Zieloni chcą aby butelki po "małpkach" zostały objęte systemem kaucyjnym

Zieloni chcą aby butelki po "małpkach" zostały objęte systemem kaucyjnym - ZielonaGospodarka.pl
06.07.2023 13:09
Strona główna Odpady, Recykling Zieloni chcą aby butelki po "małpkach" zostały objęte systemem kaucyjnym

Partnerzy portalu

Zieloni chcą aby butelki po "małpkach" zostały objęte systemem kaucyjnym - ZielonaGospodarka.pl

Zieloni uważają, że butelki po tzw. małpkach powinny zostać objęte systemem kaucyjnym i zapowiadają, że zgłoszą odpowiednią poprawkę do ustawy o gospodarce opakowaniami - zapowiedzieli na czwartkowej konferencji w Sejmie Urszula Zielińska, Klaudia Jachira i Przemysław Słowik.

W czwartek wieczorem w Sejmie zaplanowane jest pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Projekt dotyczy wprowadzenia od 1 stycznia 2025 r. systemu kaucyjnego na jednorazowe butelki z plastiku do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki o pojemności do 1 litra.

Współprzewodniczący Zielonych Urszula Zielińska (KO) i Przemysław Słowik oraz należąca do Zielonych posłanka KO Klaudia Jachira wyrażali na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie zadowolenie, że izba będzie zajmować się tym projektem ustawy.

Przemysław Słowik przyznał, że ustawa spowoduje, iż zwiększy się udział odpadów, które będzie można ponownie przetwarzać i używać ponownie. "Coraz więcej krajów wprowadza systemy kaucyjne, które powodują, że 90 procent opakowań jest ponownie w obiegu" - mówił.

"Nie może być dłużej tak, że jak idziemy do sklepu i nie mamy paragonu, to nie możemy oddać butelki. Ten system powinien być bardzo prosty i powszechny, bo tylko wtedy będziemy mieć gwarancję, że każdy będzie mógł z tego skorzystać, a parki i lasy nie będą zaśmiecane odpadami" - podkreślała Klaudia Jachira.

Na konferencji prasowej zaprezentowano ogromny worek z butelkami po tzw. małpkach, które rzecznik Zielonych Michał Suchora zebrał w czwartek tylko wokół Sejmu.

"Każdego dnia Polacy wypijają 3 miliony takich małpek, ale niestety te małpki nie tylko nie są objęte systemem kaucyjnym, ale na podstawie tego projektu ustawy nie mają być objęte systemem kaucyjnym" - powiedziała Jachira. Zapowiedziała, że Zieloni złożą odpowiednią poprawkę do projektu.

"Apelujemy do pana ministra (wiceministra klimatu i środowiska) Jacka Ozdoby, by przyjął poprawkę Zielonych, dodającą +małpki+ do systemu kaucyjnego" - apelowała Jachira.

"Mamy nadzieję że ustawa nie utknie w legislacyjnych przepychankach przedwyborczej walki, ale będzie uchwalona i wdrożona" - mówiła Urszula Zielińska. Jej zdaniem poprawy wymaga konstrukcja podatku VAT w projekcie, by przedsiębiorcy na tym podatku nie tracili w związku z ustawą, do systemu kaucyjnego powinny być także włączone małe sklepy.

"Poprawki, które zaproponujemy, spowodują, że ustawa nie będzie tylko półproduktem" - mówił Słowik.

Projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi dotyczy wprowadzenia w Polsce systemu kaucyjnego na jednorazowe butelki z plastiku do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 l oraz metalowe puszki do 1 l. System ten miałby zacząć funkcjonować, wedle przygotowanego w MKiŚ projektu, z początkiem 2025 roku. Nowe przepisy wdrożą unijną dyrektywę ws. zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.

pś/ itm/

fot. DepositphotosPartnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.