M. Wesoły: Chcemy zmierzać w stronę niskoemisyjnych źródeł energii

M. Wesoły: Chcemy zmierzać w stronę niskoemisyjnych źródeł energii - ZielonaGospodarka.pl
27.09.2023 12:58
Strona główna Klimat, Edukacja M. Wesoły: Chcemy zmierzać w stronę niskoemisyjnych źródeł energii

Partnerzy portalu

M. Wesoły: Chcemy zmierzać w stronę niskoemisyjnych źródeł energii - ZielonaGospodarka.pl

Chcemy dokonywać transformacji i zmierzać w stronę niskoemisyjnych źródeł energii, ale w sposób rozsądny i w tempie, które jesteśmy w stanie udźwignąć - mówił w środę podczas IX Kongresu Energetycznego we Wrocławiu wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły.

Podczas IX Kongresu Energetycznego we Wrocławiu wyemitowano skierowane do uczestników wystąpienie ministra Marka Wesołego, pełnomocnika ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

„My jako państwo polskie skorygowaliśmy i korygujemy politykę energetyczną. Dzisiaj nie mówimy już o tym, że gaz jedynie będzie dla nas paliwem przejściowym. Mówimy też o tym, że węgiel musi być dla nas paliwem przejściowym, ponieważ go posiadamy, ponieważ jest surowcem, który jest w naszym zasięgu i ponieważ daje nam dzisiaj bezpieczeństwo i suwerenność energetyczną” - powiedział wiceminister Wesoły.

Podkreślił, że obecnie nie tylko Polska musi korygować swoją politykę energetyczną, ale do takiej korekty jako kraj namawiamy naszych partnerów z Europy.

"Chcemy dokonywać transformacji i zmierzać w stronę niskoemisyjnych źródeł energii, ale chcemy to robić w sposób rozsądny i w tempie takim, które jesteśmy w stanie udźwignąć" - powiedział wiceminister aktywów państwowych.

Zwrócił również uwagę, że "na całą transformację muszą być odpowiednie środki finansowe i te środki nie mogą powodować wzrostu inflacji, nie mogą powodować tego, że będziemy ubożeć jako kontynent europejski". Jego zdaniem transformacja energetyczna nie może powodować, że kontynent europejski staje się niekonkurencyjny w kontekście polityki globalnej.

„Pamiętajmy o tym, że sprawiedliwa transformacja energetyczną musi być przeprowadzona tak, by była sprawiedliwa dla przeciętnego Europejczyka. I my w naszym kraju również patrzymy przez pryzmat człowieka, obywatela naszego kraju” - powiedział Marek Wesoły.

Jak mówił, "Europa przyjęła bardzo ambitne cele klimatyczne i te cele chce realizować, czego efektem jest transformacja energetyczna Europy". Jak dodał, "w szczególności ta transformacja dotyka naszego kraju, Polski, ponieważ jeszcze 70 proc. naszej gospodarki energetycznej oparta jest o węgiel”.

Dodał, że takie wydarzenia w ostatnim czasie, jak pandemia Covid oraz wybuch wojny za naszą wschodnią granicą, które wpłynęły na ceny surowców i energii oraz wywołały kryzys gospodarczy w Europie, powinny spowodować korektę polityk klimatycznych.

Zaznaczył, że nie możemy udawać i nie zauważać, iż inne kontynenty przyjęły trochę wolniejsze i spokojniejsze tempo odchodzenia od paliw emisyjnych.

„Dzisiaj widzimy, że nasza agresywna polityka klimatyczna nie przynosi nam efektu klimatycznego. Dziś dane są zupełnie inne. Pozbywamy się w Europie węgla, a świat wydobywał w ciągu ostatnich trzech lat o 900 mln ton węgla więcej w stosunku do 50 mln ton wydobywanych w Polsce. Nie widzimy też efektów klimatycznych w postaci globalnego zmniejszenia emisji, a przecież żyjemy pod jednym niebem” - powiedział Marek Wesoły.

Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska poinformował w środę we Wrocławiu, że w ciągu niespełna czterech lat do systemu elektroenergetycznego przyłączono 16,5 GW nowych mocy odnawialnych źródeł energii. Dodał, że w Polsce jest ponad 1 mln 300 tys. prosumentów.

autor: Roman Skiba

ros/ pad/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.