CCS: Fluxys i Equinor zdekarbonizują Europę

Strona główna Energetyka, OZE CCS: Fluxys i Equinor zdekarbonizują Europę

Partnerzy portalu

CCS: Fluxys i Equinor zdekarbonizują Europę - ZielonaGospodarka.pl
Fot. equinor.com

Obie firmy uzgodniły, że opracują duży projekt infrastrukturalny dotyczący transportu wychwyconego CO2 z emitorów do bezpiecznych składowisk na Morzu Północnym. Projekt jest na etapie studium wykonalności, a decyzja inwestycyjna ma zostać podjęta do 2025 roku.

Wychwytywanie, transport i składowanie dwutlenku węgla (CCS) jest niezbędne do osiągnięcia znacznej redukcji emisji CO2. Projekt realizowany przez Equinor i Fluxys oferuje rynkowi północno-zachodniej Europy solidne i elastyczne rozwiązanie w zakresie dekarbonizacji na dużą skalę.

Projekt obejmuje 1000-kilometrową magistralę eksportową CO2, obsługiwaną przez Equinor, która będzie transportować CO2 do bezpiecznego i stałego punktu składowania zlokalizowanego pod dnem morskim na norweskim szelfie kontynentalnym. Podmorska magistrala połączy się w Zeebrugge z lądową infrastrukturą przesyłową CO2 zbudowaną i obsługiwaną przez Fluxys.

Otwarty system przesyłu CO2 da emitentom w Belgii i okolicznych krajach możliwość podłączenia się do bezpiecznych i niezawodnych magazynów CO2 w Norwegii. Przewiduje się również stworzenie odgałęzienia rurociągu do portu w Dunkierce, a dodatkowe połączenia z innymi krajami Europy Północno-Zachodniej zostaną poddane ocenie.

Wspólna inicjatywa Equinor i Fluxys ma na celu opracowanie projektu infrastruktury CO2 gotowej do oddania do eksploatacji przed końcem bieżącej dekady. Planuje się, że zdolność przesyłowa rurociągu podmorskiego wyniesie od 20 do 40 milionów ton CO2 rocznie, zaspokajając rosnące zapotrzebowanie na CCS ze strony wielu europejskich podmiotów przemysłowych.

– Jesteśmy podekscytowani uruchomieniem projektu infrastruktury CO2 z Fluxys w Belgii. Wspólnie mamy potencjał, aby umożliwić wielkoskalową dekarbonizację europejskich gałęzi przemysłu o wysokiej emisji dwutlenku węgla. Wraz z naszymi partnerami możemy dostarczyć kompletny łańcuch wartości CCS. Equinor jest przekonany, że CCS ma kluczowe znaczenie dla powodzenia transformacji energetycznej i osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku – mówił Grete Tveit, starszy wiceprezes ds. rozwiązań niskoemisyjnych Equinor

Rozwiązanie w postaci wielkoskalowego rurociągu przesyłowego oferuje przedsiębiorstwom łatwy w użyciu łańcuch logistyczny od wychwytywania do składowania. Jest ono zarówno wydajne i ekonomiczne w przypadku dużych ilości CO2, jak i pozwala na dużą elastyczność operacyjną. Firmy będą współpracować z zainteresowanymi stronami, w celu zaprezentowania projektu.

– Cieszymy się, że możemy rozpocząć projekt z Equinor. Wspólnie oferujemy silny i uzupełniający się know-how i specjalistyczną wiedzę w celu zapewnienia szerokiemu gronu emitentów w Europie Północno-Zachodniej niezawodnego i wydajnego rozwiązania w zakresie przesyłu i składowania dwutlenku węgla, niezbędnego do osiągnięcia celów związanych ze zmianami klimatu i zapewnienia długoterminowej rentowności gospodarki. Naszym celem w ramach projektu Equinor-Fluxys jest zaoferowanie solidnego rozwiązania strukturalnego w zakresie dekarbonizacji, a teraz przystępujemy do jego realizacji – dodał Pascal De Buck, CEO Fluxys


Źródło: equinor.com


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.