Park Śląski za 160 mln zł odnowi swoją bioróżnorodność

Park Śląski za 160 mln zł odnowi swoją bioróżnorodność - ZielonaGospodarka.pl
06.05.2024 12:26
Strona główna Klimat, Edukacja Park Śląski za 160 mln zł odnowi swoją bioróżnorodność

Partnerzy portalu

Park Śląski za 160 mln zł odnowi swoją bioróżnorodność - ZielonaGospodarka.pl

Dotację 112,5 mln zł otrzymał Park Śląski na projekt „Ekopark zielona perła Śląska – podróż do bioróżnorodności”. Warte ogółem blisko 160 mln przedsięwzięcie zakłada rewitalizację w ciągu pięciu lat terenów zielonych parku i promocję miejsca.

Jak mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej w parku odchodzący tego dnia z funkcji marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski, w ciągu ostatnich pięciu lat kadencji samorządowej w Park Śląski zainwestowano ok. 500 mln zł - przede wszystkim w parkową infrastrukturę.

„Na początku zadbaliśmy o aspekt infrastrukturalny, czyli to, co było piętą achillesową parku. Te wszystkie inwestycje zostały rozkręcone, ale też trzeba zadbać o warstwę biologiczną - i to są potężne pieniądze, 160 milionów. W najbliższych latach ta warstwa biologiczna odżyje, zostanie postawiona na właściwe tory i będzie też edukowała kolejne pokolenia” - zapowiedział Chełstowski.

Zgodnie z informacją Parku Śląskiego projekt będzie dotyczył ochrony przyrody i wspierania rozwoju bioróżnorodności na jego terenie. Zakładane jest przeprowadzenie kampanii informacyjno-edukacyjnej oraz utworzenie Centrum Bioróżnorodności. Okres realizacji projektu podzielony został na kilka elementów i jest rozłożony w czasie do końca 2029 r.

Nabór do projektu pn. „EKOPARK zielona perła Śląska – podróż do bioróżnorodności” przeprowadził urząd marszałkowski woj. śląskiego w procedurze niekonkurencyjnej. Projekt jest wymieniony jako przedsięwzięcie priorytetowe planowane do uwzględnienia w Kontrakcie Programowym dla Woj. Śląskiego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-27 (FE SL).

Dotychczasowy marszałek woj. śląskiego w poniedziałek przypominał, że w źródłach finansowania parkowych inwestycji przez ostatnich pięć lat połowę zapewniła unijna inicjatywa Jessica, a drugie 250 mln zł - budżet województwa.

Z tych środków wykonano: budowę II odcinka Kolei Linowej Elka na trasie Wesołe Miasteczko – Planetarium, remont Kręgów Tanecznych, rozbudowę Planetarium – Śląskiego Parku Nauki, psi wybieg, renowację rzeźb, utworzono Ogród Japoński, wyremontowano aleje Klonową, Harcerską, Wiązową i Leśną, a także ścieżki przy Kręgach i wokół alei Różanej.

Ponadto zbudowano polder przeciwpowodziowy, odnowiono Świątynię Petrycha, zbudowano integracyjny plac zabaw i wodny plac zabaw, postawiono ekosłupki, na nowo zbudowano Miasteczko Ruchu Drogowego, przeprowadzono renowację rzeźb i otoczenia Planetarium, utworzono Las Deszczowy w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym i postawiono nowy budynek dyrekcji zoo, wykonano też model Układu Słonecznego.

Trwają prace związane z odnowieniem Kanału Regatowego i budową od nowa kąpieliska Fala; prowadzone są kolejne renowacje rzeźb. W trakcie przygotowania są kolejne inwestycje: w bulwary Przy Stawie Przystań, budowę III odcinka kolei linowej Elka na trasie Stadion – Planetarium, wdrożenie nowego systemu parkingowego i przebudowa układu drogowego w strefach wjazdowych, budowa systemu informacji przestrzennej, remont i konserwacja rzeźby Żyrafa i alei Żyrafy, a także drugi etap remontu alei Planetarium.

Park Śląski, znajdujący się na pograniczu Siemianowic Śląskich, Chorzowa i Katowic, jest największym miejskim parkiem w Polsce i jednym z największych w Europie. Jego powierzchnia wynosi ok. 600 ha. W granicach parku znajdują się m.in. wesołe miasteczko Legendia, Śląski Ogród Zoologiczny, Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny, Planetarium Śląskie - Śląski Park Nauki oraz Stadion Śląski.

Obecna perspektywa rewitalizacji Parku Śląskiego to lata 2029/2030. Co roku park jest odwiedzany przez ponad 3 mln turystów. Parkiem zarządza spółka Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku należąca w całości do samorządu woj. śląskiego.

mtb/ drag/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.