Coraz więcej węgla i gazu, ale ma być zielono. Transformacja energetyczna na rozdrożu

Strona główna Energetyka, OZE Coraz więcej węgla i gazu, ale ma być zielono. Transformacja energetyczna na rozdrożu

Partnerzy portalu

Coraz więcej węgla i gazu, ale ma być zielono. Transformacja energetyczna na rozdrożu - ZielonaGospodarka.pl

Światowe Forum Ekonomiczne było wyjątkowo produktywne w lutym w skupianiu swojej uwagi nad odnawialnymi źródłami energii. Jednocześnie szereg gospodarek, na czele z globalnym liderem OZE – Chinami, zwiększa inwestycje w sektor energetyczny oparty na paliwach kopalnych.

Światowe Forum Ekonomiczne (World Economic Forum – WEF) było wyjątkowo produktywne w lutym w skupianiu swojej uwagi nad sektorem energetycznym.

- Według IEA, globalny wzrost popytu na energię elektryczną przyspieszy do 3,4 proc. w latach 2024-2026;
- Odnawialne źródła energii mają stanowić ponad jedną trzecią całkowitej produkcji energii elektrycznej na początku 2025 roku, wyprzedzając węgiel;
- Zdaniem Wood Mackenzie, popyt na gaz będzie stabilny przez co najmniej kolejne dwie dekady;
- Jak zauważa Geopolitical Intelligence Services, światowe zużycie węgla nadal generuje 36 procent globalnej produkcji energii elektrycznej.

5 lutego WEF opublikował analizę Green energy is set to match the world's growing electricity demand - IEA report która skupia swoją uwagę nad najnowszym raportem Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) Electricity 2024. Analysis and forecast to 2026

3 dni później, 8 lutego, mamy kolejną analizę od WEF – The world added 50% more renewable capacity last year than in 2022, stricte poświęconą wykazaniu potrzeby zintensyfikowania działań wokół odnawialnych źródeł energii.

Obie analizy – podobnie jak raport od IEA – idą ramię w ramię w propagowaniu zielonej transformacji oraz zwiększaniu udziału OZE. 

Z drugiej strony – co jest mniej eksponowane – możemy zaobserwować wzrost znaczenia paliw kopalnych w sektorze energetycznym, których zużycie (jak również inwestycje) ciągle rosną. 

Liczą się konkrety


Według przywoływanego przez WEF raportu Electricity 2024. Analysis and forecast to 2026, zapotrzebowanie na energię elektryczną ma przyspieszyć w ciągu najbliższych trzech lat.

W raporcie stwierdzono, że globalny wzrost popytu na energię elektryczną nieznacznie spadł do 2,2 proc. w ubiegłym roku z powodu spadku zużycia energii elektrycznej w gospodarkach rozwiniętych. Przewiduje się, że przyspieszy do 3,4 proc. w latach 2024-2026. 

IEA szacuje, że ok. 85 proc. wzrostu światowego zapotrzebowania na energię elektryczną do 2026 roku będzie pochodzić spoza gospodarek rozwiniętych.

Oczekuje się, że źródła niskoemisyjne będą stanowić prawie połowę światowej produkcji energii elektrycznej do 2026 roku, w porównaniu z udziałem wynoszącym nieco poniżej 40 proc. w ubiegłym roku. Odnawialne źródła energii mają stanowić ponad jedną trzecią całkowitej produkcji energii elektrycznej na początku 2025 roku.

Paliwa kopalne ciągle w użytku


Odmienną optykę na rolę paliw kopalnych w mixie energetycznym przedstawiają inne źródła.

Wood MacKenzie opublikował raport Global gas in the 2050 net zero world, który poświęcony jest globalnemu rynkowi gazu.  Jego zdaniem popyt na gaz będzie stabilny przez co najmniej kolejne dwie dekady, zaś popyt na LNG będzie wzrastał do 2050 roku, wymagając kolejnych inwestycji w nowe projekty gazowe. Co więcej, według raportu Gas Glut 2023: Global gas power expansion continues to thwart energy transition opublikowanego przez Global Energy Monitor (GEM), liczba elektrowni zasilanych gazem lub ropą naftową, które są w fazie rozwoju, w fazie przedkonstrukcyjnej tudzież w fazie budowy, tylko w ubiegłym roku wzrosła o 13 proc. 

Podobnie jak gaz, tak również węgiel nie szykuje się do przejścia w stan spoczynku.

Jak zauważa Geopolitical Intelligence Services (GIS) w analizie Still waiting for peak coal opublikowanej 5 lutego, ponad 107 krajów i 2000 podmiotów wykorzystuje węgiel w około 13 800 jednostkach węglowych, około 204 nowych elektrowni węglowych jest obecnie w budowie, zaś kolejne 93 takie projekty zostały ogłoszone, a 260 nowych jest na wstępnym etapie budowy. 

Co godne odnotowania, światowe zużycie węgla nadal generuje 36 procent globalnej produkcji energii elektrycznej – stwierdza GIS w przywoływanej analizie.

Głos z Davos w Twoim domu


Jak stwierdza WEF w cytowanej wcześniej analizie The world added 50% more renewable capacity last year than in 2022, w ciągu najbliższych pięciu lat moc zainstalowana w źródłach energii odnawialnej będzie nadal rosnąć. Oczekuje się, że instalacje fotowoltaiczne i wiatrowe będą stanowić 96 proc. nowych mocy w tym okresie, zaś do 2028 roku ich liczba wzrośnie ponad dwukrotnie w porównaniu z poziomem z 2022 rokiem, osiągając prawie 710 GW.

Zdaniem WEF, poprawa efektywności energetycznej będzie miała kluczowe znaczenie, ponieważ oczekuje się, że do 2050 roku populacja przekroczy 10 miliardów ludzi, zaś globalna gospodarka podwoi swój rozmiar.

Jak w takim razie pogodzić wzrost populacji z zeroemisyjnością? Inwestycje i współpraca.

Zdaniem WEF, metodą jest „zwiększenie efektywności energetycznej poprzez wydatki kapitałowe”. Czyli inwestycje.

Drugim rozwiązaniem jest współpraca firmy (emitentów) współpracują bezpośrednio z dostawcami i innymi zainteresowanymi stronami w celu zmniejszenia wpływu na energię, obniżenia kosztów i osiągnięcia zerowej emisji netto. Czyli współpraca.

Kto za to wszystko zapłaci?


Jak zapewne nietrudno oczekiwać, koszty inwestycji – i współpracy – mają ponosić podatnicy.

Zielona transformacja w kształcie proponowanym przez licznych decydentów oraz think-thanki może budzić uzasadnione wątpliwości. Dość o tym przekonaliśmy się w lutym, kiedy zbulwersowani unijną polityką rolnicy wyszli na ulice, protestując przeciwko regulacjom, w tym dotyczących tzw. Zielonego Ładu.

Globalny lider odnawialnych źródeł energii, jakim są Chiny, oddaje do użytku kolejne elektrownie węglowe. Bloomberg wręcz stwierdza w analizie z 6 lutego, że Chiny dominują na światowym rynku nowych elektrowni węglowych.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.