Wynik wyszukiwania - "cmentarz" - Wiadomości

Francuski sąd nakazał demontaż siedmiu turbin wiatrowych z powodu negatywnego wpływu na środowisko

Sąd Apelacyjny w Nimes nakazał rozbiórkę siedmiu turbin wiatrowych w departamencie Herault na południu Francji z powodu negatywnego wpływu na środowisko, w tym z uwagi na ginące od turbin ptaki.
11.12.2023

Na terenie Szczecina zostanie zasadzonych ponad 300 drzew

W ciągu najbliższych tygodni na terenie miasta zostanie zasadzonych ponad 300 nowych drzew – poinformował w środę szczeciński magistrat. Przybędzie m.in. kasztanowców, świerków i platanów.
30.11.2023

Rocznie przez polskie cmentarze przewija się 100-120 tys. ton odpadów

Rocznie przez polskie cmentarze przewija się 100-120 tys. ton odpadów, które w większości nie są segregowane - ocenia stowarzyszenie "Polski Recykling". Według organizacji po święcie 1 listopada z każdego grobu pozostaje od 3 do 9 kg odpadów.
01.11.2023

Cmentarze toną w śmieciach – ten problem trwa od lat

1 listopada to przede wszystkim czas refleksji i wspominania naszych bliskich. Niestety, do niechlubnej części tradycji należy też widok przepełnionych kontenerów na cmentarzach. Wypalone i potłuczone znicze, plastikowe wieńce i doniczki z kwiatami, kartony i resztki ziemi w jednym pojemniku. Wszystkie te odpady wymagają odpowiedniego zagospodarowania, a zalegają na cmentarzach i w ich okolicach jeszcze na długo po świętach, zaśmiecając środowisko i szpecąc otoczenie.
31.10.2023

Elemental Holding zakończył pierwszą fazę montażu pojemników na elektroodpady

10 kontenerów na elektroodpady zostało rozlokowanych na terenie mazowieckiego Grodziska, gdzie Terra Recycling i Elemental Holding mają swoją siedzibę oraz w okolicznych miejscowościach. Pojemniki są przeznaczone do zbiórki drobnej elektroniki o maksymalnym rozmiarze do 50 cm, czyli starych laptopów, telefonów, mikserów, tosterów i innych niewielkich sprzętów. Montaż kontenerów na zużyty sprzęt oraz inne odpady wartościowe w strategicznych punktach rozpoczął się w lipcu, w ramach pierwszej fazy projektu.
09.10.2023

Jest zgoda na płoszenie wilków, które krążą wokół osiedli i domów w gminie Ustrzyki Dolne

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie wydała zgodę na płoszenie wilków, które podchodzą blisko domów i osiedli mieszkaniowych w gminie Ustrzyki Dolne. Można odpalać race, petardy i korzystać z broni hukowej.
17.06.2023

Morze Czarne zmienia się w „śmietnik i cmentarzysko” w wyniku wysadzenia tamy na Dnieprze

W wyniku wysadzenia tamy na Dnieprze w ukraińskiej Nowej Kachowce do Morza Czarnego spływają śmieci i zwłoki zwierząt. Ukraińscy pogranicznicy podają, że akwen zamienia się w „śmietnik i cmentarzysko zwierząt”.
13.06.2023

Prezydent Zełenski: powstanie grupa ekspercka ws. ukarania Rosji za ekobójstwo

Na Ukrainie powstanie grupa ekspercka ds. pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zbrodnię ekobójstwa, oświadczył w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zwracając się do aktywistów, ekologów i ekspertów międzynarodowych.
09.06.2023

Dno Morza Północnego zaśmiecają tysiące nieużywanych instalacji związanych z wydobyciem ropy naftowej i gazu

Tysiące instalacji związanych z wydobyciem ropy naftowej i gazu na Morzu Północnym nie jest już używanych i zaśmiecają dno morskie, stanowiąc zagrożenie dla środowiska, informują media, które opublikowały w sobotę raport - „cmentarz Morza Północnego”.
22.05.2023

Prezes SRK: do końca czerwca uruchomimy odwadnianie terenu w Trzebini

Myślę, że do końca czerwca uruchomimy odwadnianie terenu w Trzebini, zatrzyma to podnoszące się lustro wody. Mamy projekt hydrogeologiczny z miejscami, gdzie można wstawić pompy odwadniające – poinformował w czwartek prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń Janusz Smoliło.
14.04.2023

Kolejne zapadlisko w Trzebini; w czwartek sprawą zajmie się komisja sejmowa

Kolejne zapadlisko pojawiło się w środę po południu w Trzebini (Małopolskie). Zdaniem specjalistów wiosenna pogoda będzie sprzyjać intensyfikacji tych zjawisk na zagrożonym obszarze. W czwartek tematem zapadlisk w pogórniczej gminie zajmie się sejmowa Komisja ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.
12.04.2023

50 lat temu powstał pierwszy polski elektryczny samochód miejski

W kwietniu 1973 r. ukończono budowę prototypu samochodu elektrycznego, nazwanego City car Melex. Był to pierwszy zbudowany w Polsce elektryczny samochód miejski. Projekt zakończył się na etapie prototypu, ale różnego rodzaju elektryczne Melexy "do zadań specjalnych" produkowane są do dziś.
12.04.2023

Radni zaniepokojeni skutkami kryzysu energetycznego

Rada Miasta Częstochowy przyjęła stanowisko w sprawie bezpieczeństwa energetycznego. Radni wyrazili w nim m.in. "głębokie zaniepokojenie skutkami kryzysu energetycznego, które dotykają mieszkańców oraz funkcjonujące w Częstochowie podmioty gospodarcze".
25.10.2022

Ustanowiono użytek ekologiczny na terenie dawnego kamieniołomu Libana

Teren dawnego kamieniołomu Libana w Podgórzu - decyzją krakowskich radnych - został ustanowiony użytkiem ekologicznym. Na obszarze tym i w jego najbliższym sąsiedztwie występuje 286 gatunków roślin naczyniowych, a także blisko 40 rzadkich i chronionych gatunków zwierząt.
01.09.2022

"Historia sektora energii" – projekt Instytutu Polityki Energetycznej

Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza z Jasionki na Podkarpaciu realizuje projekt pod nazwą "Historia sektora energii", w ramach którego powstanie m.in. cykl artykułów i podcastów poświęconych rozwojowi przemysłu naftowego.
24.08.2022

Polska Morska Farma Wiatrowa jako budowla?

Budowa morskich farm wiatrowych (MFW) na Morzu Bałtyckim to nie tylko doskonała okazja do rozwoju i unowocześnienia polskiej energetyki czy zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. To także wielkie korzyści środowiskowe, społeczne i ekonomiczne. Lokalizacja Morskich Farm Wiatrowych w wyłącznej strefie ekonomicznej lub strefie przyległej Rzeczpospolitej Polskiej nie powinna zakłócać nadmorskiego krajobrazu polskiego wybrzeża. Dodatkowo, to także okazja do rozwoju polskiego przemysłu, a co za tym idzie zwiększenia innowacyjności,
23.08.2022

Władze Krakowa chcą ustanowić użytek ekologiczny na terenie dawnego Kamieniołomu Libana

Władze Krakowa chcą, żeby na terenie dawnego kamieniołomu Libana w Podgórzu powstał użytek ekologiczny o powierzchni 15 hektarów. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski sporządził projekt uchwały w tej sprawie, który trafi pod obrady radnych po wakacjach.
04.08.2022

Pierwsza ładowarka dla elektrycznych autobusów MPK stanie na Janowie

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne - Łódź rozpoczęło montaż szybkich ładowarek, które będą służyć do uzupełniania baterii autobusów elektrycznych podczas postoju na pętlach. Pierwsza ładowarka będzie działać na Janowie - w sumie będzie ich sześć.
28.07.2022

Wiedeń tworzy elektrownię fotowoltaiczną na cmentarzu

Od dziesięciu lat w Wiedniu buduje się tzw. obywatelskie elektrownie słoneczne, w których każdy może kupić atrakcyjne udziały. Wiosną wiedeńska firma energetyczna, Wien Energie, uruchomi kolejną, już 29 obywatelską elektrownię fotowoltaiczną, tym razem na Cmentarzu Centralnym w Wiedniu, gdzie pochowani są m.in. Beethoven, Brahms i Schubert.
14.03.2022

Gazowe światło – wczoraj i dziś

Gaz to nie tylko źródło ciepła i energii potrzebnej do ogrzania domu, czy napędzania silników. Od początku XIX służy on także do oświetlania ulic wielu europejskich i amerykańskich miast. Choć czas i moda biegną nieubłaganie, nadal w wielu miejscach świata, także w Polsce, możemy spotkać gazowe latarnie. To nie tylko piękne i użyteczne rozwiązanie, ale także nie lada atrakcja turystyczna. Warto więc poznać miejsca, w których czas nieco się zatrzymał i dzięki gazowym latarniom doświadczyć niepowtarzalnej atmosfery minionych lat.
31.01.2022

Księża apelują przed 1 Listopada: Nie zaśmiecajcie cmentarzy plastikiem

Kuria diecezji radomskiej zaapelowała do wiernych, by w trosce o środowisko zrezygnowali ze sztucznych wiązanek i plastikowych zniczy, które masowo pojawiają się na grobach w okolicach Dnia Wszystkich Świętych. Wystarczy jeden znicz i modlitwa – przekonują władze kościelne.
29.10.2021

Parafia pod Ełkiem zapłaci 1,9 mln zł za nielegalną wycinkę

Urząd gminy Ełk nałożył na Parafię Rzymsko-Katolicką pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Wsi Ełckiej karę ponad 1,9 mln zł za wycięcie bez pozwolenia 269 drzew, które rosły na cmentarzu. Odrębne postępowanie dotyczące prac na tej samej nekropolii prowadzi prokuratura w Ełku, która postawiła zarzuty proboszczowi i właścicielowi firmy, która wycinała drzewa.
18.09.2021

„Cmentarzyska aut elektrycznych” – mylnie podpisane zdjęcia podgrzały debatę o elektromobilności

Krążące w sieci zdjęcia setek samochodów elektrycznych, „porzuconych” rzekomo we Francji ze względu na wysokie koszty wymiany baterii, podgrzały dyskusje na temat zasadności rozwoju takich pojazdów. Fotografie były jednak błędnie podpisywane, a powody składowania aut były inne.
25.07.2021

Tyszkiewicz (KO) wnioskuje o kontrolę NIK pracy zarządu woj. podlaskiego ws. parku krajobrazowego w Kruszynianach

Poseł KO Robert Tyszkiewicz zapowiedział, że złoży wniosek o skontrolowanie przez NIK pracy zarządu woj. podlaskiego i urzędu marszałkowskiego ws. utworzenia parku krajobrazowego, który ma chronić dziedzictwo tatarskiej wsi Kruszyniany. Radni KO chcą nadzwyczajnej sesji sejmiku ws. tego parku.
16.07.2021

Morawiecki zadowolony ze wzrostu świadomości związanej z ochroną pszczół i edukacją ekologiczną

W Polsce mamy wielowiekowe tradycje pszczelarskie, a naszymi miodami – pitnymi i tymi klasycznymi, Europa zachwycała się już kilkaset lat temu. Cieszę się, że tradycja ta wraca, przemysł kwitnie, a świadomość związana z ochroną pszczół i edukacją ekologiczną rośnie – napisał w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
20.05.2021

Dwa ogrody edukacyjne powstaną w Bielsku-Białej

Dwa ogrody edukacyjne powstaną w Bielsku-Białej. Pierwszy zostanie założony na niegrzebalnej części cmentarza żydowskiego, drugi wokół zabytkowej willi Teodora Sixta w centrum miasta – podał w piątek bielski magistrat. Realizacja zakończy się w przyszłym roku.
14.05.2021

W Gdańsku oczyszczono budki lędowe dla ptactwa

1300 ptasich mieszkań na terenie gdańskich lasów komunalnych, parków, zieleńców i cmentarzy czeka na swoich nowych lokatorów. Już zakończono coroczne czyszczenie budek lęgowych.
23.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.