Electrum zakończyło budowę pierwszej farmy fotowoltaicznej z Nofar Energy oraz zapowiada realizację kolejnej wspólnej inwestycji

kw

24.08.2023 13:36
Strona główna Energetyka, OZE Electrum zakończyło budowę pierwszej farmy fotowoltaicznej z Nofar Energy oraz zapowiada realizację kolejnej wspólnej inwestycji

Partnerzy portalu

Electrum zakończyło budowę pierwszej farmy fotowoltaicznej z Nofar Energy oraz zapowiada realizację kolejnej wspólnej inwestycji - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Electrum

W ramach joint venture (JV) pomiędzy pochodzącą z Białegostoku Grupą Electrum o profilu Climate Tech i izraelską firmą zajmująca się zieloną energią – Nofar Energy, ukończono realizację projektu farmy fotowoltaicznej w miejscowości Krzywińskie w województwie warmińsko-mazurskim. Kolejnym etapem współpracy pomiędzy Electrum a Nofar Energy będzie ukończenie inwestycji w miejscowości Dziewoklucz w województwie wielkopolskim. 

Nofar Energy to globalna grupa energetyczna, prowadząca działalność w zakresie realizacji projektów związanych z energią solarną oraz magazynowaniem energii w Europie, Izraelu oraz USA. W szczególności obejmuje to rozwój, lokalizowanie, proces uzyskiwania pozwoleń, eksploatację farm fotowoltaicznych, pływających farm solarnych i magazynów energii. W ramach tej współpracy, grupa Electrum odpowiedzialna jest za prace projektowe, budowlane, instalację i montaż systemów.

- Jako Grupa Electrum pełniliśmy rolę generalnego wykonawcy w formule EPC co oznacza, że jesteśmy odpowiedzialni za cały proces budowy, począwszy od uzyskania pozwoleń na budowę, aż do uzyskania pozwolenia na użytkowanie i koncesji na wytwarzanie energii. W przypadku farmy fotowoltaicznej w miejscowości Krzywińskie, planujemy zastosować Renedium, aby spełnić wymagania kodeksu sieci NC RFG. Dodatkowo, w przypadku obydwu inwestycji, wykorzystamy System EMACS jako SCADA dla monitorowania i sterowania obiektami. Te innowacyjne rozwiązania zapewnią skuteczne zarządzanie – mówi Marcin Grudniewski, Członek Zarządu Electrum Nofar Energy.

- Jesteśmy dumni z naszego partnerstwa z Grupą Electrum, która efektywnie realizuje rentowne, wielkoskalowe projekty fotowoltaiczne. Obecnie pracujemy wspólnie nad ponad 77 MW projektów solarnych (połączonych z budową wstępną), a kolejne setki MW są w fazie rozwoju. Razem z naszymi partnerami planujemy stać się czołowym graczem na polskim rynku energii odnawialnej - mówi Nadav Tene, Globalny Dyrektor Generalny Nofar Energy.

Prace na farmie fotowoltaicznej w miejscowości Krzywińskie (województwo warmińsko-mazurskie) rozpoczęły się w listopadzie 2022 r. a za realizację odpowiada Solarika sp. z o.o., inwestor należący do Electrum Nofar Energy z grupy Electrum Holding. Montaż systemów fotowoltaicznych został już zakończony, a jednocześnie rozpoczęły się prace związane z uruchomieniem instalacji. Zakończenie prac przewiduje się na najbliższe miesiące. 

Farmę fotowoltaiczną w miejscowości Krzywińskie wyposażono w systemy o łącznej mocy zainstalowanej wynoszącej 20 MW. Wydajne wyprowadzenie mocy odbywa się pod wysokim napięciem, zapewniając skuteczne dostarczanie energii do sieci. Ta inwestycja stanowi istotny krok w rozwijaniu infrastruktury energetyki odnawialnej w regionie. 

W ramach dalszej współpracy pomiędzy Electrum i Nofar, zaplanowano realizację kolejnej inwestycji w miejscowości Dziewoklucz w województwie wielkopolskim. Rozpoczęcie prac nastąpiło w styczniu 2023 roku, po podpisaniu umowy między wykonawcami. Oficjalnym inwestorem tego projektu jest MDW Energy sp. z o.o., należąca do Electrum Nofar Energy, będącej częścią struktury Electrum Holding. Farma solarna w Dziewokluczu będzie miała moc zainstalowaną wynoszącą 20 MW. Zakończenie inwestycji planowane jest na marzec 2024 roku.

O Electrum


Grupa Electrum to wiodący polski biznes Climate Tech z siedzibą w Białymstoku, oferujący kompleksowe rozwiązania z zakresu najnowszych technologii rozwoju, budowy i zarządzania projektami w obszarze energii i informacji. Dojrzałość technologiczna jej ekspertów pozwala na dostarczanie produktów i usług, które są odpowiedzią na potrzeby przemysłu i biznesu zmieniające się wraz z postępującą transformacją energetyczną. Tworzy i wprowadza w życie rozwiązania oraz buduje projekty oparte o ideę indywidualnego miksu energetycznego, zachowując równowagę między odpowiedzialnością społeczną i środowiskową biznesu a aspektem ekonomicznym.

Więcej o grupie Electrum można znaleźć na naszych kanałach społecznościowych na LinkedIn, Facebooku i Instagramie. 

O Nofar Energy


Nofar to światowy lider inwestycji w energię odnawialną. Od 2020 roku Nofar jest spółką notowaną publicznie na giełdzie (TASE: NOFR). Przez ostatnie 12 lat Nofar rozwijał się dynamicznie i konsekwentnie, z szerokim portfelem projektów oraz spółek zależnych na ośmiu terytoriach, ponad 200 pracownikami na całym świecie oraz około 2 GW energii słonecznej i 1 GW projektów magazynowania energii (połączonych ze wstępną budową) w Izraelu, Europie i USA.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24187,00 $ tona -4,60% 29 wrz
 Cynk 2640,00 $ tona 3,17% 29 wrz
 Aluminium 2307,00 $ tona 3,41% 29 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.