Instytucje z Trójmiasta i Pomorza jednoczą siły na rzecz ochrony środowiska naturalnego

10.05.2024 13:19 Źródło: Muzeum Narodowe w Gdańsku
Strona główna Klimat, Edukacja Instytucje z Trójmiasta i Pomorza jednoczą siły na rzecz ochrony środowiska naturalnego

Partnerzy portalu

Instytucje z Trójmiasta i Pomorza jednoczą siły na rzecz ochrony środowiska naturalnego - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Muzeum Narodowe w Gdańsku

Powstała otwarta i partnerska sieć współpracy na rzecz zielonych rozwiązań w instytucjach z obszaru kultury, edukacji i nauki z Trójmiasta oraz Pomorza. List intencyjny podpisało 21 podmiotów, ale inicjatywa ma charakter otwarty. Dokument sygnowany 8 maja 2024 roku jest konsekwencją rocznej wymiany doświadczeń pomiędzy instytucjami.

Pomysłodawcy idei z Muzeum Narodowego w Gdańsku podkreślili, że jako jedna z największych i najstarszych instytucji kultury w Polsce są zobowiązani do zachowania wysokich standardów działania, co dzisiaj jest jednoznaczne z dbaniem o środowisko. Dlatego nieustannie podnoszą swoje kompetencje ekologiczne i starają się „zazielenić” muzeum dobrymi praktykami, w tym recyklingiem materiałów, z których tworzymy ekspozycje oraz organizacją warsztatów i spotkań o tematyce przyrodniczej, rzemieślniczej, rękodzielniczej czy kulinarnej. Chcą, aby placówka było postrzegane jako instytucja otwarta na wspólną pracę na rzecz ochrony środowiska.

– Nasza sieć jest otwarta i partnerska. Zapraszamy do dołączania do nas przedstawicieli i przedstawicielki instytucji i organizacji działających w obszarze kultury, edukacji i nauki w Trójmieście oraz na Pomorzu – zgodnie podkreślają inicjatorzy przedsięwzięcia, Marta Szadowiak z Goyki 3 Art Inkubatora i Bartosz Rief z Europejskiego Centrum Solidarności.

Oprócz wzajemnej edukacji, sieć będzie wspierać tworzenie zielonych rozwiązań w zakresie organizacji wydarzeń, proekologiczny model funkcjonowania instytucji oraz organizację wspólnych działań programowych. Efektem współpracy, oprócz pomocy we wprowadzaniu zmian wewnątrz instytucji, będzie budowanie świadomości społecznej na temat wpływu człowieka na wspólne dziedzictwo naturalne i angażowanie społeczności do współpracy na rzecz zielonych zmian.

Grupa inicjująca zielone działania w instytucjach kultury, edukacji i nauki spotyka się od roku. Poszczególne podmioty już teraz mają na swoim koncie realne doświadczenia, w takich obszarach jak np. wdrażanie zielonych procedur, wprowadzanie zrównoważonej promocji, stosowanie zielonych rozwiązań przy organizacji wystaw czy festiwali, prowadzenie zielonej edukacji, a nawet szacowanie kosztu środowiskowego wydarzenia. W tym celu powstała także grupa na portalu Facebook  Zielone Instytucje Trójmiasta i Pomorza.

List intencyjny podpisali przedstawiciele i przedstawicielki następujących instytucji:
Bałtycka Agencja Artystyczna BART
Centrum Nauki Experyment
Centrum Sztuki Galeria EL
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
Europejskie Centrum Solidarności
Gdańska Galeria Miejska
Gdański Archipelag Kultury
Gdański Teatr Szekspirowski
Gdyńskie Centrum Filmowe
Konsulat Kultury Gdynia
Goyki 3 Art Inkubator
Hevelianum
Instytut Kultury Miejskiej
Miejska Biblioteka Gdynia
Miejski Teatr Miniatura
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
Muzeum Gdańska
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku
Opera Bałtycka w Gdańsku
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.