Wynik wyszukiwania - "kaucja" - Wiadomości

Polska walczy z odpadami i plastikiem. Rozmowa z prezeską Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste, Joanną Kądziołką

Gospodarka Obiegu Zamkniętego, Zero Waste, czy system kaucyjny to tematy, które w Polsce rozgościły się już na stałe. Wymagają podjęcia dyskusji, ale przede wszystkim konkretnych działań. W rozmowie na temat idei Zero Waste oraz działalności na rzecz ochrony środowiska i promowania zrównoważonego stylu życia, Joanna Kądziołka, prezeska Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste podkreśla pilną potrzebę walki z rosnącym problemem plastikowych odpadów, które zanieczyszczają nasze środowisko i zagrażają zdrowiu publicznemu.
10.06.2024

System kaucyjny jest zagrożony przez brak Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta. Miliardy złotych w grze

Datowane na początek 2025 roku wprowadzenie systemu kaucyjnego budzi wśród ekspertów coraz więcej wątpliwości. Dotyczą one nie samego systemu, bo tutaj powszechnie wiadomo, że zmiany w tym zakresie są niezbędne, a sposobu jego wprowadzania. Zdaniem ekspertów ze Stowarzyszenia „Polski Recykling” sam system kaucyjny będzie nieskuteczny bez jednoczesnego wprowadzenia Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów.
06.06.2024

MKiŚ: termin startu systemu kaucyjnego będzie zależeć od stopnia przygotowania operatorów

Termin faktycznego startu systemu kaucyjnego w Polsce będzie zależeć od stopnia przygotowania i zaangażowania operatorów - poinformowało PAP Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Resort zapewnił, że dokłada wszelkich starań, by proces uzyskania notyfikacji przepisów przebiegł jak najszybciej.
11.05.2024

Wprowadzenie Ustawy Kaucyjnej: krok ku zrównoważonemu środowisku

Trwają prace wokół ustawy kaucyjnej, która ma wejść w życie 1 stycznia 2025 roku. Po wyborach parlamentarnych 15 października 2023 i zmianie władzy, nowe kierownictwo Ministerstwa Klimatu i Środowiska podjęło się gruntownej analizy regulacji oraz jej ponownej konsultacji z przedsiębiorcami, samorządowcami oraz organizacjami ekologicznymi, w celu doszlifowania poszczególnych zapisów. MKiŚ przedstawiło szereg propozycji zmian, które wkrótce trafią do Sejmu.
25.04.2024

Polska będzie drugim co do wielkości krajem systemu kaucyjnego w Europie

Polska od 2025 roku będzie drugim co do wielkości krajem systemu kaucyjnego w Europie. Tworzymy olbrzymi projekt gospodarki cyrkularnej dla opakowań – powiedział PAP Marcel Rakowski prezes PolKa - Polska Kaucja, jednego z operatorów systemu w Polsce. System kaucyjny wymusi zmianę nawyków konsumentów – zaznaczył.
12.04.2024

Eksperci: uruchomienie systemu kaucyjnego trzeba przesunąć na 2026 rok

Skuteczne ograniczenie ilości odpadów i zwiększenie recyklingu wymaga wcześniejszego uchwalenia przepisów o rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP). Dopiero wtedy można uruchomić system kaucyjny – oceniają eksperci branży komunalnej i samorządowcy. Wskazują, że jest to realne od 2026 roku.
11.04.2024

System kaucyjny będzie kosztował ok. 3 mld zł rocznie

Roczny koszt funkcjonowania systemu kaucyjnego w Polsce może wynieść ok. 3 mld zł - ocenił członek Polskiej Izby Gospodarki Odpadami Krzysztof Gruszczyński. Zarówno w jego opinii jak i korporacji samorządowych, system kaucyjny w Polsce powinien zostać odsunięty w czasie.
10.04.2024

Opublikowano projekt ws. podniesienia do 1 zł kaucji za szklane butelki

W poniedziałek opublikowano projekt rozporządzenia ws. podniesienia wysokości kaucji za szklane butelki wielokrotnego użytku z 50 gr do 1 zł. Dla pozostałych opakowań objętych systemem kaucje pozostawiono na dotychczasowym poziomie.
25.03.2024

Resort środowiska chce, by butelki z kaucją były zwolnione z VAT

Resort zrobi wszystko, by poprawki w tzw. ustawie kaucyjnej, dotyczące m.in. VAT-u, weszły w życie przed 1 stycznia 2025 r., czyli dniem, w którym ruszy system odbierania opakowań po napojach - przekazała wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska. Kaucja za butelkę szklaną ma wynosić 1 zł, a za plastikową oraz puszki - 50 gr.
21.03.2024

Grupa Interzero: we wdrażaniu systemu kaucyjnego w Polsce brakuje koordynatora

Zmiany w systemie kaucji zwrotnych idą w dobrym kierunku, ale brakuje instytucji, która koordynowałaby ten proces - uważa Paweł Sosnowski, pełnomocnik zarządu ds. regulacji środowiskowych Grupy Interzero. Jego zdaniem system kaucyjny wejdzie w życie w przyszłym roku, chociaż nie nastąpi to w pełni 1 stycznia, jak zakłada Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
15.03.2024

Deloitte: w Polsce nie jesteśmy gotowi na uruchomienie systemu kaucyjnego w 2025 r.

Polscy producenci, handel, a także konsumenci, nie są przygotowani na uruchomienie systemu kaucyjnego w 2025 r. – podkreśliła Joanna Leoniewska-Gogola z Deloitte podczas debaty „Czy jesteśmy gotowi na wdrożenie systemu kaucyjnego w Polsce?”. Dodała, że jest to przedsięwzięcie, którego wielomiliardowe koszty poniosą wszyscy, nie tylko biznes.
15.03.2024

Wiceszefowa MKiŚ: będzie nowela ustawy kaucyjnej, choć system ma ruszyć od 2025 r.

Przepisy wdrażające do Polski system kaucyjny będą znowelizowane – zapowiedziała w środę wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska. Podkreśliła jednocześnie, że kaucje - tak jak założono – miałyby ruszyć od 1 stycznia 2025 r.
14.02.2024

W Finlandii rekordowa liczba zwróconych butelek i puszek z kaucją. Dzięki turystom najwięcej oddaje się ich w Laponii

Każdego roku przeciętny Fin zanosi do punktów zwrotów blisko 400 opakowań po różnego rodzaju napojach, tj. plastikowych i szklanych butelek oraz aluminiowych puszek objętych systemem kaucyjnym.
31.01.2024

System kaucyjny wymusi zmianę nawyków konsumentów i rewolucje w działaniu sklepów

„Wprowadzenie od 1 stycznia 2025 r. powszechnej kaucji za plastikowe, metalowe i szklane pojemniki wymusi zmianę naszych nawyków” – uważa Marcel Rakowski, prezes zarządu PolKa Polska Kaucja. W domach trzeba będzie znaleźć miejsce na przechowywanie butelek czy puszek przed wyniesieniem ich do sklepu. Prawdziwą rewolucję czeka też biznes, m.in. sklepy. Zorganizowanie zbiórki dla ponad 12 mld opakowań rocznie to ogromne wyzwanie.
29.01.2024

Według firmy z branży recyklingu kaucja za butelki w Polsce powinna być wyższa

Zaproponowana przez resort klimatu stawka 50 gr. kaucji za butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki wydaje się za niska, bardziej odpowiednią kwotą jest 1 zł - przekonuje Anna Sapota z firmy Tomra komentując dla PAP ostatnią propozycję MKiŚ.
01.12.2023

W Polsce może powstać 37 tys. punktów zbiórki opakowań po napojach

Na starcie systemu kaucyjnego, czyli od 1 stycznia 2025 r. w Polsce może działać 16-17 tys. recyklomatów; w kolejnych latach będzie ich więcej - przewiduje firma Tomra. W Polsce może powstać 37 tys. punktów zbiórki opakowań po napojach (manualnej i automatycznej) - wynika z wyliczeń przedsiębiorstwa.
24.10.2023

Prezydent podpisał ustawę o systemie kaucyjnym

Prezydent podpisał ustawę o systemie kaucyjnym opakowań - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta. Nowela przewiduje, że system kaucyjny zostanie wprowadzony w Polsce 1 stycznia 2025 r.
01.09.2023

Zieloni chcą aby butelki po "małpkach" zostały objęte systemem kaucyjnym

Zieloni uważają, że butelki po tzw. małpkach powinny zostać objęte systemem kaucyjnym i zapowiadają, że zgłoszą odpowiednią poprawkę do ustawy o gospodarce opakowaniami - zapowiedzieli na czwartkowej konferencji w Sejmie Urszula Zielińska, Klaudia Jachira i Przemysław Słowik.
06.07.2023

Czy era jednorazowego plastiku się skończy? Butelkomaty mogą pomóc

W polskich przepisach pojawiła się implementacja unijnej dyrektywy SUP (ang. Single Use Plastics), ograniczającej jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych. Symbolem zmian stała się plastikowa słomka. Ale jednorazowe kubeczki czy sztućce to nie jedyny problem rozwiązywany nowymi przepisami. Zostały w nich zawarte wysokie poziomy zbiórki tworzyw i konieczność wykorzystywania surowców wtórnych w opakowaniach. Bez wsparcia ze strony specjalistycznych urządzeń do zbierania butelek, może się to nie udać. Od maja 2023 r. Interzero Po
27.05.2023

Po wprowadzeniu opłat za plastikowe butelki, ponad 80 proc. z nich jest zwracanych za kaucją

Ponad 80 proc. sprzedanych plastikowych butelek zwrócono w ubiegłym roku za kaucją - informuje portal NOS. Od 2021 r. konsumenci płacą, w zależności od objętości, od 25 do 15 centów za plastikową butelkę.
01.07.2022

Ozdoba: kaucją mogłyby być też objęte puszki i jednorazowe szkło

Resort klimatu i środowiska analizuje rozszerzenie planowanego systemu kaucyjnego o jednorazowe szklane butelki i puszki metalowe - przekazał wiceszef MKiŚ Jacek Ozdoba. Na razie resort proponuje kaucję na opakowania szklane wielorazowego użytku i butelki plastikowe.
08.02.2022

Poziom recyklingu tworzyw sztucznych w Rumunii jest wyższy niż w Austrii, Francji i na Węgrzech

Wskaźnik recyklingu odpadów tworzyw sztucznych w Rumunii wynosi 45 proc. i jest wyższy niż średni wskaźnik dla UE wynoszący 42 proc. oraz lepszy niż w Austrii, Francji i na Węgrzech, gdzie średni wskaźnik ten wynosi około 30 proc.
02.11.2021

Raport: system kaucyjny w Polsce powinien uwzględnić zwrot opakowań z różnych materiałów

Uwzględnienie różnych rodzajów opakowań, nie tylko tych np. z plastiku, relatywnie wysoka kaucja zachęcająca do zwrotu opakowań oraz wygodny sposób ich oddania to - według raportu "Recykling się opłaca" - niektóre z elementów, którymi charakteryzować się powinien system kaucyjny w Polsce.
14.10.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.