Europejskie standardy raportowania zrównoważonego rozwoju (ESRS) wprowadzają analizę podwójnej istotności

kw

13.09.2023 15:26
Strona główna ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ Europejskie standardy raportowania zrównoważonego rozwoju (ESRS) wprowadzają analizę podwójnej istotności

Partnerzy portalu

Europejskie standardy raportowania zrównoważonego rozwoju (ESRS) wprowadzają analizę podwójnej istotności - ZielonaGospodarka.pl
Fot. KPMG

2024 rok będzie ważnym okresem dla pierwszej grupy firm, objętej obowiązkiem raportowania kwestii zrównoważonego rozwoju. Sprawozdania za ten okres będą musiały wpisywać się w ramy zarysowane w dyrektywie CSRD oraz towarzyszących jej Europejskich Standardach Raportowania Zrównoważonego Rozwoju (ESRS). Nowością, a zarazem podstawową ramą analiz bogatego zestawu wskaźników zrównoważonego rozwoju, zaprezentowanych w standardach ESRS, jest podwójna istotność, obejmująca konieczność analizy zarówno wpływu przedsiębiorstwa na ludzi, jak i wpływu trendów społecznych i ekologicznych na jego kondycję finansową.

Grono podmiotów, które w najbliższych latach zostanie objęte powiązanymi z Europejskim Zielonym Ładem regulacjami, ulegnie znaczącemu zwiększeniu w porównaniu z dotychczas obowiązującą dyrektywą NFRD. Standardy ESRS dotyczą szerokiej gamy zagadnień, związanych ze środowiskowymi, społecznymi i zarządczymi aspektami funkcjonowania przedsiębiorstw. Będą one w istotny sposób wpływać na kształt unijnego rynku poprzez rosnące oczekiwania w kwestiach ESG wobec partnerów handlowych w łańcuchach dostaw.

Wskaźniki ESRS mają za zadanie ujednolicenie standardów raportowania kwestii niefinansowych w obrębie Unii Europejskiej. Tworzone były we współpracy m.in. z Międzynarodową Radą ds. Standardów Zrównoważonego Rozwoju, odpowiedzialną za kreowanie międzynarodowych standardów ujawnień w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Unifikacja standardu ma ułatwić spełnienie nowych wymogów regulacyjnych przez przedsiębiorstwa, które wcześniej decydowały się na korzystanie z dobrowolnych ram raportowych, takich jak standardy GRI czy rekomendacje TCFD – mówi Iwona Galbierz-Sztrauch, Partner, Lider Usług Doradczych dla Sektora Finansowego, Lider ESG w KPMG w Polsce.

Standardy ESRS wprowadzają analizę podwójnej istotności


Podstawową ramą analiz bogatego zestawu wskaźników zrównoważonego rozwoju, zaprezentowanych w standardach ESRS, jest podwójna istotność (ang. double materiality), obejmująca konieczność analizy zarówno wpływu przedsiębiorstwa na ludzi, jak i wpływu trendów społecznych i ekologicznych na jego kondycję finansową. Taka analiza ma pomóc w wybraniu wskaźników, mających kluczowy wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa, umożliwiając mu przejrzystą komunikację z interesariuszami oraz zapewniając bazę do tworzenia przemyślanych strategii zmian w modelu biznesowym.

Firmy będą zobligowane do raportowania kwestii związanych ze strukturą zarządczą, strategią, zarządzaniem ryzykami i szansami ESG, a także wybranymi w analizie podwójnej istotności wskaźnikami środowiskowymi, społecznymi i w obszarze zarządzania. 

Kogo obejmą wymogi ESRS?


W pierwszej połowie 2025 roku zobligowane do publikacji swoich raportów za rok 2024 będą największe firmy interesu publicznego (tzw. public interest entities, PIE), zatrudniające ponad 500 osób – w tym te, objęte do tej pory obowiązkami raportowymi na bazie dyrektywy NFRD. W kolejnych latach pula podmiotów objętych regulacją poszerzy się o wszystkie duże przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 osób, które będą miały obowiązek raportowania za rok 2025, a następnie o notowane na giełdzie małe i średnie przedsiębiorstwa, których obowiązek będzie dotyczył dopiero w raportach za rok 2026. 

Z opublikowanego w czerwcu br. przez KPMG w Polsce raporcie pt. „Benchmark Klimatyczno-Środowiskowy” wynika, że spełnienie wymogów wskazanych w europejskich standardach raportowania zrównoważonego rozwoju może być wyzwaniem nawet dla największych polskich przedsiębiorstw. Pod lupę wzięliśmy zestaw naszym zdaniem najważniejszych wskaźników środowiskowych spośród ESRS-ów, uwzględniających kwestie klimatyczne, surowcowe oraz związane z bioróżnorodnością. Średni wynik 100 największych polskich spółek to 5,2 na 10 możliwych do zdobycia punktów. Realizacja nowych wymogów regulacyjnych dla wielu firm oznaczać będzie konieczność przyspieszenia działań z zakresu zbierania danych, dialogu z interesariuszami oraz formułowania holistycznych strategii zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa, umożliwiających tworzenie odpornych na wyzwania przyszłości modeli biznesowych – mówi Justyna Wysocka-Golec, Dyrektor w Zespole ds. Zmian Klimatycznych, Energii i Dekarbonizacji w Dziale Doradztwa Biznesowego w KPMG w Polsce.

Wykorzystanie wskaźników ESRS pozwoli nie tylko spełnić wymogi regulacyjne, ale też pomoże w budowie wiarygodności na dynamicznie zmieniającym się rynku. Zmiany w sposobie prowadzenia przedsiębiorstwa, wynikłe z rzetelnej analizy zgromadzonych danych, ułatwić mogą pozyskiwanie finansowania czy ubezpieczenia – mówi Przemysław Oczyp, Partner Associate w Dziale Doradztwa Biznesowego/ESG w KPMG w Polsce

****

O KPMG:

KPMG jest globalną organizacją niezależnych firm świadczących usługi profesjonalne z zakresu audytu, doradztwa podatkowego i doradztwa gospodarczego. KPMG działa w 143 krajach i zatrudnia ponad 265 000 pracowników w firmach członkowskich na całym świecie. Każda z firm KPMG jest odrębnym podmiotem prawa. KPMG International Limited jest prywatną spółką angielską z odpowiedzialnością ograniczoną do wysokości gwarancji. KPMG International Limited i podmioty z nią powiązane nie świadczą usług na rzecz klientów. W Polsce KPMG działa od 1990 roku. Obecnie zatrudnia ponad 2100 osób w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach i Łodzi. Więcej na stronie kpmg.pl.

****

O RAPORCIE:

Raport KPMG pt. „Get ready for European Sustainability Reporting Standards. Understanding the first set of ESRSs” prezentuje m.in.: kontekst wprowadzenia nowych przepisów prawnych, zakres objętych nimi podmiotów, zobowiązań, które w ich wyniku będą musiały realizować czy szczegółowy harmonogram wprowadzanych etapami obowiązków raportowych. Publikacja umożliwia firmom sprawdzenie w jakim stopniu podjęte w organizacji działania związane z ujawnieniami ESG są zgodne z nowymi regulacjami.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.