Śląscy leśnicy świętują Dzień Ziemi poprzez akcję: "Sadzonka za oponę"

Śląscy leśnicy świętują Dzień Ziemi poprzez akcję: "Sadzonka za oponę" - ZielonaGospodarka.pl
19.04.2024 16:08
Strona główna Klimat, Edukacja Śląscy leśnicy świętują Dzień Ziemi poprzez akcję: "Sadzonka za oponę"

Partnerzy portalu

Śląscy leśnicy świętują Dzień Ziemi poprzez akcję: "Sadzonka za oponę" - ZielonaGospodarka.pl

Cztery kontenery i małe drzewka będą czekać w sobotę na uczestników drugiej edycji akcji "Sadzonka za oponę", którą organizują leśnicy z Nadleśnictwa Siewierz (woj. śląskie) z okazji Dnia Ziemi.

Leśnicy w sobotę w godzinach 9.00-14.00 na parkingu przed Nadleśnictwem Siewierz, przy ul. Łysa Góra 6, będą bezpłatnie odbierać do utylizacji zużyte opony samochodów osobowych.

"Utylizacja zużytych opon, to trudny i kosztowny temat, wymagający rozwiązań systemowych" - podkreślił w informacji prasowej nadleśniczy Nadleśnictwa Siewierz Grzegorz Cekus.

W zamian za dostarczone opony uczestnicy akcji otrzymają sadzonki drzew leśnych m.in. dęby, buki, wiązy i świerki. Limit opon, który można przywieźć do Nadleśnictwa to 8.

Celem akcji jest promowanie ekologicznych postaw wobec środowiska i potrzeby wprowadzenia powszechnego recyklingu surowców wtórnych, zapobiegając ich marnotrawstwu.

Według dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Roberta Pabiana, sobotnia akcja jest przykładem, że "wydatki na ochronę przyrody realizowaną przez Lasy Państwowe nie zamykają się w instrumentalnie traktowanym paragrafie budżetu o tej nazwie".

"To szeroko rozumiane działania związane z ochroną lasów i ich mieszkańców. Również przeciwpożarową, małą retencją, strefami ochronnymi, ale także sprzątaniem lasów i utylizacją śmieci. To budżety sięgające w skali kraju dziesiątków milionów złotych. Obserwując to, co trafia z gospodarstw domowych do lasu nie mamy wątpliwości, że istnieje niedoskonałość w przepisach dotycząca odbioru i segregacji odpadów niebezpiecznych do jakich zostały zaliczone opony" – wyjaśnił dyrektor Pabian.

Leśnicy zaapelowali również, aby tego dnia przywieźć ze sobą najmłodszych członków rodzin. W Nadleśnictwie, specjalnie dla dzieci zorganizowane zostaną gry i zabawy na świeżym powietrzu i w świetlicy, a także gadżety od partnerów akcji promujące ochronę środowiska i zdrowy tryb życia.

"Podczas poprzedniej akcji odebraliśmy od mieszkańców 3529 opon, które dostarczono w 274 samochodach. W ciągu 7 godzin akcji, statystycznie odbieraliśmy 504 opony na godzinę czyli 8,4 opony na minutę. Zastanawiamy się, czy tym razem pobijemy poprzedni rekord" - zaznaczył nadleśniczy Cekus.

Akcja "Sadzonka za oponę" organizowana jest przez Lasy Państwowe w południowej Polsce przy współpracy z we współpracy z partnerami akcji firmami: Żywiec Zdrój, Alba i Fundacją Gobarto.

autorka: Julia Szymańska

jms/ drag/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.