Nowa strategia USA. "Strzał wodorowy" ma obniżyć koszty wodoru o 80 proc.

Strona główna Energetyka Odnawialna, Eko Energia, OZE Nowa strategia USA. "Strzał wodorowy" ma obniżyć koszty wodoru o 80 proc.
Nowa strategia USA. "Strzał wodorowy" ma obniżyć koszty wodoru o 80 proc. - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Getty Images

Żaneta Kłostowska

08.06.2021 Źródło: Własne

Pierwszy „strzał” z nowej inicjatywy Departamentu Energii ogłoszonej przez sekretarz energetyki Jennifer Granholm ma na celu obniżenie ceny zielonego H2 o 80 proc. w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

Stany Zjednoczone dążą do obniżenia kosztów produkcji zielonego wodoru o 80 proc. w następnej dekadzie w pierwszej z serii „energetycznych strzałów” rozpoczętych przez sekretarz energetyki Jennifer Granholm w ramach ambitnego programu Departamentu Energii (DOE).

"Strzał" wodorowy, pierwszy znaczący ruch administracji Bidena w celu przyspieszenia długo oczekiwanego sektora transformacji energetycznej w USA, miałby na celu obniżenie kosztów wodoru do 1 USD/kg, przy jednoczesnym stworzeniu „ram i podstaw do wdrożenia” w American Jobs Plan, w tym finansowanie projektów demonstracyjnych.

– Branże zaczynają wdrażać czysty wodór w celu zmniejszenia emisji, ale wciąż istnieje wiele przeszkód, aby wdrożyć go na dużą skalę – powiedziała Granholm.

–  Osiągając cel redukcji kosztów strzału wodorowego, możemy odblokować pięciokrotny wzrost popytu poprzez zwiększenie produkcji czystego wodoru z takich sektorów, jak energia jądrowa i konwersja termiczna. Stworzyłoby to więcej miejsc pracy dla czystej energii, ograniczyłoby emisje gazów cieplarnianych i umożliwiłoby Ameryce konkurowanie na rynku czystej energii w skali globalnej – dodała.

Ważna jest nie tylko cena 

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej szary wodór z paliw kopalnych jest obecnie dostępny w cenie 1-3 USD/kg, podczas gdy wychwytywanie dwutlenku węgla w celu "przekształcenia" go w niebieski dodałby do tej ceny co najmniej 0,50 USD/kg, a zielony H2 z lądowej energii wiatrowej i słonecznej kosztuje 2,50 USD –  6/kg.

– "Strzał wodorowy" wyznacza ambitny, ale osiągalny cel kosztowy, aby przyspieszyć rozwój innowacji i pobudzić popyt na czysty wodór. Czysty wodór zmienia zasady gry – powiedziała Granholm.

– Pomoże to w dekarbonizacji silnie zanieczyszczających sektorów przemysłu ciężkiego, zapewniając jednocześnie dobrze płatne miejsca pracy w sektorze czystej energii i urzeczywistniając gospodarkę zerową netto do 2050 roku – dodała.

"Energetyczne strzały" mają na celu napędzanie zintegrowanego rozwoju programów w biurach naukowych i zajmujących się energią stosowaną DOE oraz w jej ramieniu ARPA-E (Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych – Energia), aby sprostać „trudnym wyzwaniom technologicznym i przeszkodom finansowym oraz szybko rozwijać rozwiązania, które pomogą chronić nasz klimat oraz cele konkurencyjności gospodarczej energetycznych strzałów – komentuje sekretarz.

– Jest to apel do rozwoju innowacji, tworzenia współpracy i przyspieszenia naszej gospodarki czystej energetyki poprzez pokonanie najtrudniejszych barier, które pozostały, aby szybko wdrożyć nowe technologie w dużej skali – powiedziała Granholm.

Źródło:
Własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31709,00 $ tona -3,03% 18 cze
 Cynk 2873,00 $ tona -3,00% 18 cze
 Aluminium 2374,00 $ tona -2,18% 18 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.