Czerwone alarmy pogodowe w Europie: deszcze, burze i huragany

Czerwone alarmy pogodowe w Europie: deszcze, burze i huragany - ZielonaGospodarka.pl
20.10.2023 09:39
Strona główna Klimat, Edukacja Czerwone alarmy pogodowe w Europie: deszcze, burze i huragany

Partnerzy portalu

Czerwone alarmy pogodowe w Europie: deszcze, burze i huragany - ZielonaGospodarka.pl

W piątek w departamencie Alpy Nadmorskie na południu Francji będzie obowiązywał czerwony alarm pogodowy z powodu intensywnych opadów deszczu i możliwych powodzi – podaje dziennik „Le Figaro”.

Prefektura departamentu ogłosiła, że wszystkie szkoły i uniwersytety będą w piątek zamknięte – przekazał dziennik.

Mer Nicei wezwał mieszkańców do zachowania szczególnej ostrożności. W mieście ogłoszono zamknięcie parków, nadmorskiej promenady i plaż.

Ponadto w regionie Owernia-Rodan-Alpy, m.in. na południe od Lyonu, w czwartek w nocy wiatr ma osiągać prędkość do 100 km/h, co będzie za sobą niosło ryzyko połamania drzew.

W wielu departamentach Francji w tym roku regularnie ogłaszano najwyższe, czerwone alarmy pogodowe, przede wszystkim w związku z rekordowymi temperaturami w ciągu lata.

mrf/ mal/

W czwartek nawiedziła Hiszpanię burza Aline. Służby ratunkowe i straż pożarna interweniowały na terenie kraju ponad tysiąc razy. Ulewy sparaliżowały centrum Madrytu. Ogłoszono czerwony, najwyższy stopień alertu pogodowego.

W stolicy Hiszpanii tak silnych opadów deszczu w ciągu jednego dnia nie odnotowano od ponad stu lat. Według państwowej agencji meteorologicznej w centrum miasta od godzi. 9 do godz. 18 spadło ponad 90 litrów wody na metr kwadratowy.

Mieszkańcy Madrytu zamieszczali w sieciach społecznościowych obrazki „wodospadów" i "gejzerów" na ulicach.

Wodospady przypominała wlewająca się do metra woda na jednej z ze stacji w centrum miasta; woda dostała się także do wagonów stojących w tunelu.

Na portalach społecznościowych widać, jak z krat wentylacyjnych na ulicy ponad metrem wystrzeliwuje w górę parująca woda, przypominając gejzery.

Wiele dróg w Madrycie, w tym autostrady, zamknięto dla ruchu, cały dzień trwały zatory na trasach wjazdowych i wyjazdowych do stolicy, nie kursowała część pociągów podmiejskich, a pociągi dalekobieżne miały opóźnienia. Setki podróżnych czekało na stacji Atocha na wznowienie ruchu.

Na ulicach leżały powalone przez wichurę drzewa, przepływająca przez Madryt rzeka Manzanares była bliska wylania.

Doszło do awarii systemu elektrycznego na linii pociągu dużych prędkości między stolicą i Barceloną, co wpłynęło na wszystkie połączenia z Madrytu do Francji.

Tylko w stolicy służby ratunkowe i straż pożarna przeprowadziły setki interwencji, w większości z powodu zalanych ulic, piwnic, garaży i powalonych drzew.

Ulewy dotknęły także inne części Hiszpanii. W Estremadurze dziesiątki uczniów ewakuowano ze szkół.

Z powodu awarii systemu elektrycznego nie kursowały pociągi między Sewillą i Kordob, a także Sewillą i Guadajoz.

Służby meteorologiczne zapowiedziały na piątek "skomplikowaną sytuację pogodową" w całym kraju, a w szczególności w rejonie północnym oraz w Katalonii i na Balearach.

Z Saragossy Grażyna Opińska 

opi/ fit/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.