Wynik wyszukiwania - "Frans Timmermans" - Wiadomości

Timmermans krytykowany za preferowanie morskiej energetyki w miejsce jądrowej

Lider lewicowej listy Partii Pracy (PvdA) i Zielonych (GroenLinks) Frans Timmermans znalazł się w ogniu krytyki po tym jak powiedział, że energia jądrowa nie jest dobra dla Holandii i zamiast niej trzeba pozyskiwać „tanią energię z morza”.
01.10.2023

O wodorowej (re)wolucji podczas H2POLAND

Tegoroczne 2. Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND - zgodnie z przewidywaniami - okazało się przestrzenią do współpracy dla biznesu, nauki, administracji rządowej, lokalnych samorządów i organizacji pozarządowych. To, co oddało cele Forum i jednocześnie wskazało kierunki na przyszłość, to bezpieczeństwo energetyczne, środowisko oraz ewolucja.
26.05.2023

Timmermans: klęski żywiołowe to nie rezultat ideologii a kryzysu klimatycznego

Ostatnie klęski żywiołowe to nie rezultat ideologii a kryzysu klimatycznego; walka z nim to nie ideologia a pragmatyzm – powiedział w czwartek w Łodzi wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans podczas rozpoczęcia w Łodzi Samorządowego Kongresu Klimatycznego.
19.05.2023

Stacje tankowania wodoru i ładowania elektryków w każdym mieście i co 200 km

Państwa UE zgodziły się na budowę stacji tankowania wodoru we wszystkich większych miastach i co najmniej co 200 km wzdłuż głównych tras transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T) po tym, jak wczoraj późnym wieczorem Rada Ministrów i Parlament Europejski osiągnęły porozumienie w sprawie nowego rozporządzenia dotyczącego wdrażania infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR).
28.03.2023

Moskwa: będziemy dalej blokować unijne regulacje dot. silników spalinowych

Wraz z innymi państwami będziemy nadal blokować unijne regulacje dot. samochodów z silnikami spalinowymi - zapowiedziała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Oceniła, że zaproponowane odejście od stosowania silników spalinowych od 2035 r. jest nierealne.
28.03.2023

Europejski Zielony Ład: Porozumienie w sprawie ograniczenia emisji CO2 z transportu morskiego dzięki zrównoważonym paliwom

Komisja z zadowoleniem przyjmuje porozumienie polityczne osiągnięte przez Parlament Europejski i Radę, które zwiększa wkład sektora transportu morskiego w osiągnięcie ogólnounijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55% do 2030 roku oraz w osiągnięcie w 2050 roku neutralności klimatycznej.
27.03.2023

Afryka wodorowym sercem Europy

Szef UE ds. klimatu Frans Timmermans twierdzi, że Afryka może stać się najważniejszym partnerem Europy w jej podróży ku odnawialnej przyszłości.
13.02.2023

Polski Kongres Klimatyczny 2023

Już teraz można rejestrować swój udział w Polskim Kongresie Klimatycznym, który odbędzie się 16 i 17 marca 2023 r. w Warszawie, wraz z wieczorną galą Liderzy Transformacji Energetycznej. Podczas kongresu będą omawiane aktualne trendy inwestycyjne w odniesieniu do strategii klimatycznych dla regionu Europy Środkowej i Północnej.
23.01.2023

Top 100 osób sprzyjających dekarbonizacji żeglugi. Polka w czołówce decydentów

Ursula von der Leyen, Magda Kopczyńska, Frans Timmermans i Adina Vălean z Komisji Europejskiej znalazły się na czołowych pozycjach „Lloyd's List Top 100 People in Shipping for 2022”. Decyzje podjęte przez trzech komisarzy i dyrektora działu mobilności i transportu odcisnęły piętno na żegludze międzynarodowej, które będzie trwało przez co najmniej dwa lata – uzasadniają swoją decyzję eksperci, którzy projektowali ranking ludzi mających decydujący wpływ na zmiany w globalnym transporcie morskim w najbliższym okresie.
12.12.2022

Timmermans: spalanie większej ilości węgla chwilowe; potrzebne przyspieszenie w OZE

Redukcja zależności energetycznej UE od Rosji może skutkować spalaniem większej ilości węgla, jest to jednak sytuacja chwilowa - ocenił w poniedziałek wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Podkreślił, że konieczne jest przyspieszenie transformacji w kierunku energii odnawialnej.
05.12.2022

Wiceprzewodniczący KE: zobowiązania na rzecz ochrony klimatu, przyjęte na COP27, nie są wystarczające

Zobowiązania dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych, ustanowione podczas szczytu klimatycznego COP27 w egipskim Szarm el-Szejk, nie są wystarczające - ocenił w niedzielę wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, cytowany przez agencję AP.
20.11.2022

SP postuluje przyspieszenie inwestycji w górnictwie i zaproponuje zmiany dotyczące ETS

Politycy SP postulują przyspieszanie inwestycji w polskim górnictwie – tak, by zwiększyć krajowe wydobycie i zmniejszyć import. W ich opinii to węgiel kamienny i brunatny muszą być paliwem przejściowym do czasu wybudowania elektrowni atomowych. SP wkrótce zamierza też zaproponować zmiany w systemie ETS.
07.11.2022

UE zgadza się na ograniczenia sprzedaży nowych samochodów z silnikami spalinowymi od 2035 r.

Czeska prezydencja w Unii Europejskiej poinformowała w czwartek, że osiągnięto wstępne porozumienie Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej , które przewiduje, że w krajach UE od 2035 r. kupno nowego samochodu z silnikiem spalinowym będzie praktycznie niemożliwe.
28.10.2022

Kuźmiuk: w związku ze wzrostem cen energii konieczne jest przemyślenie polityki klimatycznej UE

W związku z gwałtownym wzrostem cen surowców energetycznych konieczne jest ponowne poważne przemyślenie polityki klimatycznej Unii Europejskiej - mówi w rozmowie z PAP europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk. Postuluje on zmianę podejścia do węgla i zaklasyfikowanie go - podobnie jak gazu - jako paliwa przejściowego.
11.08.2022

Dotacje UE na zielony wodór – Shell, RWE i Air Liquide wśród zwycięzców z puli 1,8 mld euro

Trzy projekty H2 w Holandii otrzymały środki w drugiej rundzie finansowania, w tym dwa projekty elektrolizerów o łącznej mocy 600 MW i jeden projekt przetwarzania odpadów na wodór.
14.07.2022

UE inwestuje 1,8 mld euro w projekty w dziedzinie czystych technologii, m.in. w Polsce

UE zainwestuje ponad 1,8 mld euro w 17 innowacyjnych projektów w dziedzinie czystych technologii w ramach trzeciej rundy przydzielania dotacji z funduszu innowacyjnego. Wybrane projekty zlokalizowane są w Bułgarii, Finlandii, Francji, Holandii, Islandii, Niemczech, Norwegii, Polsce i Szwecji.
12.07.2022

Timmermans chwali Polskę w PE: jest dzisiaj największym producentem elektrycznych autobusów

„Kto na tej sali wie, że Polska jest dzisiaj największym producentem elektrycznych autobusów. Kto o tym wie? To jest krok w stronę technologii, to jest nasza przyszłość” – powiedział we wtorek podczas debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.
08.06.2022

Frans Timmermans odwiedził Saule Technologies

Frans Timmermans, wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej ds. Europejskiego Zielonego Ładu odwiedził wrocławską fabrykę Saule Technologies - firmy, która jako pierwsza na świecie rozpoczęła komercjalizację perowskitowych ogniw fotowoltaicznych.
07.06.2022

Przedstawiciele KIKE rozmawiali we Wrocławiu z Fransem Timmermansem

- Region zgorzelecki dzięki naszej pracy, w ścisłej współpracy z samorządami, jest zauważany przez najważniejszych decydentów, nie tylko w Polsce, ale też w Europie. Spotkanie z Fransem Timmermansem jest okazją, aby porozmawiać o możliwości pozyskania środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Brak środków z FST, oznacza dla Zgorzelca i okolic, los jaki spotkał kiedyś region wałbrzyski. Musimy zrobić wszystko, żeby wsparcie dla regionu uzyskać – komentuje Agnieszka Spirydowicz, prezes Klastra Zgorzeleckiego.
06.06.2022

Port Rotterdam odegra kluczową rolę w planie UE - 20 mln ton H2

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans zabrał głos podczas Światowego Szczytu Wodorowego, aby potwierdzić strategię UE. Ogłosił również nowe plany portu w Rotterdamie, przez który będzie przepływać 40 proc. importowanego ekologicznego wodoru.
12.05.2022

Wójcik: w obecnej sytuacji nie ma zgody na politykę klimatyczną UE

W sytuacji wojny na Ukrainie, tuż po zakończeniu pandemii, nie można akceptować europejskiej polityki Zielonego Ładu, programu Fit for 55, systemu ETS – stwierdził w piątek w Katowicach minister w KPRM, wiceszef Solidarnej Polski Michał Wójcik.
09.04.2022

KE przyznała ponad miliard euro na innowacyjne projekty na rzecz transformacji klimatycznej UE

Komisja Europejska podpisała umowy o udzielenie dotacji w wysokości 1,1 mld euro ze środków funduszu innowacyjnego unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) na realizację siedmiu wielkoskalowych projektów. W pierwszych 10 latach realizacji projekty mają doprowadzić do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o ponad 76 megaton równoważnika CO2.
01.04.2022

Zyska: osiągnięcie samodzielności i samowystarczalności energetycznej przez Polskę ma wymiar strategiczny

Kryzys energetyczny wywołany przez Gazprom oraz agresja Rosji na niepodległą Ukrainę to kolejny dowód na konieczność derusyfikacji polityki energetycznej Unii Europejskiej – uważa Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska i pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii (OZE).
28.03.2022

W Unii pojawia się myśl o solidarności energetycznej

Każde z państw UE przegląda swój miks i założenia polityki energetycznej. My za wiele nie musimy zmieniać, bo naszym priorytetem było bezpieczeństwo energetyczne – powiedziała w środowej rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
23.03.2022

Wiceprezes Taurona: potrzebne są nowe moce, oparte o inne źródła energii

Pomysł przedłużenia rynku mocy dla jednostek węglowych choć racjonalny, nie rozwiąże problemów, które w ostatnich tygodniach pojawiły się przed polską energetyką zawodową – powiedział w poniedziałek PAP wiceprezes Taurona ds. zarządzania majątkiem Jerzy Topolski.
22.03.2022

Pyzik: liczymy na modyfikację przez KE polityki klimatycznej

Pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa Piotr Pyzik liczy, że KE zaproponuje nowe podejście do polityki klimatycznej, uwzględniające sytuację po wybuchu wojny. Zaznaczył, że wszystkie zmiany muszą mieć zgodę strony społecznej.
12.03.2022

W Polsce niezależność energetyczna była i jest priorytetem

W pędzie ekologicznym UE zapomniała o bezpieczeństwie energetycznym i niezależności; celem strategicznym do tej pory była dekarbonizacja - powiedziała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Podkreśliła, że w Polsce niezależność energetyczna była i jest priorytetem.
08.03.2022

KO: oczekujemy, że PiS sfinansuje kampanię w sprawie cen energii

Oczekujemy, że to PiS z własnej subwencji sfinansuje polityczną kampanię na temat cen energii, a z jej finansowania wycofają się spółki Skarbu Państwa - mówili w poniedziałek posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba (KO).
15.02.2022

UE proponuje przepis ograniczający import towarów związanych z wylesianiem

W środę Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy mające na celu ograniczenie importu towarów związanych z wylesianiem i wprowadzenie wymogu, zgodnie z którym firmy musiałyby udowodnić, że ich globalne łańcuchy dostaw nie przyczyniają się do niszczenia lasów.
18.11.2021

Szczyt klimatyczny COP26 może być przedłużony do niedzieli, bo nadal nie ma kompromisu

Trwająca w Glasgow ONZ-owska konferencja klimatyczna, która według planu powinna się zakończyć w piątek, może zostać przedłużona do niedzieli, aby dać negocjatorom więcej czasu na osiągnięcie porozumienia - podał w czwartek lokalny dziennik "The Glasgow Times".
12.11.2021

Premier Indii przyjedzie na COP26 w Glasgow

Premier Indii Narendra Modi weźmie udział w konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow - poinformowało w czwartek ministerstwo środowiska w Delhi. Indie są trzecim największym emitentem gazów cieplarnianych na świecie, a obecność na szczycie przedstawiciela tego kraju uważana jest za kluczową wobec niepewności, czy w Glasgow zjawi się przywódca Chin - wskazuje Reuters.
22.10.2021

Timmermans: Polska ma szansę stać się liderem zielonej transformacji

Niemożliwe, by Polska, której udało się osiągnąć największy rozwój gospodarczy oraz najniższe bezrobocie w UE, nie mogła być liderem zielonej transformacji - powiedział w środę podczas gali otwarcia 10. Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI) wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.
21.10.2021

Co będzie jutro? Europejskie Forum Nowych Idei – Sopot, 20-22 października

W tym tygodniu w Sopocie rozpoczyna się X edycja Europejskiego Forum Nowych Idei. Głównymi tematami tego wydarzenia będą: odbudowa Europy po kryzysie pandemii, Europejski Zielony Ład, rozwój cyfryzacji i rola Trójkąta Weimarskiego 30 lat po jego powołaniu. Organizatorem Forum jest Konfederacja Lewiatan przy współpracy z BusinessEurope i miastem Sopot.
20.10.2021

Minister Michał Kurtyka i wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans o nowym celu klimatycznym UE na 2030 rok

20 września w Bogatyni, w obecności ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki, został otwarty gminny punkt konsultacyjno-informacyjny programu „Czyste Powietrze”.
22.09.2021

Kurtyka: chcemy wprowadzić na Radę Ministrów projekt wsparcia dla osób wrażliwych na podwyżki cen energii

Pracujemy nad wprowadzeniem do porządku obrad Rady Ministrów projektu ustawy, która będzie dotyczyć wsparcia osób najbardziej wrażliwych na podwyżki cen energii – powiedział w czwartek minister klimatu Michał Kurtyka programie rozgłośni katolickich „Siódma-Dziewiąta”.
02.09.2021

Pakiet klimatyczny KE "Fit for 55" oznacza problemy w całej Europie

Realizacja pakietu klimatycznego "Fit for 55" oznaczałaby problemy nie tylko dla rolnictwa w całej Europie - pisze w sobotę "Nasz Dziennik". Według Jana Krzysztofa Ardanowskiego, Komisja Europejska mówi wprost, że chce zakończyć wszelką hodowlę zwierząt w UE.
02.08.2021

Frans Timmermans: chcemy, żeby ludzkość uniknęła wojen o wodę i pożywienie

Wymagamy wiele od naszych obywateli, też wiele od firm, ale w słusznym celu. Chcemy, żeby ludzkość uniknęła wojen o wodę i pożywienie – powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej (KE) ds. Zielonego Ładu Frans Timmermans.
15.07.2021

Eurobarometr: Europejczycy uważają zmianę klimatu za najpoważniejszy problem, przed którym stoi świat

W opinii obywateli UE zmiana klimatu jest najpoważniejszym problemem, przed którym stoi świat. Dziewięciu na dziesięciu Europejczyków (90 proc.) zgadza się, że emisje gazów cieplarnianych należy ograniczyć do minimum – wynika z opublikowanego w poniedziałek badania Eurobarometr.
06.07.2021

Unijne organizacje rolnicze: nie ma oceny skutków strategii "od pola do stołu"

30 unijnych organizacji rolniczych podpisało deklarację ws. strategii "od pola do stołu". Wskazują one, że ponad rok od zaprezentowania strategii, Komisja Europejska nie przedstawiła skutków nowych regulacji, które istotnie wpłyną m.in. na konkurencyjność produkcji rolnej.
21.05.2021

W Rotterdamskim porcie powstanie największy hub do wychwytywania emisji CO2

Rząd holenderski oznajmił czterem największym firmom, w tym Royal Dutch Shell Plc i Exxon Mobil Corp., że w nadchodzących latach wyda aż 2,1 miliarda euro, aby zdeponować część emisji dwutlenku węgla pod ziemią.
16.05.2021

KE zadowolona z porozumienia w sprawie zwiększenia celów klimatycznych na 2030 r.

Komisja Europejska z zadowoleniem przyjęła wstępne porozumienie Rady i Parlamentu Europejskiego w sprawie zwiększenia celów klimatycznych na 2030 rok z 40 proc. do co najmniej 55 proc. w porównaniu z poziomem emisji z 1990 roku.
21.04.2021

Szczyt klimatyczny ONZ ostatnią szansą na kryzys środowiskowy

Tegoroczny szczyt klimatyczny ONZ, to ostatnia nadzieja dla świata na rozwiązanie kryzysu środowiskowego - oznajmił we wtorek na konferencji prasowej w Brukseli John Kerry, wysłannik prezydent USA ds. zmian klimatu.
10.03.2021

KE: to ostatni moment do przygotowania się do zmian klimatu

Nowa strategia klimatyczna, którą przedstawił w środę wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, kładzie nacisk na działania adaptacyjne, jakie - według planu KE - powinno podjąć jak najwięcej ludzi.
24.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.