Anna Moskwa i wiceminister Małgorzata Golińska o suwerenności energetycznej i transformacji na "Kongresie 590"

Anna Moskwa i wiceminister Małgorzata Golińska o suwerenności energetycznej i transformacji na "Kongresie 590" - ZielonaGospodarka.pl
22.06.2023 07:15
Strona główna Energetyka, OZE Anna Moskwa i wiceminister Małgorzata Golińska o suwerenności energetycznej i transformacji na "Kongresie 590"

Partnerzy portalu

Anna Moskwa i wiceminister Małgorzata Golińska o suwerenności energetycznej i transformacji na "Kongresie 590" - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

"Bezpieczeństwo i niezależność energetyczna były i są nadal naszymi absolutnymi priorytetami. To najważniejszy filar polityki energetycznej Polski" – podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas "Kongresu 590". W wydarzeniu, które odbyło się 21 czerwca 2023 r. w Warszawie, uczestniczyła również wiceminister Małgorzata Golińska.

Jak zaznaczyła szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa polski rząd z sukcesem pracował i ciągle pracuje nad zwiększeniem dostępności źródeł energii i dywersyfikacją kierunków dostaw.

"Doceniamy suwerenność energetyczną, a geotermia ją zapewnia. Połowa naszego kraju ma potencjał geotermalny, który musimy wykorzystać. Dlatego, chcąc dodać odwagi samorządom, pierwszy odwiert finansujemy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w 100 proc." – powiedziała.

Minister Anna Moskwa podkreśliła też, że w ciągu ostatnich lat mamy do czynienia z niespotykanym dotąd rozwojem OZE w Polsce.

"Ostatnie miesiące przyniosły sukces zielonej energetyki w naszym kraju – aż 30% energii pochodziło z odnawialnych źródeł energii. Już wkrótce spodziewamy się także przekroczyć liczbę 1,3 mln prosumentów w Polsce" – poinformowała.

Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska wyjaśniła, że warunkiem technicznym niezbędnym do przeprowadzenia skutecznej transformacji jest intensyfikacja rozwoju sieci.

"Patrzymy z optymizmem w przyszłość, nie zapominając o wyzwaniach związanych z tak dynamicznym rozwojem odnawialnych źródeł energii. Inwestujemy w rozwój i modernizację sieci elektroenergetycznych, magazynowanie energii oraz podejmujemy kolejne inicjatywy legislacyjne, które ułatwią przyłączanie nowych instalacji OZE" – dodała.

Wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska podczas panelu "Dokąd nas zaprowadzi zielona transformacja?" zwróciła uwagę, że polityka klimatyczna UE dotyczy nie tylko kwestii środowiskowych, ale także ingeruje ona w kwestie gospodarcze i społeczne, a w konsekwencji kształtuje naszą rzeczywistość.

"Wpływ polityki klimatycznej zarówno na podmioty gospodarcze, jak i na codzienne życie, stale rośnie. Niezbędne są inwestycje we wszystkich obszarach, aby ten wpływ nie był negatywny. Chodzi przede wszystkim o ograniczanie kosztów tej polityki, ale również o tworzenie zachęt do wprowadzania nowych rozwiązań" – wyjaśniła.

Wiceszefowa MKiŚ zaznaczyła, że Polska sprzeciwia się nadmiernym obciążeniom dla społeczeństwa, jakie wynikają z wymagań unijnych w zakresie celów klimatycznych i środowiskowych.

"Nasz miks energetyczny jest obciążony ogromnym bagażem, co nie zostało uwzględnione w pakiecie przygotowanym przez KE. Pakiet Fit for 55 jest w wielu miejscach nierealny pod względem czasowym, nieracjonalny, a także uderzy w najuboższych obywateli. Dlatego jesteśmy mu przeciwni" – powiedziała.

Zdaniem wiceminister Małgorzata Golińska, adaptacja do zmian klimatu wymaga przemyślanych działań.

"Propozycje Europejskiego Zielonego Ładu odwołują się do globalnych wyzwań, ale nie uwzględniają lokalnych uwarunkowań, np. tego, że w Polsce lasów przybywa. Pytanie, czy poprzez nieracjonalne regulacje UE osiągniemy cel, który założyliśmy. Obawiam się, że niestety zamiast, przeprowadzać transformację energetyczną, będziemy musieli wydawać środki na niwelowanie skutków, które te rozporządzenia wprowadzają" – podsumowała.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mick/

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.