Wynik wyszukiwania - "Europa" - Wiadomości

Czy Polska dogoni Europę w kwestii odpowiedzialności za odpady opakowaniowe?

W większości krajów Unii Europejskiej zagraniczne koncerny uczestniczą w finansowaniu gospodarki odpadami, płacąc za wprowadzane przez siebie produkty. W Polsce natomiast mieszkańcy są zmuszeni finansować coś, do czego u naszych sąsiadów dokłada się również duży biznes. Przyczyną tej sytuacji jest brak systemu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP).
19.08.2024

Grupa Orlen: z wiatru pochodzi 19 proc. energii elektrycznej produkowanej w UE

Już prawie 1/5 energii elektrycznej produkowanej w Unii Europejskiej pochodzi z wiatru - informuje w sobotę Grupa Orlen. 15 czerwca przypada Światowy Dzień Wiatru.
15.06.2024

Fundusze Europejskie wspierają rozwój miast – ekologiczna inwestycja w Olsztynie

Po ponad 50 latach na olsztyńskie ulice wróciły tramwaje. Dzięki środkom z Funduszy Europejskich olsztynianie mogą teraz szybko i wygodnie dotrzeć z miejskich osiedli „sypialni” do śródmieścia i na dworzec główny PKP. Inwestycja powstawała w dwóch perspektywach w ramach unijnego Programu Rozwój Polski Wschodniej i Polska Wschodnia (PO RPW i POPW), a dofinansowanie sięgnęło 880 mln zł.
09.05.2024

Plan na nowoczesną sieć elektroenergetyczną

Rosnąca liczba OZE, wzrastające potrzeby odbiorców i zapewnienie możliwości rozwoju sektora eMobility – to wybrane wyzwania, jakie stawia przed sieciami dystrybucyjnymi transformacja energetyczna. W trakcie 39. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 9. OZE POWER Leszek Bitner, dyrektor Pionu Zarządzania Majątkiem Sieciowym w Stoen Operator mówił o wymaganiach nowoczesnych systemów dystrybucyjnych. Zwracał też uwagę na specyfikę terenów wielkomiejskich i kwestie, z którymi sieci będą się musiały zmierzyć w najbliższym czasie.
23.04.2024

Polska będzie drugim co do wielkości krajem systemu kaucyjnego w Europie

Polska od 2025 roku będzie drugim co do wielkości krajem systemu kaucyjnego w Europie. Tworzymy olbrzymi projekt gospodarki cyrkularnej dla opakowań – powiedział PAP Marcel Rakowski prezes PolKa - Polska Kaucja, jednego z operatorów systemu w Polsce. System kaucyjny wymusi zmianę nawyków konsumentów – zaznaczył.
12.04.2024

Szczyt Dolin Wodorowych: Poznań gospodarzem przełomowego wydarzenia wodorowego

Doliny wodorowe to projekty na dużą skalę, które lokalnie prezentują ekosystem wodorowy, łącząc wszystkie elementy produkcji, magazynowania, transportu i końcowego wykorzystania wodoru w jednym miejscu. Projekty te znalazły się na szczycie agendy Komisji Europejskiej, czego dowodem jest przeznaczenie na nie 200 mln EUR z programu REPowerEU, oprócz środków już dostępnych w ramach Partnerstwa na Rzecz Czystego Wodoru. W 2023 r. w Europie istniało już 65 Dolin Wodorowych.
02.04.2024

W Europie powietrze jest coraz czystsze, ale nadal nie idealne

Jakość powietrza w Europie uległa znacznej poprawie w ciągu ostatnich dwóch dekad, ale sytuacja nadal nie jest idealna – informują naukowcy na łamach pisma “Nature Communications”.
14.03.2024

Port Szczecin-Świnoujście przyjęty do Sojuszu Morskiej Energetyki Wiatrowej

Największe w Europie morskie porty energetyki wiatrowej zrzeszone w Offshore Wind Port Alliance chcąc rozszerzyć współpracę na wschód przyjęły do swego grona porty Szczecin-Świnoujście. List intencyjny został podpisany w Szczecinie 2 lutego br. podczas wizyty w Polsce króla Danii Fryderyka X.
02.02.2024

WindEurope: w 2023 r. w UE przybyło rekordowe 17 GW mocy w energetyce wiatrowej

W krajach Unii Europejskiej w 2023 r. przybyło rekordowe 17 GW mocy w energetyce wiatrowej - poinformowało największe europejskie stowarzyszenie branży WindEurope. Organizacja podkreśla jednak, że tempo rozwoju jest nadal za małe, by osiągnąć cele na 2030 r.
12.01.2024

Współpraca BASF i Stena Recycling w zakresie recyklingu akumulatorów do pojazdów elektrycznych w Europie

BASF, globalny producent materiałów do akumulatorów oraz firma zajmująca się ich przetwarzaniem, oraz Stena Recycling, jedna z wiodących europejskich firm, oferująca kompleksowe rozwiązania w zakresie recyklingu i zrównoważonych usług zamykających obieg zasobów, zawarły umowę kupna-sprzedaży czarnej masy. Umowa ta jest częścią szerszej współpracy planowanej przez BASF i Stena Recycling, w celu utworzenia łańcucha wartości recyklingu akumulatorów z pojazdów elektrycznych w Europie.
11.01.2024

2023 był najcieplejszym rokiem w historii Chin

Średnia temperatura w 2023 roku w Chinach wyniosła 10,7 stopnia Celsjusza, co czyni z niego najcieplejszy rok, odkąd prowadzone są takie statystyki – podały we wtorek chińskie media, cytując dane państwowego centrum ds. klimatu.
02.01.2024

W Europie ponad 200 tys. km siedlisk ryb rzecznych utraconych przez bariery

Ponad 200 tys. km siedlisk ryb rzecznych w europejskich rzekach zostało zniekształconych z powodu stawianych barier i tworzenia jezior zaporowych. Taka fragmentacja swobodnie płynącej rzeki przyczynia się do utraty różnorodności biologicznej w środowisku wodnym.
11.12.2023

Polacy promują europejską żywność ekologiczną w Nowym Jorku

W nowojorskiej Fundacji Kościuszkowskiej zorganizowano we wtorek seminarium poświęcone prezentacji europejskiej żywności ekologicznej. Wydarzenie zostało połączone z networkingiem i degustacją organicznych potraw.
29.11.2023

Czerwone alarmy pogodowe w Europie: deszcze, burze i huragany

W piątek w departamencie Alpy Nadmorskie na południu Francji będzie obowiązywał czerwony alarm pogodowy z powodu intensywnych opadów deszczu i możliwych powodzi – podaje dziennik „Le Figaro”.
20.10.2023

Zmiany klimatyczne oczami Europejczyków

Czy kolejne pokolenia mają szansę na dobre życie pomimo postępujących zmian klimatycznych? Jakie źródła pokryją w przyszłości rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną? Czy zmiana codziennych nawyków na bardziej proekologiczne jest istotna dla ochrony klimatu? Na te i inne pytania odpowiedzieli obywatele dziewięciu krajów europejskich, w tym Polski, w ramach badania opinii przeprowadzonego przez instytut Civey na zlecenie Fundacji E.ON.
17.10.2023

Polska słońcem i wiatrem stojąca: odnawialne źródła energii Europy Środkowo-Wschodniej

Mimo że Europa Środkowo-Wschodnia nie jest zbyt dużym graczem w światowym sektorze energii odnawialnej, to w latach 2018-2022 odnotowała znaczący wzrost. Region zwiększył w tym okresie moc pochodzącą z OZE o ponad 33 GW, co na koniec 2022 roku dało łącznie 115 GW. Na szczególną uwagę zasługuje tu Polska – przede wszystkim ze względu na ilość przyłączonej energii słonecznej i wiatrowej.
09.10.2023

Europa i Chiny mogą stanąć przed perspektywą wojny handlowej o auta elektryczne

Europa i Chiny mogą stanąć w obliczu wojny handlowej - wskazał w czwartek Polski Instytut Ekonomiczny. Komisja Europejska oskarża Chiny o sztuczne zaniżanie cen aut elektrycznych; pośrednio skutki ceł antysubsydyjnych mogą odczuć europejskie firmy - dodali eksperci.
05.10.2023

Europa ma szansę na wzmocnienie swojej pozycji na rynku elektromobilności

Miejsce Europy na elektromobilnym rynku świata, produkcja baterii do samochodów elektrycznych jako szansa dla gospodarek Polski oraz innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, wyspecjalizowane pojazdy elektryczne dla przemysłu i rolnictwa - o możliwych do wykorzystania szansach związanych z wciąż przyspieszającą rewolucją e-mobility rozmawiano podczas drugiego dnia Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi.
28.09.2023

Europejskie standardy raportowania zrównoważonego rozwoju (ESRS) wprowadzają analizę podwójnej istotności

2024 rok będzie ważnym okresem dla pierwszej grupy firm, objętej obowiązkiem raportowania kwestii zrównoważonego rozwoju. Sprawozdania za ten okres będą musiały wpisywać się w ramy zarysowane w dyrektywie CSRD oraz towarzyszących jej Europejskich Standardach Raportowania Zrównoważonego Rozwoju (ESRS). Nowością, a zarazem podstawową ramą analiz bogatego zestawu wskaźników zrównoważonego rozwoju, zaprezentowanych w standardach ESRS, jest podwójna istotność, obejmująca konieczność analizy zarówno wpływu przedsiębiorstwa na ludzi, ja
13.09.2023

G20: Światowi liderzy zawarli porozumienie w sprawie korytarza kolejowego z Indii na Bliski Wschód i do Europy

Na marginesie szczytu G20 w Delhi światowi przywódcy ogłosili w sobotę międzynarodowe porozumienie w sprawie korytarza kolejowego, łączącego porty Indii z krajami Bliskiego Wschodu oraz z Europą.
10.09.2023

Wilki w niektórych regionach Europy stały się zagrożeniem dla ludzi. KE rozważa zmianę statusu ochrony wilków

Wilki w niektórych regionach Europy stały się realnym zagrożeniem dla zwierząt gospodarskich i ludzi - powiedziała w poniedziałek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Dodała, że KE rozpoczęła konsultacje ws. populacji tego gatunku w Europie i po ich zakończeniu nie wyklucza zmiany statusu ochrony wilka w Unii Europejskiej.
04.09.2023

Hiszpania. Ekstremalne upały wpływają na turystykę w Europie

Coraz częstsze fale ekstremalnych upałów wpływają na turystykę krajową oraz zagraniczną w Hiszpanii i innych krajach Europy Południowej, a zwłaszcza we Francji, Grecji i we Włoszech - poinformował w niedzielę portal Infobae.
07.08.2023

Premierzy państw bałtyckich zapewniają, że synchronizacja sieci elektroenergetycznych z Europą Zachodnią nastąpi do lutego 2025 roku

Premierzy Litwy, Łotwy i Estonii podpisali deklarację zobowiązującą te trzy kraje do synchronizacji swych sieci elektroenergetycznych z Europą Zachodnią do lutego 2025 roku, czyli prawie rok wcześniej niż dotychczas planowano - poinformował w czwartek litewski rząd.
04.08.2023

Polscy producenci mleka w ścisłej czołówce Europy

Polscy producenci mleka znajdują się obecnie w czołówce Europy, a osiągnięcia opolskich hodowców, którzy potrafią rocznie osiągać wyniki przekraczające 10 tys. kg mleka od krowy, stawiają ich w ścisłej czołówce - powiedział PAP Leszek Hondzlik, prezydent PFHBiPM.
17.06.2023

Namibia z umową o wartości 10 mld USD na produkcję zielonego wodoru

Produkowany wodór będzie eksportowany do Europy, dzięki czemu afrykański kraj zyska udział w tym wzrastającym globalnym rynku.
28.05.2023

Zwrot na rynku LNG. Nadwyżka surowca i spadek cen

Ostatnie tygodnie przyniosły zmianę sytuacji na rynku LNG, z problemu zapełnienia magazynów gazu przed sezonem grzewczym do obecnej nadwyżki surowca i spadku cen. To zaskoczenie dla analityków, którzy jeszcze niedawno przewidywali problemy z dostawami. Obecnie ceny gazu znajdują się na najniższym poziomie od niemal dwóch lat.
14.05.2023

W Finlandii uruchomiono największy reaktor atomowy w Europie

W niedzielę nad ranem, po wielu testach, do krajowej sieci ostatecznie został podłączony trzeci reaktor elektrowni Olkiluoto, znajdującej się na wyspie o tej samej nazwie na Zatoce Botnickiej. Osiągający moc 1600 MW jest największym reaktorem w Europie i trzecim na świecie. Pierwotny plan zakładał, że jednostka będzie gotowa w 2009 roku.
16.04.2023

Obajtek: w Polsce mamy jedne z najniższych cen paliw w Europie

W Polsce mamy jedne z najniższych cen paliw w Europie - zakomunikował w piątek Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, powołując się na dane e-petrol.
25.03.2023

Czysta stal na bazie wodoru w Chinach i Europie: Rozwój polityki i implikacje dla Chin - Raport RMI

Przemysł stalowy odpowiada za prawie 10 procent światowej emisji dwutlenku węgla i 17 procent emisji na terenie Chin. Harmonogram dekarbonizacji przemysłu stalowego ma kluczowe znaczenie dla nisko- i zeroemisyjnej transformacji światowej gospodarki.
28.11.2022

Polska państwem z najgorszym stanem środowiska w całej Unii Europejskiej. Najbardziej „zielone” są Malta, Francja i Szwecja

Takie wnioski przedstawia raport Fundacji Schumana i Fundacji Adenauera „Europa przeciw katastrofie klimatycznej”, zawierający m.in. ranking najbardziej zielonych państw Wspólnoty.
04.11.2022

Eurostat: najwięcej jedzenia marnujemy w domach - 70 kg rocznie w przeliczeniu na Europejczyka

W 2020 r. w Unii Europejskiej zmarnowano 127 kg żywności w przeliczeniu na jednego mieszkańca, z tego najwięcej, bo aż 70 kg jedzenia zamieniło się w śmieci w gospodarstwach domowych, najmniej – w restauracjach i handlu detalicznym – podał Eurostat.
03.11.2022

Upały potęgują zanieczyszczenie ozonem w Europie

Na dużym obszarze Europy wzrasta stężenie ozonu przy powierzchni ziemi. Przed zjawiskiem, które wiąże się z wysokimi temperaturami, ostrzegają eksperci z Copernicus Atmosphere Monitoring Service. Ozon blisko ziemi jest zanieczyszczeniem i może szkodzić zdrowiu.
21.07.2022

Fala upałów w Europie pogorszy jakość powietrza w miastach

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) poinformowała w piątek, że z powodu fali upałów w Europie w powietrzu zostanie zatrzymanych więcej zanieczyszczeń atmosferycznych, zwłaszcza na terenach miejskich. Przedstawiciele władz w Europie wydają ostrzeżenia dotyczące fali upałów w nadchodzących dniach.
16.07.2022

Europa nadaje kierunek niskoemisyjnej przyszłości

9 pierwszych miejsc na 10 w tegorocznym rankingu Green Future Index , zestawienia opracowanego przez MIT Technology Review Insights, zajęły kraje europejskie. Polska uplasowała się na wysokim 16 miejscu. To efekt wspólnych działań krajów europejskich w walce z globalnym ociepleniem. Europa odkryła również, że inicjatywy proekologiczne mające na celu przeciwdziałanie zmianom klimatycznym przynoszą realne korzyści ekonomiczne. Jednak także na starym kontynencie jest jeszcze wiele do zrobienia, a kluczowym zadaniem jest redukcja emi
30.06.2022

CCS: Fluxys i Equinor zdekarbonizują Europę

Obie firmy uzgodniły, że opracują duży projekt infrastrukturalny dotyczący transportu wychwyconego CO2 z emitorów do bezpiecznych składowisk na Morzu Północnym. Projekt jest na etapie studium wykonalności, a decyzja inwestycyjna ma zostać podjęta do 2025 roku.
29.06.2022

Jakim autem wjedziemy do centrum Berlina lub Wiednia? Analiza stref niskiej emisji spalin w europejskich stolicach

Wakacyjne podróże samochodem, choć dają elastyczność i swobodę, wymagają od kierowcy znajomości obowiązujących przepisów w wielu krajach. Coraz częściej, oprócz tradycyjnych ograniczeń drogowych, spotykane są także obostrzenia związane z wjazdem do centrów miast i zlokalizowanych w nich stref niskiej emisji. Aby uniknąć niespodzianek w postaci wysokich mandatów, przed wyjazdem warto skontrolować, w których aglomeracjach możemy spodziewać się stref o ograniczonym ruchu dla pojazdów spalinowych. Eksperci autobaza.pl sprawdzają, jak
27.06.2022

Siemens Gamesa - biała księga - ekologiczny wodór: klucz do odblokowania bezpieczeństwa energetycznego Europy

Siemens Gamesa publikuje białą księgę "Uwolnić bezpieczeństwo energetyczne Europy", w której przedstawia wyzwania związane z dostawami energii, przed jakimi stoi Europa od czasu inwazji na Ukrainę, oraz działania niezbędne do zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa energetycznego, przy jednoczesnym rozwiązaniu problemów klimatycznych i obniżeniu emisyjności.
24.06.2022

Polska utrzyma silną pozycję w europejskiej branży motoryzacyjnej, o ile postawi na e-mobilność

W ostatnich latach Polska stała się jednym z głównych producentów samochodów, części i komponentów motoryzacyjnych w Europie. W 2020 roku znalazła się na 5. miejscu, jeśli chodzi o liczbę aut osobowych w Unii Europejskiej. Duży rynek wewnętrzny, potencjał wytwórczy i integralność z globalnym łańcuchem dostaw sprawiają, że branża motoryzacyjna nad Wisłą bardzo się rozwinęła. Czekają ją jednak zmiany związane z unijnym planem zakazu sprzedaży nowych samochodów spalinowych od 2035 r. Według ekspertów EMIS z ISI Emerging Markets Grou
07.06.2022

Europejscy producenci stali mają ponad 60 projektów dekarbonizacyjnych

Europejscy producenci stali przygotowali ponad 60 dużych projektów, które do 2030 r. powinny zmniejszyć emisję CO2 o 81,5 mln ton - wynika z danych stowarzyszenia Eurofer. Jego prezes, a zarazem dyrektor generalny ArcelorMittal Europe, Geert Van Poelvoorde, zaapelował o wsparcie tych przedsięwzięć.
13.05.2022

Stany Zjednoczone zamierzają przyspieszyć rozwój offshore – czego mogą się nauczyć od Europy?

Prezes WindEurope, Giles Dickson, był moderatorem Forum Biznesowego Wysokiego Szczebla Rady Energetycznej USA-UE dotyczącego morskiej energetyki wiatrowej, które odbyło się 27 kwietnia w New Jersey. Forum prowadzili sekretarz energii USA, Jennifer Granholm oraz komisarz UE ds. energii, Kadri Simson. Wśród prelegentów znaleźli się również Ditte Juul Jørgensen, dyrektor generalny ds. energii w Komisji Europejskiej oraz prezesi firm Vestas, Siemens Gamesa, GE, Ørsted Iberdrola, EDF, Fred Olsen i Principle Power.
30.04.2022

Europa szuka surowców i zielonej energii, aby uniezależnić się od Rosji i zadbać o bezpieczeństwo energetyczne

Wojna w Ukrainie sprawiła, że Rosja, będąca do tej pory głównym dostawcą w sektorze ropy naftowej i gazu ziemnego, przestała być zaufanym partnerem dla rządów wielu państw. Kraje europejskie, w tym Polska, muszą szukać alternatyw, aby zachować bezpieczeństwo energetyczne. Nowe odkrycia złóż na Morzu Czarnym sprawiają, że Stary Kontynent może myśleć o dywersyfikacji dostaw tych surowców.
23.03.2022

Przesył gazu zagrożony, rosyjskie oddziały weszły do ukraińskich tłoczni

Rosyjskie oddziały weszły do dwóch tłoczni na wschodzie Ukrainy, stwarza to zagrożenie dla przesyłu gazu przez ukraiński system na zachód, do Europy - poinformował w czwartek ukraiński operator przesyłowy gazu GTSOU.
10.03.2022

Ceny gazu biją kolejne rekordy

W poniedziałek gaz w Europie drożeje; w Holandii ceny kontraktów wzrosły o 17 proc., do 225 euro za MWh.
07.03.2022

Putin: Nord Stream 2 ustabilizuje ceny gazu w Europie

Gazociąg Nord Stream 2 przyczyni się do ustabilizowania cen gazu w Europie – oświadczył w środę prezydent Rosji Władimir Putin na transmitowanym w telewizji posiedzeniu rządu.
29.12.2021

Morska energetyka w Europie – to potencjał 1,2 mln nowych miejsc pracy do 2050 roku

Europa może skorzystać z możliwości ekonomicznych o wartości 140 mld euro i stworzyć 1,2 mln nowych miejsc pracy do 2050 roku, jeśli obejmie przywództwo na globalnym rynku morskiej energetyki.
26.12.2021

Polska na europejskim podium w produkcji wodoru

Polska jest trzecim w Unii Europejskiej i piątym na świecie producentem wodoru - poinformował w środę w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Jak dodał, zgodnie z polską strategią wodorową do 2030 r. mają powstać 32 stacje tankowania i bunkrowania wodoru.
01.12.2021

Gazprom: współczujemy tym, których dotknął szok cenowy gazu

Gazprom szczerze współczuje wszystkim krajom, które dotknął szok cenowy na rynku gazu – oświadczyła w czwartek wiceprezes Gazpromu Jelena Burmistrowa, podkreślając, że rozwiązaniem są długoterminowe umowy na dostawy gazu.
08.10.2021

Obajtek: w Europie od transformacji energetycznej nie ma odwrotu

W Europie od transformacji energetycznej nie ma odwrotu, a pakiet Fit for 55 pomoże w jej przeprowadzeniu. Ja chcę, abyśmy w Polsce nie tyle dogonili, co wyprzedzili przyszłość - mówi w wywiadzie dla branżowego portalu Biznesalert.pl prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
17.09.2021

Haniebne pierwsze miejsce Polski na podium w całkowitej produkcji węgla w UE

Według danych Eurostatu, w 2020 roku Unia Europejska zużyła odpowiednio o 63 proc. i 64 proc. mniej węgla kamiennego i brunatnego niż w 1990 roku. Powodem tego jest przesunięcie w kierunku gazu ziemnego i odnawialnych źródeł energii.
23.08.2021

Józef Kubica z Lasów Państwowych w "PB": Pozostawienie wielkich obszarów leśnych w Europie nietkniętych ludzką ręką to aberracja

Pozostawienie wielkich obszarów leśnych w Europie nietkniętych ludzką ręką to aberracja, a realizacja unijnej strategii leśnej doprowadzi do katastrofy - mówi w piątkowym "Pulsie Biznesu" p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych Józef Kubica.
30.07.2021

Stany Zjednoczone wolą diesla, Europa i Chiny napędzają produkcję pojazdów elektrycznych

Stany Zjednoczone pozostają w tyle za Chinami i Europą, jeśli chodzi o produkcję i użycie pojazdów elektrycznych w kraju, tak wynika z najnowszych danych z badania przeprowadzonego przez Międzynarodową Radę ds. Czystego Transportu.
07.07.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.