Prezes PAN: osiągniecie neutralności klimatycznej w ciągu najbliższych trzech dekad jest kluczowym celem

zk

24.09.2021 10:27 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Prezes PAN: osiągniecie neutralności klimatycznej w ciągu najbliższych trzech dekad jest kluczowym celem

Partnerzy portalu

Prezes PAN: osiągniecie neutralności klimatycznej w ciągu najbliższych trzech dekad jest kluczowym celem - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Getty Images

Osiągnięcie neutralności klimatycznej w ciągu najbliższych trzech dekad jest dla ludzkości kluczowym celem - powiedział PAP, w czwartek, w przeddzień spotkania w Warszawie z sekretarz energii USA Jennifer M. Granholm, prezes PAN prof. Jerzy Duszyński.

Sekretarz energii USA Jennifer M. Granholm w piątek będzie rozmawiać w Warszawie z badaczkami z polskich instytucji naukowych o energetyce, zmianach klimatu oraz aktywności kobiet w nauce i technologii. Spotkanie otworzy prezes Polskiej Akademii Nauk (PAN) prof. Jerzy Duszyński.

"Osiągnięcie neutralności klimatycznej w ciągu najbliższych trzech dekad jest dla ludzkości kluczowym celem. Transformacja energetyczna, zrównoważony rozwój społeczno-ekonomiczny w poszanowaniu zasad ekologii, ochrona bioróżnorodności - to zadania, w których świat nauki odgrywa przewodnią, ekspercką rolę. Cieszymy się, że możemy gościć w PAN panią sekretarz Jennifer Granholm, która jest polityczką doceniającą wagę nauki dla społeczeństwa" - powiedział PAP prezes PAN prof. Jerzy Duszyński.

Jennifer M. Granholm objęła urząd sekretarza energii USA w lutym 2021 r. Jest drugą kobietą na tym stanowisku. Kieruje Departamentem Energii USA. Jednym z zadań sekretarz jest wsparcie prezydenta USA Joe Bidena w osiągnięciu zerowej emisji dwutlenku węgla do 2050 r.

W ogłoszonym w sierpniu raporcie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu ONZ (IPCC) napisano, że świat jest niebezpiecznie blisko nieodwracalnych zmian klimatycznych, jednoznacznie wywołanych przez człowieka, i dlatego należy podjąć natychmiastowe działania. Według reportu, jeśli nie podejmie się szybkich działań na wielką skalę, to średnie temperatury na świecie wzrosną o 1,5 stopnia C w ciągu najbliższych 20 lat.

Transmisja spotkania organizowanego przez PAN będzie dostępna na kanale PAN w serwisie YouTube (https://youtu.be/ECgRHp4Jl7g). Początek planowany jest na piątek, na godz. 9.00. Wykład wprowadzający wygłosi z prof. Monika Kędra z Instytutu Oceanologii PAN.

Sekretarz energii USA Jennifer M. Granholm przebywa w Polsce od środy do piątku. Jak poinformowała ambasada USA w Warszawie, głównymi tematami poruszanymi podczas wizyty są rozwój czystej energii, współpraca klimatyczna, tworzenie miejsc pracy po obu stronach Atlantyku, zrównoważona transformacja społeczności energetycznych oraz budowa silniejszych i bardziej odpornych systemów energetycznych w regionie. W środę z Granholm spotkała się m.in. z premierem Mateuszem Morawiecki w ramach Polsko-Amerykańskiego Strategicznego Dialogu Energetycznego.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25352,00 $ tona -0,76% 28 wrz
 Cynk 2559,00 $ tona 3,90% 28 wrz
 Aluminium 2231,00 $ tona 1,64% 28 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.