Wynik wyszukiwania - "Zielony Ład" - Wiadomości

Ryszard Petru chce wprowadzenia w Polsce euro i korekty Zielonego Ładu

Wprowadzenie w Polsce euro oraz skorygowanie Zielonego Ładu - to główne postulaty, o których mówił w sobotę poseł Polski2050-TD Ryszard Petru. Polityk kandyduje do Parlamentu Europejskiego z list Trzeciej Drogi. Podczas wystąpienia odniósł się także m.in. do afery związanej z Funduszem Sprawiedliwości.
25.05.2024

Rozporządzenie unijne łagodzące Zielony Ład dla rolników wchodzi w życie 25 maja

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu, m.in. znoszące obowiązek ugorowania 4 proc. gruntów ornych, wejdzie w życie 25 maja tego roku - poinformowało w piątek Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
24.05.2024

Producenci owoców i warzyw: Zielony Ład to bardziej ideologia niż idea. Dotknie nie tylko rolników, ale też inne grupy społeczne

Rolnicy obawiają się, że unijne regulacje, mające w założeniu chronić klimat, uderzą nie tylko w ich biznes, ale z czasem także w inne grupy społeczne, a entuzjazm związany z ekologicznym podejściem do produkcji rolnej zostanie przygaszony. – Zielony Ład to bardziej ideologia niż idea – uważa Witold Boguta, prezes zarządu Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw. Jak podkreśla, część Zielonego Ładu to nic nowego, bo pewne jego elementy są wdrażane w Polsce od ponad dwóch dekad.
23.05.2024

O co chodzi we wspólnej polityce klimatycznej Unii Europejskiej?

Dlaczego Unia Europejska zajmuje się klimatem, skoro to wyzwanie planetarne, a atmosferę psują emisje z całego świata? Jak dotąd wiele działań dla klimatu na poziomie globalnym to niewiążące deklaracje, za to UE pokazała, że potrafi radzić sobie z dużymi projektami gospodarczymi i społecznymi. Wiele wskazuje też na to, że jest w stanie godzić rozwój z troską o planetę, przecierając szlak innym krajom i regionom.
22.05.2024

Minister rolnictwa pozytywnie ocenia propozycje KE zmian w Zielonym Ładzie

Opublikowane w piątek przez Komisję Europejską propozycje zmian rozporządzeń rolnych związanych z Zielonym Ładem należy oceniać pozytywnie - poinformował minister rolnictwa Czesław Siekierski. Znacznie upraszczają elementy Zielonego Ładu - ocenił.
16.03.2024

Kopacz: Zapisy Zielonego Ładu wymagają korekty

Zapisy Zielonego Ładu wymagają korekty - oceniła w rozmowie z PAP wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Ewa Kopacz (PO). "Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski powinien być tym, który pójdzie do Ursuli von der Leyen i rzetelnie powie jak wygląda sytuacja" - dodała.
10.03.2024

Siekierski: po zmianach "Zielony Ład" jest do zaakceptowania

Po zmianach i wycofaniu się Komisji Europejskiej z obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów Zielony Ład jest do zaakceptowania przez rolników - mówił w środę w Studiu PAP minister rolnictwa Czesław Siekierski.
28.02.2024

W Europie od tygodni rolnicy protestują przeciwko Europejskiemu Zielonemu Ładowi i importowi spoza UE

Protesty rolników trwają od kilku tygodniu w wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Grecji, Czechach i na Węgrzech. Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej.
16.02.2024

Reuters: Ukraina w rozmowach akcesyjnych z UE może chcieć złagodzenia Zielonego Ładu

Władze Ukrainy mogą w negocjacjach akcesyjnych z Unią Europejską dążyć do złagodzenia Zielonego Ładu w zamian za rezygnację z subsydiów dla rolników – informuje agencja Reutera, powołując się na niewymienione z nazwiska źródło w ukraińskim rządzie.
13.02.2024

Minister rolnictwa: Zielony Ład jest zbyt dużym obciążeniem dla polskiego rolnictwa

Zielony Ład jest zbyt dużym obciążeniem dla polskiego rolnictwa - ocenił minister rolnictwa Czesław Siekierski. Dodał, że resort będzie dążył do ograniczenia i zmiany najbardziej nieracjonalnych elementów Zielonego Ładu.
26.01.2024

Ekspertka: AI pozwoli na redukcję stosowania pestycydów i osiągnięcie założeń Zielonego Ładu

W ciągu dekady sztuczna inteligencja znajdzie szerokie zastosowanie w zakresie ochrony roślin; umożliwi znaczącą redukcję stosowania chemicznych pestycydów, co jest kluczowe w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu – oceniła w rozmowie z PAP prof. dr hab. Joanna Puławska z Instytutu Ogrodnictwa.
02.01.2024

Czynniki środowiskowe mają coraz większe znaczenie przy podnoszeniu jakości życia w gminach

Dostęp do zieleni, ład przestrzenny - to nowe wskaźniki, wpływające na jakość życia mieszkańców danego terenu, które udało się już zaimplementować - wynika z raportu „Gmina dobra do życia”. Raport był punktem wyjścia do dyskusji podczas debaty „Jakość życia w gminie. Pożądane kierunki zmian” przygotowanej przez Serwis Samorządowy PAP.
17.11.2023

Branża mleczarska wymaga transformacji w kierunku bardziej zrównoważonej produkcji

Branża mleczarska potrzebuje zmian, by sprostać nowym wymogom KE dotyczących ochrony klimatu. Będą one polegały m.in. na zwiększeniu dobrostanu hodowli bydła czy wykorzystywaniu do produkcji odnawialnych źródeł energii - wskazuje Związek Polskich Przetwórców Mleka.
15.11.2023

Producenci tworzyw sztucznych jednoczą się wokół wspólnej wizji przemodelowania europejskiego systemu tworzyw sztucznych

Europejscy producenci tworzyw sztucznych inaugurują The Plastics Transition – mapę drogową, której celem jest przyspieszenie cyrkularnej transformacji tworzyw sztucznych, obniżenie do zera netto emisji gazów cieplarnianych w całym cyklu życia oraz wspieranie zrównoważonego wykorzystywania tworzyw sztucznych.
29.10.2023

Fundacja Arka promuje czytelnictwo i ekologię akcją „Książka za drzewo”

Bielska fundacja ekologiczna Arka zainaugurowała jesienną edycję akcji „Książka za drzewo”. Jak powiedział PAP jej prezes Wojciech Owczarz, za każde posadzone drzewo można otrzymać jedną z książek, które wcześniej zostaną zebrane podczas zbiórek w całym kraju.
10.09.2022

Waszczykowski pyta KE o związki organizacji ekologicznych z rosyjskim lobby energetycznym

Europoseł, były szef MSZ Witold Waszczykowski wystosował do Komisji Europejskiej dwie interpelacje, dotyczące wpływów Władimira Putina w Unii Europejskiej. W pierwszej pyta, jaką rolę pełniły organizacje ekologiczne sponsorowane przez Rosję w kształtowaniu polityki klimatycznej UE. W drugiej, które kraje UE przyznały Rosjanom i Białorusinom najwięcej tak zwanych złotych paszportów.
31.03.2022

IR w nauce i biotechnologii szuka sposobu na wejście w Zielony Ład

Izba Rolnicza w Opolu rozpoczęła współpracę z naukowcami i firmami biotechnologicznymi, aby przybliżyć rolnikom możliwości zastąpienia nawozów sztucznych metodami naturalnymi. Zdaniem specjalistów odpowiednio dobrane metody pozwolą na utrzymanie odpowiedniego poziomu upraw.
26.01.2022

We wtorek połączone prezydenckie Rady zajmą się wpływem Zielonego Ładu na rolnictwo

Analiza potencjalnego wpływu Europejskiego Zielonego Ładu na sytuacją polskiego rolnictwa będzie tematem wtorkowego posiedzenia połączonych prezydenckich Rad ds. Rolnictwa oraz ds. Środowiska - przekazali ich szefowie Jan Krzysztof Ardanowski i Paweł Sałek.
17.01.2022

Gdynia o Zielonym Ładzie i wyzwaniach klimatycznych

Jaka jest filozofia i sens Europejskiego Zielonego Ładu? W jaki sposób wpłynie on na rozwój Pomorza? Jak dokładnie będzie wyglądać zielona transformacja i kogo dotknie w największym stopniu? Te i inne pytania padają na łamach najnowszego numeru Pomorskiego Thinklettera Kongresu Obywatelskiego. W publikacji pt. „Sens i drogi do Zielonego Ładu” głos zabierają również wiceprezydenci Gdyni – Katarzyna Gruszecka-Spychała i Michał Guć.
16.10.2021

Henrike Hahn: sektor energochłonny też może być zielony

Są już przykłady skutecznego wykorzystywania nowych technologii w przemyśle energochłonnym, co pokazuje, że sektor ten może przejść na zieloną energię – podkreślała podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach niemiecka europosłanka Henrike Hahn.
22.09.2021

Zielona transformacja wykorzystuje wszsytke możliwości

Europejski Zielony Ład to strategia, która ma przekształcić Unię Europejską w nowoczesną i konkurencyjną gospodarkę o minimalnym wpływie na środowisko. Główne założenia planu to osiągnięcie w 2050 roku zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych netto w sposób sprawiedliwy i zrównoważony społecznie.
22.06.2021

Recyklingowy przykład płynie z Niemiec

Dziesięć państw członkowskich UE planuje przejść na system kaucji za recykling pojemników na napoje, aby spełnić nowe wymogi Zielonego Ładu. Niemcy mają 20 lat doświadczenia w prowadzeniu największego tego typu programu na świecie.
16.06.2021

Czy powstanie hub naukowo-technologiczno-biznesowy zajmujący się rozwojem OZE?

Instytucje rządowe, samorządowe i naukowo-badawcze podpisały list intencyjny w sprawie utworzenia hubu naukowo-technologiczno-biznesowego w Miękini (woj. małopolskie) zajmującego się rozwojem odnawialnych źródeł energii opartych głównie o pompy ciepła.
12.04.2021

Przemysł jądrowy, organizacje pozarządowe i szereg państw oczekują atomu w taksonomii

Kilkadziesiąt organizacji pozarządowych, siedem państw członkowskich UE, branża jądrowa oczekują od Komisji Europejskiej równego potraktowania wszystkich zeroemisyjnych technologii energetycznych i włączenia atomu do tzw. taksonomii Zielonego Ładu.
04.04.2021

Komisarz ds. energii: budynki największym źródłem emisji gazów cieplarnianych w UE

Z perspektywy energetycznej budynki są największym pojedynczym źródłem emisji gazów cieplarnianych w UE – powiedziała unijna komisarz ds. energii Kadri Simson.
19.03.2021

Wody Polskie przekazały do publikacji ogłoszenie na opracowanie dokumentacji Stopnia Wodnego w Siarzewie

Wody Polskie przekazały do publikacji ogłoszenie o zamówieniu na opracowanie dokumentacji przedprojektowej i projektowej dla budowy Stopnia Wodnego na Wiśle w Siarzewie. Postępowanie zostanie ogłoszone jako dialog konkurencyjny w ramach procedury unijnej DUUE – podały w piątek Wody Polskie.
12.03.2021

Minister Kościński: do 2050 roku musimy znacząco ograniczyć emisyjność naszej gospodarki

Poza wyjściem z kryzysu po pandemii COVID-19 musimy pamiętać, że do 2050 roku musimy znacząco ograniczyć emisyjność naszej gospodarki - podkreślił w czwartek minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.
11.03.2021

KE: niebieska gospodarka może pomóc nam osiągnąć cele Europejskiego Zielonego Ładu

Niebieska gospodarka może pomóc nam osiągnąć cele Europejskiego Zielonego Ładu - oceniła dyrektor generalna z DG Komisji Europejskiej ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa podczas dyskusji z członkami Komitetu Regionów.
02.02.2021

Kurtyka: założenia nowej administracji USA dot. czystej energii podobne do Europejskiego Zielonego Ładu

Wstępne założenia transformacji na rzecz czystej energii, przedstawione przez nową amerykańską administrację, wydają się mieć silne podobieństwa do Europejskiego Zielonego Ładu - ocenił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
21.01.2021

Europejski Zielony Ład może zwiększyć emisję CO2 w innych państwach

Efektem dążenia UE do osiągnięcia w 2050 roku neutralności klimatycznej w ramach Europejskiego Zielonego Ładu może być przeniesienie ich emisji gazów cieplarnianych do innych państw bez faktycznej zmiany ogólnoświatowego bilansu - uważają eksperci.
20.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.