MPO pozyskało ponad 133 mln zł z NFOŚiGW na budowę zakładu recyklingu tworzyw sztucznych

zk

28.07.2022 20:09 Źródło: PAP
Strona główna Odpady, Recykling MPO pozyskało ponad 133 mln zł z NFOŚiGW na budowę zakładu recyklingu tworzyw sztucznych

Partnerzy portalu

MPO pozyskało ponad 133 mln zł z NFOŚiGW na budowę zakładu recyklingu tworzyw sztucznych - ZielonaGospodarka.pl
Fot. mpo.krakow.pl

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie otrzymało ponad 133 mln zł wsparcia z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę zakładu recyklingu tworzyw sztucznych. Powstanie on na poprzemysłowych terenach dawnej huty im. Sendzimira.

Jak poinformował NFOŚiGW w czwartkowym komunikacie, zakres projektu obejmuje budowę nowoczesnego, w pełni zautomatyzowanego zakładu recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych wraz z zapleczem administracyjnym oraz socjalnym. Całkowity koszt przedsięwzięcia to ponad 164,1 mln zł, z czego pożyczka udzielona przez NFOŚiGW wyniesie blisko 103,5 mln zł, a dotacja – 30 mln zł.

Projekt będzie realizowany w formule „zaprojektuj i wybuduj” na obszarze prawie 7 ha poprzemysłowych terenów dawnej Huty im. Sendzimira. Pierwsze wypłaty w ramach projektu planowane są od trzeciego kwartału 2022 r.

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba cytowany w komunikacie przypomniał, że ogólnoeuropejska strategia w dziedzinie tworzyw sztucznych zakłada, że do roku 2030 wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych na rynku UE będą nadawać się do recyklingu.

„Wszyscy wiemy, że już dziś powinniśmy z jednej strony ograniczać produkcję plastiku, a z drugiej – starać się jak największą jego część przetwarzać. Taką możliwość nowoczesnego recyklingu plastiku dostaje właśnie krakowskie MPO, dzięki udzielonej przez NFOŚiGW dotacji i pożyczce w kwocie ponad 133 mln zł” – podkreślił wiceszef resortu środowiska.

Wyraził on nadzieję, że „będzie to dobry wzór, projekt referencyjny dla kolejnych samorządów, które zechcą sięgać po wsparcie NFOŚiGW na inwestycje służące gospodarce o obiegu zamkniętym”.

Jak ocenił wiceprezes NFOŚiGW Dominik Bąk, realizacja projektu wpisującego się w Gospodarkę Obiegu Zamkniętego (GOZ) zapewni bezpieczeństwo mieszkańcom Krakowa, środowisku naturalnemu, a jednocześnie pomoże utrzymywać konkurencyjność gospodarki komunalnej.

„Dla NFOŚiGW w takich projektach zawsze kluczowe są efekty – te ekologiczne – istotne dla ochrony środowiska, ale jednocześnie te ekonomiczne – pozwalające traktować odpady jako produkt domykający obieg materii w GOZ” - podkreślił przedstawiciel Funduszu.

Wyraził on uznanie dla zintegrowanej gospodarki odpadami komunalnymi prowadzonej w Krakowie, gdzie „w sposób komplementarny rozwijane są wszystkie procesy przetwarzania odpadów prowadzące do maksymalizacji recyklingu, jak też pełnego wykorzystania potencjału energetycznego odpadów resztkowych, przy jednoczesnym unikaniu nadmiernego obciążania mieszkańców”.

Prezes MPO w Krakowie Henryk Kultys przypomniał, że stolica Małopolski od lat systematycznie wprowadza kolejne elementy Gospodarki Obiegu Zamkniętego, tworząc szczelny i skuteczny system zarządzania energią i surowcami, w tym odpadami. Od 2013 r. w mieście funkcjonuje Zintegrowany System Gospodarowania Odpadami Komunalnymi zarządzany przez spółkę gminną - Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Jest on ukierunkowany na przetwarzanie odpadów komunalnych we własnych i gminnych instalacjach.

„Jest to jedna z przyczyn, dla których Kraków ma jeden z najwyższych poziomów recyklingu wśród dużych miast w Polsce” - ocenił prezes MPO.

Partnerzy portalu

eco_consult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.