Polska obecna na szczycie Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej

zk

02.03.2023 08:55 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Polska obecna na szczycie Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej

Partnerzy portalu

Polska obecna na szczycie Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński reprezentują Polskę na 4. szczycie ministerialnym Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej (P-TECC), który 1 marca 2023 r. rozpoczął się w Zagrzebiu (Chorwacja). Podczas pierwszego dnia obrad szefowa resortu spotkała się m.in. z amerykańską sekretarz energii Jennifer Granholm. Tematem rozmów była współpraca w obszarze energii jądrowej i wspólne działania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego w regionie.

Do stolicy Chorwacji przyjechali ministrowie energii z państw należących do inicjatywy P-TECC oraz przedstawiciele największych spółek energetycznych (łącznie ok. 300 osób). Na międzynarodowym forum paneliści rozmawiali o energii jądrowej, infrastrukturze krytycznej, efektywności energetycznej, bezpieczeństwie dostaw energii, a także o energii odnawialnej, w tym geotermalnej.

Podczas szczytu ministerialnego odbyło się spotkanie szefowej resortu klimatu i środowiska Anny Moskwy z amerykańską sekretarz energii Jennifer Granholm, poświęcone bezpieczeństwu energetycznemu oraz współpracy między Polską a Stanami Zjednoczonymi w ramach strategicznej inwestycji budowy pierwszej elektrowni atomowej w naszym kraju.

– Stany Zjednoczone są naszym głównym i stabilnym partnerem w budowaniu strategicznych ram dla bezpieczeństwa energetycznego. Efektem tej współpracy jest realizowany zgodnie z planem projekt pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. To projekt o znaczeniu strategicznym, który nie tylko wpisuje się w zacieśniającą się polsko-amerykańską współpracę, ale przede wszystkim skutecznie utrwala ją na przyszłość – zaznaczyła minister Anna Moskwa.

Ponadto do rozmowy na temat współpracy energetycznej minister A. Moskwa zaprosiła również bałtyckich partnerów: Litwę, Łotwę i Estonię. Tematem spotkania było przyśpieszenie działań związanych z uniezależnieniem się krajów bałtyckich od rosyjskiej sieci energetycznej oraz synchronizacja z europejskim systemem energetycznym. Inicjatywa Polski w tym obszarze jest kluczowa dla zachowania bezpieczeństwa energetycznego całego regonu.

Z apelem do uczestników wydarzenia minister Anna Moskwa wystąpiła także podczas panelu dotyczącego odbudowy Ukrainy.

– Musimy uzyskać dla Ukrainy jak największą rekompensatę od rosyjskiego agresora za wszystko, co zostało zniszczone w wyniku tej pełnoskalowej rosyjskiej inwazji. Dziś to nasze ogromne zadanie: skalkulować straty i przygotować dokumenty potwierdzające dokonane zniszczenia, tak aby przejść ten proces najszybciej jak to możliwe i przygotować się dobrze do odbudowy Ukrainy. Potrzeba tutaj wsparcia krajów Unii Europejskiej oraz szybkich decyzji Komisji Europejskiej, które pozwolą Ukrainie na sprawne rozpoczęcie odbudowy gospodarki – podkreśliła.

Tagi:
mkiś, v4

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.