PIE: Koreańczycy mają doświadczenie w budowanie elektrowni jądrowych

zk

31.10.2022 17:44 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE PIE: Koreańczycy mają doświadczenie w budowanie elektrowni jądrowych

Partnerzy portalu

PIE: Koreańczycy mają doświadczenie w budowanie elektrowni jądrowych - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Koreańczycy mają doświadczenie w budowanie elektrowni jądrowych - ocenił w poniedziałek PAP Maciej Miniszewski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodał, że elektrownie oparte na koreańskiej technologii wykazywały się najmniejszymi opóźnieniami w realizacji.

Spółki ZE PAK, PGE i koreańskie KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię. Porozumienie o współpracy podpisali też szefowie MAP i ministerstwa handlu, przemysłu i energii Korei Płd. List podpisano w poniedziałek w Seulu w obecności wicepremiera Jacka Sasina i ministra handlu, przemysłu i energii Korei Płd. Lee Chang-Yanga.

Sasin w Seulu mówił, że w Polsce powstaną w najbliższych latach dwie nowe elektrownie jądrowe, a trzecia jest w planach.

Ekspert PIE zwrócił uwagę, że ZE PAK, Polska Grupa Energetyczna i koreański KHNP wraz z przedstawicielami rządów Polski i Korei podpisali umowę o współpracy i list intencyjny dotyczący zbadania możliwości budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie.

Miniszewski zaznaczył, że elektrownia jądrowa w Pątnowie miałaby powstać w oparciu o koreańską technologię APR1400. "Dwa bloki mogłyby powstać w latach trzydziestych. Elektrownie oparte na koreańskiej technologii wykazywały się najmniejszymi opóźnieniami w realizacji – średnio niewiele powyżej 3 lat" - powiedział. Dodatkowo, Koreańczycy mają doświadczenie w budowanie elektrowni jądrowych - dodał.

Koreańczycy budują m.in. składającą się z czterech reaktorów APR1400 elektrownię Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Niektóre bloki tej siłowni zostały już uruchomione. APR1400 to reaktor wodny ciśnieniowy (PWR) o 60-letnim okresie eksploatacji.

Ekspert zaznaczył, że celem Polskiego Programu Energetyki Jądrowej (PPEJ) jest budowa 6–9 GWe mocy zainstalowanej w energetyce jądrowej w oparciu o duże, sprawdzone reaktory PWR. Program zakłada budowę dwóch elektrowni po trzy reaktory każda. Uruchomienie pierwszego reaktora w gminie Choczewo w województwie pomorskim planowane jest w 2033 r. "Kolejne pięć bloków jądrowych ma powstawać co 2 lata – ostatni reaktor w drugiej elektrowni zostanie uruchomiony w 2043 r. Potencjalna inwestycja w Pątnowie ma być uzupełnieniem PPEJ" - podsumował Miniszewski.

Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. Harmonogram zakłada budowę i oddanie do eksploatacji dwóch elektrowni jądrowych po trzy reaktory każda. Start budowy pierwszego reaktora planowany jest w 2026 r., a jego uruchomienie w 2033 r. Oddanie do eksploatacji ostatniego reaktora w drugiej elektrowni ma nastąpić w 2043 r.

Swoje oferty ws. budowy elektrowni jądrowych w Polsce złożyło trzech oferentów: amerykański Westinghouse, francuski EDF oraz koreański KHNP.

Jak mówił w poniedziałek rzecznik PiS Radosław Fogiel, pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce będzie budowana przy użyciu technologii amerykańskiej Westinghouse.

W piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki informował, że "po ostatnich owocnych rozmowach z wiceprezydent USA Kamalą Harris i sekretarz energii Jennifer Granholm potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii Westinghouse Nuclear".

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25600,00 $ tona 5,13% 27 mar
 Cynk 2913,00 $ tona 0,48% 27 mar
 Aluminium 2297,00 $ tona 1,46% 27 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.