Czas na ważne pytania w sprawie adaptacji do zmian klimatu

ew

10.12.2020 11:06 Źródło: gdynia.pl
Strona główna Klimat, ekologia Czas na ważne pytania w sprawie adaptacji do zmian klimatu

Partnerzy portalu

Czas na ważne pytania w sprawie adaptacji do zmian klimatu - ZielonaGospodarka.pl
fot. pixabay.com

Z jednej strony – eksperci pytają mieszkańców i mieszkanki Gdyni o to, co myślą o zmianie klimatu oraz miejskich działaniach adaptacyjnych do zmiany klimatu. Z drugiej, to gdynianki i gdynianie mogą zadać pytania ekspertom. Trwają badania, których wyniki będą m.in. materiałem pomocniczym dla panelu konsultacyjnego Gdyński Dialog o Klimacie.

Jak ważna jest ciebie kwestia zmiany klimatu?

Pierwszy etap badania postaw mieszkańców Gdyni wobec adaptacji do zmian klimatu to ankieta online. Składa się z kilkunastu pytań, a dostępna jest za pośrednictwem strony urbanlab.gdynia.pl jeszcze do 7 grudnia. Wyniki w formie raportu zostaną opublikowane na stronie internetowej UrbanLabu w drugiej połowie grudnia.

- Jedyną drogą na poznanie czyjejś opinii jest rozmowa. Aby dowiedzieć się, jaki stosunek do kwestii środowiskowych mają mieszkańcy i mieszkanki naszego miasta, postanowiliśmy zaprojektować i zrealizować badanie społeczne. Już teraz dostępna jest ankieta online, którą wypełnić można do 7 grudnia. Zachęcamy gdynianki i gdynian do podzielenia się swoją opinią w tej ważnej sprawie. Zdajemy sobie sprawę, że badania ankietowe to nie wszystko. W kolejnych etapach badanie uwzględni również wywiad z grupą mieszkańców oraz tzw. panel ekspercki, czyli wywiad grupowy z członkiniami i członkami Zespołu Tematycznego UrbanLab Gdynia - wyjaśnia Joanna Krukowska, kierowniczka UrbanLab Gdynia.

Wyniki badania mają stanowić punkt odniesienia do planowania kolejnych działań samorządu - zarówno inwestycyjnych, jak i konsultacyjnych.

Poza badaniem ankietowym na początku grudnia odbędzie się panel ekspercki z Zespołem ds. adaptacji do zmian klimatu. Będzie on służył ocenie wstępnych wyników badania postaw mieszkańców Gdyni wobec środowiska i zmian klimatu. Założeniem panelu eksperckiego jest  omówienie wstępnych wyników badania postaw mieszkańców oraz dyskusja o skuteczności podejmowanych dotąd działań, w tym działań informacyjnych oraz dyskusji nad możliwymi kierunkami zmian w tych działaniach i kształcie rekomendacji z badania.

Badanie realizowane jest przez UrbanLab Gdynia - Laboratorium Innowacji Społecznych w ramach projektu „Adaptacja Koncepcji UrbanLab w Gdyni” w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności.

Co chcesz wiedzieć o zmianie klimatu?

Kwestie związane ze zmianą klimatu mogą budzić też wiele pytań i wątpliwości. Stąd mieszkańcy i mieszkanki Gdyni mają szansę zadać pytania ekspertom, którzy wyjaśnią wszelkie zagadnienia z tym związane. Udostępnione są dwa rodzaje formularzy: jeden dla dorosłych i drugi dla młodzieży, a wypełniać je można jeszcze do 6 grudnia.

- Wszystkie pytania zostaną przez nas zebrane i następnie przekazane ekspertom, których zadaniem będzie udzielenie na nie odpowiedzi. Zmiana klimatu to temat, o którym mówi się coraz częściej, ale nie wszystkie informacje są zgodne z faktami. Ponadto zakładamy, że w pytaniach poza wątpliwościami ogólnymi – globalnymi, pojawią się też bardzo lokalne – gdyńskie wątki, na które trudno znaleźć odpowiedź w ogólnodostępnych źródłach – mówi Marta Wieczorek, kierowniczka Działu Diagnoz i Partycypacji Laboratorium Innowacji Społecznych.

Pytania do eksperta można również zadać, wysyłając mail na adres: konsultacje@lis.gdynia.pl, bądź dzwoniąc pod numer 58 727 39 08. Pytania z odpowiedziami zostaną opublikowane na stronie internetowej gdynia.pl/oklimacie.

Pierwsze kroki, by chronić klimat i środowisko

Wyniki obu ankiet posłużą jako materiał pomocniczy podczas konsultacji społecznych Gdyński Dialog o Klimacie. To proces, którego celem jest poszukiwanie lokalnych rozwiązań, przyczyniających się do adaptacji lub łagodzenia zmian klimatu, które pomogą się do nich lepiej przygotować. Proces podzielony został na cztery etapy, które trwać będą od listopada 2020 do końca maja 2021.

BADANIE POSTAW SPOŁECZNYCH: lab.somatorun.pl
ZAPYTAJ EKSPERTA: badanialis.pl/pytanie_do_eksperta
MŁODZIEŻ PYTA EKSPERTA: badanialis.pl/mlodziez_pyta_eksperta

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25550,00 $ tona 0,79% 1 cze
 Cynk 2270,00 $ tona 1,93% 1 cze
 Aluminium 2280,00 $ tona 1,15% 1 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.