Wynik wyszukiwania - "Jennifer Granholm" - Wiadomości

Nowy Prometeusz? Ameryka pragnie stworzyć ośrodek fuzji jądrowej w ciągu 10 lat

Stany Zjednoczone coraz mocniej zwiększają rolę sektora nuklearnego w krajowej energetyce. Tym razem spore nadzieje wiązane są z wykorzystaniem fuzji jądrowej, nad którą prace dotowane są przez rząd.
27.10.2023

Anna Moskwa o polskiej energetyce jądrowej na francuskiej konferencji "Roadmap to new nuclear"

Rola państwa w realizacji projektów związanych z energetyką jądrową, bezpieczeństwo energetyczne oraz dywersyfikacja łańcucha dostaw dla energetyki jądrowej to główne tematy konferencji "Roadmap to new nuclear" organizowanej przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Wydarzenie, w którym uczestniczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, odbyło się 28 września 2023 r. w Paryżu.
29.09.2023

USA głównym partnerem w budowaniu strategicznych ram dla bezpieczeństwa energetycznego

Stany Zjednoczone są naszym głównym i stabilnym partnerem w budowaniu strategicznych ram dla bezpieczeństwa energetycznego - podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Efektem tej współpracy jest realizowany zgodnie z planem projekt pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce - dodała.
02.03.2023

Moskwa rozmawiała z amerykańską sekretarz energii o budowie elektrowni jądrowej w Polsce

Podczas szczytu w Zagrzebiu minister klimatu Anna Moskwa i wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński rozmawiali z amerykańską sekretarz energii Jennifer Granholm o budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce - poinformował w środę resort klimatu i środowiska.
02.03.2023

Polska obecna na szczycie Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński reprezentują Polskę na 4. szczycie ministerialnym Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej (P-TECC), który 1 marca 2023 r. rozpoczął się w Zagrzebiu (Chorwacja). Podczas pierwszego dnia obrad szefowa resortu spotkała się m.in. z amerykańską sekretarz energii Jennifer Granholm. Tematem rozmów była współpraca w obszarze energii jądrowej i wspólne działania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego w regionie.
02.03.2023

Minister Anna Moskwa uczestnikiem Międzynarodowej Rady Doradczej dla Ministerstwa Energetyki Ukrainy

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wzięła udział w spotkaniu Międzynarodowej Rady Doradczej dla Ministerstwa Energetyki Ukrainy (International Advisory Council for the Ministry of Energy of Ukraine). W wideokonferencji, która odbyła się 24 stycznia 2022 r., uczestniczyli premier Ukrainy Denys Szmyhal, minister energii Ukrainy German Galushchenko, sekretarz energii Stanów Zjednoczonych Jennifer Granholm, komisarz UE ds. Energii Kadri Simson, a także ministrowie ds. energii z innych państw członkowskich UE.
26.01.2023

Koalicja Polska apeluje o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego m.in. ws energetyki jądrowej

Koalicja Polska apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy, aby zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, na którym poruszone byłyby takie kwestie, jak budowa elektrowni jądrowych czy zakupy dla armii - mówili Władysław Kosiniak-Kamysz i Dariusz Klimczak (KP-PSL).
04.11.2022

Lubiatowo-Kopalino preferowaną lokalizacją pierwszej jądrówki

Akceptację dla oferty amerykańskiej oraz wybór technologii Westinghouse AP1000 dla budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej we wskazanej przez inwestora - jako preferowanej - lokalizacji Lubiatowo-Kopalino - przewiduje projekty uchwały rządu ws. budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych.
02.11.2022

Dzisiaj rząd przyjmie uchwałę w sprawie budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce

Rząd w środę przyjmie uchwałę w sprawie budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce - wynika z porządku obrad Rady Ministrów.
02.11.2022

Premier: polska współpraca z Koreą Południową wkracza na kolejne obszary

Po umowach na dostawy sprzętu dla polskiej armii, nasza współpraca z Koreą Południową wkracza na kolejne obszary - podkreślił premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do podpisanego w poniedziałek listu intencyjnego dot. planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię.
01.11.2022

PIE: Koreańczycy mają doświadczenie w budowanie elektrowni jądrowych

Koreańczycy mają doświadczenie w budowanie elektrowni jądrowych - ocenił w poniedziałek PAP Maciej Miniszewski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodał, że elektrownie oparte na koreańskiej technologii wykazywały się najmniejszymi opóźnieniami w realizacji.
31.10.2022

Rzecznik PiS: pierwsza elektrownia jądrowa będzie budowana przy użyciu technologii amerykańskiej

Pierwsza elektrownia jądrowa będzie budowana przy użyciu technologii amerykańskiej Westinghouse. Jasno mówimy, że chcemy zbudować dwie elektrownie; wicepremier, szef MAP Jacek Sasin jest obecnie w Korei z Francuzami również jesteśmy w trakcie rozmów - mówił w poniedziałek rzecznik PiS Radosław Fogiel.
31.10.2022

Ekspert o projekcie atomowym: dobrze, że coś się rusza, od lat to było polskie Yeti

To dobrze, że coś się rusza w projekcie atomowym, który od lat był polskim Yeti - powiedział w sobotę PAP ekspert rynku energetycznego Piotr Maciążek. Dodał, że budowa nowoczesnego, stabilnego, niskoemisyjnego źródła energii jest dla Polski kluczowa.
29.10.2022

Min. Moskwa o projekcie jądrowym: uchwała została przekazana na Radę Ministrów; kolejny etap to projektowanie

USA przekazały wszystkie uzupełniające dokumenty i wyjaśnienia uzgodnione w Waszyngtonie. Komplet materiałów wraz z uchwałą został przekazany na Radę Ministrów. Kolejny etap to projektowanie - poinformowała minister klimatu Anna Moskwa odnosząc do realizacji projektu jądrowego w technologii WECNuclear.
29.10.2022

Sasin: w poniedziałek w Seulu kolejne rozmowy o dużym projekcie dot. energetyki jądrowej

Mamy to, pierwszą elektrownię jądrową w Polsce zbuduje amerykański WECNuclear; to nie jest nasze ostatnie słowo - w poniedziałek w Seulu kolejne rozmowy o dużym projekcie dot. energetyki jądrowej - poinformował w piątek wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
29.10.2022

Premier: potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii WECNuclear

Po ostatnich owocnych rozmowach z wiceprezydent USA Kamalą Harris i sekretarz energii Jennifer Granholm potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii WECNuclear (Westinghouse Nuclear - PAP) - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki.
28.10.2022

Karty rozdane? KHNP i Westinghouse mają budować elektrownie jądrowe w Polsce, a w tle spór sądowy

Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) ma podpisać 31 października list intencyjny z przedstawicielami strony polskiej w sprawie budowy elektrowni jądrowych.
27.10.2022

Sasin: wiele wskazuje na to, że partnerem dla rządowej elektrowni jądrowej będzie Westinghouse

Wiele wskazuje, że partnerem strategicznym dla rządowej elektrowni jądrowej będzie Westinghouse - stwierdził wicepremier Jacek Sasin. Dodał, że rząd szuka też możliwości współpracy z partnerami z Korei Południowej - prawdopodobnie dojdzie do sfinalizowania biznesowego projektu, równoległego do rządowego.
26.10.2022

Ambasador USA: oferta Westinghouse pozwoli Polsce zbudować własny przemysł jądrowy

Oferta jądrowa Westinghouse oraz amerykańskiego departamentu energii zapewni Polsce przejście na czystą energię i współpracę między naszymi krajami na kolejne setki lat, aby Polska mogła zbudować własny przemysł atomowy - podkreślił w poniedziałek w Łasku ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.
24.10.2022

USA. Minister Moskwa: Decyzja o wyborze partnera budowy pierwszej elektrowni jądrowej jeszcze w tym roku; pierwszy reaktor powstanie w 2033 r.

Rządowy program energetyki jądrowej przebiega zgodnie z planem i jeszcze w tym roku zapadnie decyzja o wyborze partnera zagranicznego budowy pierwszej elektrowni w Polsce - zapewniła w niedzielę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Waszyngtonie po spotkaniu z minister energii USA Jennifer Granholm. Dodała, że pierwszy z trzech reaktorów powinien powstać w 2033 r.
23.10.2022

USA. Wicepremier Sasin: jesteśmy bardzo blisko wyboru Westinghouse na partnera budowy pierwszej elektrowni jądrowej

Jesteśmy już bardzo blisko wyboru zagranicznego partnera budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce w ramach rządowego programu - powiedział w niedzielę w Waszyngtonie wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin po spotkaniu z minister energii USA Jennifer Granholm. Jest "bardzo duża szansa", że będzie nim amerykański koncern Westinghouse - dodał.
23.10.2022

Minister Anna Moskwa na 66. konferencji generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej

Polska delegacja, na czele z minister klimatu i środowiska Anną Moskwą, wzięła udział w otwarciu 66. Konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), która odbyła się 26 września 2022 r. w Wiedniu. Tematem obrad były bezpieczeństwo nuklearne, rozwój energetyki jądrowej oraz zagrożenia dla bezpieczeństwa jądrowego, wywołane przez agresję militarną Rosji na Ukrainę.
27.09.2022

Jest oferta budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzeziński oraz prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik przekazali minister klimatu i środowiska Annie Moskwie „Raport koncepcyjno-wykonawczy w zakresie współpracy w obszarze Cywilnej Energetyki Jądrowej”. Spotkanie odbyło się 12 września 2022 r. w Warszawie.
12.09.2022

Stany Zjednoczone zamierzają przyspieszyć rozwój offshore – czego mogą się nauczyć od Europy?

Prezes WindEurope, Giles Dickson, był moderatorem Forum Biznesowego Wysokiego Szczebla Rady Energetycznej USA-UE dotyczącego morskiej energetyki wiatrowej, które odbyło się 27 kwietnia w New Jersey. Forum prowadzili sekretarz energii USA, Jennifer Granholm oraz komisarz UE ds. energii, Kadri Simson. Wśród prelegentów znaleźli się również Ditte Juul Jørgensen, dyrektor generalny ds. energii w Komisji Europejskiej oraz prezesi firm Vestas, Siemens Gamesa, GE, Ørsted Iberdrola, EDF, Fred Olsen i Principle Power.
30.04.2022

MAE: Znajdujemy się w punkcie zwrotnym gospodarki zasobami: ropą, gazem i źródłami odnawialnymi

"Znajdujemy się w punkcie zwrotnym gospodarki zasobami: ropą, gazem i źródłami odnawialnymi" – powiedział w czwartek Fatih Birol, dyrektor Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) podczas spotkania ministerialnego w Paryżu na temat bezpieczeństwa energetycznego w związku z agresją Rosji na Ukrainę.
25.03.2022

Minister Anna Moskwa o bezpieczeństwie energetycznym na spotkaniu Międzynarodowej Agencji Energetycznej

Nowe wyzwania z zakresu bezpieczeństwa energetycznego oraz globalne działania na rzecz czystej energii to główne tematy ministerialnego spotkania Międzynarodowej Agencji Energetycznej. W wydarzeniu, które rozpoczęło się 23 marca 2022 r., uczestniczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
24.03.2022

Rozpoczyna się spotkanie ministerialne MAE na temat bezpieczeństwa energetycznego

W środę w Paryżu rozpoczyna się dwudniowe spotkanie ministerialne Międzynarodowej Agencji Energii (MAE), poświęcone bezpieczeństwu energetycznemu w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Polskę reprezentuje minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
23.03.2022

Minister klimatu: ws. elektrowni jądrowej w Polsce nie cofniemy się ani o krok

Elektrownia jądrowa to kluczowy element polskiego bezpieczeństwa energetycznego - podkreśliła w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że jej budowa realizowana jest zgodnie z prawem i przyjętymi harmonogramami, a Polska nie cofnie się w tej sprawie ani o krok.
24.02.2022

Sasin: otrzymałem zapewnienie o udziale amerykańskiego kapitału w budowie elektrowni jądrowej w Polsce

Chcemy, by Amerykanie dostarczyli nam nie tylko technologię jądrową, ale też kapitał - powiedział w niedzielę wicepremier Jacek Sasin. Poinformował, że dostał zapewnienie pokaźnego udziału amerykańskiego kapitału w inwestycji, rzędu miliarda dolarów.
20.02.2022

Sasin: wkrótce ostateczne decyzje dot. wyboru amerykańskiego partnera do budowy elektrowni jądrowej

Jesteśmy na dobrej drodze, żeby wkrótce zapadły ostateczne decyzje dotyczące wyboru amerykańskiego partnera do budowy elektrowni jądrowej oraz modelu jej finansowania - powiedział we wtorek wicepremier Jacek Sasin. Dodał, że rozważane jest współfinansowanie transformacji energetycznej w Polsce przez MFW.
16.02.2022

Minister Nowak: Amerykańskie inwestycje w energetykę jądrową w Polsce to wsparcie zielonej transformacji polskiego przemysłu

Wyzwania stojące przed światową gospodarką, rozwój relacji gospodarczych między Polską a Stanami Zjednoczonymi, inwestycje amerykańskie w naszym kraju i wzmacnianie współpracy w innowacyjnych sektorach to główne tematy rozmów ministra rozwoju i technologii Piotra Nowaka podczas poniedziałkowej (14 lutego) wizyty w Waszyngtonie.
15.02.2022

Borrell: Rosja używa energii jako broni geopolitycznej

Rosja nie waha się przed używaniem energii jako broni geopolitycznej - powiedział w poniedziałek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell podczas wizyty w Waszyngtonie. Sekretarz stanu USA Antony Blinken zapowiedział z kolei, że jego kraj zrobi wszystko, co możliwe, by złagodzić zakłócenia w dostawach gazu do Europy.
08.02.2022

W Warszawie odbył się szczyt P-TECC 2021

– To były dwa bardzo owocne dni - pełne wspaniałych pomysłów i inspirujących rozmów. Niemożliwym jest dyskutować o przyszłości energetyki, nie wpisując jej w ramy wyzwań klimatycznych. Dlatego jestem bardzo dumny, że pierwsze spotkanie Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetyczno-Klimatycznej – w nowej odsłonie - odbyło się właśnie w Warszawie – powiedział minister Michał Kurtyka, podsumowując szczyt P-TECC, który w dniach 22-23 września 2021 r. odbywał się w Warszawie
27.09.2021

Kurtyka: w połowie 2022 r. będą konkrety dotyczące budowy elektrowni jądrowej

Jest intencja stron, aby wybudować elektrownię jądrową według amerykańskiej technologii, co zostało potwierdzoną umową, dającą nam 18 miesięcy na pogłębione prace. W połowie 2022 r. będą konkrety ws. budowy elektrowni – powiedział w piątek minister klimatu Michał Kurtyka.
24.09.2021

USA: transformacja to szansa, atom jedną z opcji

Transformacja energetyczna powinna być postrzegana jako szansa, Stany Zjednoczone będą wspierać inne państwa na różne sposoby na ich ścieżkach transformacji - zadeklarowała Sekretarz Energii USA Jennifer Granholm na zakończenie konferencji P-TECC w Warszawie.
24.09.2021

Prezes PAN: osiągniecie neutralności klimatycznej w ciągu najbliższych trzech dekad jest kluczowym celem

Osiągnięcie neutralności klimatycznej w ciągu najbliższych trzech dekad jest dla ludzkości kluczowym celem - powiedział PAP, w czwartek, w przeddzień spotkania w Warszawie z sekretarz energii USA Jennifer M. Granholm, prezes PAN prof. Jerzy Duszyński.
24.09.2021

Sekretarz ds. Energii USA spotkała się z ministrem klimatu i pełnomocnikiem ds. infrastruktury energetycznej

Sekretarz Energii USA Jennifer Granholm rozpoczęła wizytę w Polsce. Jak poinformowała na twitterze, spotkała się z ministrem klimatu Michałem Kurtyką i pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrem Naimskim.
23.09.2021

Kurtyka: wzrost cen gazu to element presji na uruchomienie Nord Stream 2

Wielokrotny wzrost cen gazu to świadoma polityka Rosji, która w ten sposób chce wywrzeć presję na Europejczyków, by jak najszybciej uruchomić Nord Stream 2 - ocenił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka w środowym wywiadzie.
22.09.2021

Warszawa gospodarzem 3. Szczytu P-TECC

Gospodarzami szczytu P-TECC w Warszawie są Minister Michał Kurtyka oraz Sekretarz Energii USA Jennifer Granholm. Przedsięwzięcie ma na celu rozwój współpracy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i krajami Europy Środkowo-Wschodniej w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, czystej energii i neutralnej dla klimatu transformacji energetycznej.
20.09.2021

MKiŚ: Warszawa gospodarzem trzeciego szczytu ws. współpracy energetyczno-klimatycznej

22 i 23 września br. w Warszawie odbędzie się trzecie spotkanie ministrów Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetyczno-Klimatycznej (P-TECC) - poinformował w piątek resort klimatu i środowiska.
10.09.2021

Ukraina chce reaktorów Westinghouse dla nowych elektrowni atomowych

Ukraiński państwowy operator elektrowni jądrowych Energoatom i koncern Westinghouse (WEC) podpisały porozumienie przewidujące, że przyszłe bloki jądrowe na Ukrainie będą wykorzystywać reaktory AP1000 - podały w komunikatach obie firmy.
02.09.2021

Rosyjski gaz zanieczyszczony przez emisję metanu, i zagrywki polityczne

Rosyjski gaz jest najbrudniejszy na świecie przez znaczną emisję metanu, korupcję, szantaż i manipulacje - oświadczył we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania w Waszyngtonie z minister energetyki USA Jennifer Granholm.
01.09.2021

Minister energetyki Niemiec: chcemy wspierać zieloną transformację energetyczną Ukrainy

Niemcy chcą wspierać zieloną transformację energetyczną Ukrainy - oświadczył w poniedziałek w Kijowie minister gospodarki i energetyki Niemiec Peter Altmaier.
23.08.2021

Czy Bill Gates przeniesie klimatyczny fundusz inwestycyjny do Europy i Azji?

Współzałożyciel Microsoftu Bill Gates oznajmił, że jego klimatyczny fundusz inwestycyjny przeznaczy 1,5 miliarda dolarów na projekty walki ze zmianami klimatycznymi, jeśli Kongres przyjmie plan infrastrukturalny. Fundusz Gatesa, prowadzony przez jego firmę Breakthrough Energy, przeznaczyłby te fundusze w ciągu trzech lat na inicjatywy mające na celu obniżenie emisji gazów cieplarnianych, takie jak paliwo lotnicze o zerowej emisji.
16.08.2021

Nowa strategia USA. "Strzał wodorowy" ma obniżyć koszty wodoru o 80 proc.

Pierwszy "strzał" z nowej inicjatywy Departamentu Energii ogłoszonej przez sekretarz energetyki Jennifer Granholm ma na celu obniżenie ceny zielonego H2 o 80 proc. w ciągu najbliższych dziesięciu lat.
08.06.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.