Uniwersytet Medyczny w Łodzi rezygnuje z zakupu wody w butelkach PET

ac

23.03.2021 10:28 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, ekologia Uniwersytet Medyczny w Łodzi rezygnuje z zakupu wody w butelkach PET

Partnerzy portalu

Uniwersytet Medyczny w Łodzi rezygnuje z zakupu wody w butelkach PET - ZielonaGospodarka.pl
fot.pixabay

Uniwersytet Medyczny w Łodzi rezygnuje z zakupu wody w plastikowych butelkach. Dostęp do wody pitnej dla pracowników i studentów zapewnią dystrybutory na wodę sieciową, które pojawiły się w budynkach uczelni. To rozwiązanie przyjazne dla środowiska i budżetu - wskazuje uczelnia.

- W Uniwersytecie Medycznym Łodzi postanowiliśmy docenić wodę w sposób szczególny - instalując w budynkach uczelni dystrybutory na wodę sieciową. Dzięki tej inicjatywie rezygnujemy z zakupu wody w butelkach PET, które stanowią ogromny problem dla środowiska, i jednocześnie realizujemy zapisy nowej dyrektywy unijnej o zapewnieniu dostępu do wody pitnej - poinformowała rzeczniczka uczelni Joanna Orłowska.

Dodała, że łódzka woda kranowa ma wszystkie parametry wody źródlanej - jest czerpana z ujęć głębinowych, a przy tym jest bezpieczna, dobra i tania.

Za decyzją władz uczelni przemawia fakt, że na tle innych wielkich miast łódzka woda sieciowa wyróżnia się smakiem, zapachem i przejrzystością. Laboratoria Zakładu Wodociągów i Kanalizacji (ZWiK) w Łodzi oznaczają w niej na bieżąco prawie 100 parametrów jakości, zaś pod względem nasycenia minerałami "kranówka" nie różni się niczym od źródlanej wody butelkowanej, którą możemy kupić w sklepach.

Pod uwagę wzięto także koszty - pracownicy uczelni obliczyli, że za 1 tys. litrów wody źródlanej w sklepie trzeba zapłacić 1,3 tys. zł, a za tę samą ilość "kranówki" tylko 4,18 zł.

- W ubiegłym roku Uniwersytet wyposażył pracowników w butelki filtrujące, co w połączeniu z instalacją dystrybutorów "kranówki" pozwoli ograniczyć zużycie ok. 141 tys. półlitrowych butelek rocznie – to masa plastiku, który dzięki nam nie trafi do środowiska - podkreślił zastępca kanclerza ds. organizacji i rozwoju UMED Paweł Zawieja.

Jak podaje ZWiK, do łódzkich kranów trafia woda, która w 90 proc. jest czerpana ze studni głębinowych – jurajskich, kredowych oraz czwartorzędowych, z poziomów od 100 do 900 metrów, przez co nie zawiera zanieczyszczeń środowiskowych takich jak detergenty, pestycydy, mikroplastik czy metale ciężkie. Dzięki jurajskim i kredowym źródłom ma bogaty skład mineralny - występują w niej naturalne pierwiastki i związki chemiczne niezbędne do życia: wapń, magnez, potas, sód, fluorki, w ilości ok. 330 mg/l.

Nad jakością "kranówki" czuwają nie tylko pracownicy laboratoriów ZWIK, którzy analizują próbki pobierane z sieci, ale również małże, okonie i świecące bakterie. Organizmy te są wykorzystywane do testowania wody, ponieważ błyskawicznie reagują na zmiany jej parametrów.


Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25550,00 $ tona 0,79% 1 cze
 Cynk 2270,00 $ tona 1,93% 1 cze
 Aluminium 2280,00 $ tona 1,15% 1 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.