Bielscy ekolodzy sprzedają bransoletki, by sadzić drzewa i sprzątać lasy

ew

04.01.2021 13:15 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, ekologia Bielscy ekolodzy sprzedają bransoletki, by sadzić drzewa i sprzątać lasy

Partnerzy portalu

Bielscy ekolodzy sprzedają bransoletki, by sadzić drzewa i sprzątać lasy - ZielonaGospodarka.pl
fot. fundacjaarka.pl

Ekolodzy z bielskiej fundacji Arka, pod auspicjami programu aktywnej edukacji ekologicznej „Zielona Ręka”, rozpoczęli zbiórkę funduszy, która umożliwi im jesienią sadzenie drzew i sprzątnie lasów. Pieniądze gromadzą sprzedając bransoletki wykonane przez artystkę.

„Fundusze można przekazywać w formie darowizny. Każda bransoletka to jedno posadzone przez nas drzewo i jeden worek zebranych śmieci z terenów przyrodniczych. Jesienią zliczymy, ile zostało ich sprzedanych, i we współpracy z leśnikami posadzimy drzewa. Przeprowadzimy też zbiórkę odpadów. Szczegóły są dostępne na naszej stronie internetowej fundacjaarka.pl” – powiedziała w poniedziałek Alicja Fober z Arki.

Bransoletka zaprojektowana została specjalnie przez artystkę Małgorzatę Rozenau, absolwentkę katowickiej ASP, malarkę i projektantkę grafiki. „Przy jej przygotowaniu pomagali nam nasi przyjaciele i wolontariusze. Akcji towarzyszy zbiórka przedmiotów z mosiądzu, które Arka przekaże do recyklingu tak, aby produkcja bransoletki była neutralna dla środowiska” – powiedziała Fober.

Prezes fundacji Wojciech Owczarz wyraził nadzieję, iż dzięki projektowi posadzone zostaną w tym roku tysiące nowych drzew i zebranych będzie kilka tysięcy worków śmieci. „To jeden ze sposobów realizacji programu aktywnej edukacji ekologicznej +Zielona Ręka+, który w ub.r. stał się największą taką inicjatywą w Polsce. Skupił ponad 500 tys. uczestników. Na br. trwa już nabór i mamy ponad 300 tys. zgłoszeń” – powiedział.

Prezes dodał, że „Zielona Ręka” skupia 10 akcji edukacyjnych, do których mogą zgłaszać się uczestnicy. Ich wspólnym punktem jest przeciwdziałanie kryzysowi klimatycznemu.

„Katastrofa klimatyczna dotyka już nie tylko odległe kraje, ale także zmienia nasze życie. Upały, susze, problemy w rolnictwie, gwałtowne burze, trąby powietrzne – to zaczyna być także nasza codzienność. Do tego dochodzi fatalna jakość powietrza, smog, dzikie wysypiska. Nie możemy czekać bezczynnie, aż Ziemia stanie się miejscem, w którym trudno będzie nam żyć” – podkreślił Owczarz.

Fundacja od ponad 15 lat prowadzi różnorodne działania ekologiczne. „Te doświadczenia chcemy wykorzystać prowadząc całoroczny program aktywnej ekologii +Zielona Ręka+. Edukujemy, ale przede wszystkim prowadzimy proste i wymierne działania. Wspólnie z innymi sadzimy drzewa, sprzątamy tereny przyrodnicze, walczymy ze smogiem, ratujemy zwierzęta, chronimy bioróżnorodność. Budujemy ruch społeczny, który będzie wymuszał zmiany na politykach i biznesmenach” – wyjaśnił Wojciech Owczarz.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25550,00 $ tona 0,79% 1 cze
 Cynk 2270,00 $ tona 1,93% 1 cze
 Aluminium 2280,00 $ tona 1,15% 1 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.