Wynik wyszukiwania - "ZIELONA GOSPODARKA" - Wiadomości

Idea Rozwoju Twojego Biznesu: zrównoważony rozwój to podstawa konkurencyjności na rynku

Zasady zrównoważonego rozwoju wpływają na konkurencyjność firmy, a im szybciej zostaną wdrożone, tym większe szanse przedsiębiorstwa na rynku. To główna rada dla polskich właścicieli firm sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jaką przekazali eksperci podczas 7. spotkania z cyklu #idearozwojubiznesu.
29.11.2023

Polska idąc śladami Danii ma szansę na stanie się liderem zielonej energii

W Danii źródła odnawialne stanowią już 70 proc. mocy zainstalowanych - dokładnie tyle samo wynosi nadal udział węgla w polskim miksie energetycznym. Skandynawscy partnerzy uczestniczący w konferencji zorganizowanej przez European Energy Polska podkreślali jednak, że nasz kraj ma potencjał, aby w perspektywie najbliższych lat dokonać znaczącego postępu w dziedzinie OZE.
22.09.2023

Odmowy przyłączenia do sieci zabiją rozwój zielonych paliw w Polsce?

W ubiegłym roku projekty OZE, które złożyły wnioski o przyłączenie do sieci, o łącznej mocy ponad 50 GW, dostały w tej sprawie odmowy. Stawia to pod znakiem zapytania rozwój w najbliższym czasie inwestycji w "zieloną energię" w Polsce.
24.05.2023

Morska Energetyka Wiatrowa na Świecie – cz. 2 Dania

W dzisiejszym artykule, będącym kontynuacją rozpoczętej przez Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 1 USA - Gospodarka Morska.pl mini serii, traktującej o rozwiązaniach legislacyjnych, związanych z Morską Energetyką Wiatrową na świecie, autorzy skupią się na rozwiązaniach przyjętych w Danii.
18.05.2023

Zielona transformacja do 2050 roku może wygenerować dla światowej gospodarki ponad 10 bilionów dolarów

Przemysł związany z wprowadzaniem zielonej transformacji do 2050 roku ma przynieść światowej gospodarce dodatkowe 10,3 biliona dolarów, co stanowiłoby równowartość 5,2% światowego PKB, jak tak wynika z raportu „The Global Green Economy. Wykorzystanie szansy” sporządzonego przez specjalistów z Oxford Economics oraz firmy Arup. Raport prezentuje jednocześnie nowe spojrzenie na to, jakie konkretne działania podjąć w celu zbudowania polityki, która będzie efektywna zarówno ekologicznie, jak i gospodarczo.
12.05.2023

Strategia wodorowa Norwegii - czy zielona rewolucja wodorowa wydarzy się w Oslo?

Zielony wodór jest nośnikiem energii, który ma znaczny potencjał, aby pomóc w redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jego wykorzystanie oferuje krajom Europy, nastawionym na dekarbonizację, nowe możliwości w zakresie przeprowadzenia transformacji gospodarki w duchu zrównoważonego rozwoju. Ustawa klimatyczna (Klimalov) ustanawia cel Norwegii, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 50% do 2030 roku, a ustawa wymaga od rządu wdrożenia polityki i środków do osiągnięcia tego celu. Jednym z takich środków jest roz
09.05.2023

Konferencja na temat odbudowy energetycznej Ukrainy

Pięćdziesiąt cztery osoby przyjechały do Gryfic by uczestniczyć w konferencji na temat odbudowy Ukrainy przez firmy z Polski i UE. Organizatorami konferencji byli Gryficki Klastr Energii i Polsko - Ukraińską Izbą Gospodarczą w Warszawie.
13.03.2023

Polscy i europejscy Zieloni wskazują konkretne rozwiązania dla Polski i Europy

W sobotę zakończyło się Europejskie Forum Idei. Pierwszego dnia Zieloni zaproponowali konkretne rozwiązania w zakresie energetyki, poruszyli też temat konieczności rosyjskich reparacji wojennych na rzecz Ukrainy. Była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, dr Hanna Machińska, dokonała też porównania dwóch kryzysów uchodźczych na granicach Polski – z Ukrainą i Białorusią.
08.03.2023

Rybnik dostał dwie oferty w przetargu na 20 autobusów wodorowych

Dwie oferty zakupu dwudziestu 12-metrowych autobusów wodorowych dostał samorząd Rybnika w trwającym przetargu – wynika z piątkowej informacji miasta. Obie są tańsze, niż budżet zamówienia wynoszący 88 mln zł brutto.
30.12.2022

Niestabilność legislacyjna załamuje rynek wiatrowy w Polsce (RELACJA)

Rozwój sektora energetyki wiatrowej na lądzie był jednym z tematów poruszanych podczas 36. edycji Konferencji Energetycznej EuroPOWER oraz 6 edycji OZE POWER. Wydarzenie było realizowane pod patronatem GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Obecnie główną barierą rozwoju sektora onshore w Polsce nie jest ekonomia i technologia, ale regulacje często wdrażane są bez zrozumienia po stronie branży OZE. Czarne chmury wiszą też nad dużą energetyką słoneczną.
10.11.2022

Na Pomorzu uruchomiono największą farmę fotowoltaiczną w tej części Europy [WIDEO]

300 hektarów czyli 422 pełnowymiarowe boiska piłkarskie – tyle zajmuje największa w tej części Europy farma fotowoltaiczna, która została w zeszłym tygodniu oficjalnie otwarta w miejscowości Zwartowo w województwie Pomorskim.
19.10.2022

Wodór to Europa i Świat neutralne dla klimatu!

4 i 5 października 2022 roku, pod hasłem: “Energia odnawialna podstawą gospodarki wodorowej”, odbędzie się V edycja konferencji PCHET - Polish Conference on Hydrogen Energy & Technologies. W tym roku wydarzenie odbędzie się w Gdyni, która słynie z innowacji i nowoczesności oraz pierwszego polskiego Portu Morskiego. To właśnie na Pomorzu tworzone będą zasoby OZE, które dadzą podstawę do produkcji zielonej energii i czystego wodoru.
03.10.2022

EDP i EDPR startują z nowym wizerunkiem, spójnym z ich zaangażowaniem w transformację energetyczną [WIDEO]

Logo spółek w nowej postaci ma podkreślać ich pozycję w sektorze, zaangażowanie w transformację energetyczną, a także odzwierciedlać ambicję EDP do przekształcenia się, do końca dekady, w grupę w 100% „zieloną”.
07.06.2022

Port Service pomaga rozwijać pasje i talenty gdańskich uczniów [WIDEO]

Od ponad 20 lat Port Service obecny jest na Pomorzu i wspiera – na wielu płaszczyznach – rozwój lokalnej społeczności. Po raz kolejny już gdańska spółka włączyła się w rozwój edukacji i pomogła uczniom i nauczycielom Szkoły Podstawowej nr 72 w Gdańsku w doposażeniu placówki. Tym razem przy współpracy z pedagogami stworzono wyjątkowe miejsce, w którym dzieci mogą rozwijać swoje talenty manualne i tworzyć rękodzieła w nowoczesnej pracowni. Dzięki umowie zawartej między Port Service a Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej n
06.05.2022

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński o raporcie „Zielona kolej – klimat, energetyka, transport”

Dążenie do zmniejszania śladu węglowego transportu oraz potencjał elektromobilności w Polsce to główne tematy rozmów podczas premiery raportu UN Global Compact Network Poland „Zielona kolej – klimat, energetyka, transport”. W wydarzeniu, które odbyło się 25 października 2021 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, udział wziął wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.
27.10.2021

Jarosińska- Jedynak: transformacja w kierunku zielonej gospodarki jest wyzwaniem, ale również szansą

Mierzenie się ze zmianami klimatycznymi i transformacja w kierunku zielonej gospodarki jest wyzwaniem, ale również szansą. Ten cel wymaga wprowadzenia systemowych rozwiązań - powiedziała we wtorek podczas XI edycji Europejskiego Kongresu Finansowego wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
14.09.2021

Kanadyjski miliarder podkreśla rolę DRK w rozwoju zielonej technologii

Afrykański naród wychodzący z dziesięcioleci konfliktów i korupcji może pomóc w zazielenianiu światowej gospodarki. Takie jest zdanie górniczego magnata Roberta Friedlanda, którego przedsięwzięcie Kamoa-Kakula właśnie rozpoczęło produkcję miedzi w Demokratycznej Republice Konga (DRK).
11.06.2021

36 mld zł na wzrost aktywności badawczej i innowacyjności firm, w tym na zieloną gospodarkę

W środę odbywa się wysłuchanie ws. Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), którego celem jest wzrost aktywności badawczej oraz innowacyjności przedsiębiorstw - podało MFPiR. Budżet programu to 36 miliardów złotych.
21.04.2021

Biznes w kolorze blue

1,5 biliona dolarów generuje biznes związany z eksploatacją i eksploracją oceanów i mórz. Setki milionów osób o różnych specjalnościach pracuje w logistyce morskiej, turystyce, górnictwie, rybołówstwie i przetwórstwie ryb, żegludze oraz w morskiej energetyce odnawialnej.
19.04.2021

Hołownia: do 2030 r. - 40 proc. prądu z OZE; do 2040 r. - odejście od węgla

Lider Polski 2050 Szymon Hołownia przedstawił w poniedziałek plan dojścia do neutralności klimatycznej. Zakłada on, że do 2030 r. 40 proc. prądu pochodzić będzie z OZE; najpóźniej do 2040 r. odejdziemy od węgla, a do roku 2050 nasza gospodarka będzie oparta na czystej energii.
29.03.2021

Rząd we wtorek o projekcie noweli o efektywności energetycznej

Oszczędności energii finalnej nie mniejsze niż 5,58 mln ton oleju ekwiwalentnego (toe) do 2030 r. zakłada projekt zmiany ustawy o efektywności energetycznej, którym we wtorek ma zająć się rząd.
15.02.2021

IEA ostrzega przed wzrostem globalnej emisji CO2 w 2021 roku

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) ostrzegła w poniedziałek, że globalna emisja dwutlenku węgla, ograniczona przez pandemię Covid-19, wzrośnie w bieżącym roku, o ile rządy nie podejmą szybkich działań.
12.01.2021

Czas na ważne pytania w sprawie adaptacji do zmian klimatu

Z jednej strony – eksperci pytają mieszkańców i mieszkanki Gdyni o to, co myślą o zmianie klimatu oraz miejskich działaniach adaptacyjnych do zmiany klimatu. Z drugiej, to gdynianki i gdynianie mogą zadać pytania ekspertom. Trwają badania, których wyniki będą m.in. materiałem pomocniczym dla panelu konsultacyjnego Gdyński Dialog o Klimacie.
10.12.2020

Sektor "zielonego handlu" stanie się filarem odbudowy światowej gospodarki

Wart 1,5 bln dol. sektor "zielonego handlu" stanie się po pandemii filarem odbudowy światowej gospodarki - wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny. Polska, która zajmuje odległe miejsce wśród najbardziej zielonych państw świata, jest jednym z największych eksporterów dóbr ekologicznych - dodaje.
09.12.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.