SMR-y będą podstawą rozwoju Polski w następnej dekadzie

SMR-y będą podstawą rozwoju Polski w następnej dekadzie - ZielonaGospodarka.pl
05.04.2023 10:44
Strona główna Energetyka, OZE SMR-y będą podstawą rozwoju Polski w następnej dekadzie

Partnerzy portalu

SMR-y będą podstawą rozwoju Polski w następnej dekadzie - ZielonaGospodarka.pl

Dla zapewnienia rozwoju Polski w latach 30. niezbędne są stabilne dostawy energii, z których będą mogli korzystać inwestorzy. Mogą je zagwarantować przede wszystkim elektrownie atomowe - to główny wniosek z debaty „Czy małe modułowe reaktory jądrowe zapewnią Polsce tanią energię?”, która odbyła się 4 kwietnia w Centrum Prasowym PAP.

Uczestnicy debaty stwierdzili, że w kontekście przemian energetycznych, wojny w Ukrainie oraz w związku z celami klimatycznymi UE, należy postawić pytanie, jak będzie wyglądała polska energetyka w przyszłości.

„Najbardziej wydajnym i bezpiecznym źródłem jest energia atomowa, dzięki której Polska zyskałaby też niezależność energetyczną. Do tego można wykorzystać małe modułowe reaktory jądrowe” - przekonywał Tomasz Wróblewski, prezes Warsaw Enterprise Institute (WEI).

SMR (Small Modular Reactors), czyli małe reaktory modułowe, to technologia, której produkcja jeszcze nie została uruchomiona. Najbardziej zaawansowane w tej dziedzinie są Kanada, USA i Polska. Przyjmuje się, że pod nazwą SMR rozumie się reaktory jądrowe o mocy nie większej niż 300 MW. Moc tradycyjnych, „dużych” reaktorów mieści się zwykle w przedziale 600-1500 MW.

„To reaktory małe rozmiarami, które można zainstalować tam, gdzie nie ma miejsca na dużą elektrownię, np. w pobliżu zakładu przemysłowego. Są to rozwiązania modułowe powstające w kilku częściach. Dzięki modułowości są tańsze, gdyż ich budowa jest powtarzalna” - wyjaśnia dr Dawid Piekarz, ekspert ds. transformacji energetycznej, ORLEN Synthos Green Energy.

Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, przedstawiła niedawno założenia planu aktualizacji polityki energetycznej. Znalazły się w nim małe reaktory modułowe. W uproszczeniu - duże elektrownie nuklearne zastąpią elektrownie węglowe, małe reaktory budowane przez instytucjonalnych inwestorów typu Orlen, PGE, KGHM, będą zapewniały energię tym koncernom.

„Nowy plan legitymizuje dwie ścieżki rozwoju energii atomowej - dużej i małej. Wskazuje wyraźne miejsce dla energetyki jądrowej” - zauważyła Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP).

Eksperci spodziewają się, że budowa elektrowni atomowych spotka się z działaniami zniechęcającymi i dezinformującymi. Żeby rozwiać wątpliwości Warsaw Enterprise Institute przygotował raport pt. „Małe reaktory atomowe. Fakty i mity.”

„Znajdziemy w nim przykłady typowych argumentów przeciwników elektrowni i argumenty, którymi można je zbijać. Zdajemy sobie sprawę, że na tym się nie skończy i że możemy spodziewać się działań >>antyatomowych<< na poziomie UE” - zauważył Tomasz Wróblewski.

PKN Orlen jeszcze w kwietniu przedstawi pierwsze, najbardziej prawdopodobne, lokalizacje pod budowę modułowych reaktorów jądrowych. Zgodnie ze swoją strategią, koncern do końca dekady zamierza zbudować co najmniej jeden SMR.

„Już jesteśmy w kontakcie z lokalnymi społecznościami. Prowadzimy też badania geologiczne, sejsmologiczne, przepływów wodnych. Pierwszy reaktor planujemy oddać do użytku w 2029 r.” - zapowiadał Dawid Piekarz.

Przeszkód nie powinny tworzyć organizacje proekologiczne.

„Nie jest tak, że ekolodzy są przeciwko atomowi. Atom oszczędza przyrodę, środowisko. Organizacje proekologiczne, a zwłaszcza ich młodzi członkowie, wspierają energię atomową. Widoczna dezinformacja będzie się pogłębiać. Będą wskazywane coraz to nowe zagrożenia, choć mówienie o zbyt szybkim powstaniu elektrowni atomowej, bez przyjęcia wymaganych przepisów, też traktuję jako dezinformację” - stwierdził Adam Błażowski, wiceprezes Fundacji FOTA4Climate.

Jakub Wiech z portalu Energetyka24 zauważył, że termin oddania do użytkowania w Polsce pierwszego SMR-a jest możliwy do dotrzymania. Według niego, w oparciu o doświadczenia USA i Kanady, przygotowywane są ścieżki szybkiego wprowadzenia technologii w Polsce. Wyzwaniami mogą być przepisy prawne, biurokracja i obawy ludności.

„Gramy o przyszłość, żeby Polska mogła rozwijać się w latach 30. Nie ściągniemy inwestora, jeśli nie zapewnimy energii niezbędnej do funkcjonowania jego fabryki” - przekonywał Jakub Wiech.Źródło informacji: PAP MediaRoom

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.