Co za dużo to niezdrowo. Nadmiar LNG problemem sektora energetycznego?

Strona główna Energetyka, OZE Co za dużo to niezdrowo. Nadmiar LNG problemem sektora energetycznego?

Partnerzy portalu

Co za dużo to niezdrowo. Nadmiar LNG problemem sektora energetycznego? - ZielonaGospodarka.pl

Konflikt ukraińsko-rosyjski przyczynił się do wzrostu inwestycji w sektorze energetycznym. Beneficjentem takiego stanu rzeczy stało się globalne LNG, w którym to branży liderzy eksportu znacząco umocnili swoją pozycję, zaś kraje importujące zwiększyły potencjał mocy przerobowych potrzebnych do magazynowania gazu.

  • Projekty dotyczące skroplonego gazu ziemnego (LNG) będące w fazie rozwoju lub będące w trakcie budowy obejmują łącznie 917 MTPA nowych mocy eksportowych i 705 MTPA nowych mocy importowych, co stanowi odpowiednio 18 proc i 4 proc. wzrostu r/r
  • Połowa wszystkich projektów eksportowych jest realizowana w Stanach Zjednoczonych i Katarze
  • Znaczący rozwój sektora LNG może przyczynić się do zwiększenia konkurencji między eksporterami, zaś wynikająca z takiej sytuacji nadmierna podaż może pozostawić rządy i inwestorów z kosztownymi inwestycjami

Global Energy Monitor opublikował najnowszy raport „LNG 2023: Last year’s energy shock still reverberates, as the world builds towards LNG oversupply”, który jest poświęcony bieżącej sytuacji globalnego sektora LNG.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) szacuje wzrost zapotrzebowania na gaz do 2030 roku. Mając to na uwadze, nie powinien dziwić wzrost zapotrzebowania na cenne paliwo. Mimo transformacji energetycznej i wzrostu udziału zielonej energii, na całym świecie gwałtowny rozwoju odnotowuje również sektor gazociągowy.

Zgodnie z przywoływanym raportem od Global Energy Monitor, dynamiczny rozwój inwestycji energetycznych związanych z LNG został zintensyfikowany na skutek toczącego się konfliktu ukraińsko-rosyjskiego. To właśnie za jego sprawą światowi liderzy eksportu LNG znacząco umocnili swą pozycję, zaś kraje importujące zwiększyły potencjał mocy przerobowych do magazynowania gazu.

Dane Global Gas Infrastructure Tracker wykorzystane w cytowanym raporcie mówią, że wśród krajów będących liderami w zakresie rozbudowy terminali eksportowych są Stany Zjednoczone (336,9 MTPA), Rosja (164,1 MTPA), Kanada (75.8 MTPA), Meksyk (69,3 MTPA) oraz Katar (49 MTPA).

Jeśli chodzi o nowe moce importowe, liderami jest Azja (454 MTPA) oraz Europa (183 MTPA), przy czym Chiny (267,9 MTPA), Indie (75,2 MTPA) oraz Niemcy (65,4 MTPA) mogą poszczycić się największą mocą znajdującą się w fazie rozwojowej.

Znaczący rozwój sektora LNG może przyczynić się do zwiększenia konkurencji między eksporterami, zaś jak czytamy na stronach raportu, wynikająca z takiej sytuacji nadmierna podaż może pozostawić rządy i inwestorów z kosztownymi inwestycjami. Nie jest to jedyny pesymistyczny wniosek stanowiący przysłowiową łyżkę dziegciu w beczce miodu: „Jednak popyt na LNG w Europie może okazać się krótkotrwały, ponieważ kontynent realizuje swój program dekarbonizacji, a wrażliwość cenowa wielu azjatyckich importerów podważyła prognozy wzrostu popytu na LNG” – stwierdza raport.

„Budowa nowych projektów LNG, gdy oczekuje się, że popyt na paliwa kopalne osiągnie szczyt w tej dekadzie, jest ryzykowną propozycją zarówno dla inwestorów, jak i rządów. Jeśli nawet część tych projektów zostanie zrealizowana, grozi to dalszym opóźnieniem transformacji energetycznej w krytycznym okresie” – komentuje raport Robert Rozansky, analityk ds. globalnego LNG w Global Energy Monitor.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.