POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Lewiatan: zmiany w podatkach od nieruchomości mogą wstrzymać transformację energetyczną

Lewiatan: zmiany w podatkach od nieruchomości mogą wstrzymać transformację energetyczną - ZielonaGospodarka.pl
09.07.2024 14:17
Strona główna Energetyka, OZE Lewiatan: zmiany w podatkach od nieruchomości mogą wstrzymać transformację energetyczną

Partnerzy portalu

Lewiatan: zmiany w podatkach od nieruchomości mogą wstrzymać transformację energetyczną - ZielonaGospodarka.pl

Nowa definicja budynków i budowli, zawarta w projektowanej ustawie o podatkach lokalnych, rozszerzy zakres opodatkowania nieruchomości i może doprowadzić do wstrzymania transformacji energetycznej i teleinformatycznej – czytamy we wtorkowym komentarzu Lewiatana.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Jednym z jej elementów jest wprowadzenie na potrzeby opodatkowania nowej definicji budynku i budowli. Jak czytamy we wtorkowej opinii Konfederacji Lewiatan, „nowe definicje zdecydowanie rozszerzą zakres przedmiotowy opodatkowania podatkiem od nieruchomości”.

„Poza budowlami, opodatkowana zostanie też ogromna liczba urządzeń technicznych o wielomiliardowej wartości. Kwota dodatkowych dochodów jednostek samorządu terytorialnego (nieco ponad 8 mln zł) wskazana w Ocenie Skutków Regulacji do projektu ustawy całkowicie odbiega od szacunków naszych firm wskazujących, że nowe obciążenia z tytułu tego podatku mogą wynieść nawet kilkaset milionów złotych” – powiedział cytowany w opinii dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan Przemysław Pruszyński.

Zdaniem Lewiatana opodatkowanie urządzeń technicznych, całości sieci telekomunikacyjnych wraz z urządzeniami peryferyjnymi, urządzeń energetycznych służących produkcji ekologicznej energii elektrycznej jest „całkowicie nieakceptowalne”.

„W naszej ocenie przyjęcie, że wskazane urządzenia stanowią przedmiot opodatkowania 2-proc. podatkiem od budowli doprowadzi do wstrzymania transformacji energetycznej i teleinformatycznej. Spowoduje nieopłacalność tego typu przedsięwzięć, ograniczenie nowych inwestycji, a wiele z już zrealizowanych zostanie zlikwidowana” – powiedział dyrektor departamentu podatkowego Lewiatana. – Usunięcie zwolnienia z opodatkowania kolejowych terminali towarowych także jest sprzeczne z krajową oraz unijną polityką klimatyczną i transportową. Będzie miało negatywny wpływ na rentowność inwestycji w bardziej ekologiczny transport intermodalny, multimodalny i kombinowany” – dodał.

W opinii Lewiatana czytamy, że zmiany w podatku od nieruchomości zaproponowane przez rząd „stoją w sprzeczności z deklaracjami dotyczącymi wspierania rozwoju gospodarczego kraju, oczekiwaniami społeczeństwa i zobowiązaniami Polski na arenie międzynarodowej, w szczególności w zakresie dążenia do osiągnięcia neutralności klimatycznej”. Lewiatan ocenił, że „opodatkowanie budowli od ich wartości początkowej (2 proc. rocznie), jest daniną antyrozwojową i antyinwestycyjną”.

„Wymiana starej infrastruktury na nową wiąże się z poważnym wzrostem obciążenia z tytułu podatku od nieruchomości. Natomiast decydując się na wielomilionowe nakłady firmy muszą skalkulować, że w ciągu 50 lat drugie tyle, ile wynosi inwestycja, zobowiązane będą odprowadzić z tytułu podatku. Stąd całkowicie nieakceptowalne jest rozszerzenie zakresu przedmiotowego definicji budowali w stosunku do już istniejących inwestycji i wprowadzenie tak istotnych zmian z minimalnym vacatio legis” – czytamy w opinii.

Dodano w niej, że efektem uchwalenia proponowanej nowelizacji będzie znacząca podwyżka podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców.

ms/ malk/

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.