POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

W Kosakowie może powstać pierwszy wielkoskalowy magazyn wodoru

W Kosakowie może powstać pierwszy wielkoskalowy magazyn wodoru - ZielonaGospodarka.pl
05.07.2024 14:55
Strona główna Energetyka, OZE W Kosakowie może powstać pierwszy wielkoskalowy magazyn wodoru

Partnerzy portalu

W Kosakowie może powstać pierwszy wielkoskalowy magazyn wodoru - ZielonaGospodarka.pl

Minister klimatu i środowiska zapowiedziała, że jedną z lokalizacji, w których mógłby powstać wielkoskalowy magazyn wodoru jest Kosakowo (Pomorskie). "Właśnie tu będziemy mieli dużą nadprodukcję energii elektrycznej, pochodzącej z odnawialnych i zeroemisyjnych źródeł energii" – mówiła w piątek Paulina Hennig-Kloska.

Szefowa MKiŚ podczas piątkowej konferencji prasowej przed Pomorskim Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku powiedziała, że od czwartku przebywa z wizytą w województwie pomorskim, której towarzyszy szereg spotkań dotyczących strategicznych inwestycji, zapewniających bezpieczeństwo energetyczne kraju oraz dyskusji na tematy bieżące.

„Przed nami szereg decyzji administracyjnych, które w związku z dużymi inwestycjami toczącymi się na Pomorzu będą podejmowane. Dzisiaj z panią wojewodą i z panem marszałkiem miałam okazję rozmawiać o wszystkich niezbędnych, strategicznych inwestycjach” – tłumaczyła Hennig-Kloska.

Podkreśliła, że w piątek odwiedzi gminę Choczewo, gdzie rozpoczęto pogłębione badania geologiczne związane z budową elektrowni jądrowej.

„Towarzyszy mi główny geolog kraju, abyśmy mieli pewność, że harmonogram realizowany jest w dobrym tempie i zgodnie z założeniami. Jest to strategiczna inwestycja, której w latach trzydziestych potrzebujemy w systemie elektroenergetycznym, ale też która musi mieć pełną akceptację społeczną, nie tylko na poziomie kraju, ale także na poziomie lokalnej społeczności i będziemy też zawsze wsłuchiwać się w głos mieszkańców Pomorza” – stwierdziła minister.

Zaznaczyła jednocześnie, że spółka Gaz-System, która w przyszłości ma być operatorem wodoru, pracuje nad mapą wodorową Polski, rozpatrując lokalizację pierwszych wielkoskalowych magazynów wodoru.

„Jedną z rozpatrywanych lokalizacji, z bardzo zaawansowanymi pracami, jest możliwość usadowienia magazynu wodoru w Kosakowie, ponieważ właśnie to tu będziemy mieli dużą nadprodukcję energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych i zeroemisyjnych źródeł energii” – powiedziała Hennig-Kloska i dodała, że we wrześniu powinien być dostępny końcowy raport, który pokaże czy Kosakowo jest dobrą lokalizacją na budowę pierwszego wielkoskalowego magazynu wodoru.

Szefowa MKiŚ odniosła się także do kwestii uchwały antysmogowej dla województwa pomorskiego, która ma wejść w życie jeszcze w tym roku.

„Przygotowania do tego momentu trwają od dawna, ale wiele jest jeszcze do zrobienia. Na terenie województwa pomorskiego mamy jeszcze do wymiany 70 tys. pieców wypełniających najniższe normy jakości i dających największy poziom zanieczyszczeń. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otrzymał dodatkowe pieniądze na ten cel z programu +FEnIKS+. Zabezpieczamy płynność programu +Czyste Powietrze+. Wszystko po to, byśmy wsparli społeczeństwo w tym trudnym procesie dochodzenia do lepszej jakości powietrza” – zapewniała Hennig-Loska.

Podkreśliła też, że rozmawiała z wojewodą pomorską i wicewojewodą pomorskim na temat problemu pyłu węglowego, z którym borykają się mieszkańcy dzielnic zlokalizowanych w sąsiedztwie gdańskiego portu.

„Rozmawialiśmy o tym, aby po pierwsze dać prawdziwe, realne bezpieczeństwo mieszkańcom i to jest realizowane. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska systematycznie monitoruje poziom zanieczyszczenia. Zostałam zapewniona, że wszystko jest pod kontrolą i będziemy w tym zakresie ten poziom kontroli utrzymywać, do czasu rozwiązania problemu” – powiedziała.

„Trwa obecnie analiza, jak ten problem rozwiązać. Prosiłem też o to, aby tę kwestię ustawić jako priorytetową, ważną z punktu widzenia lokalnej społeczności i z punktu widzenia środowiska” – dodała Hennig-Kloska.

autor: Dariusz Sokolnik

dsok/ drag/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.