Francuzi przeciwni radykalnym akcjom ekologów: niszczeniu upraw, dzieł sztuki i sabotażom elektrowni atomowych

Francuzi przeciwni radykalnym akcjom ekologów: niszczeniu upraw, dzieł sztuki i sabotażom elektrowni atomowych - ZielonaGospodarka.pl
17.07.2023 13:57
Strona główna Klimat, Edukacja Francuzi przeciwni radykalnym akcjom ekologów: niszczeniu upraw, dzieł sztuki i sabotażom elektrowni atomowych

Partnerzy portalu

Francuzi przeciwni radykalnym akcjom ekologów: niszczeniu upraw, dzieł sztuki i sabotażom elektrowni atomowych - ZielonaGospodarka.pl
Fot. @aviationbrk

Francuzi są przeciwni radykalnymi akcjami ekologów, w tym niszczeniu dzieł sztuki, upraw rolniczych, sabotażom firm, w tym elektrowni atomowych i blokadom dróg - pisze w poniedziałek dziennik „Le Figaro”.

Sabotaż instalacji energetycznych i anten 5G, blokowanie siedzib firm, laboratoriów oskarżonych o „brudzenie planety”, akty wandalizmu przeprowadzane w muzeach narodowych, podczas zawodów sportowych, blokowanie inwestycji i dróg, niszczenie upraw rolniczych – ekolodzy we Francji przyjmują metody ultralewicy – ocenia „Le Figaro”.

Z sondażu Fiducial-Odoxa „Bezpieczeństwo Francuzów” dla „Le Figaro” wynika, że 70 proc. Francuzów odrzuca metody działania aktywistów ekologicznych, zaś 86 proc. respondentów potępia niszczenie dzieł sztuki.

Do kolejnego aktu wandalizmu doszło 15 czerwca, kiedy dwóch aktywistów pomalowała na czerwono arcydzieło Claude'a Moneta wypożyczone z muzeum Orsay do Muzeum Narodowego w Sztokholmie, zaś pod koniec października aktywistka z kolektywu Last Renovation została obezwładniona, gdy próbowała zalać zupą obraz Gauguina w muzeum Orsay, aby zwrócić uwagę opinii publicznej na „społeczny upadek”.

Podczas występu w Opera Bastille młody mężczyzna przypiął się blokadą rowerową do drabiny, która była jednym z elementów dekoracji podczas przedstawienia.

85 proc. Francuzów odrzuca też sabotaż infrastruktury i upraw rolniczych, jak m.in. w cementowni Lafarge w Prowansji, zdewastowanej przez setkę ekologów. Czternastu z nich zostało aresztowanych m.in. w miejscowości Notre-Dame-des-Landes, gdzie różni działacze na rzecz ochrony środowiska schronili się w tzw. obszarze znajdującym się poza kontrolą władz (ZAD).

Respondenci skrytykowali również zniszczenie w czerwcu szklarni i 3600 m2 terenów doświadczalnych w Pont-Saint-Martin oraz blokad zbiorników rolniczych w Sainte-Soline.

„Prawie trzy czwarte respondentów sprzeciwia się blokowania wrażliwych sektorów, takich jak elektrownie jądrowe (77 proc.) czy blokowaniu dróg i lotnisk (72 proc.) – wynika z sondażu.

W czerwcu podczas wiecu na linii kolejowej Lyon-Turyn około 300-osobowa grupa radykałów sprowokowała starcia z policją w Saint-Remy-de-Maurienne. "Dziewięćdziesięciu sześciu znanych służbom cudzoziemców zostało zawróconych na granicy. Podczas kontroli zabezpieczono ponad 400 niebezpiecznych przedmiotów" - informował wówczas szef MSW Gerald Darmanian.

Po gwałtownych zamieszkach w marcu przeciwko instalacji zbiorników w Sainte-Soline, Darmanin zapowiedział utworzenie od września „komórki anty-ZAD, z wyspecjalizowanymi ekspertami do zwalczania akcji ekologicznych.

73 proc. Francuzów opowiedziało się za tym, aby służby wywiadowcze miały możliwość użycia tych samych środków przeciwko radykalnym ekologom, co przeciwko terrorystom, aby monitorować i aresztować aktywistów, którzy zamierzają sabotować wrażliwe dla kraju sektory – poinformował „Le Figaro”.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ tebe/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.