Wśród laureatów RegioStars - projekt dot. niskoemisyjnej mobilności z udziałem Krakowa

Wśród laureatów RegioStars - projekt dot. niskoemisyjnej mobilności z udziałem Krakowa - ZielonaGospodarka.pl
16.11.2023 14:16
Strona główna Klimat, Edukacja Wśród laureatów RegioStars - projekt dot. niskoemisyjnej mobilności z udziałem Krakowa

Partnerzy portalu

Wśród laureatów RegioStars - projekt dot. niskoemisyjnej mobilności z udziałem Krakowa - ZielonaGospodarka.pl

Międzynarodowy projekt dotyczący niskoemisyjnej mobilności z udziałem m.in. Krakowa został w czwartek zwycięzcą jednej z kategorii konkursu RegioStars. Konkurs ten co roku wyróżnia najbardziej inspirujące i innowacyjne projekty współfinansowane z unijnych funduszy spójności.

Konkurs RegioStars organizowany jest w sześciu kategoriach: konkurencyjna i inteligentna Europa, zielona Europa, Europa połączona, Europa społeczna i inkluzywna, Europa bliżej obywateli oraz kategorii związanej z tematem roku, czyli w tej edycji: Europejskim Rokiem Umiejętności. Co roku jego rozstrzygnięcie odbywa się w innym kraju członkowskim. W tym roku było to w Ostrawie.

Jak podano podczas czwartkowej uroczystości w hali Gong na terenie ostrawskiego pohutniczego kompleksu Dolní oblast Vítkovice, w kategorii: Europa połączona w tym roku zwyciężył projekt Dynaxibility4CE, zrealizowany w programie Interreg Central Europe.

W projekcie Dynaxibility4CE uczestniczyło 13 partnerów z Austrii, Belgii, Niemiec, Węgier, Chorwacji, Włoch i Polski. Koordynatorem projektu była jednostka zarządzająca transportem w Lipsku. Polskim partnerem był Kraków, działający poprzez swój Zarząd Transportu Publicznego.

Zwycięski projekt koncentrował się – jak mówił podczas czwartkowej uroczystości juror tej kategorii konkursu Stanisław Iwan - na priorytecie mobilności niskoemisyjnej i jakości powietrza, służąc zwiększeniu zdolności organów transportu publicznego do radzenia sobie z nowymi trendami w mobilności. W projekcie opracowano strategie i narzędzia dla lokalnych władz publicznych (w zakresie transportu), wzmacniając tym samym ich zdolności planistyczne.

W Krakowie – jak informowały wcześniej władze tego miasta - w projekcie opracowano plan działań na rzecz realizacji Strefy Czystego Transportu oraz dla rozwoju mobilności jako usług w Krakowskim Obszarze Funkcjonalnym.

W rozmowie z PAP Stanisław Iwan ocenił, że zagadnienia związane z wdrażaniem zrównoważonej mobilności są jednym z najważniejszych wyzwań regionów i miast. „Od lat są wdrażane plany mobilności i logistyki miejskiej – ale w tym projekcie zwrócono uwagę na innowacyjne rozwiązania, które się w najbliższych latach będą pojawiały” – zaznaczył. Dodał, że chodzi m.in. o aspekty związane z elektromobilnością, automatyzacją czy autonomizacją różnych aspektów mobilności.

„Ten projekt jest wielonarodowy, obejmuje kilka regionów i dzięki temu zapewnia dużą transferowalność zaproponowanych w nim rozwiązań” – wskazał. Uściślił, że w projekcie opracowano założenia efektywnego wdrażania zrównoważonych planów mobilności miejskiej i przeprowadzono siedem pilotaży, w których przeanalizowano wdrażane rozwiązania. „To może służyć jako wskazówki czy baza dla wdrażania podobnych rozwiązań w innych miastach” – uznał juror.

Na ten aspekt nagradzanych w konkursie RegioStars projektów zwróciła uwagę uczestnicząca w uroczystości europejska komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira. Jak podkreśliła, w konkursie nie chodzi o niezbyt wysokie nagrody, lecz „o uznanie i wsparcie, pokazanie, jaki wpływ te projekty wywarły na ludzi i faktyczne inspirowanie innych miejsc w Europie”.

W kategorii konkurencyjna i inteligentna Europa nagrodzono projekt „Edificio Fundacion Pasqual Maragall”, dzięki któremu fundacja z siedzibą w Barcelonie zyskała nowoczesną infrastrukturę badań, cyfryzacji i współpracy z innymi krajami UE w celu zwalczania choroby Alzheimera.

W kategorii zielonej Europy zwyciężył projekt Interreg Rumunii i Serbii „From mine to river. The Water Guardians”, w którym uczelnie i organizacje pozarządowe zaprojektowały rozwiązania mające zmniejszyć zanieczyszczenia z działalności górniczej i przywrócić atrakcyjność obszaru przygranicznego.

W kategorii Europa społeczna i inkluzywna nagrodzono czeski projekt „ProFem 2.0”, oferujący wsparcie dla ofiar przemocy domowej i seksualnej za pośrednictwem wyspecjalizowanych ośrodków i platformy internetowej (z możliwością utworzenia struktur dla zapewnienia zasięgu krajowego).

Zwycięzcą kategorii Europa bliżej obywateli okazał się projekt „EuregioFamilyPass”, czyli karty oferującej rodzinom korzyści (jak ułatwienie dostępu do wydarzeń kulturalnych, transportu publicznego i edukacji) w Tyrolu, Południowym Tyrolu i Trentino na styku Austrii oraz Włoch.

W kategorii związanej z Europejskim Rokiem Umiejętności nagrodę uzyskał holenderski projekt „TechGrounds”, mający niwelować niedopasowania na rynku pracy IT poprzez ujawnianie ukrytych talentów i oferowanie kierowanego podejścia do branży - od wskazówek dotyczących wdrażania nowych pracowników po dedykowane szkolenia.

Tegoroczną nagrodę publiczności zdobył – wybrany spośród 30 finalistów tej edycji RegioStars – projekt „Centrum Sztuki Kultury: muzeum i biblioteka” w bułgarskim Burgas. Dzięki funduszom spójności opuszczony budynek przekształcono w centrum kulturalne i edukacyjne z muzeum, biblioteką z 600 tys. książek oraz przestrzenią wydarzeń czy warsztatów społecznych.

Konkurs RegioStars jest organizowany przez Komisję Europejską od 2008 r. W tegorocznej edycji zgłoszono 228 projektów; do finału zakwalifikowano 30. Wśród nich znalazły się projekty polskie lub z polskim udziałem.

Były to: NonHazCity (rozwiązania dla zmniejszenia emisji substancji niebezpiecznych z terenów zurbanizowanych do Bałtyku), Green Screen (zmniejszenie śladu węglowego przy produkcjach filmowych i telewizyjnych) i Invisible Heritage (umożliwienie osobom niewidomym poznania zabytków i dzieł sztuki Lublina oraz Iwano-Frankiwska) oraz „Shaping the network of vocational schools in the region” (model wsparcia poradnictwa zawodowego).

autor: Mateusz Babak

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.