Anna Moskwa: "Nadal prowadzimy działania związane z neutralizacją złotej algi"

zk

25.06.2023 16:05 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Klimat, Edukacja Anna Moskwa: "Nadal prowadzimy działania związane z neutralizacją złotej algi"

Partnerzy portalu

Anna Moskwa: "Nadal prowadzimy działania związane z neutralizacją złotej algi" - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa 23 czerwca 2023 r. spotkała się we Wróblinie nad Odrą z wojewodą opolskim Sławomirem Kłosowskim oraz służbami zaangażowanymi w działania zaradcze na Odrze.

Szefowa resortu klimatu i środowiska podkreśliła rolę służb oraz organizacji społecznych i podmiotów zaangażowanych w akcje. Podziękowała żołnierzom wojsk chemicznych, Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Rybackiej i PZW oraz RZGW w Gliwicach, a także wojewodzie opolskiemu Sławomirowi Kłosowskiemu. Podkreśliła również naukowy charakter działań prowadzonych z udziałem ekspertów z Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Koszalińskiej. Jak zaznaczyła szefowa resortu klimatu i środowiska, neutralizacja „złotej algi” odbywała się i odbywa pod ścisłym nadzorem naukowym. Jednocześnie nadal prowadzony jest stały monitoring Odry.

– Nadal prowadzimy działania związane z neutralizacją złotej algi. Raport podsumowujący ostatnie badania naukowe z użyciem wszystkich preparatów ograniczających zakwit glonu będzie opublikowany przez Instytut Ochrony Środowiska do końca czerwca 2023 r. Wyniki są obiecujące – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Równocześnie zaznaczyła, że resort we współpracy ze służbami prowadzi intensywne działania zaradcze.

– Otrzymałam raport od przedstawicieli Lasów Państwowych o zakończonej właśnie akcji montażu biostabilizatora na Zbiorniku Łacha Jelcz w starorzeczu Odry. Dziękuję leśnikom za sprawną akcję. Podobne będą przeprowadzane w innych lokalizacjach, które już są wyznaczane. Prace są prowadzone pod nadzorem naukowym Instytutu Ochrony Środowiska, PIB – poinformowała Anna Moskwa.Montaż biostabilizatorów to metoda stuprocentowo bezpieczna dla środowiska i może być stosowana w rezerwatach przyrody, obszarach Natura 2000. Jest ona powszechnie stosowana dla poprawy jakości wód, skuteczna w przypadku złotej algi. Jest to sposób rekomendowany przez resort klimatu i środowiska, na podstawie wytycznych naukowców, do zastosowania w starorzeczach, w miejscach gdzie jest przepływ wody. Słoma jęczmienna uwalnia bowiem do wody fenole, które powstrzymują zakwity glonów.  

Minister podziękowała przedstawicielom: Instytutu Ochrony Środowiska – PIB i Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, ekspertom Instytutu Inżynierii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Instytutu Rybactwa Śródlądowego –PIB. Anna Moskwa podziękowała również pracownikom regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska, Wojewódzkim Inspektoratom Ochrony Środowiska i Głównemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.