Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński o raporcie „Zielona kolej – klimat, energetyka, transport”

zk

27.10.2021 09:28 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Prawo, finanse Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński o raporcie „Zielona kolej – klimat, energetyka, transport”

Partnerzy portalu

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński o raporcie „Zielona kolej – klimat, energetyka, transport” - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

Dążenie do zmniejszania śladu węglowego transportu oraz potencjał elektromobilności w Polsce to główne tematy rozmów podczas premiery raportu UN Global Compact Network Poland „Zielona kolej – klimat, energetyka, transport”. W wydarzeniu, które odbyło się 25 października 2021 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, udział wziął wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Jak podkreślił podczas spotkania wiceminister Guibourgé-Czetwertyński, Polska dąży do zapewnienia optymalnych warunków dla sektora kolejnictwa w kontekście polityki klimatycznej UE.

– Kolej odegra istotną rolę w dążeniu do neutralności klimatycznej do 2050 r. Jest ona jednym z najbardziej przyjaznych środowisku i efektywnych energetycznie środków transportu. Branża kolejowa dostrzegła, że źródła zeroemisyjne mogą stanowić skuteczną alternatywę dla konwencjonalnych rozwiązań, co pokazuje chociażby Program Zielona Kolej – wyjaśnił.

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński w trakcie wydarzenia wziął udział w debacie „Zielona Kolej – Zielona gospodarka”, gdzie podkreślił rolę w OZE w zazielenianiu kolei.

– Plany i wyzwania przed którymi stoi sektor kolejnictwa są dobrym przykładem wyzwań przed którymi stoi cała gospodarka – zauważył wiceminister.

– Sposobem na zazielenianie kolejnictwa może być elektryfikacja transportu. To także wzrost znaczenia elektryczności tej zdekarbonizowanej dla osiągnięcia naszych celów klimatycznych. W tym świetle planowany przez PKP Energetykę udział 85% OZE w transporcie kolejowym w 2030 r. jest bardzo imponującym celem – dodał.

Wiceminister klimatu i środowiska zwrócił także uwagę na stabilność odnawialnych źródeł energii.

– Musimy uzupełnić te brakujące 15% czystą energią, dlatego niezwykle ważne jest, aby inwestować w technologie OZE. Chodzi przede wszystkim o technologie magazynowania energii – tak, abyśmy mogli jeszcze bardziej korzystać z zielonej energii – mówił.

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński podkreślił, że obecnie jesteśmy świadkami wyścigu technologicznego zielonego transportu.

– Technologie zeroemisyjnego transportu konkurują między sobą – która będzie najbardziej ekonomiczna i bardziej ekologiczna. Przewidujemy, że na przestrzeni następnych kilku lat koszty eksploatacji zeroemisyjnego transportu spadną – wskazał.  

– W nowej rzeczywistości transportowej kolej będzie odgrywała duże znaczenie, ze względu na jej niskie oddziaływanie na środowisko – podsumował.

„Zrównoważony rozwój i zielony łańcuch dostaw” to temat drugiego panelu podczas premiery raportu „Zielona kolej – klimat, energetyka, transport”. W trakcie dyskusji wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński podkreślił, że największy wpływ na emisyjność danych produktów ma bardzo często transport.

– Bardzo istotne są inicjatywy, które zwracają uwagę na ślad węglowy produktów. Jest coraz większa troska firm z Polski jak i z zagranicy, aby pokazać w jaki sposób firma działa odpowiedzialnie z punktu widzenia ekologicznego i społecznego – powiedział wiceminister.

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński zwrócił uwagę, że jest coraz więcej polskich firm, które korzystają na transformacji klimatycznej.

– Bardzo często są to małe firmy, które korzystają na transformacji. Mają one specyficzną wiedzę i technologie dla zapewnienia transformacji. To jest także szansa dla Polski wykorzystując dobrą bazę wykształconych ludzi i innowacyjność, która istnieje w przedsiębiorstwach. Dlatego też musimy zagospodarować tę niszę i dostarczać produkty potrzebne do transformacji. Dobrym przykładem jest branża elektromobilności. Polska jest liderem w produkcji elektronicznych autobusów czy baterii litowo-jonowych – zaznaczył.

O raporcie

Raport „Zielona kolej – klimat, energetyka, transport” zawiera opinie ekspertów analizujących w swoich dziedzinach efekty Programu Zielona Kolej

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25625,00 $ tona 0,39% 19 wrz
 Cynk 2476,00 $ tona -0,64% 19 wrz
 Aluminium 2174,00 $ tona 0,46% 19 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.