Morze Czarne zmienia się w „śmietnik i cmentarzysko” w wyniku wysadzenia tamy na Dnieprze

Strona główna Klimat, Edukacja Morze Czarne zmienia się w „śmietnik i cmentarzysko” w wyniku wysadzenia tamy na Dnieprze

Partnerzy portalu

Morze Czarne zmienia się w „śmietnik i cmentarzysko” w wyniku wysadzenia tamy na Dnieprze - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Maxar via Twitter @aneczka07

W wyniku wysadzenia tamy na Dnieprze w ukraińskiej Nowej Kachowce do Morza Czarnego spływają śmieci i zwłoki zwierząt. Ukraińscy pogranicznicy podają, że akwen zamienia się w „śmietnik i cmentarzysko zwierząt”.

Państwowa Straż Graniczna Ukrainy alarmuje o kolejnych konsekwencjach wysadzenia tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce, o co oskarżane są siły rosyjskie. Pogranicznicy informują, że do Morza Czarnego spływają fragmenty budynków, meble, śmieci, truchło bydła, ale także miny i amunicja. Dodatkowo zaobserwowano już pomór ryb. W samym zbiorniku Kachowka żyły 43 gatunki ryb, z czego prawie połowa miała znaczenie przemysłowe.

Pogranicznicy zaapelowali także w mediach społecznościowych do mieszkańców o zachowanie ostrożności i kontakt z władzami w przypadku znalezienia niebezpiecznych obiektów.

Wysadzenie przez siły rosyjskie, tamę elektrowni wodnej na Dnieprze wywołało katastrofę humanitarną i ekologiczną w południowej części objętej wojną Ukrainy. Ukraińskie siły i administracja podejmują wysiłki, żeby ewakuować mieszkańców i zwierzęta z zalanych obszarów, podczas gdy Rosjanie ostrzeliwują zachodni brzeg Dniepru.

Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko podał dzisiaj, że w wyniku powodzi wywołanej przez wysadzenie zapory zginęło dotychczas 10 osób, 42 są uważane za zaginione. Nie ma jednak informacji dotyczących ofiar na terytoriach okupowanych przez Rosjan. Same straty ekologiczne ocenione zostały przez Ukraińców na ponad 55 milinów hrywien (1,5 miliarda dolarów), ale kwota ta może jeszcze wzrosnąć.

Z kolei Rusłan Striłeć, ukraiński minister środowiska, podał, że z powodu gwałtownego obniżenia się poziomu wody w zbiorniku Kachowka zagrożona zniknięciem jest jedna trzecia parków narodowych w rejonie Chersonia. Striłeć poinformował, że do soboty zbiornik stracił 62% zasobów wody. Podkreślił, że zniszczone zostało wiele rzadkich lub unikalnych siedlisk dzikich zwierząt. Jednocześnie z powodu zatopienia cmentarzy możliwe jest rozprzestrzenianie się chorób.

Ministerstwo rolnictwa Ukrainy ostrzegło natomiast, że południowa część kraju w dłuższej perspektywie zamieni się „w pustynię” ze względu na zniszczenie systemów irygacyjnych.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.