Wynik wyszukiwania - "kraków" - Wiadomości

Kraków: 10 z 12 badanych zanieczyszczeń powietrza było w normie w 2023 roku

10 z 12 zanieczyszczeń, które wpływają na ocenę jakości powietrza osiągnęły w zeszłym roku w Krakowie wartości normatywne. Pozostałe dwa: dwutlenek azotu i benzo(a)piren miały przekroczenia. Według władz miasta Kraków wyróżnia się pod względem redukcji emisji spośród innych dużych miast w Polsce.
18.06.2024

37 autobusów z napędem mild hybrid dla MPK Kraków

W środę, 12 czerwca, Solaris i MPK Kraków podpisali umowę na zakup 37 autobusów z napędem mild hybrid. Niskoemisyjne pojazdy zostaną włączone do krakowskiej floty liczącej już blisko 600 Solarisów. Dostawy zostały zaplanowane na pierwszą połowę 2025 roku.
13.06.2024

Prezydent Krakowa: Strefę Czystego Transportu trzeba odsunąć w czasie

Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski zapewnił, że Strefa Czystego Transportu nie zacznie obowiązywać na początku lipca, jak zakłada uchwała rady miasta. Jego zdaniem miasto nie jest na nią przygotowane, a wejście zapisów w życie powinny poprzedzić analizy i konsultacje z mieszkańcami.
15.05.2024

Dwie firmy zainteresowane wymianą baterii w starszych autobusach elektrycznych MPK w Krakowie

Dwie firmy przedstawiły oferty w przetargu na wymianę baterii w 20 starszych autobusach marki Solaris ogłoszonym przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie. Modyfikacja ma na celu zwiększenie zasięgu pojazdów na jednym ładowaniu do co najmniej 150 kilometrów.
29.03.2024

PGE: elektrociepłownia uzyskała decyzję środowiskową dla budowy gazociągu

Krakowska elektrociepłownia, należąca do spółki PGE Energia Ciepła, uzyskała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy gazociągu - poinformowała we wtorek Grupa PGE. W ramach inwestycji ma powstać 5-kilometrowy gazociąg wysokiego ciśnienia wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi.
05.03.2024

Po zimowej przerwie ruszyła bezpłatna miejska wypożyczalnia rowerów elektrycznych w Krakowie

Bezpłatna miejska wypożyczalnia rowerów elektrycznych Park-e-Bike w Krakowie wznowiła od poniedziałku działalność po zimowej przerwie. Zarejestrowani użytkownicy mogą korzystać ze 143 jednośladów dostępnych na stacjach przy czterech parkingach przesiadkowych.
05.03.2024

Krakowski Alarm Smogowy: w metropolii jest prawie 12 tys. kopciuchów

Prawie 12 tys. pieców bezklasowych na węgiel i drewno, określanych kopciuchami, jest w gminach metropolii krakowskiej – poinformował w czwartek Krakowski Alarm Smogowy (KAS) przypominając, że zgodnie z małopolską uchwałą antysmogową od 1 maja kotły takie nie będą mogły być używane.
29.02.2024

Orlen chce zbudować w Krakowie kolejną stację tankowania wodorem

Orlen ogłosił postępowanie na wybór generalnego wykonawcy budowy ogólnodostępnej stacji tankowania wodoru w Krakowie dla pojazdów transportu publicznego i samochodów osobowych oraz wyburzenia istniejącej i wybudowania nowej stacji paliw. Oferty można składać do 26 marca.
27.02.2024

Piotr Kempf dyrektorem regionalnym lasów państwowych w Krakowie

Piotr Kempf został powołany na dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie - poinformowała RDLP we wtorek na swojej stronie internetowej. Wcześniej Kempf był dyrektorem Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.
22.02.2024

Strefy Czystego Transportu w polskich miastach to zmiana obliczona na lata

Kraków to pierwsze polskie miasto, które podjęło próbę utworzenia Strefy Czystego Transportu (SCT) sięgającej jego granic administracyjnych. Tamtejszy Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił jednak przepisy przyjęte przez Radę Miasta, uzasadniając to m.in. nieprecyzyjnym określeniem granic strefy, zbyt dużymi kosztami dla kierowców i zbyt dużą uciążliwością dla osób przyjezdnych.
19.02.2024

Ponad 7,6 tysiąca pieców wymieniono z ekodoradcami w gminach Metropolii Krakowskiej

Ponad 7,6 tysiąca pieców niespełniających norm wymieniono przy wsparciu tzw. ekodoradców w gminach zrzeszonych w Metropolii Krakowskiej - poinformowało stowarzyszenie, podsumowując czteroletni projekt "Eko team". Jego celem było wsparcie mieszkańców m.in. wymianie nieekologicznych źródeł ciepła i termomodernizacji budynków.
17.02.2024

Kraków chce wodorowych autobusów. Najpierw testy Solarisów

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie będzie testować przegubowy autobus Solaris zasilany wodorem. Przewoźnik w najbliższych latach planuje zakup nowych autobusów napędzanych tym paliwem - z wykorzystaniem środków unijnych.
04.02.2024

Rada Miasta Krakowa odrzuciła uchwałę komitetu “Kraków dla Kierowców” o likwidacji strefy czystego transportu

Na środowej sesji krakowscy radni odrzucili inicjatywę uchwałodawczą komitetu „Kraków dla Kierowców”, której celem było odwołanie Strefy Czystego Transportu w mieście. Jednocześnie wielu radnych wyraziło poparcie dla idei wprowadzenia SCT w Krakowie. Podkreślano, że w związku z unieważnieniem dotychczasowej uchwały o SCT, należy po wyborach samorządowych podjąć prace nad nową uchwałą wprowadzającą strefę, w celu dalszej poprawy jakości powietrza w mieście.
19.01.2024

MPK planuje budowę nowych stacji do ładowania autobusów elektrycznych

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie, które eksploatuje 121 autobusów elektrycznych, planuje budowę kolejnych siedmiu nowych stacji do szybkiego ładowania tych pojazdów, a także co najmniej 35 stacji przeznaczonych do wolnego ładowania.
17.01.2024

Ponad 50 organizacji społecznych apeluje ws. naprawy Strefy Czystego Transportu w Krakowie

Kilkadziesiąt organizacji społecznych działających na rzecz zdrowia i środowiska wystosowało dziś apel o naprawę uchwały w sprawie Strefy Czystego Transportu w mieście. Apel pojawił się w reakcji na procedowanie przez Radę Miasta Krakowa inicjatywy uchwałodawczej komitetu “Kraków dla Kierowców” w sprawie likwidacji SCT oraz niedawne orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, unieważniające SCT. To kolejny dokument w tej sprawie - w ubiegłym tygodniu swój apel wystosowało środowisko lekarskie.
16.01.2024

Strefa czystego transportu w Krakowie do poprawki [KOMENTARZE EKSPERTÓW]

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził nieważność uchwały ustanawiającej w mieście strefę czystego transportu (SCT). O wyroku zadecydowały błędy w treści uchwały, sąd nie podważył zasadności wprowadzenia SCT w Krakowie.
15.01.2024

Kraków przygotuje nową uchwałę o strefie czystego transportu

Przygotujemy nową uchwałę o strefie czystego transportu, weszłaby ona w życie najwcześniej w 2025 roku – powiedział PAP wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig. W czwartek Wojewódzki Sąd Administracyjny unieważnił obecną uchwałę radnych miasta o SCT.
12.01.2024

Uchwała o Strefie Czystego Transportu w Krakowie unieważniona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie postanowił unieważnić uchwałę Rady Miasta Krakowa dotyczącą wprowadzenia w mieście Strefy Czystego Transportu. Uchwałę o SCT zaskarżył wojewoda małopolski i dwie osoby prywatne.
11.01.2024

Prof. S. Mazur: rozmowa o SCT w Krakowie powinna być odłożona na czas po wyborach

Rozmowa – poważna i mądra – o Strefie Czystego Transportu w Krakowie powinna być odłożona na czas po wyborach, ponieważ wcześniej górę mogą wziąć emocje i może to wypaczyć sens SCT – ocenił politolog Stanisław Mazur, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i rektor tej uczelni.
10.01.2024

Z powodu smogu w środę bezpłatne przejazdy pociągami w Aglomeracji Krakowskiej

Darmowe przejazdy transportem kolejowym organizowanym przez Województwo Małopolskie zostaną wprowadzone w środę na obszarze Aglomeracji Krakowskiej. Ma to związek z prognozą zapowiadającą przekroczenie średniego poziomu zanieczyszczenia powietrza pyłem PM10 w Krakowie.
10.01.2024

Drugie życie dla choinek doniczkowych w Krakowie

Mieszkańcy Krakowa od 8 stycznia do 4 lutego będą mogli oddawać swoje bożonarodzeniowe choinki doniczkowe do punktów wyznaczonych przez Zarząd Zieleni Miejskiej w ramach kolejnej odsłony akcji "Choinka". Drzewka zostaną posadzone na terenach miejskich.
04.01.2024

Badanie: W Krakowie ponad połowa mieszkańców nie wie, kiedy zacznie obowiązywać strefa czystego transportu

Ponad połowa mieszkańców nie wie, kiedy zacznie obowiązywać strefa czystego transportu (SCT), a 70 proc. uważa, że miasto nie informuje wystarczającą o jej zasadach – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Krakowskiego Alarmu Smogowego (KAS).
03.01.2024

W Krakowie w styczniu wraca system wypożyczania rowerów elektrycznych

W Krakowie wraca możliwość wypożyczenia rowerów elektrycznych w systemie miejskim LajkBike. Wnioski o udostępnienie jednośladu można składać od 2 stycznia - poinformował w środę urząd miasta.
27.12.2023

W Krakowie odbędą się warsztaty szycia świątecznych skarpet z materiałów odpadowych

Warsztaty szycia świątecznych skarpet z materiałów odpadowych organizuje w sobotę dla rodzin i dla seniorów Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej. Wydarzenie ma zachęcić mieszkańców do ekologicznego świętowania bez marnowania.
15.12.2023

Ł. Gibała proponuje złagodzenie przepisów SCT w Krakowie dla mieszkańców

Należy wprowadzić strefę czystego transportu (SCT), ale nie z tak ostrymi przepisami – powiedział PAP bezpartyjny kandydat na prezydenta Krakowa, radny Łukasz Gibała. Proponuje on bezterminowe wyłączenie z przepisów krakowian, którzy przed 1 marca 2023 r. zarejestrowali samochody.
15.12.2023

Krakowski prawnik urzędu miasta: uchwała obywatelska nie może unieważnić SCT

Uchwała o strefie czystego transportu (SCT) w Krakowie, przyjęta przez radnych w listopadzie 2022 r., nie może być unieważniona przez uchwałę obywatelską – ocenił prawnik Urzędu Miasta Krakowa. Obywatelska uchwała przeciwników SCT ma być przedmiotem obrad radnych 17 stycznia.
14.12.2023

Wiceprezydent Krakowa: przepisy o SCT powinny być znowelizowane

Przepisy o strefie czystego transportu (SCT) powinny być znowelizowane – ocenił wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig. Swoje stanowisko uzasadnił zmianami w prawie unijnym i krajowym, a także nieścisłościami w samej uchwale krakowskich radnych.
14.12.2023

Bardzo zła jakość powietrza w wielu regionach Małopolski i w Krakowie

W środę w wielu regionach Małopolski jest bardzo zła jakość powietrza. Do północy w Krakowie i większości powiatów obowiązuje 2. lub 1. stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza.
06.12.2023

Mieszkańcy Krakowa w akcji sadzenia drzew

300 drzew posadzili w weekend mieszkańcy miasta w parku przy ul. Węgrzeckiej w Krakowie. W ten sposób rodziny mogą upamiętnić przyjście na świat dzieci.
27.11.2023

Cztery hiszpańskie autobusy elektryczne Irizar zasiliły flotę MPK w Krakowie

Cztery elektryczne autobusy hiszpańskiej firmy Irizar o długości 12 metrów zasiliły w czwartek flotę Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie. Dzięki temu zakupowi krakowski przewoźnik ma 121 autobusów o napędzie elektrycznym.
23.11.2023

Wśród laureatów RegioStars - projekt dot. niskoemisyjnej mobilności z udziałem Krakowa

Międzynarodowy projekt dotyczący niskoemisyjnej mobilności z udziałem m.in. Krakowa został w czwartek zwycięzcą jednej z kategorii konkursu RegioStars. Konkurs ten co roku wyróżnia najbardziej inspirujące i innowacyjne projekty współfinansowane z unijnych funduszy spójności.
16.11.2023

Przeciwnicy Strefy Czystego Transportu w Krakowie zapowiadają demonstracje

Przeciwnicy Strefy Czystego Transportu (SCT) w Krakowie sądzą, że po jej wprowadzeniu nie będą w stanie normalnie funkcjonować. Na 22 listopada zapowiedzieli demonstrację. Dyrektor Zarządu Transportu Publicznego (ZTP) uspokaja, że SCT dotyczy tak naprawdę bardzo starych samochodów - "wraków".
16.11.2023

W Krakowie przetarg na instalacje fotowoltaiczne w szkołach

Jednostka miejska Klimat-Energia-Gospodarka Wodna ogłosiła przetarg na budowę kolejnych czterech instalacji fotowoltaicznych na dachach szkół w Krakowie. Do tej pory zrealizowano budowę 10 takich instalacji, a docelowo mają się one pojawić na większości placówek oświatowych.
14.11.2023

Kraków. Przeciwnicy strefy czystego powietrza złożyli w ratuszu projekt uchwały dot. likwidacji strefy

Przeciwnicy Strefy Czystego Transportu (SCT) w Krakowie nie ustępują i w piątek złożyli w urzędzie miasta projekt obywatelskiej uchwały dot. likwidacji strefy. Liczą też, że sąd pozytywnie rozpatrzy skargę wojewody na SCT.
10.11.2023

Trwa XIX Ogólnopolska Konferencja Systemy Zarządzania w Energetyce

Dziś wystartowała XIX edycja Ogólnopolskiej Konferencji Systemy Zarządzania w Energetyce, która odbywa się w Krakowie i potrwa do 8 listopada.
06.11.2023

Zapisy do akcji sadzenia drzew dla dzieci w parku Krakowian wyczerpane w 8 minut

W 8 minut zakończyły się w czwartek zapisy do akcji sadzenia drzew dla dzieci w parku Krakowian. W tym roku można było zarezerwować 300 miejsc. Dzieci, których opiekunowie zdążyli z rezerwacją, będą miały swoje drzewa przy ul. Węgrzeckiej.
03.11.2023

Kraków przestrzega przed zakupem samochodów, które nie spełniają wymogów Strefy Czystego Transportu

Miasto Kraków przestrzega, by "nie dać się nabić w starego diesla" i przed zakupem samochodu sprawdzić, czy spełnia on wymogi Strefy Czystego Transportu (SCT), która ma zacząć obowiązywać od 1 lipca przyszłego roku.
29.10.2023

Dostawy 18 przegubowych e-busów dla Krakowa zrealizowane

W czwartek, 26 października, odbyło się uroczyste przekazanie 18 przegubowych bezemisyjnych autobusów elektrycznych w Krakowie. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne posiada już 99 bateryjnych Solarisów, od dziś ta liczba wzrosła do imponujących 117 sztuk. Nowo dostarczone pojazdy zostały zamówione w październiku 2022 roku i będą kursować na liniach 164, 174, 194 oraz 503.
27.10.2023

W Małopolsce spadła liczba zgłoszeń dotyczących spalania odpadów

W Małopolsce spadła liczba zgłoszeń dotyczących spalania odpadów w piecach, chociaż sama liczba kontroli nie zmniejszyła się znacząco – wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego (PAS).
24.10.2023

Spory o uchwałę o strefie czystego transportu w Krakowie

Popieramy inicjatywę uchylenia uchwały, w jej obecnym kształcie, o strefie czystego transportu w Krakowie – poinformował ekspert Instytutu Ordo Iuris dr Tomasz Woźniak. Projekt unieważnienia tego dokumentu przedstawił w poniedziałek dziennikarzom komitet społeczny „Kraków dla kierowców”.
25.09.2023

Kraków. Bilety w komunikacji miejskiej informują o śladzie węglowym podróży

Bilety komunikacji miejskiej w Krakowie będą zwierały informację o śladzie węglowym przejazdu tym środkiem transportu. Według wyliczeń urzędników każdy pasażer wybierając komunikację miejską zamiast samochodu, ogranicza siedmiokrotnie emisję CO2 każdego dnia.
18.09.2023

Z okazji Dnia bez Samochodu Kraków oferuje darmową komunikację

W piątek, w Europejskim Dniu bez Samochodu, każdy podróżujący po Krakowie komunikacją miejską będzie uprawniony do darmowych przejazdów. Miasto chce w ten sposób zachęcić do ograniczenia używania aut, a przez to przyczynić się do ochrony klimatu.
18.09.2023

Lekcje ekologii w programie Europejskiego Tygodnia Mobilności

Lekcje ekologii, przejazd w roli motorniczego w symulatorze tramwaju oraz kontrole stanu technicznego roweru, to niektóre atrakcje przygotowane w Krakowie z okazji Europejskiego Tygodnia Mobilności.
17.09.2023

Kraków. Prezydent miasta zaapelował do sejmiku województwa w sprawie uchwały antysmogowej

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w piśmie skierowanym do przewodniczącego oraz radnych sejmiku województwa zaapelował o nieprzychylanie się do projektu uchwały łagodzącej małopolską uchwałę antysmogową.
23.08.2023

Dodatkowe wsparcie NFOŚiGW dla Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych

Zwiększone wsparcie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych w Krakowie - kwota dofinasowania na budowę pierwszego etapu Centrum wzrosła o 46 mln zł do poziomu niemal 180 mln zł. We wtorek w siedzibie MPO Kraków, w obecności gospodarza miasta, prezydenta Jacka Majchrowskiego wiceprezes NFOŚiGW Dominik Bąk podpisał z zarządem MPO Kraków aneks do umowy.
01.08.2023

Protest mieszkańców przeciwko wycince w Krakowie: będziemy walczyć o każde drzewo

Kilkuset mieszkańców protestowało w poniedziałek wieczorem przeciwko wycince drzew pod budowę linii tramwajowej do Mistrzejowic. Będziemy walczyć o każde drzewo – powiedział PAP organizator akcji Marcin Borek.
10.07.2023

Krupnicza w centrum Krakowa stała się zieloną ulicą z priorytetem dla pieszych

Zakończyła się przebudowa ul. Krupniczej w centrum Krakowa, charakteryzującej się dużym ruchem pieszych. Część traktu zrewitalizowano zgodnie z koncepcją woonerf, czyli ulicy z uspokojonym ruchem, na której priorytetem jest bezpieczeństwo pieszych. Posadzono też wiele roślin.
27.05.2023

Akcja sadzenia zieleni w parku Jalu Kurka, odzyskanym dla mieszkańców po kilkunastu latach

Róże pomarszczone, żylistki i derenie zasadzą krakowianie w sobotę w parku Jalu Kurka, który miasto pod koniec zeszłego roku odkupiło od zakonu salwatorianów i udostępniło dla mieszkańców. Wcześniej teren ten przez kilkanaście lat był niedostępny dla spacerowiczów.
15.04.2023

Rusza projekt Jadalny Kraków, zachęcający do miejskiego rolnictwa

Zachęcanie do miejskiego rolnictwa, zakupu warzyw na miejskich targowiskach, a tym samym promowanie postaw ekologicznych i prozdrowotnych jest celem projektu Jadalny Kraków, którego realizację rozpoczynają jednostki miejskie z instytucjami kultury i lokalnymi organizacjami.
26.02.2023

Aż 42% badanych jest przeciwko Strefom Czystego Transportu. Argumenty za i przeciw komentują eksperci autobaza.pl

Kraków jako pierwszy oficjalnie ogłosił powstanie Strefy Czystego Transportu. Warszawa i Gliwice są na etapie konsultacji społecznych. Choć przykłady z zachodu pokazują, że takie strefy mają znaczący, pozytywny wpływ na jakość życia, Polacy wciąż są wobec nich sceptyczni. Problemowi przyjrzeli się eksperci serwisu autobaza.pl.
31.01.2023

Kraków. Uchwała o Strefie Czystego Transportu trafi do sądu administracyjnego

Przyjęta miesiąc temu przez krakowskich radnych uchwała o Strefie Czystego Transportu na terenie Krakowa nie została uchylona przez wojewodę. Urząd podda ją jednak ocenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
30.12.2022

Prezydent Krakowa zaapelował o zmiany w rządowych programach proekologicznych

Prezydent Krakowa zaapelował do minister klimatu i środowiska o pilne zmiany w programach proekologicznych – chodzi m.in. o zwiększenie dofinansowania w ramach programu „Stop smog” i poszerzenie zakresu realizowanych przedsięwzięć w programie „Ciepłe mieszkanie”.
14.11.2022

Krakowskie Centrum Czystego Powietrza w Podgórzu zaprasza na piątek i sobotę

Konkursy dla dzieci, zajęcia edukacyjne, prelekcje z udziałem lekarza nt. wpływu smogu na zdrowie, zwiedzanie OZEbusa – to m.in. czeka na wszystkich, którzy w piątek i sobotę przyjdą do Centrum Czystego Powietrza na Rynku Podgórskim w Krakowie.
30.09.2022

Kraków wyleasinguje 96 samochodów elektrycznych dla swoich spółek i jednostek organizacyjnych

Gmina Kraków zamierza pozyskać w najmie długoterminowym 96 samochodów elektrycznych dla swoich spółek i jednostek organizacyjnych. Postępowanie w tej sprawie ogłosił Krakowski Holding Komunalny SA, który jest liderem grupy zakupowej.
26.09.2022

Krakowskie MPK rozstrzygnęło przetarg na dostawę czterech autobusów elektrycznych

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie wybrało w przetargu dostawcę czterech elektrycznych autobusów o długości 12 metrów, z opcją zamówienia kolejnych trzech takich pojazdów. Będzie to hiszpańska firma Irizar e-mobility z ofertą za 24,2 mln zł.
21.09.2022

Elektryczne rowery miejskie w trzech nowych punktach w Krakowie

Od czwartku uruchomione zostaną nowe punkty wypożyczania rowerów elektrycznych w ramach miejskiego systemu Park-e-Bike w Krakowie. Zlokalizowane będą one na parkingach przesiadkowych: P+R Nowy Bieżanów, P+R Kurdwanów i P+R Mały Płaszów.
14.09.2022

Apel do szkół o oszczędzanie energii i wody

Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa zaapelował do szkół o oszczędzanie energii i wody, a także o kształtowanie postaw ekologicznych. Chodzi m.in. o zmniejszenie temperatury grzejników. Miasto uspokaja, że żadne dziecko nie będzie w zimie marzło.
08.09.2022

1300 podpisów z PAS przeciwko zmianom w uchwale antysmogowej

1300 podpisów sprzeciwu zmianom w uchwale antysmogowej dla Małopolski przekazał we wtorek do urzędu marszałkowskiego Polski Alarm Smogowy (PAS). Konsultacje społeczne ws. wydłużenia o rok terminu wymiany pieców bezklasowych trwają jeszcze we wtorek i środę.
23.08.2022

Smog pod lupą naukowców z AGH

Jakie czynniki meteorologiczne decydują o napływie i zatrzymaniu smogu w Krakowie? Jak wpływa na to rzeźba terenu? Czy zanieczyszczenia w sezonie grzewczym pochodzą w głównej mierze z Krakowa czy spoza miasta? To kluczowe pytania jakie postawili sobie naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Odpowiedzi przynoszą ich badania przeprowadzone w trakcie pandemii COVID-19. Wyniki zostały opublikowane w jednym z najczęściej cytowanych czasopism na świecie Scientific Reports.
11.08.2022

Kraków nie chce zmian w uchwale antysmogowej

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski ponownie zwrócił się do marszałka Małopolski Witolda Kozłowskiego o niewprowadzanie zmian w uchwale antysmogowej dla województwa. Do 23 sierpnia trwają konsultacje społeczne ws. wydłużenia o rok terminu wymiany pieców bezklasowych.
11.08.2022

Władze Krakowa chcą ustanowić użytek ekologiczny na terenie dawnego Kamieniołomu Libana

Władze Krakowa chcą, żeby na terenie dawnego kamieniołomu Libana w Podgórzu powstał użytek ekologiczny o powierzchni 15 hektarów. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski sporządził projekt uchwały w tej sprawie, który trafi pod obrady radnych po wakacjach.
04.08.2022

MPO pozyskało ponad 133 mln zł z NFOŚiGW na budowę zakładu recyklingu tworzyw sztucznych

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie otrzymało ponad 133 mln zł wsparcia z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę zakładu recyklingu tworzyw sztucznych. Powstanie on na poprzemysłowych terenach dawnej huty im. Sendzimira.
28.07.2022

Krakowski biurowiec w europejskiej eko-czołówce

Znajdująca się w centrum Krakowa inwestycja biurowa V.Offices została uznana za najbardziej ekologiczny budynek Europy Środkowej i Wschodniej w międzynarodowym konkursie BREEAM Awards. Honoruje on inwestycje zaprojektowane i wybudowane w sposób najbardziej zrównoważony i proekologiczny na świecie.
24.03.2022

Oceniono jakość powietrza w w Krakowie w pierwszej połowie sezonu grzewczego

W październiku i listopadzie powietrze w Krakowie było dobrej jakości, bez średniodobowych przekroczeń pyłu PM10. W grudniu powrócił smog – przekroczenia dobowych stężeń PM10 odnotowano w czasie cztery dni – wynika z informacji przekazanych w czwartek przez magistrat.
07.01.2022

Zimą krakowskie ulice zostaną posypane fusami z kawy

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie poszukuje kawiarni, które będą przekazywać fusy z kawy z przeznaczeniem do zimowego utrzymania ścieżek i alejek w parkach. Pomysł na takie ich wykorzystanie przyszedł ze Lwowa i był już z powodzeniem testowany zeszłej zimy.
04.01.2022

Małopolskie: w kilku regionach II stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza

W kilku regionach Małopolski zawartość w powietrzu szkodliwych dla zdrowia pyłów znacznie przekroczyła dopuszczalne normy. W czwartek drugi stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza obowiązuje w Krakowie oraz powiatach krakowskim, oświęcimskim i wielickim.
30.12.2021

Krakowskie MPK planuje zakup autobusów zasilanych wodorem

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie planuje zakup 40 autobusów zasilanych wodorem: 30 pojazdów o długości 12 m i 10 "przegubowców" o długości 18 m - podał w środę Urząd Miasta w Krakowie. Przed ostateczną decyzją przewoźnik przeprowadzi wstępne konsultacje rynkowe.
08.07.2021

"Szanujmy owady" - Kraków świętował Dni Owada

Pod hasłem "Szanujmy owady" rozpoczynają się w sobotę Ogólnopolskie Dni Owada na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. W czasie dwudniowego wydarzenia prezentowane będą kolekcje żywych egzotycznych i krajowych owadów, zaplanowano wykłady i projekcje filmowe.
19.06.2021

W ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi w Krakowie uruchomiono zegar klimatyczny

W obchodzony w czwartek Dzień Ziemi w Krakowie ruszył zegar klimatyczny wyświetlany na ekranie LED Tauron Areny. Pokazuje on liczbę dni, które pozostały nam do momentu, gdy średnia temperatura na naszej planecie wzrośnie o 1,5 stop. C.
22.04.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.