiczne na Pogórzu Izerskim

W gminie Mirsk na Pogórzu Izerskim pojawili się inwestorzy, którzy chcą budować ogromne farmy fotowoltaiczne. Ekolodzy i część mieszkańców mówią stanowcze nie, bo ich zdaniem ucierpi przyroda i oszpecone zostaną naturalne krajobrazy. Niechcianym inwestorom sprzyja bałagan administracyjny.
05.01.2024

Bielscy ekolodzy rozpoczynają akcję w której za każde posadzone drzewo można otrzymać książkę

Za każde posadzone drzewo można otrzymać jedną z 500 używanych książek – powiedział w środę PAP prezes bielskiej fundacji ekologicznej Arka Wojciech Owczarz na inauguracji jesiennej edycji ogólnopolskiej akcji "Książka za drzewo". Promuje ona czytelnictwo i ekologię.
27.09.2023

15-tonowa bryła lodu, przywieziona z Arktyki do Hiszpanii dla uświadomienia zmian klimatu, wywołuje kontrowersje

Grupa hiszpańskiej młodzieży, która dzięki wsparciu lokalnego rządu Malagi wyjechała na wyprawę do Arktyki, przywiozła do Hiszpanii 15-tonową bryłę lodu, aby wystawić ją we wrześniu w centrum stolicy Costa del Sol. Topniejący lód ma uświadomić społeczeństwu skutki globalnego ocieplenia - informuje "La Opinion de Malaga".
18.08.2023

Niemcy największym eksporterem odpadów w UE; "w świat wysyłają kontenery starych opakowań"

745 100 ton - tyle odpadów z tworzyw sztucznych wywiozły Niemcy za granicę w całym 2022 roku. Takie dane podał Federalny Urząd Statystyczny. Onacza to, że Niemcy zajmują niechlubne, pierwsze miejsce w eksporcie odpadów w UE.
24.07.2023

Francuzi przeciwni radykalnym akcjom ekologów: niszczeniu upraw, dzieł sztuki i sabotażom elektrowni atomowych

Francuzi są przeciwni radykalnymi akcjami ekologów, w tym niszczeniu dzieł sztuki, upraw rolniczych, sabotażom firm, w tym elektrowni atomowych i blokadom dróg - pisze w poniedziałek dziennik „Le Figaro”.
17.07.2023

Rok po katastrofie w Odrze. Ekolodzy wnioskują o ograniczenie zrzutów soli do rzek

Aktywiści Greenpeace, w odpowiedzi na brak adekwatnych działań chroniących Odrę ze strony rządu premiera Morawieckiego, wyświetlili na budynkach kopalń hasła "Ta kopalnia truje Odrę... a Morawiecki śpi". Stało się to w przededniu złożenia przez Greenpeace i Frank Bold wniosków do Wód Polskich o ograniczenie pozwoleń wodnoprawnych wydanych kopalniom zrzucającym słoną wodę do dopływów Odry i Wisły.
29.06.2023

Ekolodzy z Polski przeciwko wydobyciu węgla w niemieckiej kopalni odkrywkowej LEAG Welzow-Süd

Grupa polskich ekologów weźmie w niedzielę udział w proteście przeciwko planom długoletniego wydobycia w niemieckiej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego LEAG Welzow-Süd, położonej w Łużycach, 60 kilometrów od granicy z Polską.
25.06.2023

Lasy w Polsce są wycinane masowo. Organizacje ekologiczne apelują o większą kontrolę prowadzonej gospodarki leśnej [WIDEO]

Masowe wycinki lasów, używanie pestycydów, niszczenie siedlisk zwierząt – to tylko niektóre z zarzutów formułowanych przez organizacje pozarządowe wobec gospodarki leśnej, ale też wobec Lasów Państwowych, jednostki, która sprawuje pieczę nad lasami w Polsce. – W 2021 roku zaledwie 0,5 proc. przychodów zostało przekazane przez Lasy Państwowe na ochronę przyrody. To skandalicznie mało – mówi Sylwia Szczutkowska z organizacji ekologicznej Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. Jako jedna z kilku organizacji wystosowała ona szereg reko
12.06.2023

Moskwa: wydobycie w Turowie będzie prowadzone tak długo jak to będzie możliwe i potrzebne

Działalność kompleksu Turów to zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu na najbliższe lata; wydobycie będzie prowadzone tak długo jak to będzie możliwe i potrzebne - podkreśliła we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
07.06.2023

PGG: ok. 80 proc. chlorków i siarczanów z wód dołowych trafia do rzek przez systemy retencyjne

Połowa wód odprowadzanych z kopalń Polskiej Grupy Górniczej i ok. 80 proc. zawartych w tych wodach chlorków i siarczanów trafia do rzek z wykorzystaniem systemów retencyjno-dozujących – informuje spółka, zapowiadając rozbudowę retencji, by zminimalizować negatywny wpływ wód z kopalń na Odrę i Wisłę.
05.06.2023

Portugalscy ekolodzy pokazali premierowi gołe pośladki podczas protestu klimatycznego

Protestujący w środę w centrum Lizbony aktywiści ekologiczni pokazali szefowi i ministrom socjalistycznego rządu Portugalii gołe pośladki podczas uroczystej sesji z okazji 50-lecia założenia Partii Socjalistycznej, kierowanej przez premiera Antonia Costę.
20.04.2023

Morskie farmy wiatrowe przeszkodą dla działań sił morskich. Wielki zgrzyt w USA

Choć administracja prezydenta Bidena ma wielkie plany odnośnie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, pojawili się kolejni krytycy tego pomysłu. Do rybaków dołączyli przedstawiciele sił morskich, których zdaniem postawienie farm wiatrowych wzdłuż środkowego wybrzeża Atlantyku będzie kolidować z operacjami wojskowymi.
19.04.2023

Ekolodzy rozdają sadzonki drzew i kwiatów za surowce wtórne

5 tys. sadzonek drzew i kwiatów przekażą w sobotę bielszczanom ekolodzy z fundacji Arka w zamian za surowce wtórne – poinformowała Anna Sobańska z Arki.
15.04.2023

SMR-y będą podstawą rozwoju Polski w następnej dekadzie

Dla zapewnienia rozwoju Polski w latach 30. niezbędne są stabilne dostawy energii, z których będą mogli korzystać inwestorzy. Mogą je zagwarantować przede wszystkim elektrownie atomowe - to główny wniosek z debaty „Czy małe modułowe reaktory jądrowe zapewnią Polsce tanią energię?”, która odbyła się 4 kwietnia w Centrum Prasowym PAP.
05.04.2023

Dąb Fabrykant z Łodzi Europejskim Drzewem Roku 2023

180-letni dąb Fabrykant z Łodzi zwyciężył w internetowym plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku – podali we wtorek wieczorem ekolodzy z Klubu Gaja, który koordynują konkurs w Polsce. Drugie miejsce zajął dąb ze Słowacji, a trzecie kolonia jabłoni z Ukrainy.
22.03.2023

Niemieccy ekolodzy złożyli skargę ws. nowego pływającego terminala LNG

Niemiecka grupa ekologów Deutsche Umwelthilfe (DUH) złożyła skargę przeciwko koncesji na eksploatację nowego pływającego terminala skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Wilhelmshaven w północno-zachodniej części Niemiec, argumentując, że związany z terminalem zrzut chloru jest szkodliwy dla środowiska - informuje w środę agencja Reutera. Nowy terminal zmniejsza uzależnienie Niemiec od rosyjskiej energii.
11.01.2023

Doszło do wycieku z gazociągu Nord Stream 2

W poniedziałek doszło do wycieku gazu z jednej z dwóch nitek Nord Stream 2 - poinformowała Duńska Agencja Energii. Administracja Morska tego kraju zamknęła dla statków akwen na Morzu Bałtyckim na południowy wschód od Bornholmu.
26.09.2022

Kolizja statków doprowadziła do wycieku około 500 ton paliwa!

Około 500 ton paliwa wyciekło w efekcie zderzenia dwóch statków w pobliżu Gibraltaru, podały w czwartek hiszpańskie media, powołując się na komunikaty władz gibraltarskiego portu oraz rząd tej brytyjskiej enklawy. Prace przy usuwaniu plamy oleju napędowego mogą potrwać do 50 godzin.
01.09.2022

Sadzą rośliny i cementują dołki - protest ekologów przeciw podlewaniu pól golfowych w czasie suszy

Aby zaprotestować przeciwko podlewaniu pól golfowych we Francji w czasie suszy, w Limoges aktywiści organizacji ekologicznej Extinction Rebellion (XR) posadzili w dołkach golfowych warzywa, a w Tuluzie inni działacze na rzecz środowiska dołki zacementowali.
17.08.2022

Klimat - jaki jest najszybszy sposób na spowolnienie globalnego ocieplenia

Na świecie padają rekordy temperatury. W czerwcu i lipcu fale upałów dotknęły mieszkańców USA, Japonii i Europy. Wysokie temperatury dotarły również na północ Norwegii, a nawet za koło podbiegunowe. W Polsce zanotowano rekordowy pomiar, który wynosił wg danych IMGW 38,3 stopnie Celsjusza. To jedna z najwcześniejszych fal upałów w historii Europy.
19.07.2022

Klub Gaja uczula na kwestię ochrony wody; ekolodzy wejdą do Wisły

W niedzielę o tej samej godzinie wejdziemy do rzek, strumyków, jezior i mórz w intencji ochrony polskich rzek, zagrożonych regulacją i betonowaniem. Akcja Big Jump w naszym kraju to wydarzenie otwarte, społeczne i ekologiczne - poinformowali ekolodzy z Klubu Gaja.
06.07.2022

Na Islandii powstaje największa na świecie instalacja do bezpośredniego wychwytywania CO2

Na Islandii rozpoczęła się budowa największej na świecie instalacji do bezpośredniego wychwytywania dwutlenku węgla z powietrza, prowadzonej przez szwajcarski startup Climeworks AG - zmniejszy emisję CO2 o 0,0001%.
29.06.2022

Brytyjscy ekolodzy nie chcą powrotu do gazu łupkowego

Rząd Wielkiej Brytanii zamówił we wtorek ekspertyzę na temat pozyskiwania gazu łupkowego, wyjaśniając, że wobec gwałtownie rosnących cen ropy i gazu, zaostrzonych przez inwazję Rosji na Ukrainę, należy rozważyć wszystkie opcje dostaw energii.
06.04.2022

Czy do 2040 roku Polsce uda się odejść od węgla i przejść na OZE?

W 2040 r. jedna trzecia wytwarzanej w Polsce energii elektrycznej nadal będzie pochodzić z węgla kamiennego, którego łączne zużycie w energetyce i ciepłownictwie wyniesie wówczas ok. 26,4 mln ton – wynika z najnowszych analiz, przygotowanych pod egidą Głównego Instytutu Górnictwa (GIG).
05.04.2022

Bielscy ekolodzy zainaugurowali ogólnopolską akcję "Kwiaty zamiast śmieci"

Ogólnopolską akcję „Kwiaty zamiast śmieci” zainaugurowali w środę ekolodzy z bielskiej fundacji Arka. Jej prezes Wojciech Owczarz powiedział, że każdy, kto zbierze choćby jedną torbę śmieci w lesie, parku lub nad rzeką, otrzyma nasiona kwiatów przyjaznych pszczołom.
23.03.2022

Międzynarodowy Dzień Lasów: wylesienie Ziemi wciąż postępuje

Co 2 sekundy z powierzchni Ziemi znika las wielkości obszaru boiska do piłki nożnej, a od 1990 r. świat stracił lasy, które miałaby powierzchnię większą niż Indie - zwracają uwagę ekolodzy jak i Lasy Państwowe. Eksperci wskazują, że za wylesienie odpowiada głównie ekspansja rolnictwa.
21.03.2022

W 2022 roku PGG zwiększy produkcję tzw. ekogroszków do 1 mln ton

Polska Grupa Górnicza (PGG), która w 2021 r. sprzedała blisko 700 tys. tzw. ekogroszków do indywidualnego ogrzewania domów, w tym roku planuje zwiększenie sprzedaży tego rodzaju węgla do ok. 1 mln ton. Wzrośnie udział paliwa o znacznie obniżonej emisyjności – podała PGG.
22.01.2022

"FAZ": decyzja KE ws. gazu i energii atomowej ciosem dla polityki klimatycznej Niemiec

Podczas gdy Francja i W. Brytania wciąż polegają na energii jądrowej, Niemcy wyłączają kolejne elektrownie atomowe i chcą zaspokoić swoje zapotrzebowanie na energię dzięki źródłom odnawialnym. Tymczasem Komisja Europejska chce zakwalifikować inwestycje w energetykę jądrową jako zrównoważone. Byłby to dotkliwy cios w wiarygodność wycofywania się Niemiec z atomu oraz niemieckiej polityki klimatycznej – pisze dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
04.01.2022

W Hiszpanii powstaje ferma ośmiornic; ekolodzy protestują

W Hiszpanii trwa debata związana z pierwszą na świecie komercyjną fermą ośmiornic przeznaczonych do konsumpcji. Głowonogi będą hodowane dla handlu w specjalnych zbiornikach u wybrzeży Las Palmas de Gran Canaria w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Działająca w Hiszpanii firma międzynarodowa Nueva Pescanova chce je wypuścić na rynek w 2023 r.
28.12.2021

Spór o największe w Europie centrum danych Facebooka, ekolodzy wysyłają pogróżki

Meta, spółka-matka Facebooka, zamierza stworzyć największe w Europie centrum danych w miejscowości Zeewolde w centralnej Holandii. Na 166 hektarach ma powstać ogromny kompleks, który będzie przechowywać dane z Europy i części Afryki Północnej. Inwestycji firmy sprzeciwiają się m.in. organizacje ekologiczne, które twierdzą, że jest ona niekorzystna dla środowiska.
16.12.2021

Brytyjscy ekolodzy obawiają się wpływu wiatraków za zagrożone gatunki ptaków

Według mediów brytyjskich kolejny projekt morskiej farmy wiatrowej na Wyspach ma otrzymać wkrótce pozwolenie na realizację. Aktywiści ekologiczni obawiają się o bezpieczeństwo zagrożonych gatunków ptaków.
12.12.2021

System kaucyjny może się okazać rozwiązaniem fragmentarycznym

Szykowany przez polski rząd system kaucyjny może się okazać rozwiązaniem fragmentarycznym i w najlepszym przypadku umiarkowanie efektywnym - pisze weekendowy "Dziennik Gazeta Prawna".
19.11.2021

Stary tankowiec u wybrzeży Jemenu grozi katastrofą ekologiczną

U wybrzeży Jemenu cumuje na stałe tankowiec FSO Safer załadowany ponad milionem baryłek ropy. Statek jest w fatalnym stanie technicznym. Eksperci twierdzą, że do wybuchu lub zatonięcia jednostki może dojść niemal w każdej chwili. W przypadku katastrofy statku ucierpi ponad 8 milionów mieszkańców regionu i tak zmagającego się z ubóstwem i wyniszczającą wojną domową.
10.10.2021

Greenpeace chce wstrzymania pozwoleń na wydobycie węgla dla części kopalń

Greenpeace chce, by pozwolenia na wydobycie węgla kamiennego przez kopalnie, którym w ostatnich latach przedłużono koncesje bez oceny oddziaływania na środowisko i konsultacji społecznych, zostały wstrzymane do czasu uzupełnienia dokumentacji. Kopalnie nie widzą do tego żadnych podstaw.
01.10.2021

Ponad jedna trzecia czeskiej energii elektrycznej pochodzi z węgla, ze słońca i wody - niespełna 10 proc.

W Czechach najwięcej energii elektrycznej wyprodukowano z węgla – ok. 37 proc., z siłowi jądrowych pochodziło 33,6 proc., z gazu ok. 11 proc., a ze słońca i wody uzyskano niecałe dziesięć proc. Największa elektrownia węglowa Poczerady nie spełnia norm europejskich zanieczyszczając powietrze nie tylko dwutlenkiem węgla, ale też i rtęcią.
24.09.2021

Ekolodzy o rozszerzonej odpowiedzialności producentów opakowań za środowisko

Zwiększenie finansowania procesu odzysku i recyklingu odpadów przez wprowadzających produkty w opakowaniach stanowi zapowiedź normalizacji krajowych procesów sortowania i recyklingu, zgodnie europejskim prawodawstwem. Projekt nowego systemu ROP daję również nadzieję na jakościową zmianę środowiskową. Dziś mierzymy się jako społeczeństwa z tonami odpadów, które w znacznej mierze zamiast do recyklingu trafiają na wysypiska śmieci i zanieczyszczają ekosystemy. A jak słusznie zauważają ekolodzy: dość już mamy niekończących się akcji
14.09.2021

Girona. Spór o martwe ropuchy

Hiszpańscy ekolodzy opublikowali nagranie, na którym widać 25 martwych ropuch, zabitych w gminie koło Girony w wyniku porażenia prądem przez umieszczone nisko przez hodowcę bydła taśmy pod napięciem. Gospodarz musi teraz zapłacić grzywnę, a sprawa wywołała wiele kontrowersji – poinformował "ABC".
21.08.2021

Prawdopodobnie wyciek ropy na Morzu Czarnym jest 400 razy większy niż podejrzewano

Wyciek ropy, do którego doszło 7 sierpnia w terminalu pod Noworosyjskiem na Morzu Czarnym może być aż 400 razy większy niż oficjalnie podano - ocenili w środę naukowcy z Rosyjskiej Akademii Nauk (RAN), powołując się na zdjęcia satelitarne.
12.08.2021

Szwajcarska policja usuwa aktywistów klimatycznych protestujących w Zurychu

Policja szwajcarska rozpoczęła w poniedziałek usuwanie aktywistów klimatycznych z centrum dzielnicy finansowej Zurychu po zablokowaniu przez nich wejść do banków. Ekolodzy protestują przeciwko finansowaniu projektów związanych z paliwami kopalnymi, które niszczą środowisko.
02.08.2021

Amerykański stan Maine daje bana na „wieczne chemikalia” w produktach

Maine jest pierwszym stanem w USA, który wprowadza zakaz stosowania toksycznych chemikaliów do tworzenia prawie wszystkich produktów. Zakaz dotyczy PFAS, czyli fluorowanych związków organicznych znajdujących powszechne zastosowanie w przemyśle, jak i w wielu wyrobach codziennego użytku.
22.07.2021

PGG zmieniła politykę sprzedaży ekogroszku

Polska Grupa Górnicza, która w tym roku wyprodukuje ok. 700 tys. ton tzw. ekogroszku, zmieniła politykę internetowej sprzedaży tego produktu, kupowanego przez indywidualnych odbiorców do ogrzewania domów. Po zmianie, odbiorcy mogą kupić nawet jeden worek paliwa, zamiast - jak dotąd - całej tony.
19.07.2021

Na miejscu elektrowni węglowej powstanie instalacja do produkcji zielonego wodoru

Niemcy zamknęli kolejną elektrownię węglową i to zaledwie sześć lat po jej otwarciu. Obiekt może jednak zyskać drugie życie. Ma tam powstać instalacja do produkcji zielonego wodoru z wykorzystaniem nadwyżki energii elektrycznej pozyskiwanej z farm wiatrowych i fotowoltaicznych.
13.07.2021

Rosja: Prawie 1500 km rzek na Syberii zanieczyszczonych z powodu wydobycia złota

Prawie 1500 km rzek na Syberii jest zanieczyszczonych z powodu wydobycia złota - ogłosiła w niedzielę międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF. Ekolodzy ostrzegają, że zrzucanie do rzek gliny i piasku podczas wydobycia powoduje wyginięcie rzecznej fauny.
11.07.2021

PGG dostarczy w tym roku ok. 700 tys. ton ekogroszku

Polska Grupa Górnicza (PGG) dostarczy w tym roku na rynek ok. 700 tys. ton tzw. ekogroszku - jednego z produktów wciąż najchętniej kupowanych przez indywidualnych odbiorców do ogrzewania domów. Obecnie, choć jest lato, przedstawiciele spółki obserwują wzmożony popyt na ten rodzaj węgla.
01.07.2021

Greenpeace zaskarżyło do WSA przedłużenie koncesji dla Turowa do 2044 roku

Organizacja ekologiczna Greenpeace zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie decyzję ministra klimatu przedłużającą do 2044 roku koncesję dla kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów.
16.06.2021

Dzięki nowym technologiom można skutecznie zapobiegać powodziom. W południowej Polsce wdrażane jest przełomowe rozwiązanie

W Polsce wdrażany jest projekt połączenia czujników i kamer zamontowanych przy rzekach z centrami ochrony przeciwpowodziowej. Dzięki temu monitoring zagrożenia powodzią będzie można częściowo zautomatyzować i znacznie przyspieszyć.
04.06.2021

Sadzimy tlen za surowce wtórne!

Sadzonki drzew i kwiatów przekażą bielszczanom ekolodzy z fundacji Arka w zamian za surowce wtórne. Akcja zostanie przeprowadzona 22 maja. Prezes Arki Wojciech Owczarz podał w czwartek, że dotychczas w ten sposób rozdano już blisko 100 tys. sadzonek drzew.
14.05.2021

Organizacja ekologiczna: budowa gazociągu Nord Stream 2 wstrzymana

Układanie gazociągu Nord Stream 2 zostało wstrzymane po tym, jak niemiecki Związek Ochrony Przyrody (NABU) zaskarżył do sądu w Hamburgu wydanie zezwolenia na budowę. Informuje o tym na swojej stronie internetowej organizacja ekologiczna.
04.05.2021

Umowa dla górnictwa parafowana przez związki i przedstawicieli rządu

Związkowcy i przedstawiciele rządu parafowali w środę w Katowicach umowę społeczną, zakładającą wygaszenie kopalń węgla energetycznego do 2049 r., pomoc publiczną dla górnictwa w tym okresie, osłony socjalne dla górników i mechanizmy wsparcia transformacji Śląska. Podpisanie umowy zaplanowano na maj.
28.04.2021

Powstanie innowacyjna elektrownia gazowa. Produktem ubocznym będzie tylko CO2 i woda

Amerykański startup Net Power zaprojektował turbinę gazową, która emituje znacznie mniej zanieczyszczeń w porównaniu do obecnie stosowanych konwencjonalnych rozwiązań. Produktem ubocznym jest jedynie dwutlenek węgla (CO2) i woda. Ten pierwszy będzie magazynowany pod ziemią. W planie jest budowa dwóch takich jednostek.
21.04.2021

Naukowcy pozyskali DNA z powietrza, może to pomóc w przypadku wirusów takich jak SARS-CoV-2

Naukowcy odkryli, że zwierzęce DNA można zbierać z powietrza. Badanie sprawia, że łatwiej będzie badać mało dotąd poznane gatunki zwierząt z trudno dostępnych miejsc, np. jaskiń. Odkrycie może mieć jednak znacznie większe znaczenie i pomoże zrozumieć, jak rozprzestrzeniają się różne choroby, m.in. COVID-19.
07.04.2021

MKiŚ: mamy szereg argumentów odrzucających czeskie zarzuty ws. Turowa

Mamy szereg argumentów odrzucających czeskie zarzuty wobec działalności kopalni węgla brunatnego Turów - podkreślił wiceszef MKiŚ Piotr Dziadzio. Dodał, że Czesi oczekują od Polski zainwestowania nawet 60 mln euro po ich stronie.
30.03.2021

Godzina dla Ziemi nie zdestabilizuje krajowej energetyki

Jednorazowa, godzinna akcja WWF Godzina dla Ziemi nie wpłynie na stabilną pracę Krajowego Systemu Elektroenergetycznego - zwraca uwagę rzeczniczka PSE cytowana w piątkowym komunikacie Urzędu Regulacji Energetyki. Szef URE dodaje, że akcja buduje postawy sprzyjające oszczędzaniu energii.
26.03.2021

Dąb z Hiszpanii Europejskim Drzewem Roku. Polski kandydat – piąty

Tysiącletni dąb ostrolistny z Hiszpanii zwyciężył w internetowym plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku 2021. Polska kandydatka – lipa z Dulczy Wielkiej była piąta wśród 14 pretendentów – podali w czwartek ekolodzy z Klubu Gaja, którzy koordynują plebiscyt w Polsce.
18.03.2021

Ekolodzy z Fundacji Arka zachęcają do sprzątania miejsc rekreacyjnych

Wychodząc na spacer zbierz chociaż jedną reklamówkę śmieci w lesie, parku, nad rzeką – zaapelowali do turystów ekolodzy z bielskiej fundacji Arka. We wtorek zainaugurowali oni tegoroczną odsłonę ogólnopolskiej akcji „Śmieciobranie”.
02.03.2021

Organizacje ekologiczne chcą wstrzymania prac nad S16 przez Mazury i Biebrzański PN

Kilkanaście organizacji ekologicznych domaga się wstrzymania prac nad trasą S16 przez Mazury i Biebrzański Park Narodowy, przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla tej drogi i wypracowania nowego wariantu jej przebiegu.
18.02.2021

Bielscy ekolodzy sprzedają bransoletki, by sadzić drzewa i sprzątać lasy

Ekolodzy z bielskiej fundacji Arka, pod auspicjami programu aktywnej edukacji ekologicznej „Zielona Ręka”, rozpoczęli zbiórkę funduszy, która umożliwi im jesienią sadzenie drzew i sprzątnie lasów. Pieniądze gromadzą sprzedając bransoletki wykonane przez artystkę.
04.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.