Wynik wyszukiwania - " zmiany klimatyczne" - Wiadomości

Wysypisko ubrań na Pustyni Atakama stało się scenerią dla pokazu mody

Wysypisko ubrań, które powstało na Pustyni Atakama w Chile stało się scenerią dla pokazu mody, mającego na celu poruszenie tematu zanieczyszczenia środowiska przez branżę fashion. Projekty prezentowane na pokazie zostały stworzone ze znalezionych na pustyni śmieci.
03.09.2024

Greenwashing firm odzieżowych - pozew dla Lululemon

Rozwija się świadomość społeczna dotycząca wpływu działalności człowieka na środowisko i klimat. Z tego powodu coraz częściej możemy zaobserwować zjawisko greenwashingu przeprowadzanego przez firmy, które chcą dostosować się do aktualnych wymagań konsumentów i nieco wybielić swój wizerunek w kontekście działalności na rzecz środowiska. Przykładem takiego zachowania stała się kampania marketingowa "Be Planet" stworzona przez Lululemon - odzieżowego giganta produkującego ubrania sportowe.
29.08.2024

Antarktyda coraz bardziej narażona na gatunki inwazyjne

Nasilające się topnienie lodu morskiego sprawia, że dzięki pływającym organicznym i plastikowym śmieciom, gatunkom inwazyjnym z lądów południowej półkuli coraz łatwiej dostać się na Antarktydę - informuje pismo "Global Change Biology".
24.08.2024

Praktyczne rozwiązania dla biznesu – konferencja Green Energy Tricity

W obliczu rosnących cen energii i konieczności dostosowania się do nowych wymogów rynkowych, przedsiębiorcy z różnych branż i zakładów produkcyjnych stają przed wyzwaniami związanymi z transformacją energetyczną. Konferencja Green Energy Tricity to miejsce, gdzie praktyczne porady spotykają się z realnymi potrzebami firm.
07.08.2024

Minister klimatu o Odrze: strategia, renaturalizacja, monitoring

Ministerstwo klimatu i inne podmioty publiczne skupiają się na trzech obszarach działań wokół Odry: długofalowej strategii, badaniach nad renaturyzacją i monitoringiem stanu rzeki - poinformowała we wtorek we Wrocławiu szefowa resortu klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
09.07.2024

Wicekanclerz Niemiec przekonuje Chiny do odejścia od węgla

Jeśli Chiny nie odejdą od węgla, osiągnięcie światowych celów klimatycznych nie będzie możliwe - ocenił w niedzielę w Hangzhou w Chinach niemiecki wicekanclerz oraz minister gospodarki i zmian klimatycznych Robert Habeck. Polityk zaznaczył, że wzrost gospodarczy i działania na rzecz środowiska nie są ze sobą sprzeczne.
23.06.2024

Hołownia: woj. śląskie może być wygranym na Zielonym Ładzie

Marszałek Sejmu i lider Polski 2050 Szymon Hołownia ocenił, że województwo śląskie może być wygranym na transformacji i Zielonym Ładzie. We wtorek spotkał się z wyborcami na chorzowskim rynku, gdzie mówił o strategii rozwoju Polski, jaką kilka dni wcześniej przedstawiła jego partia.
31.05.2024

Bądźmy Re:Generacją. Przed nami 52. Światowy Dzień Środowiska

Jak wszystkie bliskie relacje, również relacja z Naturą decyduje o jakości naszego życia. Chociaż nie ma chwili, w której ta relacja ustaje, warto ją celebrować i temu właśnie służy specjalny dzień w roku: 5 czerwca – Światowy Dzień Środowiska. Dzień ten przypomina nam, że czyste powietrze, rzeki i jeziora zasobne w wody słodkie, bujne łąki, lasy i mokradła, a przede wszystkim żyzne grunty, stanowią podstawę naszej egzystencji, i że są z nami współzależne.
31.05.2024

Naukowcy: meduzy mogą zdominować Ocean Arktyczny

Meduzy to jedna z niewielu grup organizmów, które skorzystają na zmianach klimatu. Już teraz parzydełkowce rozprzestrzeniają się coraz dalej na północ, a do końca XXI w. mogą zdominować wody Oceanu Arktycznego – wynika z najnowszych badań.
18.05.2024

Nowa oczyszczalnia ścieków dla Grupy MLEKOVITA w Wysokiem Mazowieckiem została oficjalnie otwarta

Dzisiaj, na terenie zakładu produkcyjnego Grupy MLEKOVITA w Wysokiem Mazowieckiem, miało miejsce uroczyste otwarcie nowej oczyszczalni ścieków.
17.05.2024

Ciepło, cieplej, gorąco. Raport o klimacie nie pozostawia wątpliwości

Raport „European State of the Climate 2023” stwierdza, że 2023 rok stanowił najcieplejszy rok w historii Europy. Co więcej, wraz ze wzrostem temperatury, znaczna część kontynentu doświadczyła mniejszej niż dotychczas liczby dni ze śniegiem.
13.05.2024

Zmiany klimatyczne będą główną przyczyną spadku różnorodności biologicznej

Globalna różnorodność biologiczna w XX wieku spadła o ok. 2-11 proc. przede wszystkim z powodu zmian w użytkowaniu gruntów. Prognozy pokazują, że w pierwszej połowie XXI wieku główną przyczyną jej utraty będą zmiany klimatyczne - informuje czasopismo „Science”.
05.05.2024

Potęga Wschodu. Chiny umacniają pozycję globalnego lidera zielonej energii

Chiny umacniają pozycję globalnego lidera w dziedzinie energii odnawialnej, osiągając znacznie wcześniej wyznaczone cele energetyczne. Kolejne instalacje lądowe oraz morskie budują przewagę chińskiej zielonej energii nad resztą świata.
09.09.2023

Raport: gatunki inwazyjne zagrażają przyrodzie, ludziom i gospodarce

Inwazyjne obce gatunki zwierząt i roślin stwarzają poważne, globalne zagrożenie dla środowiska naturalnego, gospodarki, bezpieczeństwa żywnościowego oraz zdrowia ludzi – wynika z nowego raportu Międzyrządowej Platformy ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcjonowania Ekosystemów (IPBES).
05.09.2023

Energia jądrowa coraz bardziej realną opcją w transformacji energetycznej

W ostatnim czasie znacząco wzrosło biznesowe i polityczne zainteresowanie rozwojem energii jądrowej. Jaką rolę w procesie dekarbonizacji pełnią inwestycje w tym obszarze? Jakie są możliwości tego sektora w porównaniu z długoterminowymi potrzebami rynku? I przede wszystkim jak wyglądają kwestie bezpieczeństwa?
30.08.2023

Zmiana klimatu i pogorszenie środowiska powodują, że będą się pojawiały nowe patogeny

Zmiana klimatu i pogorszenie środowiska powodują, że będą się pojawiały nowe patogeny - mówiła PAP kierownik Zakładu Biologii Molekularnej Wirusów Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk.
26.08.2023

Buda: rządowe wsparcie dla instalacji fotowoltaicznych na blokach sięgnęło już 67 mln zł

67 mln zł rządowego wsparcia trafiło już do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych na budowę instalacji fotowoltaicznych na budynkach wielorodzinnych - poinformował w sobotę minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Cała pula wsparcia wynosi 100 mln euro.
26.08.2023

Branża climate tech rośnie w siłę [WIDEO]

W Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej pojawia się coraz więcej start-upów z branży climate tech, które wspierają walkę ze zmianami klimatycznymi. Zajmują się m.in. alternatywnymi źródłami energii, recyklingiem, dostępem do wody, agritechem czy kwestiami związanymi z odpowiedzialną konsumpcją. Są też coraz istotniejszą częścią rynku venture capital. – Projektów climate-techowych jest coraz więcej, ale one dopiero się rozwijają. Nie ma jeszcze zbyt wielu start-upów, które byłyby faktycznie działającymi, dochodowymi firmami.
24.04.2023

Polskie szpitale chcą być zielone [WIDEO]

Czasopismo „The Lancet” określiło zmiany klimatu mianem największego zagrożenia zdrowotnego XXI wieku, co może stanowić olbrzymie obciążenie dla systemu ochrony zdrowia. Z drugiej strony ten sektor sam również przyczynia się do zmian klimatycznych, generując ok. 4,4 proc. globalnych emisji CO2. Świadomość konieczności wdrażania zrównoważonego rozwoju w opiece zdrowotnej wśród liderów polskiej ochrony zdrowia jest coraz wyższa, a wiele szpitali i placówek medycznych już podejmuje działania, które mają ograniczyć ich wpływ na środo
15.12.2022

Co czwarty młody Polak uważa, że za zmiany klimatu odpowiadają inni i nie zamierza nic z nimi robić. Jako społeczeństwo test z wiedzy o środowisku zdajemy na 2+

50 proc. Polaków postrzega zanieczyszczenie środowiska jako największe zagrożenie dla współczesnego świata. Podobny odsetek obawia się zmian klimatycznych. Jednak co ósmy uważa, że inni są za ten problem odpowiedzialni, więc nie zamierza nic z tym robić. Niepokojący jest fakt, że w najmłodszej grupie wiekowej ten odsetek znacząco rośnie – taką postawę prezentuje prawie co czwarty młody Polak – wynika z najnowszej edycji raportu „Ziemianie atakują”. Pokazuje on również, że poziom wiedzy środowiskowej Polaków wciąż jest wręcz drama
21.11.2022

Zielona rewolucja objęła też żeglugę. Do transportu morskiego wkracza coraz więcej ekoinnowacji

Transport morski odpowiada za ok. 2,5 proc. globalnych emisji CO2. I choć wydaje się to relatywnie niewiele, to właśnie w tym sektorze emisje rosły ostatnimi laty najszybciej. Dlatego Parlament Europejski pracuje nad rozwiązaniami, które mają je zahamować, obejmującymi m.in. włączenie transportu morskiego w unijny system handlu emisjami ETS oraz promowanie alternatywnych, bardziej zrównoważonych paliw dla statków.
02.09.2022

Europa wysycha!

Prawie połowa terytorium Europy jest objęta stanem ostrzegawczym, a dla kolejnych 17 proc. obszarów wydano ostrzeżenie alarmowe w związku z trwającą suszą – pokazuje nowy raport Globalnego Obserwatorium Susz, przygotowany na zlecenie Komisji Europejskiej.
25.08.2022

Ponad połowa Polaków uważa obecne działania dla klimatu za niewystarczające. Firmy mogą wspierać konsumentów w świadomych klimatycznie wyborach

– Najlepszym momentem na działania dla klimatu jest tak naprawdę wczoraj, drugim najlepszym jest dzisiaj, a najgorszym – jutro. Powinniśmy zakasać rękawy i wziąć się do pracy – mówi Jacek Hutyra, doradca ds. strategii klimatycznej w Orange Polska. Jak podkreśla, walka ze zmianami klimatu wymaga regulacji i rozwiązań systemowych, kształtowanych przez rządy i instytucje międzynarodowe, oraz zaangażowania biznesu, który ma największe możliwości działania i redukowania swojego wpływu na środowisko. Każdy konsument swoimi wyborami i d
12.07.2022

Sektor ochrony zdrowia zatruwa środowisko bardziej niż lotnictwo czy przemysł stoczniowy. Szpitale potrzebują planu zielonej transformacji

Co piąty szpital w Polsce ma ponad 70 lat i nie jest energooszczędny. Stan tych budynków ma znaczenie nie tylko dla zdrowia pacjentów, lecz również kondycji środowiska naturalnego. Poza dużym zużyciem energii obciążeniem jest również łańcuch dostaw dla szpitalnej gastronomii czy brak odpowiedniej gospodarki odpadami medycznymi.
05.07.2022

Australijski port całkowicie wolny od emisji dwutlenku węgla

Największy na świecie port węglowy w Australii ma być zasilany w całości energią odnawialną.
16.01.2022

Vestas w czołówce pod względem ograniczenia wpływu na środowisko

Firma Vestas została uznana przez CDP za lidera w zakresie ograniczania wpływu na środowisko i zmiany klimatyczne.
31.12.2021

Macquarie i Nobian zakładają wspólną spółkę wodorową

Macquarie's Green Investment Group i Nobian połączyły siły w celu uruchomienia wspólnej firmy skoncentrowanej na wodorze – Hydrogen Chemistry Company (HyCC). Każda z firm będzie posiadała 50 proc. udziałów w HyCC.
27.12.2021

'Mały krok w walce z paliwami kopalnymi': Shell wycofuje się z pola naftowego Cambo na Morzu Północnym

Royal Dutch Shell wycofał się z kontrowersyjnego projektu naftowego w pobliżu szkockich Szetlandów, twierdząc, że projekt nie ma już sensu ekonomicznego dla firmy.
24.12.2021

Wodór zasili "zeroemisyjne" loty z Londynu do San Francisco!

Najnowszy projekt nowego samolotu, wspieranego przez brytyjski rząd 15 milionami funtów, mógłby latać dookoła świata z zerową emisją dwutlenku węgla.
14.12.2021

Gigant Alpro zwiększy ekologiczna produkcję napojów roślinnych o 48 mln euro

Dzięki tej inwestycji produkcja wzrośnie do 300 mln litrów napojów roślinnych rocznie.
10.12.2021

BP buduje duży zakład produkcji wodoru w Teesside

Firma BP ogłosiła swoje plany budowy zakładu produkcji wodoru w północno-wschodniej Anglii, który mógłby produkować do 500MW wodoru do 2030 roku.
08.12.2021

Rio Tinto zainwestuje 87 mln dolarów w niskoemisyjne aluminium

Rio Tinto zobowiązało się do zainwestowania 87 mln dolarów na zwiększenie produkcji aluminium o niskiej emisji dwutlenku węgla w Kanadzie. Aluminium jest produkowane przy użyciu odnawialnej energii wodnej.
05.12.2021

Wärtsilä wchodzi na rynek belgijski z systemem magazynowania energii o mocy 25MW

Wärtsilä wkracza na rynek belgijski, budując system magazynowania energii o mocy 25MW - jeden z największych systemów w tym kraju. Belgia chce wycofać się z energetyki jądrowej do 2025 roku, wspierając w tym procesie morską energetykę wiatrową.
01.12.2021

DHL i Shell testują ciężarówki napędzane Bio-LNG w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla

DHL i Shell połączyły siły, aby pilotażowo przetestować ciężarówki napędzane Bio-LNG.
01.12.2021

Podatki węglowe na darmową zieloną energię elektryczną i czysty transport publiczny

Nowe badania wskazują, że świadczenie tych usług za darmo doprowadziłoby do zmniejszenia emisji z domów o 13,4 proc. i emisji z paliw o 23,8 proc.
01.12.2021

Klienci Apple będą mogli sami naprawiać swoje urządzenia

Nowy program da klientom dostęp do narzędzi, które pozwolą im samodzielnie naprawić uszkodzonego iPhone'a lub Maca, bez konieczności udawania się do autoryzowanych punktów serwisowych Apple lub po prostu kupowania nowych zamienników.
21.11.2021

Poziom gazów cieplarnianych w atmosferze bije kolejne rekordy

Wzrost obecności dwutlenku węgla, metanu i podtlenku azotu w powietrzu nie wykazuje oznak spowolnienia, przyspieszając globalne ocieplenie, jak twierdzi Światowa Organizacja Meteorologiczna.
14.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Coraz częstsze anomalie pogodowe stanowią problem dla kraju

Według raportu Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), działającego przy ONZ, działalność ludzi spowodowała wzrost globalnej średniej temperatury o ok. 1˚C w stosunku do okresu sprzed epoki przemysłowej.
02.09.2021

Szczyt COP26 może przynieść nowe rozwiązania dla powstrzymania zmian klimatycznych

– Zjawiska wywołane przez zmiany klimatyczne są bardzo niebezpieczne. To są m.in. pożary, które pustoszą południe Europy, ale równie dobrze mogą pustoszyć i Polskę – mówi fizyczka atmosfery, dr Joanna Remiszewska-Michalak.
24.08.2021

Polska strategia energetyczna wymaga poprawek

Najnowszy raport naukowców w ramach IPCC, przestrzegający przed postępującym coraz szybciej globalnym ociepleniem, ma wymusić na politykach przyspieszenie tempa reform klimatycznych. – To nie przypadek, że został on opublikowany kilka miesięcy przed COP26 w Glasgow, czyli listopadowym szczytem klimatycznym ONZ – mówi Wojciech Kukuła, prawnik z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
17.08.2021

Zmiany klimatu zbierają żniwa - gwałtowne zjawiska pogodowe powodują coraz więcej szkód.

Aż 83 proc. Polaków uważa, że ubezpieczenie przydaje się w czarnej godzinie, a w czasie pandemii ten odsetek wzrósł o 5 p.p. Oprócz ciężkiej choroby czy wypadku komunikacyjnego Polacy coraz bardziej obawiają się też zmian klimatu, gwałtownych zjawisk pogodowych i ich następstw. Dotyczy to już 64 proc. badanych – wynika z lipcowego raportu PIU i firmy doradczej Deloitte „Mapa ryzyka Polaków”.
23.07.2021

Morawiecki: poważnie traktujemy zmiany klimatyczne

Z dużą uwagą przyglądamy się cyklom zmian klimatu, programy takie jak Czyste powietrze czy dopłat do paneli fotowoltaicznych to dowód, że rząd poważnie traktuje problem zmian klimatycznych - oświadczył w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.
19.07.2021

Prof. Engels: niemiecka polityka klimatyczna jest niedemokratyczna i stanowi zagrożenie dla sąsiadów

Ochrona klimatu staje się jednym z głównych celów państwa niemieckiego, usprawiedliwia ona nawet poważne naruszenia wolności obywatelskich i wszelkimi środkami dąży do narzucenia tej samej polityki sąsiadom - mówi belgijski historyk, prof. David Engels.
11.06.2021

Wiceminister Guibourgé – Czetwertyński na Kongresie Polityki Miejskiej

Przygotowanie miast do zmian klimatu oraz wykorzystanie miejskiej przestrzeni do zwiększenia różnorodności biologicznej to główne kwestie poruszone przez wiceministra Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego podczas panelu dyskusyjnego nt. polityki klimatycznej polskich miast z sieci NAZCA, który odbył się 8 czerwca 2021 roku.
09.06.2021

Zmiany klimatyczne są ogromnym zagrożeniem i szansą dla biznesu...

Kryzys klimatyczny z jednej strony wyłonił nową kategorię ryzyk dla biznesu, a z drugiej wymusił na firmach zmiany w ich modelu działalności i zarządzania. Zrównoważony rozwój zaczął odgrywać coraz większą rolę w strategii przedsiębiorstw, zwłaszcza tych dużych. Ze względu na skalę swojej działalności w nadchodzących latach mogą one odegrać decydującą rolę w przeciwdziałaniu zmianom klimatu i rozwiązywaniu związanych z tym globalnych problemów.
28.05.2021

Polscy naukowcy pomagają przewidywać ekstremalne opady i powodzie. To duży krok w dziedzinie szybszego przewidywania kataklizmów na świecie

Polscy naukowcy odkryli przyczynę ogromnych powodzi na indonezyjskiej wyspie Sulawesi, gdzie tylko w styczniu 2019 roku z tego powodu zginęło 70 osób. Ich badania wykazały, że za ekstremalne deszcze i niszczycielskie powodzie w regionie Indonezji jest odpowiedzialna rzadko spotykana kombinacja trzech różnych tropikalnych zjawisk pogodowych, które wystąpiły jednocześnie. Nadejście takich fal można przewidzieć, w danych satelitarnych widać je co najmniej dwa dni wcześniej.
25.05.2021

Thyssenkrupp rozpocznie produkcję zielonego amoniaku z zielonego wodoru w technologii neutralnej dla klimatu

Thyssenkrupp Industrial Solutions AG (Essen, Niemcy) zawarła kontrakt inżynieryjno-dostawczy z CF Industries, Inc. (Deerfield, Illinois; www.cfindustries.com) na dostawę zielonego wodoru do produkcji zielonego amoniaku w Donaldsonville, w kompleksie produkcyjnym w Luizjanie. W ramach tego kontraktu Thyssenkrupp zaprojektuje i dostarczy jednostkę do produkcji wodoru o mocy 20 MW w oparciu o elektrolizę wody o odczynie alkalicznym, a także wszystkie niezbędne do tego procesu media i elementy.
04.05.2021

Prezydent Duda zabrał głos podczas spotkania Leaders' Climate Summit zorganizowanego przez Prezydenta USA Joe Bidena

W dniach 22-23 kwietnia 2021 r. odbył się „Leaders' Climate Summit” - wirtualne spotkanie zorganizowane przez administrację Prezydenta USA Joe Bidena z udziałem przywódców państw i szefów rządów. W dwudniowym szczycie klimatycznym Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie towarzyszył minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka
26.04.2021

Bezpieczeństwo zasobów wody na świecie zależy od działań na rzecz zmian klimatycznych

Zmiany klimatyczne mają bezpośredni wpływ na obieg i zasoby wody na świecie, dlatego niezbędne są wszelkie działania, które mają na celu ich powstrzymanie – zgodzili się uczestnicy debaty „Let’s panic now! Chrońmy wodę dla przyszłych pokoleń”. Dyskusja ekspertów odbyła się 22 kwietnia z okazji Światowego Dnia Ziemi. Jej organizatorem była firma Xylem Water Solutions Polska.
23.04.2021

Rolnicza produkcja ekologiczna będzie jeszcze bardziej wymagająca w kontekście zmian klimatycznych

Rolnicza produkcja ekologiczna to nie jest produkcja zacofana, wymaga od producentów rolnych dużo więcej wiedzy i kompetencji niż standardowa - ocenił podczas szczytu klimatycznego Togetair dyrektor departamentu jakości żywności i bezpieczeństwa produkcji roślinnej MRiRW Michał Rzytki.
23.04.2021

Francja bez ustalenia ceny węgla nie przeprowadzi transformacji energetycznej

Podczas wirtualnego szczytu klimatycznego prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał w czwartek do „przyspieszenia realizacji zobowiązań klimatycznych do 2030 roku” oraz do ustalenia cen węgla, bez czego, jego zdaniem, nie da się przeprowadzić transformacji energetycznej.
22.04.2021

KGHM dla klimatu - miedź kluczowym elementem polityki klimatycznej na świecie

Być może wielu nie zdaje sobie sprawy, ale dziś jeden z najbardziej strategicznych surowców na świecie ma kolor nie tyle miedziany, co coraz bardziej zielony. Dlaczego? Miedź to metal kluczowy dla prowadzenia procesów związanych z Green Deal. A sam proces wydobycia surowca również staje się coraz bardziej ekologiczny.
22.04.2021

Prezydent Biden chce przyspieszyć działania na rzecz ochrony klimatu

Z inicjatywy prezydenta USA Joe Bidena w czwartek rozpocznie się dwudniowy wirtualny szczyt klimatyczny z udziałem przywódców 40 państw. Cel - to podkreślenie konieczności pilnych działań oraz korzyści gospodarczych wynikających z ambitniejszego podejścia do ochrony klimatu.
22.04.2021

Światowy Dzień Ziemii

22 kwietnia odbędą się kolejne obchody światowego Dnia Ziemi - aby zwiększyć i wzmocnić świadomość ekologiczną, zostaną poprowadzone liczne panele dyskusyjne z udziałem specjalistów, które będą transmitowane online. Podczas tegorocznych obchodów szczególny nacisk będzie kładziony na wspieranie lokalnych społeczności, w szczególności koncentrując się na obszarach, na które w nieproporcjonalny sposób wpływają kwestie środowiskowe.
21.04.2021

Rolnictwo regeneracyjne odpowiedzią PepsiCo na redukcję gazów cieplarnianych

W ramach pakietu działań dla rozwoju upraw rolnych pod nazwą „Pozytywne Rolnictwo”, firma PepsiCo ogłosiła nowe cele, jakie zamierza zrealizować do roku 2030. Obejmują one wdrożenie praktyk rolnictwa regeneracyjnego na obszarze 2,8 mln hektarów na całym świecie, co jest praktycznie jednoznaczne z całością obszaru wszystkich upraw prowadzonych na potrzeby działalności PepsiCo. W ten sposób do końca bieżącej dekady firma zamierza zredukować emisje gazów cieplarnianych o co najmniej 3 mln ton.
20.04.2021

Deszczomierze zainstalowane w unikatowym projekcie, pozwolą na obserwacje zmian klimatycznych

34 deszczomierze zamontowane na dach budynków w Krakowie służą do zbierania danych o ilości opadów w poszczególnych częściach miasta. Informacje te zostaną wykorzystane do lepszego zaplanowania przebiegu kanalizacji burzowej w mieście.
16.04.2021

Ministerstwo klimatu: morskie farmy wiatrowe ogromnym znaczeniem dla gospodarki

Projekt budowy morskich farm wiatrowych ma ogromne znaczenie gospodarcze – powiedział w czwartek wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
15.04.2021

Rząd chce uchwały w sprawie gwarancji dla programu "Czyste powietrze"

Na drugi kwartał rząd zaplanował przyjąć uchwałę ws. powstania programu gwarancyjnego w programie "Czyste powietrze" - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu. W założeniu gwarancja BGK ma być stosowana przy udzielanych przez banki kredytach termomodernizacyjnych.
22.03.2021

Wycinka lasów rujnuje klimat i gospodarkę

Międzynarodowy Dzień Lasów został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych (ONZ). Od 2012 r. obchody są świętowane na całym świecie. Wprowadzenie tego wydarzenia ma na celu zwiększenie globalnej świadomości dotyczącej tego skomplikowanego ekosystemu i jego znaczenia dla ludzkości. Można przytoczyć wiele danych liczbowych obrazujących zastraszające tempo wycinki lasów. Niektóre źródła podają, że, rok rocznie ginie 12-15 mln hektarów obszarów leśnych. Aby wyciąć powierzchnię lasów o obszarze zbliżonym do Polski,
22.03.2021

„Zielony Ład” na polskiej kolei będzie zależał od klientów

Przekonanie pasażerów i klientów do korzystania z transportu kolejowego może być najtrudniejszym elementem wprowadzania ekologicznych rozwiązań na kolei - oceniali uczestnicy dyskusji o efektywności energetycznej na konferencji „Zielony Ład na polskiej kolei”.
11.03.2021

Szczyt klimatyczny ONZ ostatnią szansą na kryzys środowiskowy

Tegoroczny szczyt klimatyczny ONZ, to ostatnia nadzieja dla świata na rozwiązanie kryzysu środowiskowego - oznajmił we wtorek na konferencji prasowej w Brukseli John Kerry, wysłannik prezydent USA ds. zmian klimatu.
10.03.2021

KE: to ostatni moment do przygotowania się do zmian klimatu

Nowa strategia klimatyczna, którą przedstawił w środę wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, kładzie nacisk na działania adaptacyjne, jakie - według planu KE - powinno podjąć jak najwięcej ludzi.
24.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.