Czy powstanie hub naukowo-technologiczno-biznesowy zajmujący się rozwojem OZE?

zk

12.04.2021 17:44 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Czy powstanie hub naukowo-technologiczno-biznesowy zajmujący się rozwojem OZE?

Partnerzy portalu

Czy powstanie hub naukowo-technologiczno-biznesowy zajmujący się rozwojem OZE? - ZielonaGospodarka.pl
Pixabay

Instytucje rządowe, samorządowe i naukowo-badawcze podpisały list intencyjny w sprawie utworzenia hubu naukowo-technologiczno-biznesowego w Miękini (woj. małopolskie) zajmującego się rozwojem odnawialnych źródeł energii opartych głównie o pompy ciepła.

Sygnatariuszami podpisanego w poniedziałek listu intencyjnego są: Minister Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Rządu do spraw Odnawialnych Źródeł Energii, Główny Geolog Kraju i Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa, Zarząd Województwa Małopolskiego, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz Burmistrz Gminy Krzeszowice.

Jak ocenił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, inicjatywa ta wpisuje się w realizację celów, określonych w Polityce Energetycznej Polski.

„Dziś otwieramy nowy rozdział wyścigu technologicznego, który na razie funkcjonował na uboczu – segment pomp ciepła czeka spektakularny rozwój w ciągu najbliższych 10 lat” - wskazał Kurtyka.

Jego zdaniem rozwój nowych form odnawialnych źródeł energii przynosi nie tylko korzyści ekologiczne, ale także obniżenie kosztów energii dla gospodarstw domowych i odbiorców instytucjonalnych. Powoduje to – wskazał minister - popularyzację nowych technologii, a z czasem wyparcie przez nie starszych, bardziej inwazyjnych dla środowiska i mniej efektywnych ekonomicznie rozwiązań.

„Epoka poprzednich paliw nie skończy się z tego powodu, że one się z dnia na dzień wyczerpią, ale dlatego, że znajdziemy mądre rozwiązania, które będą nam gwarantować jakość życia i atrakcyjność kosztową” - zaznaczył Kurtyka.

Jego zdaniem koniecznym warunkiem tego „cywilizacyjnego wyzwania” jest połączenie sił i współpraca pomiędzy rządem, samorządami, uczelniami, organizacjami naukowo-badawczymi, biznesem.

„Władze Małopolski podjęły to wyzwanie współpracy (…) i tworzenia przestrzeni, w której możemy zaangażować jak najwięcej partnerów” - powiedział Kurtyka. Zaznaczył, że takim naturalnym partnerem i bazą dla hubu naukowo-technologiczno-biznesowego w Miękini jest Akademia Górniczo-Hutnicza, która posiada już w tej miejscowości Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii. Z kolei gmina Krzeszowice deklaruje przekazanie dodatkowego terenu pod to przedsięwzięcie.

Piotr Dziadzio, główny geolog kraju, pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa wskazał, że surowiec, jakim jest ciepło ziemi, jest dostępny na obszarze Polski dla wszystkich, przez całą dobę w ciągu całego roku. „Jest to przyszłość zarówno ciepłownictwa indywidualnego, jak i dużego, aglomeracyjnego (…). Ten hub daje nam podstawę do kumulacji i wykorzystania wiedzy polskiej nauki, ale również przemysłu, który ma możliwość rozwinięcia się na tym terenie” - ocenił.

Według marszałka Małopolski Witolda Kozłowskiego, inicjatywa, będąca pierwszym tego typu przedsięwzięciem w kraju, będzie realizowana na terenie województwa i stanie się bardzo silnym impulsem rozwojowym dla całego regionu.

„Nikt nie ma wątpliwości, że odnawialne źródła energii, szczególnie pompy ciepła, to przyszłość. Cieszymy się, że ten hub powstaje w naszym województwie, bo daje szansę na stworzenie nowej, innowacyjnej przestrzeni w tym zakresie” - ocenił.

Jak mówił rektor AGH prof. Jerzy Lis, jest to projekt „przyszłościowy i symboliczny, wpisujący się w najnowsze trendy światowe”. „Naszym celem jest i nowoczesne kształcenie, i rozwijanie nowych kierunków badań. To również budowanie nowych pomysłów. I takim pomysłem nowatorskim, który będzie naszą wspólną przyszłością, jest ten model hubu” - powiedział.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.