POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Rzeczywistość transformacji energetycznej: produkcja paliw kopalnych będzie rosła co najmniej do 2040 roku

14.11.2021 09:01 Źródło: Własne
Strona główna Energetyka, OZE Rzeczywistość transformacji energetycznej: produkcja paliw kopalnych będzie rosła co najmniej do 2040 roku

Partnerzy portalu

Rzeczywistość transformacji energetycznej: produkcja paliw kopalnych będzie rosła co najmniej do 2040 roku - ZielonaGospodarka.pl
Fot. G20.org

Pomimo celów Porozumienia Paryskiego i zobowiązań do osiągnięcia zerowej emisji netto, producenci paliw kopalnych są na dobrej drodze do znacznego zwiększenia produkcji w ciągu najbliższych 20 lat, ujawnia Production Gap Report.

Według raportu, plany i prognozy dotyczące produkcji paliw kopalnych pokazują, że do 2030 roku wielkość produkcji wzrośnie, z wyjątkiem niewielkiego spadku w przypadku węgla. Zamiast pracować nad celami klimatycznymi z Porozumienia Paryskiego z 2015 roku, rządy pozwolą firmom wydobywać 110 proc. więcej niż wynosi limit dla utrzymania globalnego ocieplenia na poziomie maksymalnie 1,5 stopnia Celsjusza i 45 proc. więcej niż jest to zgodne z założeniem dwóch stopni.

Dokument opracowany przez 40 ekspertów z uniwersytetów, think tanków i instytucji badawczych oraz Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych - UNEP, podaje, że nadwyżka ta do 2040 roku wzrośnie odpowiednio do 190 proc. i 89 proc.

Rządy nadal dotują paliwa kopalne

Największymi producentami paliw kopalnych są Australia, Brazylia, Kanada, Chiny, Niemcy, Indie, Indonezja, Meksyk, Norwegia, Rosja, Arabia Saudyjska, RPA, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Raport pokazuje, że większość z nich nadal zapewnia znaczące wsparcie polityczne dla produkcji paliw kopalnych poprzez takie środki jak ulgi podatkowe, finansowanie, bezpośrednie inwestycje w infrastrukturę i zwolnienia z wymogów środowiskowych.

Kraje G20 nadal przeznaczają więcej środków na paliwa kopalne niż na zieloną energię, chociaż grupa i wielostronne banki rozwoju ograniczają międzynarodowe finansowanie publiczne na ten cel. Grupa ta łącznie odpowiadała za 77 proc. emisji CO2 opartych na wydobyciu w 2019 roku.  Większość głównych krajów produkujących ropę i gaz planuje zwiększenie wydobycia.

Od początku pandemii COVID-19 rządy państw członkowskich Grupy Dwudziestu przeznaczyły prawie 300 mld USD na działalność związaną z paliwami kopalnymi - więcej niż na czystą energię. Z kolei międzynarodowe finansowanie publiczne produkcji paliw kopalnych ze strony krajów G20 i głównych wielostronnych banków rozwoju w ostatnich latach znacznie się zmniejszyło.

Spodziewany silny wzrost produkcji gazu

Według szacunków, globalne wydobycie węgla, ropy i gazu ziemnego w 2030 roku będzie odpowiednio o 240 proc., 57 proc. i 71 proc. wyższe niż poziom zgodny z ograniczeniem globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia do końca wieku. Przewiduje się, że w latach 2020-2040 produkcja gazu ziemnego wzrośnie bardziej niż ropy naftowej, podczas gdy produkcja węgla nieznacznie się zmniejszy.

Przewiduje się, że w 2030 roku produkcja węgla będzie 3,4 razy wyższa niż poziom zgodny z ograniczeniem globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza do końca wieku.

- Jednak, jak pokazuje ten raport, przed nami jeszcze długa droga do czystej energii w przyszłości. Pilne jest, aby wszyscy pozostali finansiści publiczni, jak również prywatni finansiści, w tym banki komercyjne i zarządzający aktywami, przestawili swoje finansowanie z węgla na odnawialne źródła energii, aby promować pełną dekarbonizację sektora energetycznego i dostęp do energii odnawialnej dla wszystkich. Ostatnie ogłoszenia największych gospodarek świata o zakończeniu międzynarodowego finansowania węgla są bardzo potrzebnym krokiem w wycofywaniu się z paliw kopalnych - powiedział Sekretarz Generalny ONZ António Guterres. 

Raport został wydany na kilka dni przed rozpoczęciem konferencji klimatycznej ONZ 2021 COP26 w Glasgow, gdzie światowi przywódcy mieli podjąć kluczowe decyzje w zakresie łagodzenia zmian klimatycznych. Szczyt ma zostać przedłużony ze względu na brak porozumienia rządów. 

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent $ baryłka  
 Cyna $ tona
 Cynk $ tona
 Aluminium $ tona
 Pallad $ uncja  
 Platyna $ uncja  
 Srebro $ uncja  
 Złoto $ uncja  

Dziękujemy za wysłane grafiki.