Wodór to Europa i Świat neutralne dla klimatu!

zk

03.10.2022 06:51
Strona główna Energetyka, OZE Wodór to Europa i Świat neutralne dla klimatu!

Partnerzy portalu

Wodór to Europa i Świat neutralne dla klimatu! - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

4 i 5 października 2022 roku, pod hasłem: “Energia odnawialna podstawą gospodarki wodorowej”, odbędzie się V edycja konferencji PCHET - Polish Conference on Hydrogen Energy & Technologies. W tym roku wydarzenie odbędzie się w Gdyni, która słynie z innowacji i nowoczesności oraz pierwszego polskiego Portu Morskiego. To właśnie na Pomorzu tworzone będą zasoby OZE, które dadzą podstawę do produkcji zielonej energii i czystego wodoru.

Konferencja PCHET zapoczątkowała serię wydarzeń o tematyce wodorowej w Polsce. Jest pierwszym takim wydarzeniem z udziałem prelegentów i ekspertów pochodzących nie tylko z kraju, ale także z całego świata. Poraz kolejny w Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym Gdyni zgromadzą się eksperci i liderzy branży, jak również przedstawiciele świata nauki oraz reprezentanci biznesu. Celem konferencji jest dyskusja i wymiana doświadczeń służących rozwojowi przemysłu wodorowego oraz omówienie kolejnych kroków w budowaniu strategicznych partnerstw w zakresie transformacji energetycznej.

“To nie przypadek, że o wodorze ponownie będziemy rozmawiać  w Gdyni.  Zagadnienia wdrażania nowoczesnych technologii, zeroemisyjnego transportu czy innowacji w obszarze mobilności to już stałe elementy strategii naszego działania. Sami jako miasto jesteśmy bardzo mocno zainteresowani rozwojem technologii wodorowych.  Stoimy dziś   w obliczu tak naprawdę koniecznej transformacji energetycznej i tematy wodorowe, o których będziemy rozmawiać    w trakcie konferencji nabierają szczególnej, wyjątkowej wagi” - stwierdza Katarzyna Gruszecka-Spychała, Wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Jak co roku pokażemy dobre praktyki wdrażania projektów wodorowych w kraju i zagranicą,  podejmiemy dyskusję na najważniejsze kwestie dla rozwoju rynku wodoru, m.in.: czy polski przemysł jest gotowy do transformacji energetycznej? Rola i możliwości portów morskich w wykorzystaniu paliw nisko i zeroemisyjnych, Polskie projekty B+R – technologie wodorowe – oferta dla inwestorów, rozwój morskiej energetyki wiatrowej i jej wpływ na realizację projektów wodorowych w Europie i w Polsce, zaawansowane rozwiązania softwarowe dla gospodarki niskoemisyjnej.
 
“Rozwój technologii wodorowych wymaga zrozumienia zagrożeń, ryzyka, procesów i funkcji bezpieczeństwa związanych z systemami i infrastrukturą. Te zagadnienia poruszone zostaną podczas panelu, który dotyczyć będzie bezpieczeństwa w łańcuchu wodorowym – od produkcji po reagowanie na wypadki w transporcie. Zależy nam na wymianie wiedzy i doświadczeń w branży, dlatego do dyskusji zaproszeni zostali praktycy z różnych obszarów bezpieczeństwa, którzy podzielą się swoją wiedzą i będą rozmawiać na temat problematyki bezpieczeństwa wodorowego” - mówi Sławomir Halbryt, Prezydent Rady Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza, koordynatora Klastra.

Wydarzenie jest doskonałą okazją do wymiany wiedzy oraz nawiązania partnerstw biznesowych, naukowych i technologicznych, które mamy nadzieję przyczynią się do rozwoju projektów wodorowych w Polsce i Europie.

“W transformacji energetycznej Europy zielony, odnawialny wodór ma do odegrania nie jedną, a co najmniej trzy istotne role: jako substytut kopalnego gazu ziemnego, długoterminowy magazyn odnawialnej energii, czy czyste paliwo dla długodystansowego transportu. Będzie niezbędny zarówno do osiągnięcia naszych celów klimatycznych, jak i do szybkiego uniezależnienia się od paliw kopalnych z Rosji zgodnie z planem REPowerEU. Europa i Polska stoją zatem przed zadaniem szybkiej rozbudowy zdolności do wytwarzania zielonego wodoru: odnawialnych źródeł energii, elektrolizerów i powiązanej z nimi infrastruktury – a o wadze i pilności tego zadania najlepiej świadczy to, że w tegorocznym orędziu o stanie Unii Europejskiej przewodnicząca Ursula von der Leyen zapowiedziała utworzenie specjalnego banku inwestycyjnego dla wodoru” - mówi Marzenna Guz-Vetter (p.o.) Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
 
Konferencja PCHET 2022 to kolejne z cyklu wydarzeń wodorowych organizowanych przez Klaster Technologii Wodorowych, koordynowany przez Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza.
 
W gronie prelegentów znajdą się przedstawiciele władz Pomorza, zagraniczni goście współpracujący z Klastrem Technologii Wodorowych, przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz organizacji Hydrogen Europe. Nie zabraknie również silnej reprezentacji polskiego przemysłu, który odgrywa czołową rolę jako pionier technologii wodorowych.
 
“Pomorze od początku przoduje w inicjowaniu projektów wodorowych. Już w 2019 roku ogłosiliśmy powstanie Pomorskiej Doliny Wodorowej, inicjatywa przełożyła się na opracowanie mapy koniecznych działań związanych ze wdrożeniem komunikacji autobusowej w oparciu o wodór. Elementem Doliny jest rozwijana koncepcja uruchomienia połączenia kolejowego Gdynia – Hel pojazdami szynowymi zasilanymi wodorem. Planowane przedsięwzięcia ma symboliczna nazwę „Hy-way to Hel”. To wszystko może się dziać wskutek aktywnego działania Klastra Technologii Wodorowych oraz jego członków. Już teraz w gronie członków Klastra ma liderów w zakresie realizacji przemysłowych projektów wodorowych, budowy lokalnych ecosystemów wodorowych oraz inicjatorów międzynarodowych konsorcjów aplikujących po środki z programów UE, w tym Clean Hydrogen. Inicjowane działania ściśle związane są z realizacją zapisów „Fit for 55”, RepowerUE” czy ostatniej – na dniach zgłoszonej – inicjatywy banku wodorowego. To właśnie na Pomorzu możemy realizować projektu pozwalające by na skalę przemysłową magazynować wodór i takie właśnie projekty inicjujemy na poziomie krajowym jak i międzynarodowym. Dowodem na to jest m.in podpisanie podczas konferencji PCHET, umowy pomiędzy Klastrem a stowarzyszeniem Hydrogen Poland” - podkreśla Tomasz Pelc, Przewodniczący Rady Klastra Technologii Wodorowych.
 
Wydarzeniem towarzyszącym V edycji Konferencji Wodorowej PCHET, będzie wizyta partnerów konsorcjum międzynarodowych Klastrów wodorowych z Unii Europejskiej i spotkania B2B. Działania podjęte przez konsorcjum projektu H2GLOBAL, mają na celu utworzenie „Europejskiego strategicznego partnerstwa  – Going International” skoncentrowanego na współpracy klastrów internacjonalizacji dostosowanej do wspierania i promowania przedsiębiorstw, technologii i usług związanych z wodorem.
 
Partner Strategiczny wydarzenia: Komisja Europejska
(Przedstawicielstwo w Polsce)
Partnerzy Merytoryczni: Deloitte, SES Hydrogen S.A., Politechnika Gdańska.
Sponorzy: Toyota Central Europe Polska, PKN Orlen, Wystrah GmbH oraz ABB.
Partnerzy: Port Gdynia S.A., Nexus Consultants Sp. z o.o., Agencja Rozwoju Przemysłu.
Patroni Honorowi: Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Patroni Medialni: Newseria, Wysokie Napięcie, Zielona Gospodarka,
Teraz Środowisko, Uwaga Wodór!, Biznes Prestiż, EkoRynek, H2Poland.eu.
Przy współpracy z: Swagelok, PEC Sp. z o.o., Norwegian Polish Chamber of Commerce,
Automatic System Engeneering, Energy Market Observer (ENMARO), Stasto Automation Sp. z o.o.,
Emerson Process Management Sp. z o.o.


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 22950,00 $ tona 1,77% 30 lis
 Cynk 2973,00 $ tona 0,61% 30 lis
 Aluminium 2386,00 $ tona 1,92% 30 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.