Wody Polskie przekazały do publikacji ogłoszenie na opracowanie dokumentacji Stopnia Wodnego w Siarzewie

zk

12.03.2021 16:26 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Wody Polskie przekazały do publikacji ogłoszenie na opracowanie dokumentacji Stopnia Wodnego w Siarzewie

Partnerzy portalu

Wody Polskie przekazały do publikacji ogłoszenie na opracowanie dokumentacji Stopnia Wodnego w Siarzewie - ZielonaGospodarka.pl
Pixabay

Wody Polskie przekazały do publikacji ogłoszenie o zamówieniu na opracowanie dokumentacji przedprojektowej i projektowej dla budowy Stopnia Wodnego na Wiśle w Siarzewie. Postępowanie zostanie ogłoszone jako dialog konkurencyjny w ramach procedury unijnej DUUE – podały w piątek Wody Polskie.

„Wody Polskie przekazały do publikacji ogłoszenie o zamówieniu na +Opracowanie dokumentacji przedprojektowej i projektowej oraz opracowań towarzyszących dla inwestycji pn.: Budowa Stopnia Wodnego na Wiśle poniżej Włocławka - SW Siarzewo wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji+” – przekazano w komunikacie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie

- Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie. Jak oceniono w informacji, „to ważny krok w kierunku realizacji inwestycji, która będzie pełniła wiele funkcji”.

Wody Polskie wyjaśniły, że „postępowanie zostanie ogłoszone, jako dialog konkurencyjny w ramach postępowania w procedurze unijnej (DUUE)”. „Dialog konkurencyjny jest trybem skomplikowanym i etapowym, może potrwać nawet kilka miesięcy od ogłoszenia. Postępowanie jest powyżej progów unijnych, zatem wykonawcy mogą się zgłosić właściwie z całego świata” – podkreślono w informacji.

Odnosząc się do znaczenia budowy Stopnia Wodnego w Siarzewie, Wody Polskie zaznaczyły, że „celem inwestora jest zbudowanie progu piętrzącego, a nie zabetonowanie Wisły”. „Zbiornik będzie utworzony tylko w ramach naturalnego koryta, z obwałowaniami chroniącymi życie i mienie mieszkańców gmin położonych nad Wisłą, a jego funkcją będzie ograniczanie skutków suszy i powodzi, w tym powodzi zimowych” – przekazano w komunikacie. Zwrócono przy tym uwagę, że Stopień Wodny w Siarzewie „będzie także pozytywnie wpływał na retencję wody w regionie i rozwój gospodarczo-turystyczny nadwiślańskich terenów”. „Elektrownia wodna o planowanej mocy 80 MW wpisze się w nowy Zielony Ład” – zaznaczono w informacji.

Jak podały Wody Polskie, przewidywany, maksymalny koszt inwestycji to 4,5 mld zł - projekt będzie realizowany do 2029 r. z przygotowaniem dokumentacji i budową, a prace budowalane mają się rozpocząć na przełomie 2023 i 2024 r. W komunikacie wspomniano przy tym, że budowa Stopnia Wodnego w Siarzewie „jest dla regionu bardzo ważną i oczekiwaną inwestycją”.

„Do tej pory najchętniej o inwestycji wypowiadali się jej przeciwnicy. Jednak głos sprzeciwu nie jest jedynym głosem w tej sprawie i nie wyraża opinii całego społeczeństwa, czy nawet społeczności lokalnej. Liczne głosy poparcia - zebrano ponad 100 tys. podpisów popierających jak najszybszą budowę stopnia wodnego - do tej pory pominięte, zaczynają być słyszalne i wreszcie będą miały oddźwięk, a także będą konstruktywnym i prorozwojowym aspektem w przygotowywaniu inwestycji” – podkreśliły Wody Polskie.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25550,00 $ tona 0,79% 1 cze
 Cynk 2270,00 $ tona 1,93% 1 cze
 Aluminium 2280,00 $ tona 1,15% 1 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.