Bielscy ekolodzy zainaugurowali ogólnopolską akcję "Kwiaty zamiast śmieci"

zk

23.03.2022 21:25 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, Edukacja Bielscy ekolodzy zainaugurowali ogólnopolską akcję "Kwiaty zamiast śmieci"

Partnerzy portalu

Bielscy ekolodzy zainaugurowali ogólnopolską akcję "Kwiaty zamiast śmieci" - ZielonaGospodarka.pl
Fot. kwiatyzamiastsmieci.pl
Ogólnopolską akcję „Kwiaty zamiast śmieci” zainaugurowali w środę ekolodzy z bielskiej fundacji Arka. Jej prezes Wojciech Owczarz powiedział, że każdy, kto zbierze choćby jedną torbę śmieci w lesie, parku lub nad rzeką, otrzyma nasiona kwiatów przyjaznych pszczołom.

„Przygotowaliśmy akcję łączącą temat zaśmiecenia terenów przyrodniczych z pomocą pszczołom i innym owadom zapylającym. Wystarczy zebrać jedną reklamówkę śmieci w lesie, parku lub nad rzeką, zrobić jej zdjęcie i zapisać na stronie www.kwiatyzamiastsmieci.pl. Dla pierwszego tysiąca osób przygotowaliśmy paczkę nasion z kwiatami przyjaznymi dla pszczół i innych zapylaczy, które można wysiać w ogródku lub w donicy na balkonie” - powiedział w środę w Bielsku-Białej Wojciech Owczarz podczas inauguracji akcji.

Prezes fundacji zaznaczył, że rola pszczół i innych zapylaczy dla człowieka jest nie do przecenienia. „Ponad 80 proc. roślin jest przystosowana do zapylania przez owady, głównie pszczoły. Niestety od wielu lat obserwujemy malejącą populację pszczół, a nawet zmiany zagrażające ich istnieniu. Ich praca jest dla nas niezmiernie ważna. Pszczoły zapylają wszystkie rośliny, nie tylko te, które uprawiamy, dostarczając pokarm dzikim zwierzętom i utrzymując tak ważną bioróżnorodność. Jeżeli wyginą, to prawdopodobnie nikt więcej nie zapyli roślin” – ocenił.

Wojciech Owczarz zwracając natomiast uwagę na problem śmieci powiedział, że nie jest to jedynie sprawa estetyki. „Na naszej bezmyślności cierpią zwierzęta, głównie bezkręgowce, które wchodzą do butelek czy puszek po napojach i później nie mogą się z nich wydostać. Sarny ranią sobie nogi na rozbitych śmieciach szklanych, a dziki jedzą różnorodne opakowania po jedzeniu. Odpady budowlane lub z zakładów naprawy samochodów powodują skażenie środowiska” – wyjaśnił.

Owczarz przytoczył dane GUS, który podał, że w 2019 r. w Polsce zlikwidowano 11,3 tys. dzikich wysypisk, z których łącznie zebrano ok. 26 tys. ton odpadów komunalnych.

Fundacja Arka zajmuje się edukacją ekologiczną, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Podejmuje zagadnienia ochrony powietrza, gospodarki odpadami, ochrony zwierząt i szerzenia wiedzy o wpływie zachowań człowieka na otaczające środowisko. Akcja „Kwiaty zamiast śmieci” organizowana jest w ramach największego w Polsce programu edukacji ekologicznej „Zielona ręka”. Bierze w nim udział blisko 600 tys. uczestników.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.