Wynik wyszukiwania - "butelka" - Wiadomości

Deloitte: w Polsce nie jesteśmy gotowi na uruchomienie systemu kaucyjnego w 2025 r.

Polscy producenci, handel, a także konsumenci, nie są przygotowani na uruchomienie systemu kaucyjnego w 2025 r. – podkreśliła Joanna Leoniewska-Gogola z Deloitte podczas debaty „Czy jesteśmy gotowi na wdrożenie systemu kaucyjnego w Polsce?”. Dodała, że jest to przedsięwzięcie, którego wielomiliardowe koszty poniosą wszyscy, nie tylko biznes.
15.03.2024

W Finlandii rekordowa liczba zwróconych butelek i puszek z kaucją. Dzięki turystom najwięcej oddaje się ich w Laponii

Każdego roku przeciętny Fin zanosi do punktów zwrotów blisko 400 opakowań po różnego rodzaju napojach, tj. plastikowych i szklanych butelek oraz aluminiowych puszek objętych systemem kaucyjnym.
31.01.2024

Wchodzą w życie opłaty za jednorazowy plastik

Od 1 stycznia wchodzą przepisy rozporządzeń, które m.in. przewidują, że do jednorazowych kubków z plastiku doliczana będzie opłata w wysokości 20 gr, a w przypadku pojemników na żywność 25 gr.
01.01.2024

Opublikowano rozporządzenia zw. z opłatami za jednorazowy plastik

Do jednorazowych kubków z plastiku doliczana będzie opłata w wysokości 20 gr, a w przypadku pojemników na żywność 25 gr. - wynika z jednego z trzech rozporządzeń opublikowanych w poniedziałek w Dzienniku Ustaw.
12.12.2023

Targi POLECO 2023 w Poznaniu. Odpowiedź branży na zbliżającą się rewolucję w gospodarce odpadami

Ponad 150 wystawców z 8 krajów w Poznaniu zaprezentowało najnowsze technologie dla ochrony klimatu. Ekspozycja liderów branży oraz szeroki program wydarzeń towarzyszących, w tym konferencji i dyskusji tematycznych, podsumowały najbardziej aktualne zagadnienia.
25.10.2023

Akcja edukacyjna "W trosce o wodę"

O tym, że woda stanowi fundament życia na naszej planecie wiedzą nawet dzieci – tylko czy wszyscy jesteśmy świadomi, jak chronić jej zasoby? Poziom wód gruntowych w Polsce obniża się systematycznie i jest jednym z najniższych w Europie.
11.10.2023

Carlsberg Polska nowym członkiem komitetu sterującego UN Global Compact

Carlsberg Polska został sygnatariuszem największej na świecie organizacji skupiającej zrównoważony biznes – United Nations Global Compact Poland. Jako członek komitetu sterującego UNGC firma będzie aktywnie uczestniczyła w inicjatywach podejmowanych przez organizację, biorąc udział w wyspecjalizowanych programach oraz dzieląc się swoimi doświadczeniami. Pierwszym z programów, do których Carlsberg Polska przystąpił jest Climate Positive, w ramach którego powstał raport “GOZ w opakowaniach”.
06.09.2023

Sortownia odpadów w Łodzi odnotowała najwyższy do tej pory wskaźnik recyklingu

Sortownia Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Łodzi odnotowała najwyższy do tej pory wskaźnik recyklingu, odzyskując 49,8 proc. odpadów. Z 20 637 ton śmieci, które trafiły tam od stycznia do lipca, udało się pozyskać i sprzedać 10 277 ton surowców.
03.08.2023

Badanie z udziałem Polaków: duże zanieczyszczenie wód słodkich mikroplastikiem

Każdego roku do oceanów trafia około 14 mln ton plastiku, ale problem zanieczyszczenia dotyczy też wód słodkich. Znaleźliśmy mikroplastik w każdym jeziorze, z którego pobraliśmy próbki - alarmują autorzy międzynarodowego badania z udziałem naukowców z Polski.
20.07.2023

Zieloni chcą aby butelki po "małpkach" zostały objęte systemem kaucyjnym

Zieloni uważają, że butelki po tzw. małpkach powinny zostać objęte systemem kaucyjnym i zapowiadają, że zgłoszą odpowiednią poprawkę do ustawy o gospodarce opakowaniami - zapowiedzieli na czwartkowej konferencji w Sejmie Urszula Zielińska, Klaudia Jachira i Przemysław Słowik.
06.07.2023

Dwóch na trzech konsumentów chce ograniczyć sprzedaż produktów w plastiku

Większość Polaków chce, aby ustawowo zmniejszyć ilość produktów dostępnych w plastikowych opakowaniach. Austriacka marka Waterdrop stara się przeciwdziałać problemowi nadmiernego spożywania cukru oraz produkcji plastiku. Firma przedstawia nową edycję microdrinków Ice Tea. Są one rozwiązaniem dla osób aktywnych, które szukają orzeźwienia w postaci zdrowego i niskokalorycznego napoju. Ponadto dostępna będzie butelka Ice Tea, wykonana z wysokiej jakości szkła borokrzemowego wolnego od BPA – szkodliwego tworzywa sztucznego.
23.05.2023

Butelki termiczne ze stali nierdzewnej sposobem na uniknięcie spożycia mikrocząsteczek plastiku

Mikroplastik coraz częściej przenika do ludzkiego organizmu. Ponadto w plastikowych butelkach uwalnia się pod wpływem ciepła. W ciągu tygodnia jedna osoba spożywa do pięciu gramów tworzyw sztucznych. Austriacka marka Waterdrop przedstawiła edycję butelek termicznych wykonanych z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Pozwalają uniknąć uwalniania plastiku wraz z wyższą temperaturą. Uniwersalna butelka termiczna utrzymuje zimno napojów przez 24 godziny, oraz ciepło przez 12. To rozwiązanie dla osób chcących żyć zdrowo i ekologicznie.
12.05.2023

Dzień Bez Śmiecenia

Dziś obchodzimy Dzień Bez Śmiecenia. Początek obchodów tego dnia sięga 2007 roku, a jego celem jest promowanie prawidłowej segregacji odpadów oraz popularyzacja postaw społecznych przyjaznych środowisku. Pamiętajmy o segregowaniu odpadów zgodnie z przyjętymi normami - dzięki temu mogą zyskać drugie życie!
11.05.2023

Słone rozwiązanie do taniego i efektywnego wychwytywania CO2

Zespół międzynarodowych naukowców pod kierownictwem prof. Cafera T. Yavuza z King Abdullah University of Science and Technology (KAUST), prof. Bo Liu z University of Science and Technology of China (USTC) oraz prof. Qiang Xu z Southern University of Science and Technology (SUSTech) opracował obiecującą metodę wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla z wykorzystaniem jednokrystalicznej soli klatratu na bazie siarczanu guanidyny.
10.05.2023

Prezydent podpisał ustawę mającą ograniczyć stosowanie jednorazowego plastiku

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek ustawę o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej - podała kancelaria prezydenta. Ustawa ma ograniczyć stosowanie jednorazowych przedmiotów z plastiku.
27.04.2023

Siemens wykorzystał model cyfrowego bliźniaka do oszczędności w produkcji plastikowych butelek

W 2021 roku na świecie wyprodukowano około 583,3 miliarda plastikowych butelek PET. Zgodnie z przewidywaniami do 2050 roku ta liczba może się nawet podwoić. W dobie coraz większej świadomości ekologicznej i konieczności wypełniania kryteriów ESG, firmy szukają sposobów na zmniejszenie ilości materiału używanego do produkcji plastikowych butelek. Dzięki metodzie Siemensa, który wykorzystał model cyfrowego bliźniaka w celu modyfikacji końcowego produktu, waga butelki zmalała o 20 proc. Redukcja wagi oznacza niższe koszty transportu
25.04.2023

Akcja sprzątania brzegów Warty w Poznaniu

W sobotnie przedpołudnie, z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, w Poznaniu rozpocznie się akcja sprzątania brzegów Warty. Dla uczestników przygotowano 10 punktów z pakietami rękawiczek i worków na śmieci, a dla najmłodszych warsztaty i konkursy.
22.04.2023

System kaucyjny – korzyści i kontrowersje z inflacją w tle

Brak systemu kaucyjnego w Polsce realnie wpływa na zwiększający się obecnie poziom marnotrawstwa surowców, co przynosi negatywne skutki w postaci coraz mocniej zauważalnej niegospodarności oraz zanieczyszczenia środowiska. W dyskusji na ten temat pojawił się ostatnio nowy wątek – pracę nad wprowadzeniem systemu kaucyjnego zostają wstrzymane przez obawy o jego wpływ na wzrost inflacji. Reloop Platform, organizacja non-profit działająca na rzecz rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym, postanowił zbadać ten temat i zlecił wykonanie
12.04.2023

Senat: ustawa ws. ograniczenia jednorazowego plastiku wraca do Sejmu

Senat w czwartek zgłosił poprawki do ustawy mającej ograniczyć stosowanie jednorazowego plastiku. Zakładają one np. wykreślenie z ustawy przepisów dopisanych w Sejmie, dotyczących m.in. preferencyjnego zakupu węgla.
31.03.2023

Zagospodarowywanie odpadów w Gdańsku wchodzi na wyższy poziom

Pełna automatyzacja procesu sortowania, odzyskiwanie dwa razy więcej surowców ze wszystkich odpadów trafiających na instalację oraz gwarancja spełnienia wyśrubowanych norm dotyczących poziomów recyklingu przez gminy – to tylko niektóre z efektów zakończonej właśnie modernizacji sortowni odpadów w gdańskim Zakładzie Utylizacyjnym. Generalny wykonawca zastosował separatory optyczne AUTOSORT firmy TOMRA Sorting, które odpowiadają za ilość i jakość frakcji materiałowych przeznaczanych do recyklingu.
21.03.2023

Sejm za przepisami mającymi ograniczyć stosowanie jednorazowego plastiku

Sejm w czwartek znowelizował ustawę, której konsekwencją ma być ograniczenie stosowania jednorazowego plastiku i wycofanie niektórych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych ze sprzedaży. Nowe przepisy pozwolą też gminom na większą elastyczność w związku z preferencyjną sprzedażą węgla.
10.03.2023

Ozdoba: mam nadzieję, że rząd wkrótce zaakceptuje projekt do. systemu kaucyjnego

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba wyraził nadzieję, że w najbliższym czasie rząd zaakceptuje projekt dot. wprowadzenia w Polsce systemu kaucyjnego. "Wcześniej muszą zostać ukończone prace nad rozwiązaniami dot. ograniczenia jednorazowego plastiku - mówił w Sejmie.
08.03.2023

Żabka testuje system gospodarki obiegu zamkniętego w sklepach w Bydgoszczy

Od 26 stycznia br., w ramach pilotażowego projektu „Zielona Odnowa”, klienci sieci Żabka mają możliwość oddawania jednorazowych opakowań po napojach we wszystkich ponad 120 Żabkach zlokalizowanych na terenie Bydgoszczy. Można je zwracać bezpośrednio u sprzedawców lub w EKOmatach. Zebrany surowiec posłuży do stworzenia nowych opakowań, dzięki czemu mniej śmieci trafi na wysypiska. Projekt przyniesie korzyści nie tylko planecie, zyskają także klienci – za każdą oddaną plastikową butelkę lub puszkę otrzymają 50 żappsów.
24.02.2023

Nestlé Polska daje drugie życie odpadom

Wszystkie fabryki Nestlé w Polsce są zero-waste: 100 proc. ich odpadów trafia do odzysku. Równocześnie marki firmy oferują szereg produktów w opakowaniach nadających się do ponownego przetworzenia, a także prowadzą i angażują się w inicjatywy na rzecz rozwoju recyklingu.
26.01.2023

Carrefour zapłaci klientom za plastik i aluminium - rusza test nowych recyklomatów

W dziewięciu sklepach sieci Carrefour w woj. śląskim i jednym na Opolszczyźnie pilotażowo uruchomiono w środę automaty przyjmujące do recyklingu plastikowe butelki PET oraz aluminiowe puszki. Za każdą z nich klienci otrzymują kupon o wartości 15 groszy do wykorzystania w sklepie.
12.01.2023

Niemcy. Aktywiści klimatyczni starli się z policją przy kopalni w Luetzerath

Geht die Räumung doch früher los? Gerade kommt immer mehr Polizei, die Lage ist abgespannt #lützerath pic.twitter.com/9QyuJoFC5t— Laura Cwiertnia (@LauraCwiertnia) January 2, 2023
02.01.2023

Recyklerzy biją na alarm! Plastik zamiast trafiać do recyklingu, może tej zimy skończyć w piecach

Spadek ilości tworzyw sztucznych kierowanych do recyklingu może być pierwszym sygnałem na to, że tej zimy plastik będzie traktowany jako opał, a nie jako cenny surowiec wtórny. Konsekwencje spalania odpadów w piecach CO są katastrofalne nie tylko dla naszego zdrowia i środowiska, ale także dla gospodarki.
21.12.2022

EKOmaty przy Żabkach

Żabka zachęca mieszkańców Bydgoszczy do zbiórki plastiku i metalu oraz darowania opakowaniom drugiego życia, wdrażając rozwiązania zgodne z założeniami gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). W ramach pilotażowego projektu „Zielona Odnowa” od 19 grudnia rusza zbiórka w pierwszych 8 sklepach, przed którymi stanęły EKOmaty, czyli automaty umożliwiające selektywną zbiórkę opakowań po napojach z plastiku i metalu. Projekt przyniesie korzyści nie tylko planecie – zebrany surowiec posłuży bowiem do stworzenia nowych opakowań, dzięki czemu
20.12.2022

Butelka za butelkę

Interzero, europejski lider w dziedzinie rozwiązań środowiskowych i gospodarki obiegu zamkniętego, pod koniec listopada zacieśnił współpracę z włoskim konsorcjum Corepla, które przygotowuje się do wprowadzenia systemu kaucyjnego. Corepla zainwestowała w 100 nowych butelkomatów, które zapewnią właściwą zbiórkę plastiku w handlu wielkopowierzchniowym.
13.12.2022

Producenci wód butelkowanych apelują o szybkie wdrożenie systemu depozytowego. 90 proc. Polaków popiera to rozwiązanie

Ponad 90 proc. Polek i Polaków popiera funkcjonowanie systemu kaucyjnego. 86 proc. oczekuje też, że rząd wprowadzi system depozytowy na opakowania jednorazowe jak najszybciej – wynika z sierpniowego badania IBRIS na zlecenie Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej.
08.11.2022

System kaucyjny zagrożony. Bez zamrożenia cen prądu na poziomie 500 zł za MWh i zmian prawnych może upaść kluczowa dla projektu branża

Perspektywa wprowadzenia w Polsce powszechnego systemu kaucyjnego w 2025 roku nie ma szans realizacji, jeśli przez kryzys energetyczny i brak koniecznych regulacji zamkną się zakłady recyklingu – alarmują przedstawiciele branży.
16.10.2022

Zadbajmy o budowę efektywnego systemu kaucyjnego

W ciągu ostatnich dwóch dekad kraje europejskie przeniosły akcent swoich działań z usuwania odpadów na ich ponowne wykorzystanie. Coraz większą wagę przykłada się do recyklingu oraz tworzenia obiegu zamkniętego surowców produktowych. Unia Europejska koncentruje się na zagospodarowaniu odpadów, których w środowisku zalega najwięcej, zachęcając do obejmowania systemem kaucyjnym opakowań sztucznych. Według McKinsey’a, liczba opakowań, przede wszystkim plastikowych, stale rośnie, stając się głównym problemem ekologicznym.
26.09.2022

TVN Warner Bros. Discovery kontynuuje inwestycje w fotowoltaikę

TVN Warner Bros. Discovery zainstalowała kolejne 26 paneli fotowoltaicznych na hubie technologicznym spółki. Na dachach dwóch budynków zamontowano w sumie 94 panele, a łączna moc instalacji wynosi 35,5 kW. Wyprodukowana w ten sposób energia już teraz służy spółce do zasilania anten telewizyjnych. Proekologiczna inicjatywa spółki przyczyni się do zredukowania emisji dwutlenku węgla o niemal 30 ton rocznie – czyli tyle, ile pochłonąć musiałby areał około 6 hektarów lasu.
19.09.2022

Stanowisko IS: Szklany problem systemu kaucyjnego: cztery pytania do Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Z ostatnich doniesień medialnych wynika, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska, pomimo apeli organizacji branżowych, nie zamierza wyjść naprzeciw postulatowi wyłączenia szklanych butelek jednorazowych z systemu kaucyjnego. Należy liczyć się z tym, że – ze względu na konieczność przyjęcia odpowiednich regulacji prawnych do końca br. – resort będzie naciskał na szybkie uchwalenie przez Sejm przepisów w proponowanym kształcie. Presja czasu nie może być jednak żadnym usprawiedliwieniem dla przyjęcia szkodliwych zapisów w procedowanej
18.08.2022

Wyboista droga Coca Coli do cyrkularności

Dostępna w Stanach Zjednoczonych marka Dasani wypuszcza wodę w butelkach wykonanych z 100% recyklingowanego materiału PET. Nie będzie to dotyczyć nakrętek i nalepek. Sprite natomiast odchodzi od charakterystycznego zielonego koloru butelek na rzecz plastiku przezroczystego, który łatwiej odzyskiwać. Zielona pozostaje etykietka, dodatkowo opatrzona hasłem „Recycle me”.
08.08.2022

Carlsberg – polacy testują piwo w biobutelce Fibre Bottles

Grupa Carlsberg rozpoczęła pilotażowe testy innowacyjnych, opartych o biokomponenty i w pełni nadających się do recyklingu nowych butelek do piwa.
21.07.2022

Wprowadzenie kaucji za szklane butelki jednorazowe budzi wątpliwości producentów szkła. System może przynieść niewielkie korzyści przy wysokich kosztach

Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Klimatu i Środowiska od 2023 roku w Polsce będzie wdrażany powszechny, obowiązkowy system kaucyjny, który ma objąć m.in. butelki szklane wielo- i jednorazowego użytku.
10.07.2022

Po wprowadzeniu opłat za plastikowe butelki, ponad 80 proc. z nich jest zwracanych za kaucją

Ponad 80 proc. sprzedanych plastikowych butelek zwrócono w ubiegłym roku za kaucją - informuje portal NOS. Od 2021 r. konsumenci płacą, w zależności od objętości, od 25 do 15 centów za plastikową butelkę.
01.07.2022

Drobne zmiany z wielkim skutkiem – jak możesz przeciwdziałać suszy?

Czy spotykasz się z opiniami, że domowe sposoby na oszczędzanie wody niczego nie zmienią? Jak często słyszysz, że indywidualne działania to tylko kropla w morzu potrzeb? Nie daj się im zwieść… Statystyczny Polak w ciągu doby zużywa średnio 90 l wody. To bez wątpienia sporo, dlatego tak istotne są proste rozwiązania, które każdy z nas może wprowadzić w codziennym życiu. Eksperci Xylem Water Solutions Polska podpowiadają, jak skutecznie oszczędzać wodę w domowym zaciszu, tym samym wspierając walkę z suszą.
24.06.2022

Kaufland wprowadza oznaczenia ułatwiające segregację odpadów na produktach marek własnych

W ramach strategii REset Plastic Kaufland wprowadza na opakowaniach produktów marek własnych specjalne oznaczenia dotyczące segregacji odpadów. Z pomocą piktogramów klienci łatwo zidentyfikują, do jakiego pojemnika powinny trafić poszczególne elementy opakowania, a dzięki prawidłowej segregacji wesprą proces recyklingu i ponowne wykorzystanie surowców.
03.06.2022

MKiŚ: zakończyły się konsultacje ws. projektu systemu kaucyjnego

Zakończyły się konsultacje publiczne ws. projektu ustawy, który ma wdrożyć w Polsce system kaucyjny - poinformował we wtorek podczas posiedzenia sejmowej podkomisji stałej gospodarki komunalnej przedstawiciel Ministerstwa Klimatu i Środowiska Robert Chciuk.
25.05.2022

Plastikowe butelki wydzielają liczne chemikalia

W wodzie przetrzymywanej w plastikowych butelkach wielokrotnego użytku duńscy naukowcy znaleźli setki różnych substancji chemicznych, w tym związek stosowany przeciw komarom. Nie wiadomo jeszcze, na ile obecność tych związków szkodzi ludziom.
15.02.2022

Ozdoba: kaucją mogłyby być też objęte puszki i jednorazowe szkło

Resort klimatu i środowiska analizuje rozszerzenie planowanego systemu kaucyjnego o jednorazowe szklane butelki i puszki metalowe - przekazał wiceszef MKiŚ Jacek Ozdoba. Na razie resort proponuje kaucję na opakowania szklane wielorazowego użytku i butelki plastikowe.
08.02.2022

Dlaczego do recyklingu trafia tylko 9 proc. tworzyw sztucznych?

Do końca obecnej dekady emisje z przemysłu tworzyw sztucznych mogą przewyższyć emisje z elektrowni węglowych – wynika z raportu Beyond Plastics. Analizowane dane z rynku amerykańskiego pokazują, że dziś przemysł tworzyw sztucznych uwalnia do atmosfery co najmniej 232 mln ton gazów cieplarnianych. To tyle samo co 116 średniej wielkości elektrowni węglowych.
02.02.2022

Kiedy odpowiedzialność producentów za opakowania towarów?

Samorządy od dłuższego czasu domagają się, aby odpowiedzialność za gospodarowanie odpadami brali na siebie także producenci opakowań i towarów. Opakowania stanowią aż blisko połowę śmieci komunalnych, a ciężar ponoszenia kosztów ich odbioru i zagospodarowania przerzucany jest na mieszkańców miast i gmin.
13.12.2021

Napoje Pepsi oraz Mirinda w butelkach pochodzących w 100% z recyklingu

Pierwsze partie napojów Pepsi oraz Mirinda rozlewane do butelek wykonanych w 100% z przetworzonego plastiku (rPET) opuszczają polskie zakłady produkcyjne PepsiCo w Michrowie i Żninie. Napoje w nowych opakowaniach będą pojawiać się sukcesywnie na sklepowych półkach jeszcze w grudniu 2021 r.
07.12.2021

Innowacyjny zielony nawóz z recyklingu bioplastików

Bioplastiki można w prosty i przyjazny dla środowiska sposób przetworzyć chemicznie na bogate w azot nawozy. Odkrycia te otwierają drogę do zrównoważonych systemów obiegowych, które jednocześnie rozwiązują problemy takie jak zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi, wyczerpywanie się zasobów petrochemicznych i głód na świecie.
16.11.2021

Lewiatan: projekt ustawy o ROP do napisania od nowa

Projekt ustawy o rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) ma liczne wady, jest też niezgodny z dyrektywą o odpadach, którą ma implementować - ocenia Konfederacja Lewiatan. Zdaniem organizacji, projekt należy napisać od nowa.
10.11.2021

ReFlex: rusza pionierski projekt recyklingu opakowań elastycznych

Nestlé Polska oraz PepsiCo Polska inaugurują pierwsze w Polsce przedsięwzięcie mające na celu zwiększenie zbiórki i recyklingu odpadów opakowaniowych po elastycznych opakowaniach wielomateriałowych, oraz z tworzyw sztucznych.
22.10.2021

Kaucja pomoże oczyścić środowisko

Sprawnie działający, powszechny system kaucyjny, który obejmie możliwie dużą liczbę opakowań, pozwoli osiągnąć obowiązkowe poziomy ich recyklingu oraz zmniejszyć ilość opakowaniowych śmieci w naszym otoczeniu - pisze czwartkowa „Rzeczpospolita".
30.09.2021

Marriott International stawia sobie za cel "zero netto" do 2050 roku

Sieć hoteli zamierza osiągnąć cel "zero netto" poprzez zwiększone wykorzystanie energii z odnawialnych źródeł oraz instalację inteligentnych systemów i modernizację pod kątem efektywności energetycznej budynków.
27.09.2021

Rząd planuje przyjąć projekt ws. systemu kaucyjnego butelek PET na początku 2022 r.

W I kwartale 2022 r. rząd planuje przyjąć projekt ustawy wprowadzającej powszechny system kaucyjny dla butelek na napoje: z PET do 3 litrów pojemności, ze szkła - do 1,5 litra - wynika z wpisu do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
17.09.2021

Konsultacje aktualizacji programu ochrony wód morskich na półmetku

31 sierpnia w Gdyni odbyła się druga konferencja w ramach aktualizacji programu ochrony wód morskich (aPOWM). Zapobieganie degradacji środowiska morskiego, ograniczenie zanieczyszczeń i odtwarzanie ekosystemów to część działań na rzecz Bałtyku, wskazanych w konsultowanym dokumencie.
07.09.2021

Resort klimatu wydłużył konsultacje projektu ustawy wdrażającej ROP

Konsultacje publiczne i opiniowanie projektu noweli ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi zostały przedłużone do 20 września br. - poinformował w czwartek resort klimatu. Ustawa ma wdrażać rozszerzoną odpowiedzialność producentów ws. odpadów opakowaniowych.
03.09.2021

Procter & Gamble ogłasza pierwszy, pilotażowy projekt butelki papierowej Lenor

- Dział Fabric & Home Care koncernu Procter & Gamble chce przyspieszyć proces wyeliminowania plastiku, opracowując – wspólnie z grupą innowatorów – butelkę wykonaną wyłącznie z materiałów organicznych, by dzięki temu stać się elementem rozwiązań dla zrównoważonych opakowań; - Lenor, marka P&G należąca do grupy Fabric Enhancer, zaprezentowała prototypową, papierową butelkę, która wymiernie przyczyni się do zmniejszenia śladu węglowego plastiku.
20.07.2021

Coca-Cola przechodzi na opakowania w 100 proc. z recyklingu

Coca-Cola będzie używać plastiku pochodzącego w 100 proc. z recyklingu we wszystkich butelkach on-the-go w Wielkiej Brytanii. Oczekuje się, że to posunięcie pomoże zaoszczędzić ponad 29 000 ton nowo wyprodukowanego plastiku każdego roku.
08.07.2021

Nowe projekty opakowań pomogą zmniejszyć popyt na tworzywa sztuczne o 20 proc. do 2050 roku

Według wyliczeń analityków Wood Mackenzie, przeprojektowanie opakowań z tworzyw sztucznych może zmniejszyć globalny popyt na nie w 2050 roku - z 190mt do 150mt. Istotne jest wprowadzenie powszechnego modelu ponownego wykorzystywania opakowań w życiu codziennym.
15.06.2021

Ile plastiku ulega biodegradacji? Czy surowce naturalne mogą w pełni go zastąpić?

Teysha Technologies, producent trwałego bioplastiku AggiePol®, stworzył infografikę, aby pokazać, w jaki sposób nowa generacja bioplastików może zastąpić istniejące tworzywa sztuczne na bazie ropy naftowej. Wraz ze wzrostem emisji CO2 o ponad 2,75 miliarda ton do 2050 roku obciążenie, jakie produkcja tworzyw sztucznych ma dla naszego środowiska, zaczyna budzić niepokój.
25.05.2021

LyondellBasell rozpoczyna komercyjną produkcję polimerów z wykorzystaniem surowców pochodzących z odpadów z tworzyw sztucznych

Spółka LyondellBasell (NYSE: LYB) ogłosiła dzisiaj w swoim biurze w niemieckim Wesseling podjęcie kolejnego kroku realizującego jej ambicje rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym poprzez produkowanie dziewiczych polimerów z surowców pozyskanych z odpadów z tworzyw sztucznych.
07.05.2021

Stowarzyszenie „Polski Recykling”: ROP w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wpisało projekt Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta w wykaz prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do unijnych wymogów środowiskowych. Gwarantują również, że w nowym modelu gospodarki odpadami odpowiedzialność finansowa za opakowania na rynku spoczywa na producentach i wprowadzających.
30.04.2021

Akcja Czysta Rzeka zakończyła się zebraniem kilku ton śmieci przez wolontariuszy

Kryzys wodny i kurczące się zasoby słodkiej wody są aktualnie jednym z największych wyzwań środowiskowych, o czym przypomina obchodzony dziś Światowy Dzień Ziemi. W tym roku większość działań została przeniesiona do online’u, ale aktywiści przypominają, że każdy we własnym domu może oszczędzać wodę i zadbać o jej jakość. To istotne o tyle, że Polska jest w gronie państw najbardziej zagrożonych niedoborem wody pitnej, a stan polskich rzek z każdym rokiem się pogarsza.
22.04.2021

W ciągu tygodnia do organizmu człowieka przedostaje się nawet 21 gramów mikroplastiku

Morski Instytut Rybacki podaje, że ok. 10 proc. odpadów przemysłowych i komunalnych trafia bezpośrednio do ekosystemów morskich. Obecnie ocenia się, że jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla środowiska są mikroplastiki produkowane jako dodatek do kosmetyków i środków czystości czy powstające w efekcie destrukcji i rozdrobnienia tworzyw sztucznych.
31.03.2021

Uniwersytet Medyczny w Łodzi rezygnuje z zakupu wody w butelkach PET

Uniwersytet Medyczny w Łodzi rezygnuje z zakupu wody w plastikowych butelkach. Dostęp do wody pitnej dla pracowników i studentów zapewnią dystrybutory na wodę sieciową, które pojawiły się w budynkach uczelni. To rozwiązanie przyjazne dla środowiska i budżetu - wskazuje uczelnia.
23.03.2021

Mały krok dla człowieka – milowy krok dla Bałtyku

Kupuj odpowiedzialnie, zwracaj uwagę na to, co jesz, minimalizuj zużycie wody. Te, pozornie mało znaczące, indywidualne decyzje konsumenckie, mają ogromne znaczenie dla kondycji polskiego morza. Ekolodzy biją na alarm. Ocieplenie klimatu, zanieczyszczenia i niedotlenie wody powoduje destrukcyjne zmiany w ekosystemie wodnym. Możemy zahamować ten proces, ale potrzebne są zdecydowane działania.
19.03.2021

Ludzkie śmieci - globalny problem zwierząt małych i dużych

Bezkręgowce, ptaki, ryby, płazy, gady i ssaki - także te całkiem duże, jak szopy, psy i koty - giną z powodu śmieci i odpadków pozostawionych przez ludzi na świecie. Najczęstszą pułapką są słoiki oraz puszki po napojach i żywności - wynika z podsumowania przedstawionego przez naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego.
20.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.