Politechnika Gdańska podpisała list intencyjny o współpracy z Siemensem

zk

21.06.2023 16:24 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Politechnika Gdańska podpisała list intencyjny o współpracy z Siemensem

Partnerzy portalu

Politechnika Gdańska podpisała list intencyjny o współpracy z Siemensem - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Politechnika Gdańska

Politechnika Gdańska gościła 21 czerwca br. wydarzenie firmy Siemens: Digital Pathways 2023 Industry & Education Cooperation Meeting. Jednym z jego głównych elementów było podpisanie listu intencyjnego o współpracy PG z Siemens Industry Software, który w imieniu uczelni sygnował rektor prof. Krzysztof Wilde.

Konferencja Siemens – Digital Pathways 2023 Industry & Education Cooperation Meeting miała na celu stworzenie efektywnej przestrzeni dla twórców, użytkowników i pasjonatów nowoczesnych rozwiązań dla przemysłu. Wydarzenie umożliwiło wymianę doświadczeń, transfer technologii i rozwiązań z obszaru digitalizacji do wielopoziomowej przestrzeni edukacyjnej. Wydarzenie odbyło się w Centrum Kompetencji STOS PG, a jego współorganizatorami byli: Politechnika Gdańska, Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej PG, Centrum Informatyczne TASK PG oraz Siemens Industry Software oraz Siemens Sp. z o.o.

W wydarzeniu uczestniczyli rektor PG prof. dr hab. inż Krzysztof Wilde, dyrektor handlowy Siemens Industry Software Rafał Żmijewski, dyrektor CI TASK prof. dr hab. Henryk Krawczyk, prorektor ds. organizacji i rozwoju PG prof. dr hab. Dariusz Mikielewicz, kierownik ds. rozwoju biznesu w Siemens Sp. z o.o. Ewa Mikos-Romanowicz, oraz dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej PG dr hab. inż Marcin Łuczak.

– Celem świata nauki i funkcjonowania uczelni jest nie tylko odkrywanie świata, ale też jego poprawianie. Na Politechnice Gdańskiej chcemy służyć społeczeństwu, a także polskiej i europejskiej nauce. Niezmiernie się cieszę, że tak duża i uznana firma jak Siemens postanowiła wejść z nami w bliższą współpracę. Liczę na jej zacieśnianie w kolejnych latach i wspólne opracowywanie rozwiązań, które pomogą w rozwoju Polski i Europy. Wierzę, że obydwie strony mają zasoby i możliwości, by sprostać tym wyzwaniom –powiedział prof. dr hab. inż. Krzyszof Wilde.

Spotkanie rozpoczęło się od podpisania listu intencyjnego o współpracy pomiędzy Politechniką Gdańską, a Siemens Industry Software. Z ramienia Siemens Industry Software umowę sygnował Rafał Żmijewski, dyrektor handlowy Siemens Industry Software. Politechnikę Gdańską reprezentował rektor uczelni Krzysztof Wilde. W ramach kooperacji obydwa podmioty zadeklarowały wzajemne wsparcie pod kątem transferu wiedzy, wdrażania nowych narzędzi cyfrowych czy realizacji projektów rozwojowych i przemysłowych, a także współorganizowanie warsztatów i konferencji.

Siemens Digital Industries przekazał Politechnice Gdańskiej rozbudowany pakiet licencji na szerokie spektrum oprogramowania, które uczelnia wykorzysta w programach kształcenia studentów oraz w projektach badawczych realizowanych przez kadrę naukową.

– Siemens stara się być obecny na uczelniach nie tylko w formie licencji czy sprzętu. Bardzo nam zależy, by móc być aktywnym partnerem uczelni wyższych i sprawić, by proces edukacji i projekty naukowo-badawcze mogły być realizowane przy pomocy tych narzędzi, które my wykorzystujemy w naszej codzienności i które wykorzystują nasi partnerzy podkreśliła Ewa Mikos-Romanowicz.

W dalszej części konferencji uczestnicy mogli wysłuchać wykładów i prezentacji. Głos zabrali m.in. Rafał Żmijewski, dyrektor handlowy Siemens Industry Software oraz Mariusz Waśkowicz, promotor rozwiązań digitalizacyjnych z Siemens Digital Industries Sp. z o.o. Nie zabrakło także przedstawicieli Politechniki Gdańskiej. Dr inż. Beata Zima z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa przedstawiła analizę wpływów uszkodzeń turbin wiatrowych, którą wykonano z wykorzystaniem narzędzia Simcenter TestLAB. Natomiast Olga Rozestwińska – również z WIMiO – zaprezentowała przykład inżynierii odwrotnej w programie Siemens NX, który wykorzystała, przygotowując swoją pracę magisterską.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.