Zielona transformacja wykorzystuje wszsytke możliwości

zk

22.06.2021 11:59 Źródło: wnp.pl
Strona główna Energetyka, OZE Zielona transformacja wykorzystuje wszsytke możliwości

Partnerzy portalu

Zielona transformacja wykorzystuje wszsytke możliwości - ZielonaGospodarka.pl
Fot. iStock

Europejski Zielony Ład to strategia, która ma przekształcić Unię Europejską w nowoczesną i konkurencyjną gospodarkę o minimalnym wpływie na środowisko. Główne założenia planu to osiągnięcie w 2050 roku zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych netto w sposób sprawiedliwy i zrównoważony społecznie.

Jest to ogromne wyzwanie, ale nowoczesne rozwiązania energetyczne oraz aktywna postawa przedsiębiorstw mogą przyczynić się  do sukcesu zielonej transformacji gospodarki – podkreśla Jacek Misiejuk, Dyrektor Zarządzający Enel X,  organizacji, która jest liderem na rynku usług Demand Side Response.

Przedsiębiorstwa, społeczności, organizacje od lat podejmują różne inicjatywy prowadzące do zminimalizowania ich wpływu na środowisko. Międzynarodowa organizacja CDP (Disclosure Insight Action), zbiera i publikuje informacje o inicjatywach na rzecz ochrony klimatu podejmowanych przez przedsiębiorstwa, miasta i inne organizacje. Organizacja ta reprezentująca ponad 590 inwestorów posiadających aktywa o wartości 110 bilionów dolarów amerykańskich, zachęca firmy do przekazywania informacji i zarządzania przez nie wpływem na środowisko. Enel X został globalnym Złotym akredytowanym dostawcą rozwiązań w zakresie energii odnawialnej.

Już w najbliższych latach moc zainstalowana w energetyce wiatrowej na lądzie może osiągnąć 11 GW, drugie tyle jest planowane w farmach wiatrowych na morzu. W zakresie fotowoltaiki w krótkim czasie Polska przekroczyła  4 GW mocy zainstalowanej stając się 4. najszybciej rozwijającym się rynkiem w Europie. Odchodzenie od energetyki węglowej i szybkie zwiększanie udziału źródeł odnawialnych stanowi to wyzwanie dla operatorów systemów elektroenergetycznych, dla których ważne jest zapewnienie stabilnego działania sieci.  

Dużą rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa energetycznego może być aktywny udział odbiorców. Wdrażany obecnie Pakiet „Czysta Energia dla wszystkich Europejczyków” przewiduje w niej  istotną rolę również dla aktywności odbiorców energii. Odbiorcy będą łatwiej mogli stać się prosumentami wytwarzając samodzielnie energię korzystając z wsparcia funduszu sprawiedliwej transformacji, ale także w większym stopniu będą mogli wykorzystywać elastyczność w poborze energii lub własne generatory rezerwowe czy magazyny energii biorąc aktywny udział w rynku energii.

M.in. według najnowszego projektu zmian ustawy Prawo Energetyczne  odbiorcy uczestniczący będą mogli na rynku oferować za pośrednictwem agregatorów  swoją elastyczność w zużyciu lub autoprodukcji na rynku energii bez konieczności uzyskiwania zgody swojego podstawowego sprzedawcy energii. Zgodnie zaś z ustawą podpisaną właśnie przez prezydenta odbiorcy uczestniczący w rynku mocy mają nie ponosić kosztów przyłączenia do sieci.

Przykładem wykorzystania nowoczesnych technologii  w zakresie transformacji energetyki jest wirtualna elektrownia Enel X oparta o usługi Demand Side Response (DSR). Do niedawna jedynie duże systemowe elektrownie mogły świadczyć usługi rezerw mocy, obecnie również odbiorcy mogą na tym zarabiać.  Usługi DSR to gotowość do redukcji zapotrzebowania w odpowiedzi na wezwanie operatora systemu elektroenergetycznego tj. PSE. Agregatorzy, tacy jak Enel X kontraktują rozproszone moce, które tworzą wirtualną elektrownię o dużej mocy reagującą w przypadku wystąpienia krytycznych niedoborów mocy w systemie. W chwili obecnej usługi te są świadczone przede wszystkim na rynku mocy, który pozwala odbiorcom na uzyskiwanie stałego wynagrodzenia za utrzymywanie zdolności do redukcji w bardzo rzadko występujących przypadkach krytycznych deficytów mocy (w tym roku nie było takiego przypadku). Zgodnie z planowanymi zmianami odbiorcy dysponujący większą elastycznością będą ją mogli dodatkowo zaoferować na rynku energii niezależnie od przychodów z rynku mocy.

Aby zapewnić firmie wieloletnie stabilne przychody, sięgające nawet do 200 tysięcy za 1MW mocy rocznie, warto podpisać umowę z takim agregatorem jak Enel X.  Dodatkowo jest to ostatnia szansa, gdzie swoje możliwości mogą wykorzystać wszyscy odbiorcy posiadający własne źródła wytwarzania które nie spełniają najnowszych standardów emisji – tylko w 2021 mogą jeszcze dołączyć do programu na lata 2022-2024.

W ramach współpracy z agregatorem przedsiębiorcy zyskują bezpłatną analizę możliwości uczestnictwa, wsparcie w zakresie analizy możliwości redukcji mocy oraz nie są narażeni na kary ze strony operatora w przypadku braku redukcji. Tylko podpisując umowę z agregatorem takim jak np. Enel X przedsiębiorstwo ma możliwość zgłaszania okresów niedyspozycyjności i wtedy nawet, jeśli wystąpiłoby wezwanie do redukcji nie będzie musiało go realizować.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.