Wynik wyszukiwania - " gaz" - Wiadomości

JSW: dzięki programowi redukcji emisji metanu chcemy wykorzystać go w powyżej 90 proc.

Jastrzębska Spółka Węglowa kontynuuje program redukcji emisji metanu do 2025 r., którego celem jest zwiększenie efektywności odmetanowania kopalń do poziomu powyżej 50 proc. i wzrost wykorzystania ujętego metanu do powyżej 90 proc. - mówił w środę w Katowicach przedstawiciel JSW.
13.06.2024

Archer przejmuje 65% udziałów spółki Vertikal Services AS zajmującej się usługami energetycznymi

Vertikal Services oficjalnie został kupiony przez Archer, co oznacza początek nowej, ekscytującej ery. Fuzja oznacza, że ​​Archer robi teraz znaczący krok w kierunku zostania dużym graczem na rynku energii odnawialnej: wiatrowej i wodnej, jak i energetyki tradycyjnej: ropy i gazu.
13.06.2024

Integracja offshore z rynkiem wodoru. Co skłania wodór w kierunku offshore?

Technologie wodorowe mogą okazać się kluczowe w całym procesie transformacji energetycznej, jednak aby do tego doszło, wymagana jest integracja z innymi systemami, w tym z offshore oil & gas i offshore wind. Podczas targów H2POLAND odbył się panel dotyczący integracji offshore z rynkiem wodoru podczas którego wypowiadali się eksperci związani z branżą morską.
09.05.2024

Nie odmawia się, kiedy pieniądz woła. Nowe złoża ropy kontra polityka klimatyczna

Mimo wezwań do transformacji energetycznej i zmniejszenia wydobycia, sektor paliwowy dynamicznie się rozwija. Jesteśmy świadkami wzrostu zużycia ropy naftowej, zaś na globalnej mapie paliwowej pojawiają się nowi gracze, na czele z południowoamerykańską Gujaną.
06.05.2024

Gaz-System podpisał umowę czarteru pierwszej w Polsce jednostki FSRU

Gaz-System podpisał umowę czarteru określającą warunki dostarczenia i obsługi jednostki FSRU w Zatoce Gdańskiej. Kontrakt został zawarty z firmą White Eagle Energy Ltd., spółką z grupy Mitsui O.S.K. Lines.
25.04.2024

Orlen wykorzystuje energię odnawialną przy wydobyciu gazu ze złoża Sleipner

Instalacja wydobywcza złoża Sleipner, w którym udziały ma PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen, została podłączona do źródła odnawialnej energii wytwarzanej na lądzie. Pozwoli to wyłączyć tam dwie turbiny gazowe i uniknąć emisji 160 tys. ton CO2 rocznie - poinformował w piątek Orlen.
19.04.2024

Administracja prezydenta USA ogłasza tymczasowe wstrzymanie oczekujących zezwoleń na eksport LNG

Biały Dom poinformował 26 stycznia w komunikacie prasowym, że ogłasza tymczasowe wstrzymanie wydawania decyzji w sprawie eksportu skroplonego gazu ziemnego (LNG) do krajów niebędących stroną umowy o wolnym handlu do czasu, gdy Departament Energii będzie mógł zaktualizować analizy stanowiące podstawę do uzyskania zezwoleń. Obecnie USA są już największym eksporterem gazu na świecie, a oczekuje się, że do końca tej dekady eksport podwoi się.
26.01.2024

Greenpeace blokuje wydobycie surowców na Morzu Północnym. Wśród "poszkodowanych" PGNiG

W norweskim sądzie zakończyła się sprawa, którą młodzieżowe organizacje klimatyczne pod egidą Greenpeace zgłosiły przeciwko władzom państwa. W wyniku tego sąd w Oslo zadecydował o unieważnieniu aprobaty trzech pól naftowych i gazowych z racji na "brak odpowiednich badań wpływu na środowisko." Swoje udziały w koncesjonowanych obszarach posiada PGNiG.
22.01.2024

Co za dużo to niezdrowo. Nadmiar LNG problemem sektora energetycznego?

Konflikt ukraińsko-rosyjski przyczynił się do wzrostu inwestycji w sektorze energetycznym. Beneficjentem takiego stanu rzeczy stało się globalne LNG, w którym to branży liderzy eksportu znacząco umocnili swoją pozycję, zaś kraje importujące zwiększyły potencjał mocy przerobowych potrzebnych do magazynowania gazu.
08.01.2024

Kluczowy terminal FSRU w Grecji rozpoczyna pracę. 20 stycznia ma odbyć się odbiór pierwszej partii LNG

W tym miesiącu swoją działalność zgodnie z przeznaczeniem zaczął pływający terminal do regazyfikacji gazu, Alexandroupolis. W ubiegłym miesiącu przybył na wody Morza Trackiego nieopodal greckiego wybrzeża. Będzie dostarczał gaz państwom Europy Południowo-Wschodniej.
05.01.2024

Orlen zwiększy zasoby gazu poprzez wymianę udziałów na norweskim szelfie

Należąca do Orlenu spółka PGNIG Upstream Norway wymieni z Wintershall Dea Norge udziały w koncesjach wydobywczych na norweskim szelfie. Ma to poprawić efektywność wydobycia i zwiększyć zasoby Orlenu o 0,4 mld m sześc. gazu - poinformował w środę koncern.
27.12.2023

Czarne chmury nad czarny złotem. Koniec petrodolarów już wkrótce?

Popyt na ropę i gaz spadnie do końca dekady, zaś spadające ceny prawdopodobnie pogorszą się z powodu nadpodaży. Takie czarne prognozy wypływają z lektury raportu od think thanku Carbon Tracker. Czy zmierzamy do końca prosperity państw eksportujących czarne złoto, jakim jest ropa naftowa?
18.12.2023

Adam Niklewski, Polska Platforma LNG i bioLNG: duże zmiany na rynku już zaszły, jeszcze większe przed nami

Transformacja energetyczna Polski nabiera rozpędu. W tym samym czasie łańcuchy dostaw na całym świecie również przechodzą przemianę i sięgają po nowe paliwa, w tym LNG i bioLNG. Rynek ten staje się kluczowy dla gospodarki światowej. O najważniejszych zmianach na nim, tuż przed tegoroczną edycją konferencji Polskiej Platformy LNG i bioLNG, rozmawiamy z prezesem jej zarządu, Adamem Niklewskim.
23.11.2023

Wodorowe kontenerowce na diagnostyce z Krakowa

ABB dostarczy rozwiązania zasilające, napędy oraz automatykę dla wodorowych kontenerowców Grupy Samskip. Na statkach zostanie zainstalowany zdalny system diagnostyki, który jest rozwijany w Korporacyjnym Centrum Technologicznym ABB w Krakowie. Jednostki morskie to światowa awangarda jeśli chodzi o wykorzystanie wodoru w zrównoważonym transporcie.
14.11.2023

Do zeroemisyjności jednak daleko. Globalne południe stawia na gaz

Mimo wezwań ONZ i innych organizacji do dekarbonizacji, paliwa kopalne nie odchodzą w niebyt, a wprost przeciwnie – ich wykorzystanie napiera rozpędu. Na świecie wzrasta moc elektrowni zasilanych gazem i ropą naftową, zaś liderem wzrostu jest kontynent azjatycki.
02.11.2023

Moskwa: PGE musi się dostosować do polityki energetycznej państwa i umowy społecznej

Dokument, który został ogłoszony, nie jest zgodny z polityką energetyczną państwa i umową społeczną; spółka musi się do nich dostosować - powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Radiu Zet, pytana o strategię grupy PGE.
05.09.2023

Mostostal podpisuje z Aker Solutions kontrakt na 100 mln

Mostostal Pomorze SA, producent wielkogabarytowych konstrukcji stalowych na rynek offshore podpisał we wtorek największy kontrakt w historii działalności spółki (wartości ponad 100 mln zł) z norweską firmą z sektora energetycznego – Aker Solutions.
13.06.2023

WUG: w 2022 r. spadła efektywność odmetanowania kopalń, wzrosła - zagospodarowania ujętego gazu

Blisko 4,5 proc. mniej metanu niż rok wcześniej wydzieliło się w ub. roku przy eksploatacji węgla kamiennego. W instalacje odmetanowania ujęto prawie 11 proc. mniej gazu niż rok wcześniej. Zmniejszyła się efektywność odmetanowania, wzrósł natomiast wskaźnik zagospodarowana ujętego gazu - wynika z danych WUG.
22.05.2023

Grupa Orlen na konferencji GAZTERM. "Wzmacniamy niezależność gazową Polski"

W Międzyzdrojach rozpoczęła się 26. edycja konferencji GAZTERM. Uczestniczy w niej międzynarodowe grono menadżerów, decydentów politycznych, naukowców i ekspertów, które dyskutuje na temat całego spektrum aktualnych problemów dotyczących rynku gazu oraz możliwych scenariuszy jego rozwoju i transformacji.
15.05.2023

Anwil dzieki projektowi HySTrAm zastąpi gaz ziemny w produkcji amoniaku

Anwil uczestniczy w międzynarodowym projekcie HySTrAm, obejmującym technologię, która może częściowo lub w pełni zastąpić gaz ziemny w produkcji amoniaku. Zadaniem spółki jest przetestowanie opracowanych rozwiązań w warunkach rzeczywistych - podał Magazyn GO!, wewnętrzny periodyk Grupy Orlen.
14.04.2023

PGG i JSW chcą wychwytywać ok. 50 proc. metanu z kopalnianego powietrza

Polska Grupa Górnicza i Jastrzębska Spółka Węglowa pracują nad tym, by wychwytywać ok. 50 proc. metanu z kopalnianej atmosfery; obecnie to ok. 37-38 proc. Celem jest też wykorzystanie ujętego metanu na poziomie 90-95 proc. – wynika z wtorkowej informacji spółek.
05.04.2023

Szefowie spółek węglowych do Parlamentu Europejskiego: rozporządzenie metanowe szkodliwe

Szefowie polskich spółek węglowych zaapelowali w rozesłanym we wtorek liście do posłów Parlamentu Europejskiego o przeciwstawienie się próbom przyjęcia projektu tzw. rozporządzenia metanowego w obecnym, jak zaznaczyli, szkodliwym kształcie.
04.04.2023

Wiceszef MAP o metanie: mam nadzieję, że UE nie zmusi nas, byśmy nie respektowali prawa

Mam nadzieję, że Unia Europejska nie zmusi nas do tego, żebyśmy nie respektowali prawa skierowanego przeciwko jednemu państwu – mówił w poniedziałek w Jastrzębiu-Zdroju wiceszef MAP Marek Wesoły, odnosząc się do prac nad unijnym rozporządzeniem metanowym.
04.04.2023

Eksperymentalna biogazownia włączona do systemu ogrzewania

Ciepło produkowane w doświadczalnej biogazowni, zbudowanej w gospodarstwie doświadczalnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (UPP) w Przybrodzie (pow. poznański, woj. wielkopolskie), zaczęło być wykorzystywane do ogrzewania części domów w miejscowości - poinformowała uczelnia.
24.11.2022

Wiceprezes PGNiG: Paliwa alternatywne będą zyskiwać na znaczeniu. Biometan i wodór będą w przyszłości uzupełniać paliwa tradycyjne [WIDEO]

Polska polityka energetyczna zakłada, że wykorzystanie biogazu, biometanu, gazów syntezowych czy wodoru ma w przyszłości pokryć istotną część krajowego popytu na paliwa gazowe, przyspieszając zieloną transformację.
28.10.2022

Ciepłownictwo robi Zielony Zwrot TAURONA. Ważny etap inwestycji w Katowicach

TAURON zakończył już roboty związane z przygotowaniem terenu pod budowę nowego kotła gazowego o mocy 140 MWt w elektrociepłowni w Katowicach. Aktualnie TAURON pracuje nad projektami wykonawczymi. Przekazanie obiektu do eksploatacji planowane jest na grudzień 2023 roku. Wartość inwestycji to ponad 109 milionów złotych.
30.06.2022

Czy świat będzie chciał rosyjskich surowców?

Rosyjski minister finansów Anton Siluanow poinformował, że Moskwa będzie szukać alternatywnych odbiorców swoich surowców energetycznych - przekazał w środę Reuters.
28.04.2022

Tauron: Brzeszcze liderem efektywności wykorzystania metanu

Zakład Górniczy Brzeszcze, należący do spółki Tauron Wydobycie, znalazł się na czele rankingu efektywności odmetanowania za 2021 r., opublikowanego przez Wyższy Urząd Górniczy, z wynikiem 57,11 proc. – podał Tauron w komunikacie.
05.04.2022

PIE: wojna w Ukrainie podnosi ceny surowców energetycznych

Wojna w Ukrainie podnosi ceny surowców energetycznych: ropy naftowej, węgla i gazu. Wpłynie to m.in. na wzrost cen żywności - ocenił w poniedziałek Polski Instytut Ekonomiczny.
01.03.2022

Raport: w 2021 r. zarejestrowano o 115 proc. więcej rdr ciężarówek na gaz

W 2021 r. zarejestrowano w Polsce 1346 nowych samochodów ciężarowych zasilanych gazem ziemnym, tj. o 115 proc. więcej rdr - wynika z danych CEPiK zebranych przez IBRM Samar.
18.02.2022

Kopalnia Brzeszcze wykorzystuje energetycznie całość ujętego metanu

Ponad 80 tys. megawatogodzin energii elektrycznej oraz 250 tys. gigadżuli ciepła mogą wyprodukować rocznie dwie zasilane metanem instalacje, działające od ub. roku w należącej do spółki Tauron Wydobycie kopalni Brzeszcze. To jedyna polska kopalnia, wykorzystująca całość ujętego metanu.
15.02.2022

Prezes PGG: potrzebne rozwiązania pomiędzy ambicją dekarbonizacji a sytuacją Polski

Należy poszukać rozwiązań pomiędzy ambicjami dekarbonizacyjnymi wspólnoty unijnej, a faktyczną sytuacją Polski jako kraju członkowskiego UE - ocenia prezes PGG Tomasz Rogala. Jego zdaniem, zmiana węglowego miksu energetycznego nie może prowadzić do wzrostu uzależnienia od innych nośników.
15.02.2022

Prezes PGG: potrzebne rozwiązania pomiędzy ambicją dekarbonizacji a sytuacją Polski

Należy poszukać rozwiązań pomiędzy ambicjami dekarbonizacyjnymi wspólnoty unijnej, a faktyczną sytuacją Polski jako kraju członkowskiego UE - ocenia prezes PGG Tomasz Rogala. Jego zdaniem, zmiana węglowego miksu energetycznego nie może prowadzić do wzrostu uzależnienia od innych nośników.
14.02.2022

Koszt zakupu energii elektrycznej dla miejskich jednostek jest o 70 proc. wyższy niż rok temu

Samorząd Poznania wyda o 70 proc. więcej pieniędzy niż przed rokiem na zakup energii elektrycznej dla swoich jednostek i trzykrotnie więcej za dostawy gazu – podał poznański magistrat. Podwyżki najbardziej wpłyną na wzrost kosztów komunikacji miejskiej.
07.01.2022

Ceny energii elektrycznej w Europie osiągają gigantyczne wzrosty - 400 euro za MWh

Ceny energii elektrycznej osiągnęły krytyczny poziom w całej Europie w związku z gwałtownym wzrostem kosztów gazu ziemnego i awarią we Francji.
24.12.2021

Pyzik: inwestycje w czyste technologie węglowe będą realizowane w latach 2023-29

Inwestycje w czyste technologie węglowe, zapisane w umowie społecznej dotyczącej transformacji górnictwa, będą realizowane w latach 2023-29 – potwierdził w środę wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik. Plany w tym zakresie uznał za "bardzo ambitne".
22.12.2021

Grupa Tauron zachowa aktywa ciepłownicze, przestawi je na gaz i wodór

Skupione w spółce Tauron Ciepło aktywa ciepłownicze pozostaną w Grupie Tauron, która zamierza stopniowo przestawić swoje elektrociepłownie z węgla na gaz, a docelowo także wodór - wynika ze środowej informacji firmy, która przed rokiem rozważała sprzedaż segmentu ciepłowniczego.
22.12.2021

Kumoch: Polska uniezależnia się od gazu z Rosji; rozbudowujemy system pozyskiwania LNG

Polska uniezależnia się od dostaw gazu z Rosji, dlatego rozbudowuje system pozyskiwania gazu LNG - mówił w czwartek szef BPM Jakub Kumoch. Przypomniał, że Katar, dokąd w najbliższych dniach udaje się prezydent Andrzej Duda, jest jednym z największych producentów gazu LNG.
03.12.2021

KE pracuje nad pakietem wodorowo-gazowym

Gaz – jako paliwo przejściowe w okresie transformacji – będzie odgrywać coraz ważniejszą rolę w polskim miksie energetycznym. Zwłaszcza w ciepłownictwie, które kogenerację opartą na paliwie gazowym postrzega jako najlepszą obecnie alternatywę dla węgla.
17.11.2021

Rzeczywistość transformacji energetycznej: produkcja paliw kopalnych będzie rosła co najmniej do 2040 roku

Pomimo celów Porozumienia Paryskiego i zobowiązań do osiągnięcia zerowej emisji netto, producenci paliw kopalnych są na dobrej drodze do znacznego zwiększenia produkcji w ciągu najbliższych 20 lat, ujawnia Production Gap Report.
14.11.2021

PGG: olbrzymi wzrost zainteresowania krajowym węglem

Niespotykany od lat boom cenowy na międzynarodowych rynkach węgla, a także rekordowy poziom cen gazu, skutkują olbrzymim wzrostem zainteresowania energetyki i ciepłownictwa tańszym, krajowym surowcem – oceniają przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej (PGG).
08.10.2021

Tobiszowski: nie ma pewności czy gaz i atom będą miały ułatwiony dostęp do finansowania

Nie mamy dziś pewności, czy sektor gazowy i atomowy zostaną uznane za "zrównoważone środowiskowo" i dzięki temu będą miały ułatwiony dostęp do finansowania - ocenia europoseł PiS Grzegorz Tobiszowski. Jego zdaniem, niepewność w tym zakresie grozi pogłębianiem kryzysu energetycznego w Europie.
08.10.2021

Grupy energetyczne przeciwne wykluczeniu gazu z mechanizmów wsparcia

Przedstawiciele krajowych grup energetycznych są przeciwni możliwemu wykluczeniu inwestycji w aktywa gazowe z mechanizmów unijnego wsparcia transformacji energetycznej. „Gaz jest niezbędnym paliwem przejściowym, szczególnie w ciepłownictwie” – przekonuje prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
21.09.2021

Śląsk jedną z co najmniej pięciu polskich dolin wodorowych

Zgodnie z Krajowym Planem Odbudowy, w Polsce powstanie co najmniej pięć dolin wodorowych, gdzie rozwijane będą technologie opartym na tym paliwie; jednym z takich miejsc będzie Śląsk - podała Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP), zaangażowana w projekt tworzenia dolin wodorowych.
11.08.2021

W Iwierzycach pracuje najnowocześniejsze urządzenie wiertnicze w kraju

W czwartek w Iwierzycach na Podkarpaciu firma Exalo Drilling zaprezentowała urządzenie wiertnicze Drillmec HH-220. Jak podkreślił prezes spółki Marcin Gawroński, to jedno z najnowocześniejszych urządzeń na rynku wierceń lądowych. To też pierwsze takie urządzenie w kraju – dodał.
30.07.2021

Węglokoks Energia zbuduje gazowe źródło energii w Rudzie Śląskiej

Do maja 2023 roku w Rudzie Śląskiej powstanie nowe źródło ciepła i prądu, zasilane gazem ziemnym. Dwa silniki kogeneracyjne i trzy gazowe kotły wodne zastąpią wysłużoną ciepłownię węglową o nominalnej mocy ponad 40 megawatów termicznych - wynika ze środowej informacji inwestora.
08.07.2021

Dzięki Smart Field PGNiG zwiększy o 120 mln m sześć. wydobycie gazu ziemnego ze złoża w Brońsku

Dzięki wykonaniu dwóch nowych odwiertów Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. zwiększy wydobycie gazu ze złoża Brońsko (pow. kościański, woj. wielkopolskie) o 13 proc., czyli 120 mln m sześć. rocznie – poinformowała w poniedziałek spółka.
28.06.2021

Norwegia. Rząd: stawiamy na zieloną energię, ale ropa i gaz nadal będą ważne

Centroprawicowy rząd Norwegii zaprezentował w piątek długoterminową strategię, w której zapowiedział rozwój energetyki wiatrowej oraz produkcję wodoru. Ropa naftowa i gaz ziemny mają być jednak wciąż wydobywane i poszukiwane.
11.06.2021

Reforma energetyczna Ukrainy zależy od stanu relacji z Federacją Rosyjską

Dla Ukrainy kwestie energetyczne są szczególnie istotną determinantą funkcjonowania gospodarki, która w zasadniczy sposób wyznacza poziom życia społeczeństwa oraz jej pozycję polityczną. Kraj ten pozostaje bowiem nie tylko jednym z największych w Europie producentów węglowodorów i energii, ale także strategicznym podmiotem w zakresie jej tranzytu. Atuty te tracą jednak dużą część swojej wartości wobec gospodarczych i politycznych następstw długoletniej przynależności państwowej Ukrainy do ZSRR.
04.05.2021

Poznań eliminuje węgiel do produkcji ciepła - Veolia Energia Poznań bliżej budowy gazowej elektrociepłowni w Poznaniu

Veolia Energia Poznań otrzymała decyzję środowiskową dla budowy bloków gazowych o łącznej mocy 320 MWt i do 200 MWe na terenie elektrociepłowni Karolin. Jak podkreśla spółka, będzie to krok w kierunku całkowitej eliminacji węgla z produkcji ciepła w Poznaniu.
27.04.2021

SeaData Sp. z o.o.

SeaData Sp. z o. o. to firma IT oferująca usługi z zakresu monitoringu środowiska, tworzenia baz danych oraz wykorzystania danych satelitarnych w rolnictwie i planowaniu przestrzennym.
seadata, yeti, yetibox, yetisense, monitoring jakości powietrza, zanieczyszczenia powietrza, monitoring hałasu, monitoring hałasu przemysłowego, systemy gis, mapy akustyczne, pomiary dronem, UAV, Mapy 3D z Drona, Dane satelitarne, Pomiary atmosferyczne, Data Science, Big Data, modele numeryczne, systemy informatyczne dla Portów, systemy informatyczne, analiza danych, pomiary dla Portów, ortofotomapy, obróbka danych satelitarnych, obróbka danych GIS, systemy geoprzestrzenne, rozwiązania IoT dla Portów, rozwiązania IoT dla Przemysłu, Monitoring IoT, Ochrona środowiska, monitoring środowiska, Ochrona środowiska w przemyśle, Badania środowiska, Obserwacja Ziemi, GIS, kontrola jakości powietrza, dron do badania smogu, dron przemysłowy, mapa smogowa , mapa smogowa z drona, mapa zanieczyszczeń z drona, mapa zanieczyszczeń powietrza dron, smog, Badanie smogu, monitoring smogu, inspekcje gazów, inspekcje przemysłowe dronem, dron smog, monitorowanie smogu, monitoring gazów niebezpiecznych

Dziękujemy za wysłane grafiki.