Budowa Terminala Instalacyjnego dla Morskich Farm Wiatrowych w Świnoujściu dla spółki Orlen Neptun jest zaawansowana w 50 proc. - poinformował w piątek Budimex. Budimex dokłada wszelkich starań, aby zakończyć prace do 31 grudnia 2024 roku.
Spółka poinformowała, że zaawansowanie prac związanych z budową Terminala Instalacyjnego na potrzeby Morskich Farm wiatrowych w Świnoujściu sięga 50 proc, prace przebiegają zgodnie z planem, a Budimex dokłada wszelkich starań, aby zakończyć prace do 31 grudnia 2024 roku. Budimex rozpoczął realizację inwestycji w październiku 2023 r.
Budimex zwrócił uwagę, że realizacja inwestycji została podzielona na dwie części, tj. część hydrotechniczną i część lądową.
"W części lądowej inwestycji, za którą odpowiada Orlen Neptun jako inwestor oraz Budimex jako wykonawca, powstają nowe powierzchnie składowe dla elementów morskich turbin wiatrowych, takich jak wieże, łopaty i gondole o łącznej powierzchni około 17 ha, infrastruktura komunikacyjna, a także nowe budynki: administracyjno – biurowy oraz warsztatowy dedykowany dla klientów terminala" - wskazała spółka.
Wykonawca zapowiedział, że w najbliższych tygodniach planuje wykonywać w dalszym ciągu warstwy konstrukcyjne nawierzchni, sieci zewnętrzne oraz wewnętrze, roboty elewacyjne na budynku warsztatowym i roboty dekarskie na budynku biurowym.
Jak opisał Budimex, projektowane obiekty kubaturowe – budynek administracyjno-biurowy i warsztatowy są wykonane w stanie surowym – zamkniętym, a obecnie trwają roboty związane z montażem stolarki aluminiowej, roboty dekarskie oraz montaże instalacji wewnętrznych. "Trwają również roboty branżowe związane z wykonywaniem kanalizacji: deszczowej, sanitarnej, wodociągowej, elektrycznej i teletechnicznej" – dodał dyrektor kontraktu Budimex Sylwester Góra.
Spółka dodała też, że budowa nowych placów składowych wiązała się z wykonaniem robot ziemnych: wykopów w ilości 116 tys. m sześc. oraz nasypu, które są zakończone. "Obecnie wykonywane są warstwy konstrukcyjne nawierzchni z kruszywa wzmacnianego georusztem. Na budowę dostarczono łącznie 176 tyś. ton komponentów składowych z których wykonano 300 tys. ton mieszanki 0/63, z której połowa, czyli 150 tys. ton, jest już wbudowana – powiedział Góra.
Wykonano wzmocnienie wgłębne istniejącej płyty nabrzeża oraz terenów przyległych. Łącznie wywiercono 844 szt. pali CFA o łącznej długości 6 696,0 m oraz 1107 kolumn typu jet-grounting o łącznej długości 11 7903,0 m - podał również Budimex.
Orlen Neptun informuje na swoich stronach, że terminal instalacyjny offshore wind w porcie w Świnoujściu ma zostać uruchomiony na przełomie 2024 i 2025 r. Będzie on pierwszym takim terminalem w Polsce. Połączy funkcjonalność terminala instalacyjnego jak i portu przeładunkowego. Orlen Neptun podkreśla też, że terminal w Świnoujściu został tak zaprojektowany, aby mógł przyjmować wszystkie, także największe statki typu: jack-up i heavy lift przeznaczone do obsługi projektów morskich farm wiatrowych z turbinami o mocy ok 15 MW i nadbudówki morskich stacji transformatorowych, ważące "nawet" do 24 000 ton.
Orlen Neptun odpowiada za rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Grupie ORLEN. W październiku 2023 r. spółka uzyskała ostateczną decyzję Ministra Infrastruktury o przyznaniu pięciu nowych lokalizacji pod budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku o łącznej mocy ok 5,2 GW.
Anna Bytniewska
ab/ malk/
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
9
Wodór blisko morza. Orlen otwiera stację H2 w Gdyni
EDF power solutions uruchomiło największy magazyn energii w Polsce
Krajowa produkcja biometanu może być korzystniejsza dla polskiej gospodarki niż import tańszego gazu ziemnego
W Europie jest coraz goręcej. Nowy raport nie pozostawia wątpliwości
Fotowoltaika jest najbardziej opłacalna z magazynem energii lub pompą ciepła [EKSPERT]
Jest nowa deregulacja w energetyce. Ucieszą się konsumenci i ciepłownictwo
5 czerwca – Światowy Dzień Środowiska: zielona rewolucja w produkcji leków. Polskie badania mogą ograniczyć toksyczne odpady
Chińskie samochody elektryczne podbijają świat. Pierwsza fabryka w UE i eksport do Kanady
00:03:07
Potrzebne są inwestycje w system gospodarowania odpadami. Spór o zasady
R.Power pozyskuje największe w Polsce finansowanie project finance dla projektu magazynowania energii BESS Jedwabno
7
Tak powstaje farma wiatrowa Annopol [GALERIA]
MF: kaucja z butelek może zostać objęta podatkiem dochodowym
Europa traci pozycję lidera. Branża tworzyw sztucznych apeluje o wsparcie inwestycji i recyklingu
Automatyka obniży rachunki? Ogrzewanie nawet o 30%
Fale upałów w Europie wcale nie sprzyjają OZE. Generują problemy techniczne i ekonomiczne
Plastik z recyklingu może być groźny dla zdrowia. Lepiej postawić na biotworzywa
Kaucja na widelcu. Polacy widzą w niej ratunek dla przyrody, ale diabeł tkwi w szczegółach
Stoen Operator podpisał nową umowę na dotację wspierającą rozwój infrastruktury elektromobilności
W 2025 roku zmalał obszar strawiony przez pożary, a paliło się głównie u bogatszych
Handel obawia się systemu kaucyjnego dla szklanych butelek. Ostrzega przed paraliżem sklepów
Tak powstaje farma wiatrowa Annopol [GALERIA]
Stoen Operator podpisał nową umowę na dotację wspierającą rozwój infrastruktury elektromobilności
Morskie farmy wiatrowe pod specjalnym nadzorem. Offshore wind nowym frontem bezpieczeństwa państwa
Łukasiewicz i Amentum opracują technologie dla energetyki jądrowej, przemysłu i bezpieczeństwa
Wodór z głębi ziemi może być tańszy
Jeszcze więcej korzyści dla klientów Energi Obrotu w aplikacji ORLEN VITAY
| Ropa brent | 97.91 $ | baryłka | 2,25% | 04.06.2026 12:05 |
| Cyna | 57105 $ | tona | -0,64% | 04.06.2026 12:05 |
| Cynk | 3624.25 $ | tona | 0,37% | 04.06.2026 12:05 |
| Aluminium | 3796.75 $ | tona | -1,50% | 04.06.2026 12:05 |
| Pallad | 1316 $ | uncja | -5,46% | 04.06.2026 12:05 |
| Platyna | 1862 $ | uncja | -3,90% | 04.06.2026 12:05 |
| Srebro | 72.97 $ | uncja | -3,27% | 04.06.2026 12:05 |
| Złoto | 4462.6 $ | uncja | -1,26% | 04.06.2026 12:05 |